ارزش افزوده

ارزش افزوده

ارزش افزوده در اصطلاح بسیار ساده و راحت به معنای مالیات بر مصرف کالاها و خدماتی است که مصرف کننده‌گان می‌پردازند و ابتدا به حساب فروشندگان کالا و خدمات و سپس به حساب خزانه دولت واریز می‌کنند. گواهی ارزش افزوده یکی از اجزای نظام مالیاتی است. کلیه واحدهای اقتصادی تولید یا توزیع کالا باید این مجوز را دریافت کنند. گواهی ارزش افزوده پس از ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی به متقاضی ارائه می‌شود.
اگر می‌خواهید درباره مالیات بر ارزش افزوده اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید از طریق موسسه ثبتی مهرگان، با استفاده از شماره تماس  02144231712 مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب این موسسه در ارتباط باشید.

ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ارزش افزوده یعنی چه؟

در ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده آمده است که ارزش افزوده عبارت است از تفاوت بین ارزش کالا و خدمات تولید شده با ارزش کالا و خدمات ارائه شده در یک دوره.
به عبارت دیگر قانون‌گذار معتقد است بین کالا و خدماتی که برای فروش تولید می‌شود تفاوت قیمت وجود دارد تا مصرف‌کننده آنها را خریداری کند. در ایران در تاریخ 9/11/1386، شورای اسلامی شهر قانون مالیات بر ارزش افزوده را که توسط دولت پیشنهاد و جهت اجرا به دولت ارائه شد تصویب و از ابتدای سال 1387 رسماً لازم الاجرا شد و مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود. از مصرف‌کننده از آن سال تا کنون. همچنین طبق ماده 1 همین قانون هرگونه عرضه کالا و خدمات حتی واردات و صادرات شامل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.
لازم به ذکر است؛ بر اساس ماده 13 قانون مالیات بر ارزش افزوده، چنانچه کالا و خدمات از مبادی رسمی خروج از کشور صادر شود مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌باشد و این مالیات از صادرات کالا و خدمات اخذ می‌شود. 

تاریخچه ارزش افزوده

این مالیات برای اولین‌ بار در دی ماه 1366 برای اجرا در ایران به مجلس شورای اسلامی معرفی شد. این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بازنگری قرار گرفت و به صحن علنی مجلس تقدیم شد که پس از مخالفت و بیان، بنا به درخواست دولت با 6 ماده موافقت شد. برای اجرای سیاست ثبات قیمت در سال 2015، اداره دارایی صندوق بین المللی پول، سیاست مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان یک عامل کلیدی در بهبود کارایی نظام مالیاتی و اصلاح نظام مالیاتی به منظور اصلاح نظام مالیاتی جمهوری اسلامی ایران ذکر کرد. به گفته کارشناسان صندوق بین المللی پول، وزارت اقتصاد و دارایی با انجام یکسری مطالعات و تحقیقات در این زمینه، بر اجرای مالیات بر ارزش افزوده در سمینارها و کمیته‌های مختلف دانشگاهی اعم از کارشناسان داخلی و خارجی تاکید کرده‌است.
وزارت اقتصاد و دارایی در چارچوب طرح تجدید ساختار اقتصادی کشور، اصلاحات اساسی در نظام مالیاتی از جمله لغو معافیت‌های مختلف، لغو مالیات و گسترش پایه مالیاتی با تاکید ویژه بر کارایی مالیاتی را آغاز کرده‌است. سیستم مالیاتی، و یک مطالعه امکان سنجی جدید انجام شده است.
معاون درآمدهای مالیاتی وزارت اقتصاد و دارایی با توجه به اهمیت گسترش بازار مالیاتی به عنوان یکی از اصول کلیدی سیاست‌های مالی طرح ساماندهی اقتصادی کشور، مطالعات متعددی را انجام و فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را مورد بررسی قرارداد.
پیش‌نویس مالیات بر ارزش افزوده با در نظر گرفتن تبعات اقتصادی اجرای این مالیات به همراه چند اصلاح و بازنگری به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است. قانون مالیات‌ها و اختیارات الحاقی به استناد اصل 85 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در 53 ماده و 47 بیانیه مصوب 1387/02/17 کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به مدت یک دوره 5 ساله از 1 اکتبر 2008 باشد. از ابتدای سال 1393 نرخ این مالیات در ایران مجدداً افزایش یافت و از 6 درصد به 9 درصد رسید.

