اخذ کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه اخذ کارت بازرگانی آشنا کنیم. شراییط اخذ کارت بازرگانی را بررسی خواهیم کرد. صادرات و واردات کالا یکی از راه‌های توسعه روابط تجاری کشورهای دنیا با یکدیگر است. این تجارت برون مرزی به دو طریق مستقیم یا بدون واسطه و غیر مستقیم یا با واسطه قابل انجام است. تجارت کالا به شکل مستقیم به مجوزی نیاز دارد که صادر کننده اصلی آن اتاق بازرگانی است و این مجوز اخذ کارت بازرگانی است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور مفصل به این موضوع بپردازیم که کارت بازرگانی چیست؟
کارت بازرگانی مجوزی است که به دارنده آن، حقیقی یا حقوقی، امکان تجارت خارجی را می دهد. بر اساس مقررات جاری، اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یک سال است. کارت بازرگانی با ارائه مدارک لازم برای مدت مذکور تمدید و در نوبت های بعدی به همین ترتیب ادامه خواهد داشت.
اگر در فکر اخذ کارت بازرگانی هستید می‌توانید از طریق موسسه ثبتی مهرگان و با استفاده ازشماره تماس مشاوره رایگان 02144231712 این موسسه کارت بازرگانی خود را به صورت قانونی و آسان دریافت کنید.

اخذ کارت بازرگانی چیست؟

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی کارتی است که به شما امکان تجارت، واردات و صادرات کالاهای مختلف را می‌دهد. در واقع بازرگانان با این کارت می توانند تجارت فرامرزی انجام دهند.
این کارت را می توان نوعی مجوز برای انجام تجارت خارجی برای اشخاص حقیقی دانست که برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می شود.
کارت بازرگانی از طریق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران صادر می‌شود و پس از آن باید به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت یا سامانه جامع تجارت برسد تا بتوان از آن برای تجارت فرامرزی استفاده کرد.
این کارت فقط برای اتباع ایرانی صادر می شود و افرادی که تابعیت ایرانی ندارند می توانند به عنوان یک شخص حقوقی (نه شخص حقیقی) این کارت را دریافت کنند.
اگر حجم کالای صادراتی شما بالاست و صرف هزینه‌های به کارگیری نیرو در اینجا و همینطور کشور مورد نظر برای شما توجیه اقتصادی دارد، احتمالا انتخاب شما روش مستقیم یا بدون واسطه است که شما را ملزم به داشتن کارت بازرگانی می‌کند.
کارت بازرگانی مانند مجوزی است که هر کسب و کاری باید برای قانونی بودن فعالیت‌های خود از صنف مربوطه دریافت کند. هر شخصیت حقیقی یا حقوقی که قصد مبادله کالا و تجارت برون مرزی را داشته باشد، باید برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام کند.

کارت بازرگانی چیست؟

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شرایط اخذ کارت بازرگانی

برای دریافت کارت بازرگانی مانند هر مجوز دیگری باید مدارک و شرایط خاصی را همراه داشته باشید. البته شایان ذکر است که بسته به نوع کارت، شرایط اخذ کارت بازرگانی متفاوت است. به عنوان مثال مدارک مورد نیاز برای ثبت کارت بازرگانی برای شخص حقیقی با مدارک مورد نیاز برای شخص حقوقی متفاوت خواهد بود. در زیر به الزامات مدارک لازم مربوط به هر یک از آنها می پردازیم:

الف) شرایط اخذ کارت بازرگانی حقیقی

جهت اخذ کارت بازرگانی حقیقی می‌بایست شرایط زیر را داشته باشید:
۱- شما باید حداقل 24 سال سن داشته باشید
۲- تعریف و ارائه محل کار و فعالیت
۳- دارا بودن مدرک بازرگانی یا سه سال تجربه تجاری
۴- آشنایی کامل با قوانین گمرکی و اداری با شرکت در دوره آموزشی اتاق بازرگانی.
۵- در مشاغل دولتی و رسمی مشغول به کار نباشید
۶- اثبات تمکن مالی برای کار در زمینه مورد نیاز
۷- ارائه تعهد کتبی مبنی بر عدم استفاده غیرقانونی از کارت
۸- دادن تعهد کتبی به پیروی از سیاست های تجاری دولت
۹- صلاحیت اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی و نداشتن سوء پیشینه

