تغییرات شرکت

تغییرات شرکت

شرکت‌هایی که به طور قانونی تاسیس می‌شوند، پس از انجام فرآیند ثبت می‌توانند تغییراتی را در اساس‌نامه، میزان سهام اعضا، آدرس یا به طور کلی تمام مواردی که مربوط به شرکت است ایجاد کنند. این تغییرات نخست باید در مجمع عمومی فوق العاده، مجمع عمومی عادی و یا در جلسات هیئت مدیره مورد تایید قرار گیرند و سپس به اطلاع مراجع ذی‌ربط رسانده شوند.
در صورتی که در این رابطه نیاز به راهنمایی دارید، با شماره 02144231712 با کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان ارتباط برقرار کنید. در ادامه بحث همراه ما باشید، تا با فرایند تغییرات شرکت مفصلاً آشنا شوید.

تغییرات شرکت

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مفهوم ثبت تغییرات شرکت

به طور کلی مدیران شرکت­ها پس از آغاز فعالیت خود ممکن است تمایل داشته باشند، تغییراتی را در شرکت اعمال کنند. از جمله این تغییرات می‌توان به تغییر اسم شرکت، تغییر آدرس، کاهش یا افزایش میزان سرمایه، تغییر شرکا، تغییر سمت اعضای هیئت مدیره و تغییر حق امضا اشاره کرد. در هر صورت باید انواع تصمیماتی که درمورد تغییرات شرکت گرفته می‌شود، روال قانونی خود را سپری کرده و به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها رسانده شود.
برای انجام این کار در وهله اول نیاز است که با توجه به نوع تغییرات یکی از جلسات مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق‌العاده و یا جلسه هیئت مدیره برگزار شود. طی این جلسات تصمیمات لازم برای اعمال تغییرات در شرکت اخذ می‌گردد. صورت‌جلسه مربوط به این مجامع باید به امضای همه سهام‌داران برسد و با تحویل آن به اداره ثبت بقیه روال اداری فرآیند تغییر طی شود. مسئولین ذی‌ربط صورت جلسه را به دقت بررسی کرده و در صورت تایید به درخواست تغییرات رسیدگی می‌کنند.

ثبت کدام تغییرات در شرکت ها ضروری است؟

مطابق ماده ۲۰۰ قانون تجارت ثبت تغییرات شرکت‌ها در موارد زیر ضروری است:
1- تغییر نام شرکت
2- تغییرات در اساس‌نامه
3- تمدید کردن مدت فعالیت شرکت
4- منحل کردن شرکت
5-تغییر شرکا
6- تغییر مدیر یا مدیران شرکت
برای ثبت تغییرات شرکت باید صورت‌جلسات به طور حرفه‌ای و متناسب با موضوع تغییر تنظیم شده و به مراجع ثبتی ارائه گردد. اداره ثبت شرکت‌ها نخست صحت صورت‌جلسه را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که متقاضیان تمامی اصول و مقررات قانونی را رعایت کرده باشند، آگهی تغییرات در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود.

1- تغییر نام شرکت

یکی از انواع تغییرات که گاهی سهام‌داران شرکت در صدد انجام آن هستند، تغییر نام است. در صورتی که افراد بخواهند چنین کاری انجام دهند، باید نخست مجمعی با حضور اعضای شرکت برگزار شود. سپس صورت‌جلسه آن توسط حضار امضا گردد. در نهایت نیز مدارک مربوط به تغییر نام به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال گردد .
برای تغییر نام شرکت حتماً باید عناوینی مانند مسئولیت محدود، تضامنی و یا نسبی نیز ذکر شود. همچنین مدیران شرکت‌های تضامنی و نسبی باید در کنار نام شرکت به نام یکی از اعضا نیز توجه داشته باشند.

2- تغییر زمینه فعالیت شرکت

هر کدام از شرکت‌هایی که ثبت می‌شوند از نظر موضوع فعالیت با دیگری تفاوت دارند؛ اما گاهی اوقات اعضای شرکت تصمیم می‌گیرند که موضوع شرکت را تغییر دهند. این کار به هر دلیلی که انجام شود، باید در مجمع عمومی در مورد آن تصمیم‌گیری شود. اعضای شرکت در این جلسه با هم به تبادل نظر می‌پردازند و در نهایت به یک نتیجه واحد می‌رسند. پس از این‌که توافقات اولیه در مورد تغییر زمینه فعالیت شرکت انجام شد، صورت‌جلسه مجمع توسط تمامی سهام‌داران تایید و امضا می‌گردد.