تاریخچه ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

گواهی ارزش افزوده

اگر نمی‌دانید گواهی ارزش افزوده چیست، بیایید با یک مثال توضیح دهیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام خرید محصول یا خدماتی با این مشکل مواجه شده باشید و پس از دریافت فاکتور از فروشنده متوجه افزایش مبلغ خرید شده باشید. مبلغ مالیات بر ارزش افروده به صورت حساب شما اضافه شده است. حتی اگر بسته اینترنتی خریداری کرده باشید، با این هزینه که به عنوان مالیات بر ارزش افزوده شناخته می‌شود، مواجه خواهید شد که به فاکتور رسمی اضافه می‌شود.
این مالیات شامل کلیه کالاها و خدمات دریافتی در ازاء پول می‌شود اما طبق قانون، افراد و شرکتهایی مجاز به دریافت گزارش ارزش افزوده هستند که مجوز لازم را کسب کرده اند. این مجوز گواهی مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد. برای دریافت گواهی مالیات بر ارزش افزوده باید تمامی مراحل ثبت نام را طی کرده و فایل مالیات بر ارزش افروده را تکمیل نمایید.
گواهی ارزش افزوده یکی از اجزای نظام مالیاتی است. کلیه واحدهای اقتصادی تولید یا توزیع کالا باید این مجوز را دریافت کنند. اگر این شرکتها مجوز یا گواهی ارزش افزوده دریافت نکرده اند، اما مالیات دریافت کرده اند، مرتکب عمل غیرقانونی شده اند.
گواهی ارزش افروده به عنوان گواهینامه ارزش افزوده نیز شناخته می‌شود. همانطور که اشاره کردیم گواهی ارزش افروده پس از ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی به متقاضی ارائه می‌شود.

دریافت گواهی ارزش افزوده

قبل از هر چیز باید بدانیم که صدور گواهی ارزش افزوده دارای محدودیت زمانی است و طبق تشخیص سازمان امور مالیاتی اغلب برای مدت شش ماه یا یک سال و پس از انقضای مدت اعتبار صادر می‌شود تاریخ، گواهی مذکور باید تمدید شود.
ذکر این نکته مهم ضروری است که با توجه به برخی سوء استفاده های برخی از فروشندگان مبنی بر دریافت ارزش افروده از مشتریان خود قبل از اخذ گواهینامه، لازم است خریداران در هنگام خرید کالا یا خدمات حتما از فروشندگان بخواهند که نشان دهند. گواهی ارزش افروده خود را اعلام کرده و از پرداخت مالیات بر ارزش افروده برای اطمینان از موجود بودن و معتبر بودن گواهی خودداری کنید.
مهمترین وظیفه ای که ارائه‌دهندگان کالا و خدمات در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده باید انجام دهند، ثبت اظهار نامه مالیاتی خود در سامانه مالیات بر ارزش افروده و پرداخت مالیات مربوط به هر فصل از سال تا مهلت 15 روز پس از پایان فصل است. البته باید توجه داشت که ارائه دهندگان کالا و خدمات تنها در صورتی می‌توانند مالیات بر ارزش افروده را از مصرف کننده‌نهایی دریافت کنند که گواهی مالیات بر ارزش افزوده خود را دریافت کنند.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

با تصویب ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور به شرح زیر تعریف شده است:
مالیات تکمیلی: حقی که از ما به ‌التفاوت ارزش کالا و خدمات ارائه شده و ارزش کالا و خدمات ارائه شده کسر می‌شود. خرید یا دریافت در یک دوره زمانی مشخص.
طبق ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افروده، تفاوت قیمت کالا و خدمات ارائه شده با قیمت کالا یا خدمات خریداری شده در مدت معین، ارزش افروده نامیده می‌شود. این مفهوم به فرایند تولید مربوط می‌شود، نه به محصول خاصی. مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات عمومی است (به استثنای کالاهایی که معمولاً برای کالاها و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند) که در چند مرحله از قیمت کالاها یا خدمات تولید شده در مراحل مختلف تولید و توزیع اخذ می‌شود.
به عبارت دیگر مالیات بر ارزش افروده مالیاتی است که در مراحل ساخت و بهره‌برداری از محل تولید تا مصرف‌کننده نهایی به صورت اقساطی پرداخت می‌شود. مالیات بر ارزش افروده برای مصرف در نظر گرفته شده است که خریداران برای خرید آن را پرداخت می‌کنند که توسط فروشندگان جمع‌آوری می‌شود و بنابراین به مقامات مالیاتی ارائه می‌شود.
این مالیات به صورت سری سریع نیست: واردات، تولید، توزیع و مصرف، در نهایت مصرف‌کننده باید بپردازد. تولیدکنندگان این مالیات را پرداخت نمی‌کنند و کاربر نهایی فقط باید این مالیات را بپردازد؛ بنابراین تولیدکنندگان بابت خرید مواد اولیه و سایر کالاها از خریداران مالیات و هزینه پرداخت می‌کنند و مابه‌التفاوت را به دولت می‌پردازند.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مبنای نرخ مالیات ارزش افزوده چگونه است؟

از سال 1387 که مالیات بر ارزش افزوده به طور رسمی مطرح شد، نرخ این نوع مالیات 3 درصد بوده است. از آن سال تاکنون 6 درصد دیگر به مبلغ فوق اضافه شده است و در حال حاضر نرخ فعلی مالیات بر ارزش افزوده در کشور 9 درصد است که شش درصد آن بابت مالیات بر ارزش افزوده و سه درصد مابقی با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است.

