اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی چیست؟

شماره اقتصادی که در اصطلاح به عنوان کد اقتصادی از آن یاد می‌شود، پس از طی مرحله‌هایی که طبق قانون تنظیم شده از سوی اداره دارایی در مرکز استان‌ها و همچنین شهرستان‌ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می‌شود. بدیهی است که هر شرکت نیاز به کد اقتصادی دارد و اخذ این کد برای آن ها اجباری و واجب است. این کد نحوه‌ی عملکرد یک شرکت (خدمات – خرید و فروش) را که در قرارداد‌ها و فاکتور‌ها ثبت می‌شود، مشخص می‌کند.
هر شخصی که یک بار اقدام به ثبت شرکت کرده است، قطعا به کلمه کد اقتصادی برخورد کرده است. عموم افراد آشنایی چندانی با کد اقتصادی ندارند. در واقع کد اقتصادی ترتیبی ۱۲رقمی از اعداد می باشد که نشان می دهد شرکت شما در سازمان مالیات، پرونده مالی دارد. لازم به ذکر می باشد که بدون داشتن کد اقتصادی بسیاری از فعالیت های تجاری ممکن نیست.

با مفهوم کد اقتصادی آشنا شوید

کد اقتصادی یک کد منحصر به فرد است همانند کد ملی اشخاص، شناسه ملی ثبت شرکتها و کد ثبت اشخاص حقیقی.
این کد همان کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی از که سازمان امور مالیاتی و اقتصادی کشور آن را به رسمیت می‌شناسد.
یکی از اصلی ترین کارهایی که پس از تاسیس شرکت انجام می‌شود ثبت کد اقتصادی برای آن شرکت است.
موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان یکی از موسسات برتر در زمینه ثبت شرکت است با که سابقه چندین ساله و مشاورین مجرب می‌تواند ثبت شرکت شما را در کوتاه‌ترین زمان با بیشترین بازدهی و امنیت بالا انجام دهد.
هر شرکت و موسسه ای دو ماه پس از ثبت در اداره امور مالیاتی موظف است کد اقتصادی را دریافت کند.
کد اقتصادی یک کد ۱۲ الی ۱۶ رقمی است که به منظور شناسایی شرکت‌ها ،موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی توسط اداره امور مالیاتی تعیین می شود.
انواع شرکت ها پس از ثبت و تاسیس به مدت دو ماه فرصت دارند تا کد اقتصادی شرکت خود را مشخص کنند. اگر در این زمان شرکت کد اقتصادی خود را ثبت نکند نمی تواند به عقد قرارداد و انجام امور مالیاتی خود بپردازد.
در مواقعی که شرکت می خواهد اظهارنامه عملکرد سالیانه یا فصلی را ارائه دهد کد اقتصادی یاریگر آن ها خواهد بود.
کد اقتصادی تا سال ۹۹ کد ۱۲ رقمی بود که توسط سازمان امور مالیاتی شرکت‌ها و موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی داده می شد اما در اواسط سال ۹۹ بود که با مصوبه دولت کد اقتصادی همان شناسه ملی شرکت باشد و به عنوان کد اقتصادی استفاده شود.
اخذ کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی فقط منوط به داشتن پروانه کسب و معرفی محل کسب صورت می گیرد.

با مفهوم کد اقتصادی آشنا شوید

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

گرفتن کد اقتصادی برای چه کسانی ضروری است؟

۱) برای کلیه شرکتهایی که در زمینه تولید، مونتاژ و توزیع کالا فعالیت می کنند.
۲) برای کلیه اشخاص حقیقی که در زمینه تولید، مونتاژ و توزیع کالا فعالیت می کنند منوط بر اینکه دارای جواز کسب یا مکانی برای فعالیت خود داشته باشند.
(جواز کسب همان پروانه کسب است که از اداره مربوطه اخذ شده است. مانند جواز مرغداری از اداره کشاورزی).
(مکانی فعالیت تجاری هرگونه مکان است که توسط شهرداری یا مراجع ذیربط مورد تایید قرار گرفته و می تواند به صورت مالکانه یا اجاره ای باشد).
۳) همه مودیان مالیاتی که حقیقی یا حقوقی باشند.

گرفتن کد اقتصادی برای چه کسانی ضروری است؟

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چه کسانی مشمول دریافت کد اقتصادی نیستند؟

۱) مساجد، تکایا، حسینیه و هیات‌ها، و اغلب فعالیت های حوزه مذهبی که به طور خصوصی اداره می شوند
۲) اشخاص حقیقی دارای فعالیت های ادبی، هنری، فرهنگی مانند طراحی، نقاشی، بازیگری، فیلم سازی و …
۳) اشخاص حقیقی دارای فعالیت پیمانکاری به شرطی که مبلغ درآمد کل پیمان های سالانه آنها کمتر از 5 میلیون تومان باشد.

