اخذ کد کارگاهی

اخذ کد کارگاهی

شرکت‌هایی که در زمینه تجاری مشغول به فعالیت هستند و دارای تعدادی کارمند می‌باشند برای آنها اخذ کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی اجباری می‌باشد. کارفرمایان مشاغل برای بیمه کردن کارمندان خود باید در سازمان تامین اجتماعی برای تشکیل پرونده اقدام کنند. زیرا کارفرما برای بیمه کردن کارمندان خود نیاز به اخذ کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی را دارد. و اگر کارفرما مبادرت به بیمه کردن نیروهای خود نکند مشمول جریمه‌های سنگین خواهد شد. در صورتی که برای اخذ کد کارگاهی نیاز به مشاوره داشتید می‌توانید با مشاوران موسسه ثبتی مهرگان به شماره تماس 02144231712 در ارتباط باشید.

‌ کارگاه چیست؟

بر اساس ماده 4 قانون وزارت کار، هر کارفرما برای فعالیت شغلی نیرو‌های خود نیاز به مکانی برای انجام فعالیت نیاز دارد که این مکان گارگاه نام دارد. تمامی فعالیتهایی که برای کار شامل کارگاه می‌باشند، از جمله مهدکودک، حمام، درمانگاه، کلاسهای سوادآموزی، شیرخوارگاه، نمازخانه، ناهارخوری، ورزشگاه، بسیج کارگران، آموزشگاه‌های حرفه‌ای، اماکن مربوط به شورا، و مواردی مشابه به آنها از جمله تاسیسات کارگاهی می‌باشد.

اخذ کد کارگاهی

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی چیست؟

 کد کارگاهی سازمان تامین اجتماعی دارای یک عدد 10 رقمی می‌باشد. زمانی که کارفرمایان اقدام به ثبت شرکت و تشکیل پرونده‌ی بیمه‌ای در سازمان تامین اجتماعی می‌کنند، به هر شرکت یک کد انحصاری داده می‌شود.
ساختار کد کارگاهی به صورت زیر است:
1. سه عدد اول در سمت چپ: به معنی شعبه بیمه
2.عدد 4 تا 7: به معنی نوع شغل و زمینه فعالیت
3. 4 عدد آخر: به معنی شماره پرونده
نکته مهم) هر فرد کارفرمایی موظف است که با مراجعه به نزدیکترین شعبه در محل خود برای تشکیل پرونده جهت اخذ کد کارگاهی اقدام نماید و با مراجعه به قسمت بازرسی و تکمیل فرم ثبت نام، و سپری کردن مراحل اخذ کد کارگاهی به وی داده می‌شود. شایان ذکر است بعد از ثبت شرکت به مدت 15 روز کارفرما باید به شعبه بیمه مراجعه کند.

چگونه کد کارگاهی بیمه دریافت کنیم؟

هرکدام از اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند کد کارگاهی بگیرند. حتی اگر شرکت یا کارگاه دارای شعبات متعددی باشد، می‌تواند چند کد مختلف دریافت کند. علاوه بر این به طور معمول در شرکت‌های پیمانکاری برای هر پروژه‌، کدهای مجزایی می‌گیرند.
حال این سوال پیش می‌آید که تغییر آدرس محل کار موجب تغییر کد می‌شود؟ برای جواب به این سوال باید گفت که با تغییر آدرس محل فعالیت، دریافت کد جدید ضرورت دارد. جالب است بدانید که کد برای اشخاص حقوقی تا زمان انحلال شرکت معتبر است.
گفتیم برای این که کارفرما جریمه‌های سنگین متحمل نشود، باید طی مهلت ۱۵ روز از تاسیس کارگاه یا شرکت، کارکنان خود را  بیمه کند.
برای دریافت کد باید به یکی از شعبات تأمین اجتماعی در نزدیکی کارگاه مراجعه کند. اگر کارگاه خود را از طریق باجه واحد ثبت کرده اید، پیش ثبت‌نام اخذ کد کارگاهی را نیز می‌توانید از همان باجه دریافت کنید.
ابتدای امر برای تشکیل پرونده و ارائه مدرک اقدام می‌شود. سپس یک بازرس فعال بودن کارگاه را احراز می‌کند. پس از تائید، نوبت ثبت‌نام کارفرما در سامانه سازمان تأمین اجتماعی است. سپس باید ۱۰ روز بعد برای اخذ کد کارگاهی به شعبه مراجعه کند.