انواع مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده تولید: مالیات بر فروش کالاهای مصرفی و فروش کالاهای سرمایه‌ای اخذ می‌شود. یعنی سازمان از طریق فروش کالا اعتبار مالیاتی دریافت نمی‌کند.
مالیات بر ارزش افزوده مصرف‌کننده: کل هزینه سرمایه‌گذاری بر اساس نوع مصرف در مالیات بر ارزش افروده لحاظ نمی‌شود زیرا بر اساس محصولات و خدمات مصرفی است.
مالیات بر ارزش افزوده درآمد: برای مالیات بر درآمد، مالیات بر فروش به تولید خالص کالا گفته می‌شود، بنابراین پس از کسر استهلاک به عنوان خالص سرمایه‌گذاری، مالیات بر ارزش افروده اخذ می‌شود.
توجه) گواهی مالیات بر ارزش افروده برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می‌شود.

کدام کالاها معاف یا مشمول این قانون مالیاتی جدید هستند؟

مسیحی، معاون درآمد سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پیش شرط اصلی استثنائات قانون جدید، حمایت از سبد مصرف خانوار و به دنبال آن مسائل پزشکی از جمله بیمه عمر، زندگی و سلامت است. خدمات ورزشی با اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح از جمله آب کشاورزی، بیمه، هتل‌های 3 ستاره، مسافر خانه و یا قند آزاد شده قبلی از این مالیات معاف هستند. کف همچنین برخی از کالاهای وارداتی که در زمان تحویل مشمول مالیات بر ارزش افروده هستند مشمول مالیات نمی‌شوند.
بر اساس قانون جدید مالیات، اقلام طلا، جواهرات و پلاتین به کار رفته بر روی آنها مشمول این مالیات نمی‌شوند، اما عوارض، سود و کارمزد ساخت و ساز مشمول 90 درصد می‌شود و از 13 دی ماه فقط موارد بالا را شامل می‌شود و افراد و مصرف‌کنندگان باید مراقب باشند که به هیچ عنوان مالیات از آنها دریافت نکنند.
همچنین بر اساس قانون مالیات مصوب سال 1388، شرکت‌های هواپیمایی مشمول 5 درصد مالیات می‌شوند که با اجرای قانون جدید که شامل خدمات هوایی نیز می‌شود، این هزینه 5 درصدی حذف و 90 درصد مالیات جایگزین می‌شود. 50 درصد هزینه‌های ویژه این امر باعث افزایش قیمت بلیط هواپیما شد.

کدام کالاها معاف یا مشمول این قانون مالیاتی جدید هستند؟

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شرایط ثبت نام نظام مالیات بر ارزش افزوده

1. همه واردکنندگان
2. همه صادرکنندگان
3. کلیه فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال 1394 بالغ بر حدود 3 میلیون تومان و بیشتر بوده است.
4. کلیه فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در پنج ماهه اول سال 1395 بالغ بر یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان و بیشتر بوده است.

دریافت گواهی ارزش افزوده با کد اقتصادی

اشخاص حقوقی یا حقیقی که شرکتهای تجاری یا غیرتجاری به ثبت رسانده اند باید دو کار مهم برای تعیین هزینه ها انجام دهند. اول: اخذ کد اقتصادی و ثانیاً اخذ گواهی ارزش افروده.
در اینجا نحوه دریافت گواهی ارزش افروده آورده شده است.
1.پیش ثبت نام در www.evat.ir.
2. فرم ثبت نام اولیه را به همراه مدارک مربوطه به اداره امور مالیاتی ارسال نمایید.
3. ثبت نام ثانویه و اخذ رمز از سامانه
4. ارائه کلیه مدارک تهیه شده به سازمان امور مالیاتی استان محل سکونت.

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

ابتدا به وب سایت مالیات بر ارزش افزوده مراجعه کنید، نام کاربری و رمز عبور خود را در کادر ورود وارد کنید و روی ورود کلیک کنید تا وارد حساب کاربری خود شوید.