پیامدهای عدم دریافت کد اقتصادی

امتحان کردن دریافت کد اقتصادی باعث می شود تا طبق قانون:
۱) اگر شرکت متخلف برای اولین بار چنین تخلفی کرده باشد باید دو برابر سودی که از معاملات خود داشته است عنوان جریمه بپردازد.
۲) اگر شرکت متخلف برای دومین بار این تخلف را تکرار کند مکان اقامت آن به مدت سه ماه پلمپ می شود.
۳) اگر شرکت متخلف برای سومین بار این تخلف را تکرار کند مدیران شرکت به ۳ الی ۶ ماه حبس محکوم می شوند.

مراحل دریافت کد اقتصادی

۱)‌ ورود به سامانه پیش ثبتنام (tax.gov.ir) و انجام ثبت نام غیر حضوری
۲) دریافت نام کاربری و کلمه عبور بر روی تلفن همراه
۳) وارد شدن با نام کاربری و کلمه عبور و پر کردن اطلاعات خواسته شده اعم از اطلاعات سهامداران، اطلاعات شرکت،آدرس، نوع،و درصد فعالیت ها و شماره حساب بانکی.
۴) پس از وارد کردن اطلاعات در سامانه اگر اطلاعات شما خطا داشته باشد با عبارتی قرمز رنگ خطا ها نمایش داده می شود.
۵) پس از تایید اطلاعات توسط سامانه مدارک را برداشته و بصورت حضوری ارائه می کنید.
۶) در گام اول باید مدارک مورد نیاز را به واحد امور مالیاتی ارائه داد.
۷) کارشناسان واحد مالیاتی پس از ارزیابی و بررسی مدارک اگر رای به تایید مدارک دادند آن را در واحد مربوطه ثبت میکند.
۸) مدارکی که توسط کارشناسان واحد مالیاتی تایید شده اند به اداره نظارت و پیگیری تحویل داده می شوند. اداره نظارت و پیگیری نیز پس از انجام اقدامات لازم مدارک را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی تحویل می دهد و از آنجا به اداره شماره اقتصادی فرستاده می شود.
۹) در انتها اداره شماره اقتصادی با انجام دادن اقدامات لازم کد اقتصادی را صادر می کند.
■ توجه شود که وقوع هر نوع تغییر در اطلاعات شخصی دارنده کد را باید به مراجع ذیربط اطلاع داد تا تغییرات ایجاد شده در کارت اقتصادی وی نیز اعمال شوند.
■ بر حسب انجام مراحل بالا و در صورت تایید و ثبت اطلاعات نهایتا ۱۰ الی ۱۵ روز کاری طول می کشد تا کد اقتصادی صادر شود.

مراحل دریافت کد اقتصادی

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

در ابتدا باید وارد سامانه https://www.tax.gov.ir شوید.

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

روی گزینه ثبت نام الکترونیک (با داشتن اطلاعات کاربری) کلیک کنید.

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در ادامه بر روی گزینه ورود به پیش ثبت نام الکترونیک کلیک نمایید.

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در مرحله بعد جهت انجام پیش ثبت نام و یا ویرایش پیش ثبت نام ها و یا ثبت نام قبلی شماره ملی و شناسه ملی خود را وارد نمایید.

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در مرحله بعد با وارد کردن اطلاعات به قسمت پیش ثبت نام جدید بروید.

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

دریافت نام کاربری و کلمه عبور بر روی تلفن همراه

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ورود با نام کاربری و کلمه عبور دریافت شده و تکمیل اطلاعات درخواستی، این اطلاعات شامل اطلاعات شرکت، سهامداران، آدرس، نوع و درصد فعالیت ها و شماره حساب بانکی است.

نحوه ثبت نام کد مالیاتی در سامانه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مرحله 45 کد اقتصادی

مرحله 45 کد اقتصادی درواقع بازدید میدانی و اعتبار سنجی اطلاعات به صورت حضوری می باشد که در حال حاضر مرحله 45 از این فرآیند حذف شده است.

هزینه اخذ کد اقتصادی چه قدر است؟

هزینه پیش ثبتنام اخذ کد اقتصادی توسط اداره مالیات که در سامانه tax.gov.ir انجام می شود
رایگان در نظر گرفته شده است. مشاغل می توانند به صورت اینترنتی و بدون صرف هیچ هزینه ای نسبت به پیش ثبت نام کد اقتصادی خود اقدام نمایند.
در صورت تکمیل بودن مدارک و داشتن سند اداری یا اجاره نامه هزینه تشکیل پرونده اخذ کد اقتصادی در موسسات خدمات اداری مختلف، متفاوت می باشد و از 600 الی 900 هزار تومان و شاید هم بالاتر باشد.

تخلفات کد اقتصادی

اگر هر شخصی چه حقیقی چه حقوقی کد اقتصادی افراد دیگری را استفاده کند کارش غیر قانونی است و جریمه ای که در نظر می گیرند معطوف به شخصی است که از کد او سو استفاده شده است. هرگونه جلع و توطئه در این مورد خلاف قانون بوده و طبق قوانین با جاعلان برخورد خواهد شد.
اگر فروشنده یک محصول برای صدور فاکتور که کد اقتصادی روی آن نمایان است از خریدار تقاضای پول کند این کار او خلاف قانون است و طبق قوانین با آن برخورد می‌شود.
اگر فروشنده محصولات در هنگام فروش محصول برای صدور کد ۱۲ رقمی اقتصادی از خریدار تقاضای پولی بیشتر است نرخ حقیقی محصول کند تهیه و خرید این محصول بدون کد ۱۲ رقمی اقتصادی توسط خریدار محذوریتی ندارد ولی خریدار می تواند تا مدت یک ماه پس از خرید خود شرح اعمال معامله و خودداری فروشنده به ارائه کد ۱۲ رقمی اقتصادی را به شکل عریضه به سازمان کل اطلاعات و خدمات مالیاتی ارائه دهد.