ب) شرایط اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی

جهت اخذ کارت بازرگانی حقوقی می‌بایست شرایط زیر را داشته باشید:
۱- داشتن شرکت ثبت شده، پرونده مالیاتی، کد اقتصادی و اظهارنامه مالیاتی
۲- اثبات عدم سابقه ورشکستگی
۳- داشتن محل اقامت و کار مورد تایید
۴- داشتن تجربه کافی در زمینه اقتصاد و بازرگانی
۵- داشتن 200 میلیون تومان حساب جاری

شرایط اخذ کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

انواع کارت بازرگانی

این کارت که انواع مختلفی دارد به عنوان شناسنامه بازرگانی شناخته می شود و مشاغل برون مرزی برای دارندگان آن به رسمیت شناخته می شود. این کارت به مدت یک سال اعتبار دارد و هر سال باید آن را تمدید کنید.

الف) کارت بازرگانی تجاری

به عنوان رایج ترین و البته اصلی‌ترین نوع شناخته می شود. در صورت داشتن این کارت گمرکی می توانید در زمینه هایی مانند صادرات، واردات، ترخیص، گمرک و … فعالیت کنید.

ب) کارت بازرگانی موردی

این کارت به صورت پیش فرض یکبار مصرف بوده و افرادی که قصد ترخیص کالا از گمرک و فعالیت های این چنینی را دارند تنها یک بار مورد استفاده قرار می گیرد.

ج) کارت بازرگانی تولیدی و صنعتی

واحدهای صنعتی و تولیدی که کالا و مواد متفاوتی را تولید می کنند که برای انجام کار به مواد اولیه و مواد اولیه نیاز دارند و مقدار زیادی از آنها از طریق واردات تامین می شود. بنابراین این واحدها نیاز به تحویل مواد اولیه و صادرات برخی از کالاها به صورت مستقل و دائم دارند. لذا برای واحدهای تولیدی و صنعتی صادر می شود.

د) کارت بازرگانی خدماتی

برخی واحدها هستند که برای ارائه خدمات به مواد اولیه وارداتی نیاز دارند و برای آنها کارت خدمات صادر می شود. ماهیت این کارت و حتی نحوه اخذ آن همانند کارت بازرگانی تولیدی و صنعتی بوده و تنها در نام متفاوت است.

ه) شرکت‌های تعاونی

شرکت های تعاونی نیز برای انجام کارهای خود به کارت نیاز دارند تا بتوانند کارت خود را از اتاق های تعاونی دریافت کنند.

و) کارت بازرگانی اشخاص حقیقی

این کارت برای افرادی که قصد تجارت، واردات و صادرات را دارند صادر می شود.

ز) کارت بازرگانی اشخاص حقوقی

معمولا شرکت ها، اتحادیه ها، بنیادها و … به عنوان اشخاص حقوقی شناخته می شوند. جهت انجام فعالیت های بازرگانی اشخاص حقوقی اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی الزامی خواهد بود.

انواع کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل دریافت کارت بازرگانی

پس از ارائه شرایط و مدارک لازم جهت اخذ کارت بازرگانی باید به سامانه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و بازرگانی مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که هر استان اتاق بازرگانی خاص خود را دارد اما اتاق بازرگانی مرکزی در پایتخت قرار دارد.
پس از بازگشت به سامانه کارت بازرگانی، ثبت نام اولیه و ورود به دوره، پرونده شما برای تایید نهایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارجاع می شود و پس از تایید سامانه جامع تراکنش ها، کارت شما صادر می شود.