3- تغییر آدرس شرکت

یکی از انواع تغییرات شرکت، تغییر محل فعالیت است. تصمیمات مربوط به تغییر آدرس شرکت در مجمع عمومی گرفته می‌شود. در شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص نیز تصمیمات مربوط به جابجایی شرکت توسط هیئت مدیره اخذ می‌گردد. بنابراین هیئت مذبور باید محلی را که برای فعالیت شرکت مناسب تشخیص می‌دهد، برگزیند.
شرکت‌های سهامی نیز در صورتی که بخواهند آدرس خود را تغییر دهند، باید اقدام به تشکیل مجمع عمومی کنند. صورت‌جلسه نیز به امضای کلیه اعضای شرکت برسد و در نهایت توسط هیئت رئیسه تایید شود.

تغییرات در سهام شرکا و میزان سرمایه

تغییر دادن سهام شرکا و همچنین مقدار سرمایه از جمله دیگر تغییراتی هستند که در شرکت‌ها اعمال می‌شوند. اگر مدیران یک شرکت بخواهند این موارد را تغییر دهند، باید در وهله اول جلسه‌ای با حضور هیئت مدیره تشکیل شود و تصمیمات لازم در این رابطه اتخاذ گردد. برای افزایش سهام متقاضیان باید توجیه منطقی برای این کار داشته باشند. در جلسه برگزار شده، هیئت مدیره گزارش مالی شرکت را بررسی کرده و سپس بازرسین شرکت در مورد گزارش مربوطه تحقیق می‌کنند و نتیجه را به اطلاع هیئت مدیره می‌رسانند.
در شرکت‌های سهامی خاص در صورتی‌که هیئت رئیسه با افزایش سهام موافقت کند، آگهی مربوط به افزایش سهام در روزنامه کثیرالانتشار چاپ می‌شود. مطابق با این آگهی، سهام شرکت در اختیار افراد قرار خواهد گرفت. اما چنانچه شرکت از نوع سهامی عام باشد، آگهی مربوط به فروش سهام باید در روزنامه‌های معتبر منتشر شود و در نهایت از سهام‌داران بی نام درخواست می‌گردد که در موعد مقرر نسبت به خرید سهام اقدام کنند.

تغییر تابعیت شرکت

به دلیل اینکه شرکت‌های ثبت شده شخصیت حقوقی پیدا می‌کنند، باید برای آنها تابعیت تعیین شود. تغییر تابعیت در شرکت‌های سهامی امکان پذیر نیست و مجمع عمومی نمی‌تواند در این مورد تصمیم گیری نماید. در شرکت‌های با مسئولیت محدود شرکا می‌توانند جلسه‌ای را تشکیل داده و در مورد تغییر تابعیت شرکت تصمیم گیری کنند.

صورت‌جلسه تغییرات شرکت

تصمیماتی که برای تغییرات شرکت گرفته می‌شود، نیاز به برگزاری مجامع مختلفی دارد، یعنی برای هر کدام از تغییرات باید نوع خاصی از مجمع تشکیل شود. برای این‌‌که بدانید برای اعمال هر کدام از تغییرات باید چه نوع جلسه و مجمعی را تشکیل دهید، می‌توانید از کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان مشاوره بگیرید. تیم مجرب مهرگان تجارت فراوانی در زمینه امور ثبتی دارند و برای اعمال تغییرات در شرکت شما را به بهترین شکل راهنمایی می‌کنند.
انواع صورت‌جلساتی که در مورد تغییرات شرکت تنظیم می‌شوند، عبارتند از:
1- ثبت صورت‌جلسه تغییرات در جلسات هیئت مدیره
2- ثبت صورت‌جلسه تغییرات در مجمع عمومی فوق‌العاده
4- ثبت صورت‌جلسه تغییرات در مجمع عمومی عادی