چگونه کد کارگاهی بیمه دریافت کنیم؟

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

زمان دریافت کد کارگاهی بیمه

شعبه تأمین اجتماعی اقدام به شناسایی تعداد کارکنان و محل کارگاه می‌کند. سپس جهت تخصیص کد، تشکیل پرونده می‌دهد. پس از گذشت حداکثر ۳۰ روز، کد کارگاهی به کارگاه مورد تقاضا اختصاص خواهد یافت.
کارفرما موظف است که هر ماه لیست کارکنان خود را ارسال کند. اسامی کارمندان یا کارگران استخدامی باید صرف‌نظر از مزایا، نوع قرارداد و نحوه حقوق گرفتن فرستاده شود. ارسال شماره بیمه به شعبه بیمه یا سازمان مربوطه تا آخرین روز از ماه بعد امکان‌پذیر است.
نکته ۱) کارکنان دارای شماره بیمه نیازی به دریافت مجدد شماره ندارند. شماره قبلی بیمه‌شده مشمول قانون تأمین اجتماعی و دارای اعتبار است.
نکته ۲) کارفرمایان موظف‌اند در صورت بیمه نبودن کارکنان، نسبت به بیمه آن‌ها اقدام کند. همان‌طور که گفتیم این کار با ارائه مدارک و سپس دریافت شماره بیمه انجام می‌شود.

شماره بیمه چیست؟

با توجه به اینکه کد کارگاهی برای کارفرمایان از جمله اشخاص حقوقی و حقیقی صادر می‌گردد، شماره بیمه برای کارکنانی که در یک کارگاه مشغول به فعالیت هستند صادر می‌شود. کارفرمایان موظف هستند زمانی که کد کارگاهی را دریافت نمودند، لیست تمامی کارکنان خود به همراه اصل شناسنامه و همچنین کپی آن را به شعبه مورد نظر تحویل دهند. زیرا بلافاصله بعد از اخذ کد کارگاهی کارفرما باید افراد کارمند خود را بیمه نماید. شماره بیمه اشخاص کارمند در هر کارگاه شامل یک کد 8 رقمی می‌باشد که این کد به عنوان شماره بیمه آن شخص می‌باشد. شما می‌توانید برای دیدن و مشاهده سابقه بیمه‌ای خود به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید.
هر یک از کارفرمایان وظیفه دارند که حداکثر تا آخرین روز از هر ماه لیست کارمندان خود بدون در نظر گرفتن نوع فعالیت آن‌ها و نحوه پرداخت مزایا و حقوق ایشان در مهلت داده شده ارسال کند.

شماره بیمه چیست؟

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چرا باید کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی گرفته شود ؟

1-بر اساس ماده 148 از قانون کار، کارفرمایان مکلف هستند که بر اساس قوانین تامین اجتماعی، برای بیمه شدن کارمندان خود اقدام نمایند.
2- طبق ماده 4 قانون تامین اجتماعی بند الف، تمامی افرادی که در برابر دریافت حقوق مشغول به کار می‌باشند، مشمول قوانین تامین اجتماعی خواهند بود.
۳-بر اساس ماده 39 از قوانین سازمان تامین اجتماعی، کارفرمایان مکلف هستند که تا آخرین روز از ماه لیست اسامی افراد بیمه شده و حق بیمه را به آن سازمان تحویل دهند، و تخطی از آن مجازات جریمه را دارد.
۴- بر اساس ماده یک از قانون کار، تمامی کارفرمایان،کارگاههای تولیدی و موسسات، کارگاههای صنعتی،خدماتی و کشاورزی، تحت حمایت قانون و ادره کار قرار دارند.
بر این اساس و بر طبق این قانون تمامی مشاغل و کارگاه‌ها که تحت پوشش و حمایت قانون کار می‌باشند، شامل قانون تامین اجتماعی نیز خواهند شد. و موظف به اخذ کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی هستند، و مکلف خواهند بود که افراد کارگر مشغول در کارگاه خود را بیمه نمایند.

