اخذ ایزو

اخذ ایزو

در این بخش قصد داریم در رابطه با اخذ ایزو صحبت کنیم. بدون تردید واژه اخذ ایزو را به دفعات شنیده‌اید و نام آن یک حس اعتبار و اطمینان را در ذهن شما ایجاد کرده است و این دقیقا همان مقصودی است که مدیران و موسسان ایزو به دنبال آن بوده‌اند!
زیرا ایزو یک سازمان جهانی برای تعیین استاندار است که در جهت صدور گواهینامه‌های معتبر فعالیت دارید. گواهینامه این سازمان عظیم جهانی که به گواهینامه‌های ایزو معروف‌اند از مراجع دارای اعتباری از قبیل؛ IAF و ASCB صادر می‌شوند.
شرکت‌های دارای این گواهینامه قادر خواهند بود تا محصولات استاندارد خود را به کشورهای دیگر صادر نمایند و یا در مزایده و مناقصه‌های برگزار شده شرکت نمایند.
در این بخش از مقالات موسسه مهرگان تصمیم داریم تا همه چیز پیرامون اخذ ایزو رو برای شما شرح دهیم. پس همراه ما باشید. در صورت نیاز می‌توانید با مشاوره رایگان ما و با شماره 02144231712 تماس حاصل نمایید.

اخذ ایزو

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ایزو چیست؟

واژه ایزو از یک کلمه یونانی به نام ISOS گرفته شده است و مفهوم برابری و توازن را نمایان می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان ایزو را مخفف عبارت International Organization for Standardization و به معنای سازمان جهانی استانداردسازی دانست.
این سازمان بین‌المللی در نظر دارد تا استاندارهای فنی و مدیریتی را در سطح جهان مورد بررسی و توسعه قرار دارد و گواهینامه‌های صادره خود را به محصولات دارای شاخص‌های استاندارد اطلاق نماید.
سازمان جهانی ایزو از 167 کشور و نهاد ملی استاندارد آنها تشکیل شده است که ایران و سازمان استاندارد ملی ایران نیز یکی از اعضای اصلی این مجمع می‌باشد.
به عنوان مثال؛ زمانی که یک محصول دارای ایزو 9001 می‌نامند، بدین معناست که گواهینامه مربوط به آن شاخص استاندارد را اخذ کرده است.
استاندارهای دیگری از جمله؛ ایزو 14001، ایزو 45001، ایزو 13485، ایزو 10004 و … وجود دارند که توسط اعضای و کارگروه‌های این سازمان ایجاد شده و مرتبا مورد بررسی و بازنگری قرار می‌گیرند.

دریافت انواع ایزو

گواهینامه‌های ایزو برای انواع حوزه فعالیتی و شرکت‌های مختلف قابل صدور است و هر شرکت متقاضی متناسب با حوزه صنفی خود باید نسبت به اخذ ایزو از مراجع مربوطه اقدام نماید.
در این بخش انواع گواهینامه ایزو را عنوان خواهیم کرد:
1- گواهینامه ایزو برای شرکت‌های خدماتی
2- گواهینامه ایزو برای کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی
3- گواهینامه ایزو برای شرکت‌هایی که با موضوع پیمانکاری در حال فعالیت هستند.
4- گواهینامه ایزو برای صنایع غذایی
5- گواهینامه ایزو برای مراکز آموزشی و موسسات
6- گواهینامه ایزو برای مراکز بهداشتی و درمانی
7- گواهینامه ایزو برای رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها
8- گواهینامه ایزو برای هتل‌ها و مراکز اقامتی
9- گواهینامه ایزو برای نشریه‌های مختلف
10- گواهینامه ایزو برای صنایع نفت و گاز
11- گواهینامه ایزو برای آزمایشگاه‌های مختلف
12- گواهینامه ایزو برای صنایع معدنی
13- گواهینامه ایزو برای شرکت‌هایی با مقاصد تبلیغاتی
14- گواهینامه ایزو برای شرکت‌های ساختمانی
15- گواهینامه ایزو برای شرکت‌های حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات
16- گواهینامه ایزو برای صنعت خودروسازی
همان طور که متوجه شدید، سازمان جهانی ایزو تنها برای محصولات خاصی نبوده و فعالیت در هر صنعت و حوزه‌ای برای معتبر بودن نیازمند اخذ ایزو می‌باشد.
اغلب شرکت‌ها پس از ثبت باید برای فعالیت بین‌المللی و کسب اعتبار بالاتر در میان رقبا، گواهینامه ایزو را اخذ نمایند.