شناسه ملی چیست؟

شناسی ملی عددی است که توسط پایگاه اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی تنها به یک شخص حقوقی اعطا می شود و در واقع آن شرکت یا یک شخص حقوقی با آن شناسه شناخته می شود.
در واقع شناسه ملی همان نقش کد ملی برای اشخاص حقیقی است و همانطور که هر شخص حقیقی دارای کد ملی منحصر به فرد خوداست هر شرکت یا شخص حقوقی نیز شناسه ملی منحصر به فرد خود را داراست و با آن شناخته می شود.
شناسه ملی شرکت، یک شماره ۱۱ رقمی است که از سمت چپ، چهار رقم کد استان یا شهرستان محل ثبت و رقم‌های بعدی، شماره‌ای‌ است که منحصرا برای هر شخصیت حقوقی به صورت مستقل تعیین شده است.
همانطور که در بالا گفته شد یکی از مراحل ثبت شرکت ها دریافت همین شناسه ملی است. طبق آیین نامه اعلام شده همه اشخاص حقوقی مکلف هستند فرم دریافت شناسه ملی را پر کنند و همراه با مدارک ارائه شده توسط سازمان امور مالیاتی به این سازمان مراجعه کنند و شناسه ملی خود را دریافت کند.

فرق کد اقتصادی و شناسه ملی

در بیان فرق بین کد اقتصادی و شناسه ملی جا دارد بگوییم کد اقتصادی یک کد ۱۲ الی ۱۶ رقمی است مالکان موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به دریافت آن از سازمان امور مالیاتی هستند
اما شناسه ملی کد ۱۱ رقمی است که برای همه شرکت ها اعم از شرکت با سهامی خاص، شرکت تعاونی، شرکت تضامنی، شرکت با مسیولیت محدود، شرکت مختلط سهامی و غیر سهامی،شرکت های تعاونی تولید و مصرف،شرکت های مدنی،شرکت ها و موسسات غیرتجاری اعم موسسات آموزشی، موسسات فرهنگی و ادارات دولتی،شهرداری ها و بانک ها وجود دارد و شناسه ها با هم متفاوت است.
در واقع نقش شناسه ملی برای شرکت ها و موسسات همانند نقش کد ملی برای افراد است زیرا این شناسه از بدو تاسیس شرکت مختص به همان شرکت است و تا زمانیکه این شرکت به فعالیت خود ادامه می دهد مختص خود این شرکت باقی می ماند.
فرق کد اقتصادی و شناسه ملی این است که با استفاده از شناسه‌ی ملی می‌­توان به اطلاعات جامعی در مورد شرکت­‌ها دست پیدا کرد. برای دستیابی به این اطلاعات باید پس از مراجعه به سایت «irsherkat.ir» و وارد کردن شناسه ملی شرکت مورد نظر، به اطلاعات منتشر شده در مورد آن شخص حقوقی دست پیدا کرد. به طور کلی شخص حقوقی یا یک ارگان دولتی‌ است یا یک شخص حقوقی غیردولتی. مثلا شما می‌توانید برای شرکت خود یا موسسه‌ای که ایجاد کرده‌اید، شناسه‌ دریافت کنید. در مورد اول یعنی یک شخصیت حقوقی دولتی، بدون نیاز به ثبت، شخص حقوقی مورد نظر به رسمیت شناخته شده و مشکلی برای دریافت شناسه‌ی ملی نخواهد داشت. اما در مورد اشخاص حقوقی خصوصی، مانند شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، باید مراحل مورد نیاز برای ثبت را به درستی طی کرده و پس از آن شناسه‌ی ملی شرکت را دریافت نمایند.

نحوه دریافت شناسه ملی برای شرکت

برای گرفتن شناسه ملی برای شرکت، اشخاص حقیقی باید در قالب شرکت تجاری یا موسسه غیر تجاری به سایت اداره ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس irsherkat.ssaa.ir وارد شوند و برای ثبت شناسه ملی اقدام کنند.
پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، شما به عنوان یک شخصیت حقوقی شناخته می شوید و از آن پس می توانید به صورت مستقل معامله کنید.

سخن پایانی

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب می‌تواند در کمترین زمان ممکن و با هزینه‌ای مناسب، کد اقتصادی شرکت یا موسسه شما را دریافت کند. شما می‌توانید برای اطلاع بیشتر در مورد دریافت کد اقتصادی و هزینه آن، با کارشناسان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان تماس بگیرید.
(مشاوره رایگان:۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.