چرا باید کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی گرفته شود ؟

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل گرفتن کد کارگاهی

هر کارفرمایی زمانی که مدارک شناسایی خود را به اولین شعبه از سازمان تامین اجتماعی تحویل داد، می‌بایست برای گرفتن و اخذ کد کارگاهی مراحل زیر را سپری کند:
1. خود شخصا به شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند.(البته ممکن است یک سری از مراحل به صورت اینترنتی با مراجعه به سامانه سازمان تامین اجتماعی صورت گیرد)
2. تحویل دادن مدارک شناسایی به شعبه
3. تکمیل کردن فرم ثبت نام
4. انجام دادن آزمایشات مربوطه
5. تحویل فرم ثبت نام به شعبه
کارفرما بعد از گذراندن و سپری کردن مراحل برای اخذ کد کارگاهی، از طرف سازمان تامین اجتماعی، کد کارگاهی به کارفرما داده می‌شود. سپس کارفرما می‌تواند بعد از سپری کردن و مراحل گرفتن کد کارگاهی، اقدام به بیمه کردن کارکنان خود کند. که پس از آن که افراد کارمند بیمه شدند یک کد بیمه 8 رقمی به هرکدام از آنها داده می‌شود که کارفرما لیست بیمه را بر اساس این شماره‌ها به شعبه ارسال می‌کند.

مراحل گرفتن کد کارگاهی

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

دریافت کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی پیمانکاران

در صورتی که یک کارفرما انجام دادن یک کار را به صورت مقطعی و کوتاه به اشخاص حقوقی یا حقیقی تحمیل می‌نماید، بر اساس ماده 38 قانون تامین اجتماعی موارد زیر ضرورت دارد:
1. کارفرما موظف است که در متن عقد قرارداد با پیمانکار وی را متعهد به بیمه کردن کارکنان خود در سازمان تامین اجتماعی و پراخت حق بیمه‌ای آنها نماید.
2. در قراردادهای غیر عمرانی، کارفرمایان باید 5 درصد از مبلغ ناخالص کارکرد را از پیمانکار کسر نماید و نزد خود نگه دارد.
3. زمانی که یک کارفرما و پیمانکار قراردادی را مابین خود منعقد می‌نمایند، موظف خواهند بود تا یک نسخه از قرارداد را به اولین شعبه از سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند.
4. زمانی که نسخه قرارداد از طرف سازمان تامین اجتماعی دریافت گردید، شعبه موظف به تشکیل دادن پرونده و دادن یک کد کارگاهی با یک شماره ردیف پیمانی خواهد بود.
5. پس از گرفتن قرارداد برای کارگاه و تشکیل پرونده در شعبه تامین اجتماعی،ردیف پیمانی و کد کارگاه به پیمانکار داده می‌شود.
6. پیمانکاران دستمزد و حقوق کارمندان شاغل را در طول دوره زمانی مشخص شده تنظیم می‌نمایند. سپس بر اساس مصوبه در تاریخ 1370/01/24 شورای عالی تامین اجتماعی، موظف به پرداخت حق بیمه مربوطه خواهند بود.
نکته 1) با تغیر آدرس یا تغییر فعالیت اشخاص حقیقی، کد کارگاهی آنها هم تغییر می‌یابد، و کارفرما باید در صورت وقوع هر کدام از این دو حالت، کد کارگاهی بیمه جدیدی را صادر کند.
نکته 2) برای اشخاص حقوقی کد کارگاهی آنها قابل تغییر نمی‌باشد، و کد کارگاهی این اشخاص تا زمانی که شرکت منحل نشده باشد ثابت می‌ماند و قابل تغییر نمی‌باشد.
نکته 3) همچنین برای دفاتر اسناد رسمی دادگستری نیز مانند اشخاص حقوقی کد کارگاهی آنها تغییر نمی‌یابد.