اهمیت ایزو

اخذ ایزو همانگونه که اورده شد مختص سازمان بین المللی استاندارد سازی است. این سازمان هزاران استاندارد را در زمینه ها و موضوعات مختلف تدوین نموده و مورد تایید همه اعضا قرار گرفته است. هر شرکتی که از این علائم بر روی محصولات خود استفاده نماید در واقع تعهد خود به جامعه و مشتریان را اثبات و کیفیت و برتری محصولات خود را به رخ رقبا کشیده است.
هر یک از علامت های استاندارد بصورت کدی تعریف شده است که مرتبط با موضوعی می باشد. مثلا iso9001 به موضوع مدیریت کیفیت در یک شرکت اشاره دارد و یا iso 14001 تعهد شرکت به محیط زیست را ثایت می کند. Haccp  نشان دهنده کیفیت مواد غذایی تولیدی یک شرکت و سلامت آنها است و هزاران تعریف دیگر که بسته به موضوع شرکت می تواند اتخاذ شود.
اینکه گفته می شود بسته به موضوع شرکت به این دلیل است که هر چند برخی از این استاندارد ها مانند iso9001  و یا iso 14001  و ohsas 18001 عمومیت دارند و نه تنها پایه بسیاری از استانداردهای اخذ ایزو دیگر هستند بلکه همه شرکت ها می توانند در راستای تعهدات خود اقدام به اخذ انها بکنند ولی برخی مانند استاندارد haccp تنها مختص تولید کننده های مواد غذایی است و یا استاندارد iso/ts16949 مختص شرکت های تولید کننده خودرو و یا مرتبط با خودرو می باشد.
شرکت هایی که قصد اخذ ایزو را دارند  باید مطابق با دستورالعمل ها و آئین نامه های مرتبط با استاندارد مورد نظر فرآیند ها و اقداماتی را در شرکت انجام دهند و پس از آن با تایید کارشناسان یکی از سازمان های صادر کننده ایزو می توانند این گواهینامه ها را دریافت نمایند. از اقداماتی که باید شرکت ها برای دریافت استاندارد مورد نظر خود انجام دهند به عنوان مثال برای iso9001 سیستم مدیریت کیفیت به عنوان پایه همه استاندارد ها می تواند مراحل زیر را تشریح کرد.
البته این مراحل در همه استاندارد ها تقریبا مشابه می باشد ولی در اجرا تفاوت های ساختاری زیادی دارد که باید حتما بوسیله کارشناسان و متخصصین حوزه های حقوقی و مهندسی صنایع انجام شود. لذا برای پیاده سازی هر نوع استانداردی ابتدا با متخصصین موسسه حقوقی مهرگان تماس بگیرید.

اهمیت ایزو

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

در این بخش تصمیم داریم تا مراحل اخذ گواهینامه ایزو را قدم به قدم شرح دهیم تا برای اخذ ایزو با دانش و آگاهی قدم بردارید. لازم به ذکر است که موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان با همراهی کادری از کارشناسان ماهر و باتجربه آماده است تا اطلاعات شما را در این مسیر افزایش داده و همراه شما باشد.
اما مراحل اخذ ایزو چیست؟

1- پیاده سازی و اجرای الزامات استاندارد

استاندارهای گوناگون دارای الزامات مختص به خود هستند که اگر قصد دارید آن استاندارد را با موفقیت کسب نمایید، باید الزامات آن را رعایت کنید. به بیانی ساده‌تر، برای اخذ ایزو مربوطه باید از شرایط و ضوابط آن آگاه باشید و در سازمان خود اجرا نمایید تا استاندارد مربوطه شامل حال‌تان بشود.
اغلب سازمان‌ها و شرکت‌ها برای اجرای الزامات تعیین شده در استاندارد مذکور، از مشاوران کمک می‌گیرند زیرا آنان بر اجرا و پیاده‌سازی ملزومات فوق تسلط دارند.

2- انتخاب شرکت صدور گواهینامه

انتخاب شرکت صادرکننده گواهینامه، دومین مرحله اخذ ایزو می‌باشد که از اهمیت فراوانی برخوردار است. چرا که با وجود افراد کلاهبردار و غیرمعتبر امکان تلاش زیاد و دریافت گواهینامه تقلبی و نامعتبر وجود دارد!
پس شرکتی که قصد دریافت ایزو را دارد باید در درجه اول شرکت صادرکننده مورد اعتماد که تاییدیه‌های لازم داخلی و بین‌المللی را داراست، انتخاب نماید و سپس به جهت انعقاد قرارداد قدم بردارد.
برای اطمینان از انتخاب بهترین شرکت صادرکننده نیز می‌توانید با افراد آگاه و متخصص مشورت نمایید.
از طرفی ممکن است حوزه فعالیتی شما نیازمند اخذ ایزو از سازمان خاصی باشد، پس به این نکته نیز باید دقت کرد. به عنوان نمونه؛ خودروسازان داخلی، تنها با شرکت‌های تامین‌کننده‌ای همکاری می‌کنند که گواهینامه ایزو خود را از لیستی که تعیین شده است، کسب کرده باشند.

3- درخواست فرم صدور گواهینامه و عقد قرارداد با شرکت صدور گواهینامه (CB)

پس از انجام مرحله اول و دوم، فرم درخواست صدور گواهینامه که شامل اطلاعات شرکت متقاضی می‌باشد، به شرکت صادرکننده ارسال گشته و قرارداد بین دو طرف منعقد می‌شود.
قرارداد مذکور دارای سه سال اعتبار است و در طی این مدت نیز باید به صورت مرتب، بررسی گردد که الزامات عنوان شده همچنان در سازمان اجرا می‌گردند تا خیر؟!
به همین منظور، پس از ممیزی اول، در پایان هر سال باید یک ممیزی جدید برای سازمان صادرکننده ارسال گردد تا از اجرای ملزومات اطمینان حاصل شود.