صورت‌جلسه تغییرات شرکت

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

آشنایی با مجمع عمومی عادی

در جلسات مربوط به مجمع عمومی سهام‌داران شرکت می‌توانند با مدیران به تبادل نظر پرداخته و تصمیماتی را برای پیشبرد بهتر اهداف شرکت ارائه دهند. این مجمع طبق اساس‌نامه سالانه در چهار ماه اول هر سال مالی تشکیل می‌گردد و حضور سهام‌داران شرکت در آن ضروری است.
از جمله اهداف تشکیل مجمع عمومی عادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- برگزیدن اعضای هیئت مدیره , همین‌طور سمت این اعضا
2- انتخاب بازرسان شرکت و شرح مسئولیت‌های آن‌ها
3- تعیین اهداف شرکت و تصمیم‌گیری در مورد کلیه امورات مربوط به آن
4- تقسیم سود شرکت بین اعضا
5- بررسی ترازنامه سود و زیان سالانه و قرار دادن اطلاعات مربوط به آن در اختیار سهام‌داران
6- اخذ تصمیمات مربوط به روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های تغییرات شرکت در آن چاپ می‌شود.

آشنایی با مجمع عمومی فوق‌العاده

این مجمع چهار ماه بعد از شروع سال مالی جدید تشکیل می‌شود و با حضور بیشتر از ۵۰ درصد سهام‌داران رسمیت پیدا می‌کند. در مجمع عمومی فوق‌العاده در مورد مسائلی مانند افزایش و کاهش سرمایه، تغییرات در اساس‌نامه و همچنین منحل شدن شرکت تصمیم‌گیری می‌شود. کلیه این تصمیمات زمانی قابل اجرا هستند که حداقل دو سوم حضار جلسه موافقت خود را با آن اعلام نمایند.
مجمع عمومی فوق‌العاده با این اهداف تشکیل می گردد:
1- تصمیم‌گیری در مورد شرکای جدید شرکت
2- تصمیم گیری برای اعمال تغییرات شرکت همچون تغییر موضوع، آدرس شرکت، تغییر نام شرکت و غیره
4- تصمیم‌گیری در مورد اساس‌نامه شرکت
5- تصمیمات مربوط به انحلال شرکت
6- تصمیم‌گیری برای کاهش و افزایش سرمایه
7- تصمیم برای تغییر مدیران و بازرسان شرکت
8- موافقت در مورد مجوزهای صدور اوراق قرضه

توضیحاتی در مورد مجمع هیئت مدیره

اعضای هیئت مدیره در واقع سهام‌داران شرکت هستند. هیئت مدیره می‌توانند جلساتی را تشکیل داده و از بین خود شخصی را به عنوان رئیس، نائب رئیس و سایر سمت‌ها انتخاب کنند. رئیس هیئت مدیره با موافقت اکثریت اعضا برای حدود دو سال انتخاب می‌شود. چنانچه هیئت مدیره بخواهند با برگزاری جلسات تغییراتی را در شرکت به وجود می‌آورند.
مجمع هیئت مدیره با این اهداف تشکیل می شود:
1- بررسی کردن درآمد و بدهی‌های شرکت و ارائه به بازرسین
2- برگزیدن مدیران داخلی شرکت
3- تصمیم‌گیری درمورد تغییرات شرکت
4- تصمیم‌گیری در مورد معاملات و قراردادهای شرکت

توضیحاتی در مورد مجمع هیئت مدیره

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

تصمیم هیات مدیره برای تغییر در موضوع فعالیت شرکت

۱) انجام اصلاحات در مواد اساس‌نامه شرکت

در صورت تصمیم هیات مدیره به تغییر در مواد اساس‌نامه شرکت، این مساله باید مورد تایید شرکاء و تمام اعضای هیات مدیره باشد. در این صورت با تایید اعضا، اصلاحیه مواد اساس‌نامه باید به ثبت برسد.

۲) تغییر افرادی که حق امضاء دارند

هیات مدیره هر شرکت برای امضاء موارد مختلفی همچون قراردادها، چک‌ها، سفته‌ها، اوراق عادی و بهادار همه افراد یا یکی از اعضای هیات مدیره را به عنوان دارنده حق امضاء تعیین و معرفی می‌کند. بعد از ثبت شرکت، هر وقتی که نیاز به تغییر در دارندگان حق امضاء باشد، با تایید سهام‌داران و اعضای شرکت قابل انجام است.