کاربردهای کارت بازرگانی

کارت بازرگانی برای هر شخصیت حقیقی یا حقوقی که قصد مبادله کالا و تجارت برون مرزی را داشته باشد، مورد نیاز است. اما کارت بازرگانی چه کاربردهایی دارد و برای انجام چه اموری به کارت بازرگانی احتیاج پیدا می‌کنیم.
۱- کارت بازرگانی برای ثبت کالا برای واردات و ترخیص کالا مورد نیاز است.
۲- علاوه بر کارت حق العمل کاری، برای حق العمل کار گمرک به کارت بازرگانی نیاز است.
۳- برای صادرات و خروج کالاهای مجاز، داشتن کارت بازرگانی ضروری است.
۴- در وارد کردن کالا از مناطق آزاد ایران به کارت بازرگانی نیاز است.
۵- یکی از مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لاتین، کارت بازرگانی است.
۶- کارت بازرگانی برای دریافت ویزای تجارت و گواهی مبدا مورد نیاز است.
۷- شرکت در نمایشگاه های بین‌المللی در ایران و کشورهای خارجی با داشتن کارت بازرگانی میسر است.
۸- در صورت داشتن کارت بازرگانی از یارانه صادرات برخوردار خواهید شد.
۹- بهره مندی از مزایا و خدمات خاصی که در کشور برای تاجران وجود دارد، با داشتن کارت بازرگانی امکانپذیر است.

کاربردهای کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چه افرادی از گرفتن کارت بازرگانی معاف هستند؟

همانطور که گفته شد در صورتی که نوع صادرات شما، صادرات با واسطه و غیرمستقیم باشد، نیازی به داشن کارت بازرگانی ندارید. اما برخی دیگر از اشخاص حقیقی نیز با توجه به حرفه خاص خود از داشتن کارت بازرگانی معاف هستند. این افراد در چند گروه زیر قرار می گیرند:
۱- مرزنشینان ایرانی و تعاونی‌های آن‌ها بدون نیاز به کارت بازرگانی می‌توانند تجارت برون مرزی داشته باشند. البته این افراد باید کارت مرزنشینی داشته باشند و نمی‌توانند این کارت را در اختیار دیگران بگذارند.
۲- ملوانان در رفت و آمد در شناورها بین ایران و دیگر کشورها نیز بدون داشتن کارت بازرگانی می‌توانند مبادلات کالا به داخل و خارج از کشور داشته باشند.
۳- کارگران مشغول در خارج از کشور، که دارای کارت و کارنامه شغلی معتبر از وزارت کار یا کشوری خارجی هستند، می توانند بدون نیاز به داشتن کارت بازرگانی با این کشور خارجی داد و ستد کنند.
۴- پیله‌وران یا کولبرانی که کالاهای خود و شهرهای همسایه را از طریق وارد کردن کالا از مرز تامین می‌کنند، نیز می‌توانند بدون کارت بازرگانی تجارت برون مرزی داشته باشند. البته این افراد باید کارت پیله‌وری داشته باشند و محدودیت‌هایی در این کار برای آن‌ها اعمال شده است.
این نکته را توجه داشته باشید که این گروه از افراد به دلیل مقدار محدود واردات و صادراتی که انجام می‌دهند، از لزوم دریافت کارت بازرگانی معاف شده اند.

چه افرادی از گرفتن کارت بازرگانی معاف هستند؟

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

آیا ممکن است کارت بازرگانی باطل شود؟

در دو مورد کارت بازرگانی فاقد اعتبار است. در این خصوص باید گفت که اگر پس از دریافت کارت حتی یکی از شرایط اولیه را از دست بدهید، در لیست کارت های باطل قرار میگیرید. همچنین اگر برای جلوگیری از تخلفات احتمالی می خواهید کارت خود را باطل کنید، می توانید با ارائه مدارک خود به اتاق بازرگانی این کار را انجام دهید.

انواع ابطال کارت بازرگانی

از آنجا که داشتن کارت بازرگانی تنها برای آن دسته از تجار و بازرگانانی اهمیت دارد که قصد تجارت و صادرات به صورت مستقیم و بدون واسطه را دارند، بهتر است قبل از کسب اطلاعات در مورد آن، با سایر تفاوت های این دو روش معمول صادرات بیشتر آشنا شوید.

الف) ابطال اختیاری (انصراف)

اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانند در صورت درخواست ابطال کارت بازرگانی خود با ارائه مدارک زیر به اتاق های بازرگانی و تعاون، اداره کل مقررات صادرات و واردات و یا اداره کل بازرگانی استان خود نسبت به ابطال کارت بازرگانی خود اقدام کنند.