4- انجام ممیزی

قدم بعدی در جهت اخذ ایزو و پس از عقد قراردارد، انجام ممیزی می‌باشد. ممیزی توسط ممیزینی که صلاحیت آنها از سمت شرکت صادرکننده گواهینامه ایزو تایید شده است، صورت می‌گیرد.
با بررسی ممیز اولیه و در طی سه سال اعتبار قرارداد، گاهی ممکن است عدم انطباق اتفاق بیفتد. این بدان معناست که الزامات شرکت صادرکننده در شرکت متقاضی گواهینامه پایمال شده است.
عدم انطباق به دو صورت می‌باشد یا عمده است و یا جزئی. در عدم انطباق عمده یک بند از قرارداد رعایت نشده که در این صورت باید ممیزی مجدد صورت بگیرد.
اما در عدم انطابق جرئی یعنی در اجرای یک یا چند زیربند سهل‌انگاری شده است که در این حالت به سازمان فرصت داده می‌شود تا آنها را برطرف و ممیز را مطلع سازد.

5- تهیه و ارسال گزارش توسط ممیز به دفتر شرکت صدور گواهینامه

در این مرحله از اخذ ایزو، گزارش ممیزی از سمت ممیز تکمیل و به شرکت صادرکننده گواهینامه ارسال خواهد شد. در صورتی که عدم انطباق صورت بگیرد نیز مجددا گزارش ممیزی تهیه و نسخه نهایی آن به شرکت ارسال می‌گردد.
در پایان و پس از برطرف ساختن موارد عدم انطباق، گواهینامه اخذ ایزو صادر خواهد گشت.

6- دریافت گواهینامه

و اما پایان ماجرا که به دریافت گواهینامه ایزو ختم می‌شود. پس اگر تمام مراحل را به درستی عمل نمایید، گواهینامه سازمان خود را در دست خواهید داشت.
اما به این مورد توجه داشته باشید که شرکت شما به صورت سالانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا از استمرار مجموعه شما بر اجرای الزامات اطمینان حاصل شود.
در صورتی که در هر کدام ار بندها دچار مشکل باشید، حسابرس موارد لازم را به شما یادآوری خواهد کرد تا با حرکت در مسیر درست، گواهینامه ایزو را از دست ندهید.

چرا باید ایزو دریافت کنیم؟

شرکتها و موسساتی که اقدام به اخذ ایزو می‌کنند خود را به جامعه و مشتریان متعهد می‌دانند و در تلاش هستند که محصولاتی با کیفیت بالا تولید کنند که مورد رضایت مصرف کننده و سازمان بین المللی استانداردسازی باشند. این شرکتها تعهد می‌دهند که موارد زیر را ارائه دهند:
۱- بررسی کردن محصولات و تولیدات به صورت کلی بر اساس اهداف مشخص و از پیش تعیین شده
۲- شفاف سازی در تولیدات و خدمات شرکت
۳- تعهد در کاهش هزینه‌های تولید
۴- اعتماد و اطمینان داخلی سیستم و شرح وظایف و مسئولیت‌های داخلی مشخص
۵- تعهد به مدیران شرکت ها و مشتریان خارجی
۶- تعهد به مصرف کننده و تامین خواسته‌هایشان با اندازه‌گیری رضایت مشتریان بصورت مرتب و برنامه‌ریزی شده
۷- ایجاد توان رقابتی بالا با سایر رقبا و توسعه تولیدات و خدمات ملی

چرا باید ایزو دریافت کنیم؟

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل گرفتن گواهی نامه ایزو به چه عامل هایی بستگی دارد

روشن است که حرکت در هر مسیری، تحت تاثیر عواملی اتفاق می‌افتد که گاهی این عوامل نقش‌دارنده از درون سازمان هستند و یا گاهی عواملی بیرونی بر روند کار تاثیرگذاراند.
اخذ ایزو نیز به همین صورت است و از یکسری عوامل داخلی یا خارجی تاثیر می‌گیرد که در ادامه هر یک را به تفکیک عنوان خواهیم کرد:

عوامل داخلی

1- توانایی کار به صورت سیستمی باید در وجود تمام مدیران و کارمندان سازمان مذکور موجود باشد. به بیان ساده، کارکنان و سرپرست آنان باید بتوانند به صورت منظم و ساختارمند همچون یک سیستم فعالیت نمایند.
2- آشنایی کارکنان و مدیران سازمان با موضوع اخذ ایزو (ISO) نیز بسیار تاثیرگذار است، زیرا کمک می‌کند تا با شناخت کافی در مسیر پیشبرد اهداف ایزو حرکت کنند.
3- یکی دیگر از عواملی که در مراحل اخذ ایزو و البته از داخل سازمان نشات می‌گیرد، توجه و دقت در انجام هر مرحله است. مراحل اخذ ایزو باید در کمال دقت و به صورت اصولی پیگیری شوند تا کوتاهی از جانب خود سازمان، سبب عدم اخذ ایزو آنها نگردد.
4- آموزش‌های مورد نیاز برای حرکت در مسیر استانداردهای اخذ ایزو باید به تمام کارکنان ارائه گردد و همچنین تحصیلات آنها نیز در روند اخذ ایزو تاثیرگذار خواهد بود.
5- بدون تردید مدیریت رکن اساسی یک سازمان است، لذا سیستم مدیریتی صحیح و با تجربه کمک می‌کند تا پیشبرد مراحل اخذ ایزو و اجرای الزامات آن در سازمان به بهترین نحو صورت بگیرد.
6- زمینه فعالیت سازمان و همچنین مقدار تولید محصول نیز می‌تواند یکی از عوامل نقش‌دارنده داخل سازمانی به حساب آید.