چند نکته مهم در اخذ کد کارگاهی

نکاتی که هر کارفرما زمان اخذ کد کارگاهی در سازمان تامین اجتماعی باید در نظر بگیرد:
1. لیست بیمه کارمندان و کارگران توسط کارفرما تا آخر هر ماه به شرکت بیمه تحویل داده شود.
2. زمان استخدام افراد جدید، کارفرما باید اصل و کپی شناسنامه‌ای آنها را با اولین فهرست ارسال نماید.
3. کارفرمایان موظف به دریافت تسویه حساب از تامین اجتماعی در زمان انتقال کارگاه خواهند بود.
4. اگر بنا به هر دلیلی تغییراتی در کارگاه ایجاد شد، کارفرما وظیفه دارد که در اولین زمان ممکن موارد را به تامین اجتماعی اعلام کند، و می‌بایست تغییرات مورد نظر در روزنامه‌های رسمی اعلام شود، و تمامی مدارک اصلی به سازمان تامین اجتماعی ارسال شود.

مجازات سرپیچی از قانون

از مهمترین وظایف کارفرما بیمه کردن کارمندان خود می‌باشد، وهر گونه سرپیچی کردن از این امر توسط کارفرما، مشمول مجازات از طرف قانون کشوری خواهد بود.
طبق قانون ماده 183از قوانین کار، هر کارفرمایی که از بیمه کردن کارمندان خود سرپیچی کند، که جزو قوانین ماده 148 قاون کار می‌باشد، با توجه به شرایط و امکانات کارفرما تمامی حقوق کارمندان به وی داده خواهد شد، و برای کارفرما به صورت جریمه‌ نقدی دو تا ده برابر معادل حق بیمه فرد محکوم خواهد شد.
اما اگر تخلف و سرپیچی از طرف شخص حقوقی صورت گیرد، خسارت از اموال کارفرما شخص حقوقی داده می‌شود، و اجرت‌المثل کار انجام می‌شود.و حکم جزایی از جمله حبس،یا جریمه به صورت نقدی برای شخص مسئول یا شخص حقوقی خواهد بود، زیرا تخلف با دستور و اجازه وی صورت گرفته است، و مجازات تععین شده برای شخص مسئول میباشد.

مجازات سرپیچی از قانون

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

استعلام کد کارگاه

هرفرد حقیقی یا حقوقی بنا به هر دلیل مثلا عقد قرارداد اگر بخواهد از قانونی بودن و رسمی بودن و موجودیت شرکت یا کارگاهی مطلع شود اقدام به استعلام آن کارگاه یا شرکت نماید. برای نحوه‌ گرفتن استعلام از کد کارگاهی، کارفرما می‌تواند با در دست داشتن مشخصات و هویت شرکت به قسمت واحد درآمد آن شعبه مورد نظر مراجعه کرده و از موجودیت و قانونی بودن کارگاه مطلع شود.
دلایل استعلام گرفتن کارگاه ثبتی:
1. صحت و موجودیت کارگاه
2. نوع فعالیت کارگاه
3. تاریخ ثبت و تاسیس کارگاه
4. قانونی بودن کارگاه
5. دانستن معتبر بودن کارگاه
6. اقدام و تصمیم برای خرید کارگاه