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

روی گزینه درخواست گواهی ثبت نام واقع در سمت راست پنل کاربری کلیک کنید.

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در صفحه باز شده مشخصات هویتی متقاضی را مشاهده کنید، عناوین «کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی» و توضیحات را پر کرده و بر روی ثبت درخواست کلیک کنید.

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اکنون ثبت نام اپلیکیشن شما کامل شده و پروفایل شما با کد رهگیری اپلیکیشن نمایش داده میشود که بهتر است این کد را بنویسید. پس از چند روز گواهی شما صادر و به آدرسی که در سامانه کد اقتصادی ثبت نام کرده اید پست می‌شود.

مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده

مدت اعتبار گواهی ارزش افروده در ابتدا 6 ماه، در صورت نداشتن بدهی 1 سال و در صورتی که 3 سال مالیات بر ارزش افروده را پرداخت کرده باشید و از وضعیت خوبی برخوردار باشید، 5 سال خواهد بود.

نحوه تمدید گواهی ارزش افزوده

همانطور که گفته شد در اکثر موارد گواهی مالیات بر ارزش افروده دارای مدت اعتبار مشخصی است که معمولاً 6 ماه یا 1 سال است. پس از انقضای این گواهی، باید آن را تمدید کرد. البته این موضوع در صورت عدم اخذ گواهی ارزش افروده دائمی ضروری است.
برای تمدید ابتدا به وب سایت مالیات بر ارزش افزوده مراجعه کنید و نام کاربری و رمز عبور خود را در کادر ورود وارد کنید و برای ورود به حساب کاربری خود روی ورود کلیک کنید.

نحوه تمدید گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

روی گزینه درخواست گواهی ثبت نام واقع در سمت راست پنل کاربری کلیک کنید.

نحوه تمدید گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در صفحه باز شده مشخصات هویتی متقاضی قابل مشاهده است، باید سرفصل «کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی» را تکمیل کرده و در کادر توضیحات بنویسید که درخواست تمدید گواهی ارزش افروده را دارید. گزینه I have a VAT certificate را انتخاب کنید که قسمتی باز میشود که باید مشخصات آخرین گواهینامه خود را وارد کنید و روی Apply کلیک کنید تا سفارش ثبت شود و کد رهگیری ارسال شود.

نحوه تمدید گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نکات مهم دریافت گواهی ارزش افزوده با کد اقتصادی

1- افرادی که مشاغل مختلفی دارند باید مطمئن شوند که گواهی ارزش افزوده را برای هر کسب و کار جداگانه دریافت میکنند.
2- کسانی که شغلشان شامل مالیات بر ارزش افروده است باید اسناد و فاکتورهای خود را تا 10 سال مالی حفظ کنند.
3- اخذ گواهی مالیات بر ارزش افروده برای بسیاری از بیماران کاری دشوار و زمان بر است. زیرا در مراحل ثبت نام و تایید مدارک ارسالی ممکن است بارها با مشکل عدم بررسی مدارک مواجه شوید. بنابراین استفاده از خدمات مشاوره در این زمینه ضروری است.
4- آدرس ارسال درخواست ثبت نام برای دریافت گواهی ارزش افروده با آدرس سامانه صورت حساب مالیات حقوق متفاوت است. برای دریافت گواهی ارزش افروده باید درخواست خود را در سامانه ثبت کنید.

استعلام ارزش افزوده در سامانه گواهی ارزش افزوده

سیستم صدور گواهینامه ارزش افزوده تنها جایی است که میتوانید برای انجام کلیه امور مربوط به گواهی ارزش افروده مراجعه کنید. از سال 94 امکان استعلام گواهی ارزش افروده از طریق این سامانه وجود دارد و افراد به راحتی می‌توانند موجودی ارزش افروده خود را بررسی کنند. اعتبار سنجی گواهی ارزش افروده شرکت و مشاهده سوابق سیاه مالیاتی از طریق این لینک قابل انجام است.
فهرست موضوعات قابل استعلام عبارتند از:
1- استعلام اعتبار برای گواهی ارزش افزوده
2- لیست شرکتهای مالیات بر ارزش افروده در لیست سیاه
3- یک تأییدیه ارزش افروده ارسال کنید
4- ثبت نام در سامانه ارزش افروده
5- جستجوی شرکتها بر اساس شماره ملی در سایت ثبت شرکت – ایلانس
6- شرکتها را در وب سایت روزنامه رسمی جستجو کنید
7- درخواست گواهی ارزش افروده برای اشخاص حقیقی

نحوه و روش استعلام گواهی ارزش افزوده

ابتدا به سایت مالیات بر ارزش افروده به آدرس evat.ir رفته و در صفحه باز شده بر روی گزینه Verify VAT Payer کلیک کنید.