۳) نقل و انتقال سهام شرکت

در صورتی که فرد یا افرادی که عضو سهام‌داران یک شرکت هستند، قصد خروج از شرکت را داشته باشند یا این‌که فرد جدیدی بخواهد به سهام‌داران شرکت اضافه شود، نقل و انتقال سهام صورت می‌گیرد. برای انجام انتقال سهام شرکت بین افراد، باید هم واگذارکننده و هم شخص گیرنده سهام مالیات خود را پرداخت کنند.

انواع تغییرات شرکت

۱) تغییر در مدت زمان فعالیت شرکت

معمولا شرکت‌هایی که در حوزه فعالیت‌های عمرانی تاسیس می‌شوند، به صورت پروژه‌ای کار می‌کنند. این شرکت‌ها با توجه به ماهیت فعالیت‌شان، اهداف کوتاه مدتی دارند که برای پروژه‌های مختلف متفاوت است. بنابراین امکان دارد در زمان تعیین شده برای اتمام کار، پروژه به پایان نرسد. این شرکت‌ها برای ادامه فعالیت‌شان باید مدت زمان فعالیت خود را تغییر دهند و زمان اتمام پروژه را ثبت کنند.

۲) هرگونه تغییر در فعالیت بازرسان

معرفی بازرسان جدید و یا تمدید آن‌ها که با تصمیم‌گیری هیات مدیره و تایید همه اعضای آن صورت می‌گیرد، مورد دیگری از تغییرات در شرکت می‌باشد. این مورد هم یکی دیگر از مورادی است که باید به صورت قانونی انجام شده باشد، به همین خاطر باید مراحل ثبت آن توسط اعضای هیات مدیره یا نماینده آن‌ها انجام شود.

انواع تغییرات شرکت

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

تغییر در فعالیت بازرسان از موارد مربوط به تغییرات در شرکت

۱) تغییر یا تمدید در اعضای هیات مدیره مجموعه

اعضای هیات مدیره هر شرکت از بین سهام‌داران آن انتخاب می‌شوند. مدت زمان سمت این افراد 2 سال است و تغییر در اعضاء در هر زمانی امکان‌پذیر است. در صورتی که تغییر در اعضای هیات مدیره ثبت قانونی نشود، مسئولیت فعالیت‌های شرکت بر عهده اعضایی که قبلا اسامی‌شان ثبت شده، خواهد بود.

۲) مشخص کردن سمت هر یک از اعضای هیات مدیره

تغییر در سمت هر یک از اعضای هیات مدیره همچون تغییر و تمدید آن‌ها از جمله مواردی است که باید مراحل ثبت آن انجام شود. مسئولیت عدم ثبت سمت هر یک از این اعضا، متوجه اعضای ثبت شده قبلی می‌باشد.

۳) تغییر در سال مالی یک شرکت

معمولا سال مالی شرکت‌ها از یکم فروردین هر سال تا 29 اسفند همان سال است، اما بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تغییر آن می‌کنند. تغییر در سال مالی یک شرکت با اهداف مختلفی انجام می‌شود. از جمله این اهداف می‌توان به هماهنگی با سال مالی شریک تجاری خارجی شرکت و یا انتقال سال مالی به ماه‌های با ترافیک کاری پایین شرکت مورد نظر اشاره کرد.

تغییر در فعالیت بازرسان از موارد مربوط به تغییرات در شرکت

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

تغییر در سال مالی به خاطر هماهنگی شرکت با همکار تجاری خارجی

۱) تغییر مدیرعامل یا مدیران شرکت

مدیرعامل یک شرکت به منزله هسته اصلی اعضای هیات مدیره و عالی‌ترین رتبه در بین سمت‌های هیات مدیره است. بنابراین تغییر فردی که این مسئولیت مهم را دارد یکی از تغییرات اساسی در شرکت به حساب می‌آید. بنابراین لازم است همچون دیگر تغییرات شرکت، مشخصات مدیر عامل یا دیگر مدیران شرکت به صورت قانونی ثبت شود.

۲) انحلال شرکت

انحلال یک شرکت به معنای پایان عمر غعالیت شرکت و توقف کارهای اجرایی آن می‌باشد. برای انحلال یک مجموعه باید ابتدا از بین اعضای هیات مدیره، یک نفر با عنوان مدیر تصفیه مشخص شود. مدیر تصفیه نماینده اعضای هیات مدیره برای رسیدگی به کارهای انحلال شرکت وهمچنین تقسیم دارایی‌ها و سرمایه نقدی و غیرنقدی شرکت بین سهام‌داران است.