ب) ابطال اجباری

در صورتی که پس از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت فاقد یک یا چند مورد از شرایط دریافت کارت باشد و یا پس از صدور شرط یا شرایط مذکور را نداشته باشد، وزارت بازرگانی می تواند مستقیماً کارت را ابطال و موضوع به حسب شرایط باید به اتاق بازرگانی، صنعت و معدن یا اتاق تعاون اطلاع داده شود، اما در صورتی که به اتاق بازرگانی، صنعت یا اتاق تعاون تصریح شود، موضوع ابطال به وزارت بازرگانی ارجاع می شود. (بند 6 ماده 10 مقررات صادرات و واردات)

همچنین بر اساس ماده 30 قانون گمرک ایران، افرادی که مرتکب قاچاق می شوند، در صورت داشتن کارت بازرگانی، علاوه بر مجازات های مربوطه، در صورت محکومیت، کارت بازرگانی آنها ابطال وبه طور موقت یا دائم از عضویت در اتاق تجارت صنایع و معادن یا شرکتهای تابعه آنها در شهرهای ایران محروم خواهند شد.
در صورت عدم ارجاع پرونده به دادگاه به پیشنهاد گمرک و تصمیم کمیته مرکب از نمایندگان وزارت اقتصاد، اتاق بازرگانی، صنعت و معدن ایران و اداره کل گمرک انصراف موقت یا دائم از عضویت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران به هیچ وجه مانع از تعقیب قضایی متخلف در مراجع قضایی نخواهد شد.
تبصره 1: انصراف از عضویت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران مانع از ترخیص کالاهایی که مجوز گشایش یا حمل آن طبق مقررات قبل از حذف صادر شده است، نخواهد بود. (ماده 30 قانون امور گمرکی).
تبصره 2: کارت بازرگانی توسط اداره کارتهای بازرگانی، سازمان تجارت خارجی و وزارت بازرگانی به صورت داوطلبانه یا قهری قابل ابطال می باشد.

انواع ابطال کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدرک تحصیلی برای اخذ کارت بازرگانی

حداقل مدرک تحصیلی برای کارت بازرگانی، دیپلم دبیرستان است. در صورت نداشتن مدرک دیپلم باید 3 سال سابقه کار داشته باشید.

نکات مهم در رابطه با اخذ کارت بازرگانی

۱- کارمندان تمام وقت دولت نمی توانند در حین کار برای دریافت کارت کار اقدام کنند.
۲- هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند تنها یک کارت بازرگانی داشته باشد. به عبارت دیگر امکان داشتن دو کارت بازرگانی قانونی برای یک نفر وجود نخواهد داشت.
۳- در هر ملک فقط یک کارت پذیرفته می شود.
۴- حضور مدیر عامل در کلاس های آموزشی بر اساس نوع مدرک تحصیلی الزامی است.
۵- تمامی مدارک موجود در اتاق مطابق با اصل میشود.
۶- متقاضیان محترم در هنگام انتخاب رشته فعالیت های ویژه هنگام تکمیل اطلاعات ثبت نام از طریق سایت این اتاق باید از مطابقت فیلدهای انتخابی با الزامات وارداتی خود اطمینان حاصل کنند ، زیرا فقط واردات در چارچوب فیلدهای انتخابی امکان پذیر خواهد بود. و امکان حضور در آنجا وجود دارد. هیچ محدودیتی برای صادرات کالا وجود ندارد.
۷- دادن کارت بازرگانی خود به دیگران نامطلوب خواهد بود زیرا افرادی که کارت بازرگانی شما را اجاره می کنند مالیات بر درآمد پرداخت نمی کنند.
۸- بسیاری از کسانی که کارت بازرگانی خود را به دیگران داده بودند به دلیل بدهی مالیاتی از بیرون رفتن از کشور منع شدند.

نکات مهم در رابطه با اخذ کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدت اعتبار کارت بازرگانی

مدت زمان اعتبار کارت بازرگانی یک سال است. پس از سپری شدن زمان تعیین شده، فرد می تواند با ارائه مدارک لازم نسبت به تمدید اعتبار کارت اقدام نماید. تا دو بار، هر بار کارت به مدت یک سال تمدید می شود. پس از انقضای دومین دوره تمدید، کارت برای مدت سه سال قابل تمدید است. پس از انقضای سه سال، کارت برای مدت پنج سال قابل تمدید است.