عوامل خارجی

1- یکی از اصلی‌ترین موارد خارجی تاثیرگذار در روند اخذ ایزو، برند متقاضی و شرکت صادرکننده است.
2- این که کشورهایی اقدام به صدور گواهینامه ایزو مورد نظر می‌کنند نیز از جمله عوامل بیرونی است که در سرعت و موفقیت اخذ ایزو تاثیر خواهد داشت.
3- قیمت و هزینه‌های مختلف اخذ ایزو نیز می‌تواند شما را سردرگم نماید، زیرا مراکز و شرکت‌های گوناگون، تعرفه‌های متنوعی دارند که باید با تحقیق و بررسی یک مورد را انتخاب نمایید.
4- میزان توقع و چشم‌انداز مشتریان از سازمان شما یکی دیگر عوامل خارجی می‌باشد.
5- اینکه در حوزه فعالیتی سازمان شما، چه میزان شرکت رقیب وجود دارد و هر یک چه استانداردهایی را کسب کرده‌اند نیز از موضوعاتی است که بر اخذ ایزو شما تاثیر خواهد گذاشت.

مراحل گرفتن گواهی نامه ی ایزو به چه عامل هایی بستگی دارد

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

انواع گواهینامه ایزو

گواهینامه های ایزو انواع مختلفی دارند که لازم است آگاهی لازم در مورد استفاده و کارایی هرکدام از آنها وجود داشته باشد. استانداردهای اخذ ایزو طیف گسترده ای از فعالیت ها را پوشش می دهند که می تواند در مورد ساخت یک محصول، مدیریت فرآیند، ارائه خدمات یا تأمین مواد باشد. پیش نیاز اخذ ایزو برای هر سازمان این است که استاندارد مناسب خود را بشناسند و بدانند که کدامیک از این گواهینامه ها برای دستیابی به اهدافشان مفیدتر است. امکان اخذ بیش از یک گواهینامه ایزو برای هر مجموعه وجود دارد و هرکدام از آنها مزایایی مانند ایجاد اعتبار بیشتر، فرآیندهای بهبود یافته و محصولات یا خدماتی در رده های جهانی را به همراه دارد. پرکاربردترین و مهم ترین گواهینامه های ایزو عبارتند از:

ISO 9001
ایزو 9001 شناخته شده ترین استاندارد از خانواده ایزو 9000، معیارهای سیستم مدیریت کیفیت را تعیین می کند. این استاندارد می تواند در هر مجموعه کوچک و بزرگی مورد استفاده قرار گیرد و بر اساس تعدادی از اصول مدیریت کیفیت شامل مشتری مداری قوی، انگیزه و پیامدهای مدیریت عالی، رویکرد فرآیند و بهبود مستمر قرار گرفته است.

ISO 14001
خانواده ایزو 14000 برای مدیریت مسئولیت های زیست محیطی بدون در نظر گرفتن نوع فعالیت برای هر سازمانی ارائه شده اند و گواهینامه ایزو 14001 چارچوبی را ترسیم می کند که یک شرکت یا سازمان می تواند برای ایجاد یک سیستم مدیریت محیط زیست موثر آن را دنبال کند. بنابراین اخذ گواهینامه ایزو 14001 به نوعی تاثیر مستقیمی بر کیفیت محیط زیست خواهد داشت.

ISO 45001
برای سازمان هایی که در مورد بهبود ایمنی کارکنان، کاهش خطرات محل کار و ایجاد شرایط کار بهتر و ایمن تر جدی هستند، گواهینامه ایزو 45001 صادر می شود. این استاندارد جایگزین OHSAS 18001 شده است. اخذ ایزو 45001 به عنوان یکی از مهم ترین استانداردها در امور سازمان ها و صنایع محسوب می شود.

ISO 22000
از آنجا که عواقب غذا های غیر ایمن می تواند جدی باشد، همه تولید کنندگان مواد غذایی وظیفه دارند ایمنی محصولات خود و رفاه مصرف کنندگان خود را بر اساس استاندارد ایزو 22000 مدیریت کنند. اخذ گواهینامه ایزو 22000 سبب بهبود کیفی صنایع غذایی و همچنین افزایش رضایت مشتریان می شود که نتیجه آن رشد صنایع با کیفیت رونق آن است.