روش‌های استعلام کد کارگاه

برای اینکه بتوانید کد ثبت شده یک کارگاه را از سامانه استعلام بگیرید شما به یک کد کارگاهی نیاز دارید و همچنین دانستن نام کامل کارگاه ضروری می‌باشد. چون در دست داشتن نام کامل و کد کارگاهی، باعث تسریع استعلام خواهد شد، و شما از طریق سایت به آدرس : ilenc.ir می‌توانید اقدام به استعلام هر کد کارگاهی ثبت شده نمایید.
شما بعد از وارد شدن به این آدرس وب سایت در قسمت «نام شخصیت» می‌توانید نام شخص حقوقی یا نام کارگاه مورد نظر خود را وارد کنید، که بلافاصله اطلاعات موجود از جمله شماره ثبت کارگاه را مشاهده می‌کنید.
از دیگر موارد و راه‌هایی که می‌توانید اقدام به استعلام کد کارگاهی کنید مراجعه به سایت‌های irsherkat.ssaa.ir یا rooznamehrasmi.ir می‌باشد. که شما با در دست داشتن شماره کد ملی و نام شرکت یا کارگاه به همه‌ی اطلاعات آن کارگاه یا شرکت پی ببرید.
به این نکته توجه داشته باشد که برای سرعت بخشیدن به استعلام شماره ثبت کارگاه شما باید از کامل بودن و صحت داشتن نام کارگاه مطمئن باشید، تا نتایج جستجو در سایت دقیق برای شما نمایش داده شود.

روش‌های استعلام کد کارگاه

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در سامانه استعلام کد کارگاهی چه اطلاعاتی به کاربر ارائه می‌شود؟

از جمله اطلاعات قابل مشاهده در سامانه استعلام کد کارگاهی بوسیله شماره ثبت کارگاه موارد زیر می‌باشد:
1. مشاهده مرجه ثبت شخصیت حقوقی یا کارگاه
2. تاریخ و زمان تاسیس کارگاه
3. شناسنامه و هویت ملی کارگاه
4. زمان آخرین تغییرات و به روزرسانی‌های کارگاه (یعنی آخرین تغییرات ثبت شده کارگاه)
5. اسم کامل و مشخص شده کارگاه
6. کارگاه از کدام نوع فعالیت می‌باشد (از انواع سهامی خاص، موسسه غیر تجاری،فعالیت با مسئولیت محدودو…)
7. شماره و کد ثبت کارگاه
8. نام اداره ثبت کننده کارگاه
9. نام واحد ثبتی ثبت کننده کد کارگاه
10. شماره کد پستی کارگاه
11. مکان و محل قانونی کارگاه
12. وضعیت موجود کارگاه

مزایای استفاده از سامانه استعلام کد کارگاهی

1-بررسی نوع کارگاه: کارگاه ممکن است از انواع سهامی خاص، موسسه غیرتجاری، کارگاه با مسئولیت محدودو یا غیره باشد، شما برای استعلام از نوع فعالیت کارگاه بوسیله کد ثبت کارگاه آن را استعلام کنید.
2-بررسی محل کار کارگاه: شما می‌توانید برای استعلام محل کارگاه بوسیله شماره ثبت کارگاه از طریق سامانه استعلام کد کارگاهی اقدام کنید، و حتی اطلاعاتی از قبیل وضعیت کارگاه، زمان تاسیس، کد پستی، وضعیت و آدرس محل کارگاه از مزایای دیگر استعلام از طریق شماره ثبت کارگاه می‌باشد.
3-بررسی قانونی بودن کارگاه: همانطور که پیش‌تر اشاره شد از موارد قانونی بودن کارگاه شماره کد ثبت کارگاه می‌باشد. در نتیجه کارگاهی دارای کد کارگاهی ثبت نباشد غیر قانونی می‌باشد. شما می‌توانید جهت استعلام کد ثبت کارگاه به سامانه استعلام کد کارگاهی مراجعه کرده و از قانونی بودن کارگاه و آیا به ثبت رسیدن یا ثبت نشدن کارگاه پی ببرید.