تمدید کارت بازرگانی

همانطور که گفته شد اعتبار کارت بازرگانی یک سال خواهد بود و پس از آن باید برای استفاده بیشتر آن را تمدید کنید. برای تمدید کارت بازرگانی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی نیاز به مدارک دارند و باید مدارکی را برای تمدید کارت ارائه دهند.

مراحل تمدید کارت بازرگانی

باید با همان نام کاربری و رمز عبوری که قبلا داشتید وارد سیستم شوید و پس از تایید مدارک (بدون شکایت، سابقه تخلفات تجاری، چک برگشتی از حساب جاری و …) پس از تایید بازرس خبره، مجددا مدارک خود را آپلود کنید. . از محل کار شما بازدید خواهد کرد (هزینه بازرسی تا کنون 420 هزار تومان است). کارت بازرگانی شما پس از تایید بازرس و ورود گزارش به سامانه تمدید خواهد شد.

هزینه تمدید کارت بازرگانی

هزینه تمدید کارت بازرگانی شامل حق عضویت یکساله در اتاق بازرگانی (که معمولا به دلیل تورم افزایش می یابد) و هزینه بازرسی در محل که در مجموع حدود 1.5 میلیون تومان می باشد.

مالیات کارت بازرگانی

در صورتی که کارت داشته باشید و درآمد شما به حد نصاب تعیین شده برسد، از کارت شما مالیات گرفته می شود. برای اشخاص حقیقی بر اساس درآمد مشمول مالیات بر اساس نرخ ماده 131 قانون مالیات های مستقیم و برای اشخاص حقوقی 25 درصد درآمد محاسبه و وصول می شود.
ماده (131): نرخ مالیات بر درآمد برای اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای قیمت جداگانه است به شرح زیر است:
۱- تا سقف سی میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد و پانزده درصد.
۲- تا سقف یکصد میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالانه در قبال سی میلیون ریال مازاد به نرخ 20 درصد.
۳- تا سقف دویست و پنجاه میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالانه بیش از یکصد میلیون ریال به نرخ بیست و پنج درصد (25%).
۴- تا سقف یک میلیارد ریال درآمد مشمول مالیات سالانه در ازای دویست و پنجاه میلیون ریال مازاد به نرخ 30 درصد.
35 درصد برای مازاد درآمد یک میلیارد ریالی مشمول مالیات سالانه به نرخ سی و پنج درصد.

مالیات کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

هزینه اخذ کارت بازرگانی

هزینه اخذ کارت بازرگانی شامل حق عضویت اتاق بازرگانی یک میلیون و 450 هزار تومان در اردیبهشت 1401، مهر دفتر و هزینه بازدید از محل به مبلغ 430 هزار تومان می باشد. در صورتی که مراحل دریافت کارت را به موسسات ثبت نامی بسپارید، هزینه کارمزد به این مبالغ اضافه می شود.
هزینه دریافت کارت بازرگانی شامل:
۱- کتاب ها را با تاریخ امروز مهر و آماده دریافت کنید (در صورت نیاز)
۲- تهیه و ثبت تصدیق کارت کار و حق الوکاله
۳- ایجاد و ثبت اطلاعات مورد نیاز در سامانه اتاق بازرگانی و سامانه جامع تجارت و نیروی انسانی اتاق بازرگانی ایران
تهيه، تكميل و ثبت فرمهاي مشخص و مربوطه كه به عهده متقاضي مي باشد
۴- برنامه ریزی کلاس های توجیهی اتاق بازرگانی و ثبت نام های مرتبط
۵- حق عضویت سالانه اتاق بازرگانی (پس از تایید صلاحیت متقاضی)
پس می توان نتیجه گرفت که هزینه اخذ کارت بازرگانی به چند بخش در اداره ثبت احوال، اتاق بازرگانی، سامانه جامع بازرگانی و سامانه آزمون اتاق تقسیم می شود.