ISO 27001
استفاده از ISO / IEC 27001 برای سیستم مدیریت امنیت اطلاعات باعث می شود سازمان ها امنیت دارایی هایی مانند اطلاعات مالی، مالکیت معنوی، مشخصات کارمندان یا اطلاعات سپرده شده توسط اشخاص ثالث را مدیریت کنند.

ISO 10002 و ISO 10004
این گواهینامه ها برای مدیریت کیفیت، رضایت مشتری، نظارت و رسیدگی به شکایات در سازمان ها صادر می شوند .بنابراین اخذ گواهینامه ایزو 10002 و 10004 تاثیر مستقیمی بر بهبود جایگاه این سازمان ها خواهد داشت.

ISO 31000
گواهینامه ایزو 31000 برای هر سازمانی که به دنبال راهی در زمینه مدیریت ریسک باشد قابل صدور است.

HACCP
سیستم HACCP سیستمی برای کنترل نقطه بحرانی و کنترل فرآیند است که خطرات را شناسایی می کند؛ در واقع این سیستم اقدامات لازم برای جلوگیری از خطرات فرآیند تولید مواد غذایی را شناسایی می کند.

انواع گواهینامه ایزو

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

گواهینامه های ایزو برای انواع سازمان ها

برخی گواهینامه های ایزو، عموعی محسوب می شوند به این معنی که گستره زیادی از شرکت ها را شامل می شوند اما برخی دیگر کاملا اختصاصی و به منظور کاربردی خاص تهیه شده اند. برای مثال اخذ ISO 9001 یا ایزو مدیریت کیفیت یکی از استانداردهای ایزو عمومی محسوب می شود که می تواند برای اکثر سازمان ها مفید و موثر واقع شود. در زیر لیست کوتاهی از انواع سازمان ها و همچنین گواهینامه های ایزو مرتبط با آنها را برایتان گردآوری کرده ایم:

1. گواهینامه ISO شرکت های خدماتی:

مهم ترین گواهینامه های تعیین شده برای شرکت های خدماتی ، گواهینامه های ISO 9001, ISO 10004, ISO 10002 می باشد.این گواهینامه ها جز پرکاربردترین انواع ایزو برای چنین شرکت هایی است.

2. گواهینامه ISO کارخانه های تولیدی:

گواهینامه مدیریت کیفیت یا همان ایزو 9001 ، گواهینامه مدریت محیط زیست یا ایزو 14001 و استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای یا ایزو 18001 پر کاربردترین گواهینامه های مور استفاده در کارخانه های تولیدی می باشند.

3. گواهینامه ISO شرکت های پیمانکاری:

در حقیقت این گواهینامه به منظور ایجاد صلاحیت پیمانکاران جهت انجام پروژه ها می باشد که کارفرما با بررسی وجود آن ها می تواند صلاحیت چنین شرکت هایی را مورد ارزیابی قرار دهد. پرکابردترین گواهینامه های مرتبط با این زمینه 45001 ISO 31000, HSE-MS, OHSAS 18001, ISO می باشد.

4. گواهینامه ISO صنایع غذایی:

با توجه به اهمیت صنایع غذایی در دنیا استانداردهای مخصوصی در این زمینه توسط سازمان ایزو تعیین شده است که در خصوص مسائل مختلفی از جمله کیفیت مواد غذایی ، نظافت و روش های بسته بندی مواد غذایی و… ایجاد شده اند. گواهینامه های ISO 22000, HACCP, SFBB پر کاربرد ترین گواهینامه ها در حیطه صنایع غذایی می باشد.

۵. گواهینامه ISO مراکز آموزشی:

طرح و برنامه ریزی استاندارد هایی در زمینه بهبود عملکرد موسسات و مراکز آموزشی جهت ارتقا تصویر سازمان از دید مشتریان و افزایش کیفی سطوح اقتصادی چنین مراکزی با حذف هزینه های اضافی بخشی از فرآیندهایی است که این گواهینامه ها برای چنین مراکزی انجام خواهند داد.گواهینامه های ISO 10015, IEC 24751, IWA2 پر کاربردترین انواع ایزو برای مراکز آموزشی می باشد.

۶. گواهینامه ISO مراکز درمانی:

مراکز درمانی جز مراکز مهمی هستند که می بایست جهت ادامه کار خود اقدام به رعایت استانداردهای لازم نمایند. از نظر کیفیت خدمات ، بهداشت محیط ، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و سایر موارد نیاز به تعیین استانداردهایی است که می توان با دریافت آن ها شاهد افزایش کیفیت و بهبود چنین مراکزی بود. دو گواهینامه ISO 9001, ISO 14001 جز مهم ترین انواع گواهینامه های مراکز درمانی است.

۷. گواهینامه ISO رستوران ها و هتل‌ها:

ارائه خدماتی مناسب برای افزایش کیفیت خدماتی همچون رستوران و هتل علاوه بر رضایت مشتری ، سبب رضایت جنین مراکزی از نظر اقتصادی خواهد شد. بنابراین ارائه دهنده خدمات و مشتری هر دو در صورت انجام چنین استانداردهایی سود خواهند برد.بارترین گواهینامه ها برای چنین مراکزی ISO 9001, ISO 22000, SFBB می باشند.