نحوه و روش استعلام گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در صفحه جستجو، گواهی ارزش افروده با شماره اقتصادی، کد ملی و سایر عناصر قابل درخواست است، کافیست با توجه به اطلاعاتی که دارید کادر مربوطه را پر کرده و پس از وارد کردن کد امنیتی شروع کنید. روی جستجو کردن کلیک کنید.

نحوه و روش استعلام گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در این مرحله، جدولی باز میشود که جزئیات شرکت را نشان می‌دهد. در قسمت Modi Status می‌توانید مشاهده کنید که آیا اعتبار گواهی ارزش افروده تایید شده است یا خیر و برای اطلاعات بیشتر بر روی “مشاهده رکوردها” در پایین جدول کلیک کنید.

نحوه و روش استعلام گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سامانه اظهار نامه مالیاتی کشور زیر نظر سازمان امور مالیاتی کشور راه اندازی شده است تا مودیان بتوانند بسیاری از امور مالیاتی را به صورت غیر حضوری یا آنلاین بدون مراجعه حضوری به این سازمان انجام دهند.

استعلام گواهی ارزش افزوده اشخاص حقیقی

علاوه بر کد اقتصادی شرکت، امکان استعلام گواهی ارزش افروده در سامانه مالیات بر ارزش افروده با استفاده از کد ملی برای اشخاص حقیقی نیز وجود دارد. درخواست گواهی ارزش افروده با کد ملی مانند درخواست گواهی ارزش افروده با کد اقتصادی است.
لازم به توضیح است متقاضی استعلام گواهی ارزش افزوده با کد ملی ابتدا باید وارد سامانه استعلام گواهی ارزش افروده شده و علاوه بر کد امنیتی کد ملی مؤدی (شخص حقیقی) را وارد کند. به این ترتیب گواهی ارزش افروده با کد ملی را استعلام کنید. ضمناً برای استعلام گواهی ارزش افروده با کد ملی باید شماره ملی را به صورت یک عدد ده رقمی بدون خط فاصله (-) وارد کرد.

دستورالعمل صدور گواهی ثبت نام

بر اساس بخشنامه های شماره 2815 مورخ 5/5/1388، 4936 مورخ 30/2/1388 و 30392 مورخ 18/12/1388 و با توجه به امکان صدور گواهی ثبت نام برای مودیان در سامانه مالیات بر ارزش افروده از طریق مالیات الکترونیکی. سیستم در آدرس www.evat.ir لذا از ابتدای سال 1392 صدور گواهی مذکور صرفاً از طریق سامانه مذکور و با رعایت شرایط و نکات ذیل امکان پذیر خواهد بود.

شرایط صدور گواهینامه ثبت‌نام

 1. ثبت نام نهایی مؤدی در سامانه عملیات مالیاتی الکترونیک tax.gov.ir و تکمیل ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افروده در سایت www.evat.ir؛
 2. درخواست صدور گواهی ثبت مالیات بر ارزش افروده توسط مؤدی در سامانه مالیات بر ارزش افروده؛
 3. اطلاعات پرونده مؤدی را طبق دستورالعمل تأیید ثبتی شماره 4697/260/د مورخ 11/1/1392 بررسی و تکمیل کنید.
 4. تمام اظهارنامه های مالیاتی را برای دوره های تعهدی که هنوز پردازش نشده‌اند، ارسال کنید.
 5. پرداخت‌ها یا ترتیبات بازپرداخت برای مالیات ها و هزینه‌های ارزش افزوده اعلام شده یا مشخص شده