هزینه اخذ کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شرایط اخذ کارت بازرگانی برای غیر‌‌‌‌ ایرانیان

1- کلیه شرایط مقرر برای اشخاص ایرانی به استثنای پایان خدمت یا معافیت رعایت می شود
2- اخذ مجوز کار و اقامت
3- رفتار متقابل کشورهایشان در رابطه با ایرانیان مقیم آن کشور. در موارد خاص که صدور کارت بازرگانی صرف نظر از کشور متقاضی، به طور خاص مستلزم وزارت بازرگانی باشد، وزارت مذکور می تواند بدون رعایت شرط متقابل اتاق، جواز صدور کارت بازرگانی را برای متقاضیان مذکور اعلام کند. تجارت، صنایع و معادن در ایران.

افراد محروم از اخذ کارت بازرگانی

1- افرادی که به موجب قانون از تمام یا بخشی از حقوق اجتماعی خود محروم شده اند.
2- افرادی که مفاسد اخلاقی آنها بر هیچکس پوشیده نیست.
3- ورشکستگانی که تقصیرشان ثابت شده و فریب خورده اند.
4- ورشکسته هایی که هنوز اخراج نشده اند.

لیست مراکز دریافت استعلام های کارت بازرگانی

در طی مراحل ثبت درخواست، لازم است فرم های گواهی را با توجه به نوع درخواست از سامانه پرینت گرفته و مطابق شکل زیر جهت تایید به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.
1- برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به نزدیکترین ایستگاه پلیس+10 بروید.
2- برای تایید ماده 186 قانون مالیات های مستقیم به حوزه مالیاتی محل کار (برای کارت های واقعی) و اداره مرکزی (برای کارت های قانونی) مراجعه کنید.
3- با بانکی که در آن حساب جاری دارید چک کنید تا حساب بانکی خوب و فرم اعتبار را تأیید کنید (فرم A).
4- برای تایید اوراق تعهد و گواهی امضا به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید (فرم پیوست در آن آمده است).
5- برای دریافت موجودی حساب تامین اجتماعی خود، به شعبه بیمه محل کار (برای کارت های واقعی) در دفتر اصلی (برای کارت های حقوق و دستمزد) مراجعه کنید.
6- جهت اخذ پروانه ثبت دفتر بازرگانی و گواهی مهر دفتر به نزدیکترین پست و پس از دریافت مدارک قانونی (روزنامه و اداره کل) به اداره ثبت شرکت محل مراجعه نمایید.
7- جهت اطلاع از فرم پیش ثبت نام کد اقتصادی به سایت Tax.gov.ir مراجعه فرمایید.
8- برای تایید صلاحیت مدیران خارجی (به ویژه مدیران غیر ایرانی) به سفارت مربوطه مراجعه کنید.
9- برای تایید ماده 186 قانون مالیات های مستقیم به حوزه مالیاتی محل کار (برای کارت های واقعی) و اداره مرکزی (برای کارت های قانونی) مراجعه کنید.
10- برای بررسی یک حساب بانکی خوب و فرم اعتبار (فرم الف)، به بانکی که در آن حساب جاری دارید مراجعه کنید.
11- برای تایید اوراق تعهد و گواهی امضا (فرم د) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید.
12- برای دریافت موجودی حساب تامین اجتماعی به شعبه بیمه محل کار (برای کارت های واقعی) در دفتر مرکزی (برای کارت های پرداخت) مراجعه کنید.
13- جهت اخذ پروانه ثبت دفتر بازرگانی و گواهی مهر دفتر به نزدیکترین پست و پس از دریافت مدارک قانونی (روزنامه و اداره کل) به اداره ثبت شرکت محل مراجعه نمایید.
14- جهت اطلاع از فرم پیش ثبت نام کد اقتصادی به سایت Tax.gov.ir مراجعه فرمایید.
15- برای تایید صلاحیت مدیران خارجی (به ویژه مدیران غیر ایرانی) به سفارت مربوطه مراجعه کنید.

لیست مراکز دریافت استعلام های کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اخذ کارت بازرگانی با مدرک دیپلم و یا فوق دیپلم

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی یا فوق دیپلم از دانشگاه هستند نیز باید در دوره های آموزشی 12 ساعته تخصصی در جلسه توجیهی شرکت کنند. توجه داشته باشید مدرک کمتر از دیپلم قابلیت اخذ کارت بازرگانی فوری یا غیر فوری را ندارد.