8. گواهینامه ISO صنعت نفت و گاز:

این دسته از گواهینامه ها از طریق پیمانکاران به منظور مسائلی از جمله طراحی و توسعه میادین نفت و گاز ، انجام فرآیند های نصب و پشتیبانی و… تقاضا می گردد و در زمینه الزاماتی مربوط به مدیریت کیفیت این صنایع فعال می باشد.دو گواهینامه ISO/TS 29001, HSE-MS جز ایزوهای مهم در صنایع نفت و گاز می باشد.

9. گواهینامه ISO آزمایشگاه‌ها:

صلاحیت آزمایشگاه ها توسط این دسته از استانداردها بررسی می شود.این بدان معناست که میزان کارآمدی و قابل اعتماد بودن نتایج آزمایشگاهی توسط استانداردهایی همچون ISO/IEC 17025, ISO 15189 بررسی می گردد.

۱۰. گواهینامه ISO شرکت های تبلیغاتی:

شرکت های تبلیغاتی برای انجام فرآیند مشتری مداری و مدیریت کیفیت خود نیاز به استانداردهای مشخصی دارند که 3 استاندارد ISO 9001, ISO 10004, ISO 10668 پر استفاده ترین استاندارد ها در این زمینه می باشند.

۱۱. گواهینامه ISO شرکت های ساختمانی:

با توجه به این که مسئولیت پروژه های ساختمانی بر عهده شرکت های پیمانکاری است ، به منظور شرکت در مناقصات جهت اخذ پروژه ها و یا افزایش رتبه خود و سبقت از دیگر شرکت ها نیاز به رعایت استانداردهایی دارند که اخذ گواهینامه های ISO 9001, HSE-MS, OHSAS 18001 می تواند راهگشای آنان باشد.

12. گواهینامه ایزو صنایع کامپیوتری:

همانند دیگر مشاغل در صنایع کامپیوتری نیاز به رعایت استانداردهایی برای بهبود عملکرد در تولید محصولات می باشد که گواهینامه های ISO 27001, ISO 20000 مهم ترین انواع ایزوها در این صنایع می باشد.

13. گواهینامه ایزو صنعت خودرو:

در صنایع خودرو سازی نیاز به مدیریت کیفی ویژه ای است که به بررسی دقیق الزامات مرتبط با این صنایع می پردازد. اجرای استاندارد های ایزو ISO/TS 16949 برای افزایش کیفیت محصولات لازمه ی چنین صنایعی می باشد.

گواهینامه های ایزو برای انواع سازمان ها

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

پس از اخذ ایزو چه باید کرد؟

خوب، قبل از هر چیزی اخذ گواهینامه ایزو را تبریک می‌گوییم زیرا به مدد آن می‌توانید اعتبار برند خود را چندین برابر کنید. اما لازم به یادآوری است که اخذ ایزو پایان ماجرا نیست! چرا که مدت اعتبار آن تنها سه سال بوده که در پایان هر سال نیز باید ممیزی‌های مراقبی صورت پذیرند.
در این میان باید موارد و الزامات سازمان صادرکننده را شناسایی و به اجرا درآورید. به علاوه با برگزاری جلسات آموزشی باید تمام کارکنان و بخش‌های سازمان را از موارد ضروری اخذ ایزو آگاه نمایید.

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

برای دریافت گواهینامه ایزو باید موارد و شرایط زیر در سازمان متقاضی برقرار باشد:
1- اولین مورد از شرایط این است که سازمان متقاضی اخذ ایزو باید یا راه‌اندازی شده باشد و یا در شرف تاسیس قرار داشته باشد.
2- سازمان باید تابع قوانین ملی و حاکمیتی کشور باشد.
3- الزامات مورد نیاز هر استاندارد که از سمت شرکت صادرکننده تعیین شده است، باید در سازمان مشهود باشد و یا از مشاور واجد شرایط در این زمینه کمک بگیرد.
4- سازمان باید نسبت به دریافت مجوز یا پروانه‌ اقدامات لازم را صورت دهد.
5- سازمان متقاضی باید یک شخص حقوقی محسوب شود و در صورتی که به صورت صنفی مشغول است، پروانه‌های مورد نیاز را کسب کرده باشد.

گواهینامه‌های ایزو که سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند آن را دریافت نمایند