تغییر کد کارگاه

موارد تغییر کد کارگاهی بیمه کارفرما:
1. تغییر فعالیت اقتصادی کارفرما. ( به طور مثال مهدکودک به مدرسه تغییر دهد).
2. با تغییر فعالیت یا آدرس اشخاص حقیقی، کد کارگاهی آنها تغییر می‌یابد و کارفرما میباسیت در کدام از این موارد تغییر یافته، کد کارگاهی جدید اخذ کند.
3. کد کارگاهی برای اشخاص حقوقی قابل تغییر نمی‌باشد، و کدی که هنگام ثبت شرکت در اولین شعبه دریافت کرده‌ا‌ند تا زمانی که شرکت به فعالیت خود خاتمه دهد ثابت است.
4. کد ثبت دفاتر اسناد رسمی دادگستری مشابه اشخاص حقوقی است و قابل تغییر نمی باشد.
در موارد زیر زمانی که برای چندین کد کارگاهی بیمه‌ای اقدام میکنید کد کارگاهی شما قابل تغییر نمی‌باشد:
1. زمانی که کارفرما تغییر می‌یابد.
2. وجود شعبه‌های دیگری در حوزه فعالیت کنونی شرکت بدون تغییر محل کارگاه.
3. زمانی که کارگاه برای اشخاص حقوقی باشد و اگر محل فعالیت آن از شعبه‌ای به شعبه دیگر تغییر کند.

تغییر کد کارگاه

اخذ کد کارگاهی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ویژگی‌های شماره ثبت کارگاه

اگر به هر دلیلی بخواهید بدانید که شرکتی که ثبت نموده‌اید قانونی و اینکه آیا ثبت شده است یا خیر، بوسیله شماره ثبت کارگاهی خود می‌توانید به قانونی بودن شرکت پی ببرید. یک شماره ثبت کارگاهی به طور عام شامل ویژگی‌های زیر است:
1. برای شناسایی هویت کارگاه می‌باشد.
2. اگر کارگاهی شماره ثبت نداشته باشد، غیرقانونی به شمار می‌روند.
3. شماره ثبت کارگاه غبر قابل تغییر و ثابت است.
4. به عنوان شناسنامه کارگاه محسوب می‌شود.
5. تا زمانی که کارگاه فعال باشد، بوسیله شماره ثبت می‌توان آن را شناسایی کرد.

دریافت کد کارگاهی بیمه شرکت با ثبت مهرگان

اگر بنا به دلایلی فرصت و وقت کافی در اختیار ندارید، مراحل اخذ کد کارگاهی را به کارشناسان مجرب موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان بسپارید. ثبت مهرگان خدمات آسان دریافت کد را برایتان فراهم کرده است. این موسسه حقوقی کسب‌وکار خدماتی را با قیمت ثابت برای اشخاص حقوقی ارائه می‌دهد. تمامی خدمات در سریع‌ترین زمان و به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود. شما می‌توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از مشاورین مجرب با شماره ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ تماس بگیرید.

سخن پایانی

در نهایت می‌توان به این نتیجه رسید که هر کارفرما موظف است پس از ثبت کد کارگاهی خود، و مشخص نمودن اشخاص کارمند و با توجه به قانون تامین اجتماعی اقدام به بیمه کردن افراد کارگر در کارگاه خود نماید.
اگر در هر صورت به موارد گفته شده در این مقاله ابهام یا شبه‌ای دارید می‌توانید سوالات خود در زمینه اخذ کد کارگاهی را از ما بپرسید.
موسسه مهرگان متشکل از  تیمی مجرب در زمینه حقوق تجارت و شرکت‌ها آماده پاسخ‌گویی و مشاوره (حضوری ،تلفنی و آنلاین) شما همراهان عزیز می‌باشد.
درصورتی که برای مشاوره در تمامی زمینه های ذکر شده در سایت، به دانش چندین ساله ما در این زمینه نیاز داشتید می توانید با شماره تلفن 44231712-021 در ارتباط باشید.