نحوه صدور گواهینامه ثبت ‌نام خدمات مؤدیان

 1. مشاهده لیست مودیان متقاضی گواهی ثبت نام نزد سازمان مالیات بر ارزش افزوده به نشانی evat.ir در فهرست «گواهی ثبت نام» در قسمت «صدور گواهی ثبت» توسط کاربران خدمات مودیان؛
 2. حسابرسی و تأیید بندهای «1»، «3»، «4» و «5» شرایط صدور گواهیهای ثبت این دستورالعمل توسط کاربران خدمات مودیان.
 3. تعیین و پیشنهاد مدت اعتبار گواهی ثبت نام توسط استفاده کنندگان از خدمات مؤدیان مالیاتی در نظام مالیات بر ارزش افروده در فهرست «گواهی ثبتی» در فهرست «صدور گواهی ثبت» و ارسال آن برای تأیید نهایی به رئیس امور مالیاتی ذیصلاح.(توجه: مدت اعتبار گواهی برای مؤدیانی که بدهی مالیاتی خود را پرداخت کرده اند یک سال و برای مؤدیانی که ترتیب پرداخت آن را داده اند شش ماه خواهد بود).
 4. رئیس امور مالیاتی باید با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افروده در فهرست «گواهی ثبت نام» در فهرست «وضعیت گواهی ثبت»، فهرست مؤدیانی را که درخواست گواهی ثبت نام آنها مورد تأیید کاربران مؤدی قرار گرفته است، نشان دهد. تأیید و کنترل و در صورت لزوم تغییرات در مدت اعتبار و تأیید صدور گواهی ثبت یا «رد درخواست» با دلایل. (تبصره: تعیین وضعیت گواهی ثبت شامل تایید، اصلاح و رد درخواست گواهی می‌باشد که صرفاً توسط رؤسای امور مالیاتی ذیربط یا واسط مالیات بر ارزش افروده ادارات مالیاتی کشور قابل انجام است.)
 5. پس از تعیین مدت اعتبار گواهی ثبت نام و تأیید آن توسط نماینده ذیصلاح یا رئیس امور مالیاتی، گواهی مودیان قابل چاپ بوده و استفاده کنندگان از خدمات مؤدی موظفند آن را در فرمهای مخصوص به امضای نماینده یا نماینده چاپ کنند. سر. امور مالیاتی مرتبط؛
 6. گواهیهای صادره فقط از طریق پست سفارشی به آدرس محل اقامت قانونی/محل کسب و کار مؤدی درج شده در سامانه مالیات بر ارزش افروده ارسال میشود. در صورتی که گواهی مذکور به هر دلیل از طریق پست مسترد شده و مؤدی به مؤدی ارجاع و توضیحات کتبی داده شده باشد و در صورتی که دلایل ذکر شده برای احراز هویت کافی باشد گواهی مذکور باید به نشانی قبلی مسترد شود در غیر این صورت اقدام شود. بر این اساس گرفته شده است. به مقررات؛
 7. هر گاه نام بنگاه اقتصادی نماینده مالیات بر ارزش افروده توسط مراجع ذیربط به عنوان مؤدی «بی اعتبار» اعلام و در سامانه اعمال شود، ثبت آن به صورت سیستمی لغو و گواهی ثبت صادر شده باطل خواهد شد. همچنین پس از تأیید مجدد توسط ادارات دولتی، در صورت تغییر وضعیت ثبت نام مؤدی از «تایید» به «لغو»، گواهی ثبت صادر شده به طور سیستمی باطل میشود.
 8. مودیان ذیربط می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور در قسمت «ثبت» گزینه «درخواست گواهی ثبت»، از وضعیت درخواست خود مطلع شوند.
 9. کارفرمایان، خریداران کالا و خدمات و فعالان اقتصادی می‌توانند با مراجعه به سامانه عامل اینترنت مالیات بر ارزش افزوده در صفحه اصلی سامانه و انتخاب گزینه «بررسی اعتبار گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده» با نحوه صدور و اعتبار گواهی مودیان آشنا شوند. . مالیات دهندگان.”
  بدیهی است مسئولیت رسیدگی و نظارت بر کلیه موارد مذکور بر عهده مأموران مالیاتی ذیربط بوده و مدیران کل امور مالیاتی مربوطه نظارت لازم را بر عهده خواهند داشت.

معافیت از دریافت گواهی ارزش افزوده

در ایران برخی از کالاها و خدمات ضروری جامعه از شمول این قانون مستثنی بوده و فروشندگان کالا یا خدمات مشمول مالیات بر ارزش افروده نخواهند بود.
کالاهای معاف از دریافت مالیات بر ارزش افزوده کالا به شرح زیر هستند:
1. محصولات زراعی و غلات
2. محصولات کاغذی
3. خوراک دام، گاو و طیور
4. صنایع دستی
5. محصولات لبنی
6. محصولات گوشتی
7. روغنهای خوراکی
8. انواع واکسنها، داروها و وسایل پزشکی
9. تجهیزات دفاعی نظامی و امنیتی
10. و برخی کالاهای دیگر غیر از کالاهای اساسی مصرفی مردم.