در بخش قبلی به معرفی مشهورترین و رایج‌ترین گواهینامه‌های ایزو پرداختیم و موضوع اصلی آنها را بیان کردیم. در این بخش تصمیم داریم تا به صورت تیتروار، دیگر گواهینامه‌های سازمان جهانی ایزو را نام ببریم:
1- گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت: ISO9001
2- گواهینامه ایزو مدیریت محیط زیست: ISO14001
3- گواهینامه ایزو رضایت‌مندی مشتری: ISO10004
4- گواهینامه ایزو ایمنی و بهداشت شغلی: ISO45001
5- گواهینامه ایزو مدیریت شکایت مشتریان: ISO10002
6- گواهینامه ایزو ایمنی و بهداشت برای شرکت‌های نفت و گاز: HSE
7- گواهینامه ایزو ایمنی مواد غذایی: HACCP
8- گواهینامه ایزو سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی: ISO22000
9- گواهینامه ایزو زعفران و ادویه: ISO 3632:2011
10- گواهینامه ایزو سیستم مدیریت یکپارچه: IMS
11- گواهینامه ایزو آجیل و خشکبار: ISO 16050:2003
12- گواهینامه ایزو جواهرات، طلا و نقره: ISO 9202:1991
13- گواهینامه ایزو مربوط به تطابق مواد غذایی با الزامات قوانین اسلامی: HALAL
14- گواهینامه ایزو تعالی سازمانی: EFOM
15- گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی: IATF
16- گواهینامه ایزو ویژه مراکز و موسسات آموزشی: IWA2
17- گواهینامه ایزو اثربخشی آموزش در سازمان‌ها: ISO10015
18- گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت صنایع مرتبط با نفت،گاز و پتروشیمی: ISO29000
19- گواهینامه ایزو صلاحیت آزمایشگاه‌های انجام‌دهنده آزمون و کالیبراسیون: ISO17025
20- گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی: ISO13485
21- گواهینامه ایزو انطباق محصول اتحادیه اروپا: CE
22- گواهینامه ایزو اصول تولید خوب محصول: GMP
23- گواهینامه ایزو مدیریت ریسک: ISO 31000، ISO 31010
24- گواهینامه ایزو مسئولیت اجتماعی: ISO 26000

صدور ایزو اکردیت و نان-اکردیت

اخذ ایزو به صورت اکردیت شامل استانداردهایی است که در اسکپ رسمی مرجع صدور درج شده و توسط نهاد بالادستی برای صدور گواهی آن استانداردها تایید شده است. صدور ایزو به صورت نان-اکردیت به معنای صدور گواهینامه‌هایی است که آن استاندارد در اسکپ رسمی مرجع صدور موجود نبوده و مرجع صدور به صورت مستقل نسبت به صدور آن اقدام نموده است.
اعتبار گواهینامه‌های اکردیت و نان-اکردیت در هر دو حالت به اعتبار مرجع صادرکننده بستگی دارد و در هر صورت چه برای صدور گواهی ایزو اکردیت و نان-اکردیت اعتبار مرجع صدور و طی الزامات اخذ ایزو ۱۷۰۲۱ تحت ممیزی یک نهاد معتبر بالادستی اعم از زیرمجموعه  IAF یا ASCB برای مرجع صدور الزامی است.

صدور ایزو اکردیت و نان-اکردیت

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اخذ گواهینامه ایزو با توجه به نوع شرکت و زمینه فعالیت

سازمان جهانی ایزو دارای 23719 استاندارد بین‌المللی می‌باشد که تهیه و تدوین گشته و برای اخذ آن توسط سازمان‌های متقاضی فراهم شده است. هر شرکت یا سازمان و یا حتی کسب و کارهای کوچک‌تر قادر هستند تا گواهینامه ایزو مربوطه را با توجه حوزه کاری و اهداف شغلی خود دریافت نمایند و از مزیت‌های اعتبار آن بهره‌مند گردند.
همان طور که گفته شد گواهینامه ایزو 9001 یک از متداول‌ترین استاندارهای دسته 9000 ایزو می‌باشد که اغلب شرکت‌ها یا سازمان‌ها آن را اخذ کرده‌اند زیرا بر رفع نیاز مشتری تاکید دارد.
گواهینامه IMS یک استاندارد مختص شرکت‌های پیمانکاری است که با توجه به زمینه اصلی فعالیت خود آن را اخذ می‌نمایند. این گواهینامه از سه استاندارد ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 تشکیل شده است. همچنین گواهینامه دیگری که برای شرکت‌های پیمانکاری دارای کارگاه فعال توصیه می‌شود، گواهینامه HSE-MS است.
گواهینامه ایزو 22000 مخصوص صنایع غذایی و ایزو 29001 مختص صنایع نفت و گاز است. صنایع تولیدی تجهیزات پزشکی نیز می‌توانند گواهینامه ایزو 13485 را اخذ نمایند.

گواهی iso 9001 و کسب و کارهای کوچک

گواهینامه ایزو 9001 همان طور که گفته شد برای اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها قابل اخذ است و دغدغه رفع نیازهای مشتریان را نمایان می‌کند. برای اخذ ایزو 9001 نیز کافیست تا دستورالعمل‌ها و الزامات تعیین شده از سمت شرکت صادرکننده در سازمان اجرایی گردد.
همراهی یک ناظر از سمت سازمان ایزو برای آگاه سازی و ارائه الزامات به بهبود رعایت آنها کمک خواهد کرد.
اما در مورد کسب و کارهای کوچک بهتر است بدانید که اخذ ایزو 9001 می‌تواند اولین قدم برای معرفی برند و کسب اعتبار و اعتماد مشتریات باشد. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها به دنبال اخذ ایزو 9001 می‌باشند.
این گواهینامه ایزو در ویرایش‌های تازه خود مواردی را در نظر گرفته است که بسیار مثمرثمر خواهد بود:
1- بیشترین اهمیت را نتیجه کار دارد.
اجرای الزامات و دستورالعمل‌ها با انعطاف بیشتری همراه شده است.
2- به علاوه تمام دستورالعمل‌ها را عنوان کرده است تا آنها را اجرایی نمایید.
با تبیین نگارش جدید این گواهینامه سبب شده‌اند تا کسب و کارهای نوپا بدون نیاز به استخدام نیرو و تنها با همراهی مشاور قادر باشند تا الزامات را عمل نمایند.