اخذ کارت بازرگانی برای افراد دارای مدرک دانشگاهی مرتبط و غیر مرتبط

متقاضیان دارای مدارک تحصیلی مرتبط مانند مدیریت بازرگانی، اقتصاد و رشته های مشابه به طور کلی و فارغ التحصیلان دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باید در یک جلسه 2 ساعته 3 ساعته کارت ویزیت شرکت کنند.
متقاضیان دارای مدارک تحصیلی غیر مرتبط با رشته های مذکور و فارغ التحصیلان دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می بایست در جلسه توجیهی شرکت نموده و در دوره های آموزشی تخصصی ۸ ساعته شرکت نمایند.

دو روش معمول صادرات کالا با اخذ کارت بازرگانی

از آنجا که داشتن کارت بازرگانی تنها برای آن دسته از تجار و بازرگانانی اهمیت دارد که قصد تجارت و صادرات به صورت مستقیم و بدون واسطه را دارند، بهتر است قبل از کسب اطلاعات در مورد آن، با سایر تفاوت های این دو روش معمول صادرات بیشتر آشنا شوید.

الف) صادرات مستقیم یا بدون واسطه

همانطور که از نام این نوع از صادرات پیداست، در این روش کالا بدون واسطه و در نتیجه با قیمت کمتری به دست خریدار می‌رسد. تمام فرآیندهای صادرات مانند تولید کالا، انتخاب خریدار و مذاکره با شرکت حمل و نقل و انجام تشریفات گمرکی بر عهده خود شرکت خواهد بود.
از مزایای روش مستقیم، رسیدن به سود بیشتر، به وجود آمدن ارتباطات تجاری گسترده تر و توسعه کسب و کار در کشور مورد نظر، زیر نظر داشتن تمام امور و کنترل کامل بر آن‌ها و آشنایی کامل با تمام فوت و فن‌های صادرات است.
معایب این روش شامل داشتن هزینه‌های بیشتر، نیاز به وقت و انرژی بیشتر و گرفتن مجوزهای قانونی است. به طور کلی در عین حال که سود این روش بیشتر از روش غیرمستقیم است، اما مشکلات و موانعی که ممکن است بر سر راه به وجود بیاید نیز بیشتر است.

ب) صادرات غیر مستقیم یا با واسطه

در روش غیرمستقیم درست برعکس روش قبلی، در انجام تمام فرآیندهای صادرات از واسطه های حقیقی یا حقوقی استفاده می‌شود. در صورتی که کالای صادراتی حجم خیلی زیادی نداشته باشد، بیشتر از این روش برای صادرات استفاده می‌شود.
از مزایای روش غیرمستقیم کم شدن هزینه‌های صادرات و کاهش احتمال اشتباه در طول فرآیند است. همچنین در این روش نیازی به گرفتن مجوزهای قانونی مانند کارت بازرگانی وجود ندارد.
معایب این روش شامل نبود ارتباط مستقیم با خریدار و نبود امکان توسعه کسب و کار، نداشتن کنترل بر روی امور و قیمت کالا و رسیدن به سود کمتر است.
دو روش فوق از روش‌های معمول برای صادرات کالا هستند، با شناخت این دو روش و دانستن مزایا و معایب هر کدام می‌توانید بهترین انتخاب را برای صادرات کالای خود داشته باشید.

صادرات غیر مستقیم یا با واسطه

اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سخن پایانی

بدون شک تمامی بازرگانانی که در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می کنند به اخذ کارت بازرگانی نیاز خواهند داشت تا بتوانند از مزایای تجاری عالی برخوردار شوند. این بدان معناست که اخذ کارت بازرگانی مزایای زیادی مانند به دست آوردن جایگاه بالاتر، موقعیت اجتماعی و سهولت در انجام تجارت دارد که می تواند بسیاری از نیازهای افراد تجاری را برآورده کند.
ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان شما را برای اخذ کارت بازرگانی جهت توسعه تجارت خود با ارائه خط تلفن مشاوره رایگان 02144231712 موسسه مهرگان یاری خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.