خدمات معاف از دریافت مالیات بر ارزش افروده نیز عبارتند از:
1. پزشکی و کشاورزی
2. چاپ و نشر
3. مالی، اعتباری و بانکی
4. معاملات سهام
5. خدمات پژوهشی آموزشی
6. هتلها و مراکز اقامتی
7. خدمات فنی، نوسازی و نگهداری

چه افرادی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

سوال دیگری که باید در مراحل و شرایط ثبت گواهی ارزش افروده به دقت مطالعه کنیم این است که چه اشخاص و بنگاه های تجاری ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افروده هستند.
به طور کلی هر شخص حقیقی که برای ثبت شرکت و تجارت خود اقدام به فروش و کسب درآمد در زمینه های اقتصادی میکند باید گواهی ارزش افروده خود را ثبت و مالیات خود را از این طریق پرداخت کند.
اشخاص حقوقی که طبق ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت مالیات معاف بوده و به دلیل تماسهای قبلی در رابطه با نیروی انتظامی مورد رسیدگی قرار نگرفته اند از پرداخت مالیات معاف هستند.
اما اشخاص حقوقی که پس از تاریخ اجرای قانون احیاء، شرکت و تجارت خود را تأسیس و به ثبت رسانده‌اند، در صورت داشتن درآمد یا تجربه فروش در این زمینه، پس از اولین دوره مالیاتی پس از شروع فعالیت خود. مالیات اضافه شده است.

جریمه نداشتن گواهی ارزش افزوده

توجه داشته باشید که IRS تمام مالیات بر ارزش افروده را از طریق یک فرآیند خودکار نظارت میکند. به همین دلیل، نادیده گرفتن اقدامات قانونی می‌تواند برای شرکت شما مشکلاتی ایجاد کند. مالیات بر ارزش افروده یکی از منابع اصلی بودجه دولت است و به همین دلیل هر ساله محدودیتهای بیشتری برای وصول عادلانه آن از کلیه فعالیتهای اقتصادی طبق قانون اعمال میشود. جریمه می‌تواند تا 100% مالیات تا پایان دوره تخلف باشد. (یعنی علاوه بر مالیات پایه، مبلغی معادل مالیات در مدت مذکور باید به عنوان جریمه پرداخت شود). موارد اصلی نقض قوانین ارزش افزوده عبارتند از:
1. عدم ثبت نام مؤدی در مدت تعیین شده
2. صورتهای مالی منتشر نشده است
3. عدم درج قیمت صحیح و کامل در صورتهای مالی
4. عدم ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی یا اسناد مربوطه

جریمه نداشتن گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مشکلات بوجود آمده در ارسال و دریافت گواهی ارزش افزوده

پس از ارسال گواهی ارزش افروده برای مؤدی از سازمان امور مالیاتی، ممکن است مشکلاتی در فرآیند ارسال یا دریافت آن، شناسایی این مشکلات و روند رفع آنها برای مؤدی ایجاد شود:
1. در صورت استرداد گواهی صادره از اداره پست، مؤدی باید شخصاً به اداره پست مراجعه و برای اثبات صحت اطلاعات خود توضیحات کتبی ارائه کند تا مجدداً گواهی استرداد برای وی ارسال شود. در صورت عدم تأیید صحت تفسیر متقاضی، با مؤدی طبق قوانین اداره پست رفتار خواهد شد.
2. در صورتی که نام مرکز اقتصادی حوزه فعالیت متقاضی یا مستاجر از مدت اعتبار حذف شود، باید به سازمان امور مالیاتی اطلاع داده شود تا تغییرات وارد سامانه شود.

نکات طلایی برای دارندگان گواهی ارزش افزوده

هنگام دریافت گواهی ارزش افروده به این نکات توجه کنید:
1. کسانی که چندین کسب و کار دارند باید برای هر یک از مشاغل خود به طور جداگانه گواهی ارزش افروده تهیه کنند.
2. مودیان مجاز به دریافت مالیات بر ارزش افروده باید اسناد و اظهارنامه خود را حداکثر تا 10 سال مالی نگهداری کنند تا در صورت نیاز مدارک لازم را ارائه کنند.
3. لازم است بدانید آدرس سامانه ارسال و درخواست ثبت نام برای دریافت گواهی ارزش افروده با سامانه ارسال صورت حساب مالیات بر حقوق متفاوت است.

کسانی که گواهینامه برایشان صادر نشده چه مراحلی را طی میکنند؟

افرادی که به هر دلیلی مانند نقص پرونده، مشکلات مالیاتی، بدهیهای ثابت، بدهیهای گذشته، بدحسابها یا شکایات، سازمان امور مالیاتی گواهینامه را برای انجام و دریافت امور مالی و ارزش افروده به حالت تعلیق در می‌آورد. درخواست فوری از طرف کارفرما به سازمان امور مالیاتی ارائه میشود، این سازمان و مدیران آن می‌توانند با رعایت شرایط متقاضی و اخذ چک امنیتی معتبر برای مدت شش ماه برای این دسته از مودیان گواهی صادر کنند. از آنها و تعهد کتبی دریافت کنید.