الزامات سیستم مدیریت کیفیت

سیستم مدیریت کیفیت با هدف ارتقا سطح کیفی یکسری قواعد و قوانین را تعیین کرده است که ملزم به رعایت آنها هستید. در این بخش چند مورد از این قوانین را عنوان خواهیم کرد:
1- مدیریت و نظارت بر کارکنان و ابزارهای موجود
2- تعیین دقیق فرآیند کارها و طبقه‌بندی اطلاعات و مستندات
3- وجود نظارت‌های مداوم و منظم
4- برطرف سازی مشکلات و موانع پیش رو
5- مدیریت و نظارت تمام مراحل و فرآیندهای سازمان
6- ایجاد تغییرات
7- ارتقا سطح کیفیت در تمام بخش‌ها
پس برای اخذ ایزو 9001 باید یک کارشناس در نقش ناظر کیفی، اجرای الزامات فوق را در بخش‌های گوناگون سازمان بررسی و تایید نماید.

الزامات سیستم مدیریت کیفیت

اخذ ایزو موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

برای اخذ گواهی iso9001 باید به کجا مراجعه کنیم؟

اگر قصد دارید تا این گواهینامه یعنی اخذ ایزو 9001 را برای سازمان خود اخذ نمایید، می‌توانید از مراکز زیر راهنمایی کسب کرده و مسیر را به درستی طی نمایید:
1- کسب راهنمایی از شرکت‌های مشاور: شرکت‌های زیادی در سطح کشورمان وجود دارند که زمینه مشاوره فعالیت می‌کنند. آنان از قوانین و ضوابط اخذ ایزو 9001 آگاه هستند، پس با همراهی مشاوران آنها می‌توانید با تمام بندهای استاندارد آشنا شوید و سازمان خود را از تمام جوانب برای اخذ ایزو 9001 آماده نمایید.
توجه داشته باشید که افراد سودجو بسیاراند، پس حتما پیش از اعتماد و صرف هزینه، از اعتبار و تاییدیه‌های شرکت مذکور اطمینان حاصل نمایید.
2- مراجعه به مرجع صدور گواهینامه: پس از اجرایی شاختن الزامات و قوانین لازم، به مراجع صدور گواهینامه ایزو یا CB مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید.
اگر قصد اخذ ایزو 9001 را دارید می‌توانید از مراجع داخلی استفاده نمایید. اما برای اخذ ایزو دیگر باید از شرکت‌های انگلیسی، آلمانی یا ایتالیایی که در ایران معتبرتر هستند، به عنوان مرجع صدور گواهی کمک بگیرید.
3- مرجع تایید صلاحیت شرکت های صدور: برای تایید صلاحیت شرکت صادرکننده می‌توانید به مرجع تایید آنها توجه کنید. شرکت‌هایی که مرجع تایید آنان به اختصار AB است، از مراجع CB معتبرتر هستند.

هزینه اخذ ایزو

شاید یکی از نگرانی‌های اصلی سازمان‌ها و خصوصا شرکت‌های نوپا و تازه تاسیس، هزینه کسب گواهینامه ایزو مربوطه باشد. اما همان طور که می‌دانید اخذ ایزو با توجه به اینکه از چه سازمان صادرکننده‌ای تصمیم به اخذ گواهی دارید، شامل هزینه‌های متغیر خواهد بود.
اما در مجموع هزینه کلی شامل این سه مورد زیر می‌شود:
الف) هزینه مشاوره اخذ ایزو
ب) هزینه اجرایی کردن الزامات  اخذ ایزو
ج) هزینه صدور گواهینامه اخذ ایزو

سخن پایانی

اخذ ایزو برای سازمان‌ها و شرکت‌ها به علت اعتبار و جایگاه سازمان بین‌المللی ایزو اهمیت بالایی دارد. زیرا با کسب گواهینامه‌های ایزو یک قدم از رقبای خود جلوتر خواهید بود و وجه قابل اعتمادی را از برند خود به نمایش خواهید گذاشت.
بدون تردید کسب گواهی استاندارد از سازمانی با این عظمت کار آسانی نخواهد بود و نیازمند رعایت اصول و ضوابط خاص خود می‌باشد. اما نگران نباشید، موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان با چندین سال تجربه و تخصص که در این زمینه کسب کرده است، آماده راهنمایی و ارائه خدمات به شماست.
کافیست با شماره 02144231712 تماس بگیرید و از مشاوران موسسه ثبتی مهرگان با سوالات خود را بپرسید و با آگاهی اقدام به اخذ ایزو دلخواه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.