در چه زمان گواهی ارزش افزوده تمدید نمی‌شود ؟

گاهی اوقات مودیان مالیاتی با وجود ارائه کلیه اسناد و مدارک به سازمان امور مالیاتی و پرکردن کلیه فرمها طی مراحل پیگیری متوجه میشوند که این مؤسسه گواهی مالیات بر ارزش افروده خود را تمدید نکرده است و در این موارد ممکن است دلایل متعددی از جمله:
1. نقص در پرونده و ارائه مدارک می‌تواند منجر به عدم تمدید گواهی شود.
2. وجود بدهی مالیاتی قبلی یکی از دلایل عدم تمدید گواهی ارزش افزوده می‌باشد.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده در قانون جدید چقدر است؟

یکی از معایب قانون 1400 مالیات بر ارزش افروده محدودیت قابل توجه معافیت‌های مالیاتی است که به نفع تولید نیست، اما ممکن است هزینه‌های آنها افزایش یابد؛ بنابراین مهم‌ترین ایراد وارده به این قانون، گسترش دامنه مشخصات کالا و خدمات است که نسبت به قانون سال 87 رشد چشمگیری داشته است.

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

به‌ عنوان‌ مثال، به یک خودروساز (که فرضاً به آن خودروساز آسیایی گفته می‌شود) نگاه کنید که در کشوری با نرخ مالیات بر ارزش افروده 10 درصد فعالیت می‌کند.
1. شرکت خودروسازی مواد اولیه را به ارزش 2 میلیون ریال خریداری می‌کند که البته مالیات بر ارزش افروده آن 200 هزار ریال است که دولت باید پرداخت کند. کل هزینه در این مورد 2200000 می‌باشد.
2. خودروسازان کالای تولیدی را به بهای تمام شده 5 میلیون ریال به اضافه 500.000 ریال با ارزش افروده و قیمت تمام شده 5.500.000 ریال به توزیع کننده می‌فروشند. در این صورت مؤسس تنها 300000 ریال مالیات بر ارزش افروده به دولت پرداخت کرده است. به عبارت دیگر توسعه‌دهنده 10 درصد (3 میلیون ریال) از سود حاصل از این فرایند را به عنوان مالیات بر ارزش افروده پرداخت می‌کند.
3. در نهایت خریدار این محصول را با قیمت 10 میلیون ریال به خریدار نهایی با قیمت اضافه 1000000 ریال جمعاً 11 میلیون ریال می‌فروشد. مؤدی در حال حاضر مبلغ 500000 ریال به عنوان مالیات بر ارزش افروده پرداخت خواهد کرد. 500000 ریال مابقی در مرحله قبل توسط تولیدکننده پرداخت شده است یعنی تولیدکننده 10 درصد سود خود را در این فاز پرداخت خواهد کرد. کارشناسان حقوقی موسسه ثبتی مهرگان می‌توانند در این زمینه شما را یاری کرده و اطلاعات مورد نیاز شما را به صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌دهند.

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ایران

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افروده در ایران کسر حسابی یا غیرمستقیم است. هر شرکت و بنگاهی علاوه بر پرداخت بهای مواد اولیه هنگام خرید محصول، باید مالیات بر آن نیز بپردازد. در عین حال، علاوه بر ارزش کالاهای مشمول مالیات، هنگام فروش محصولات خود باید مالیات بر آن را از مصرف کنندگان دریافت کنیم و باید بین مالیات‌های پرداخت شده توسط مقامات مالیاتی ایالتی مانند مالیات پرداخت شده و مالیات بر آن تفاوت قائل شویم.

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ایران

ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سخن پایانی

اجرای مالیات بر ارزش افروده به نفع تولیدکننده داخلی است و منافع هر دو گروه را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. اول پشت صحنه اختلاس و سایر قاچاقچیان گروهی. ضرر این افراد بیشتر به این دلیل است که طبق قانون مالیات بر ارزش افروده نحوه خرید و توزیع کالا مشخص شده است. قانون مالیات بر ارزش افروده به نفع کسانی نیست که از شفافیت بازار فرار می‌گیرند و به نفع آنها در سوء استفاده از شایعات و قاچاق نیست. بنابراین مالیات بر ارزش افروده در اقتصاد دولت ها بسیار حائز اهمیت است و با اعمال این قانون کسانی که بی جهت در مسیر تولید تا مصرف قرار میگیرند شناسایی و به تدریج حذف می‌شوند.
ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان شما عزیزان را برای دریافت اطلاعات جامع تر در خصوص مالیات بر ارزش افروده با ارائه خط تلفن مشاوره رایگان 02144231712 موسسه مهرگان یاری خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.