تغییر در سال مالی به خاطر هماهنگی شرکت با همکار تجاری خارجی

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نکات مربوط به تنظیم صورت‌جلسات تغییرات

در رابطه با تنظیم صورت‌جلسات تغییرات لازم است که نکاتی را مورد توجه قرار دهید که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
1- پس از برگزاری جلسات تنها یک ماه فرصت دارید تا صورت‌جلسه مربوطه را به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید.
2- هیئت مدیره و همچنین بازرسان باید با امضای صورت‌جلسه موافقت خود را با تغییرات شرکت اعلام کنند. در غیر این صورت باید توسط نامه جداگانه‌ای رضایت خود را بیان نمایند که در چنین حالتی ضروریست این برگه‌ها به همراه صورت‌جلسه به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده شود.
3- چنانچه مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره یک فرد بوده، اما این موضوع در اساس‌نامه شرکت درج نشده باشد، حتماً باید دو سوم اعضای مجمع آن را به تصویب برسانند.
4- نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید، این است که برای تنظیم صورت‌جلسه مطالب را روی سربرگ شخصیت حقوقی بنویسید و این برگه توسط کسانی که در شرکت دارای سمت هستند، مهر و امضا گردد.
توصیه می‌کنیم صورت‌جلسات را در چند نسخه تنظیم کنید و تمام برگه‌ها توسط اعضای هیئت رئیسه امضا شوند. نهایتا هم یک نسخه از این صورت‌جلسه به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده می‌شود.

نکات مربوط به تنظیم صورت‌جلسات تغییرات

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نحوه ثبت تغییرات شرکت

به منظور کاهش بهای اسمی سهام مربوط به شرکت و همچنین مبلغ کاهش یافته سهم اعضای هیئت مدیره لازم است که مراتب به اطلاع تمامی سهام‌داران رسانده شود. برای این کار لازم است که اطلاعیه‌ای در روزنامه کشور چاپ شود، تا همه سهام‌داران برای گرفتن مابه تفاوت سهام جدید با قدیم مراجعه کنند.
چنانچه شرکت از نوع سهامی عام باشد باید در اطلاعیه ذکر شود که صاحبان سهام بی نام به منظور اخذ گواهینامه حق خرید سهام به محلی که از جانب شرکت تعیین شده است، مراجعه نمایند. این محل باید به طور کامل در آگهی قید شود. صاحبان سهام بانام نیاز به مراجعه ندارند؛ زیرا گواهینامه حق خرید آن‌ها توسط پست برایشان ارسال می‌گردد.

با مراحل ثبت تغییرات شرکت آشنا شوید

هرگاه قرار است تغییری در شرکت انجام شود، باید صورت‌جلسه مربوط به تغییرات شرکت به دقت تنظیم شده و توسط همه اعضای هیئت مدیره امضا گردد. برای شرکت‌هایی که می‌خواهند آدرس، نام و موضوع فعالیت خود را تغییر دهند، باید از طریق مجمع عمومی فوق‌العاده اقدام کنند.
بعضی از شرکت‌ها هستند که برای شروع فعالیت خود از ارگان‌های مختلف دولتی مجوز می‌گیرند. این قبیل شرکت‌ها لازم است که به هنگام تغییرات نیز برای دریافت مجوز از سازمان‌های مربوطه اقدام نمایند. پس از سپری کردن کلیه مراحل، صورت‌جلسه تغییرات به همراه سایر اسناد و مدارک به آدرس اداره ثبت شرکت‌ها فرستاده می‌شود، تا اقدامات لازم درباره تغییرات شرکت به عمل آید.
نکته مهمی که درباره تنظیمات صورت‌جلسه باید به آن دقت شود، این است که هر کدام از از موضوع‌های مورد تغییر باید حتماً از ارگان دولتی مربوط به آن موضوع مجوزهای لازم را اخذ نمایند. قبل از این‌که برگه‌‌های صورت‌جلسه را به اداره ثبت شرکت‌ها بفرستید، لازم است که به آدرس اینترنتی این اداره مراجعه کرده و متن صورت‌جلسه را به دقت تایپ کنید. با توجه به این مطلب فرستادن اوراق صورت‌جلسه به آدرس پستی سازمان برای امضا کردن اعضای هیئت مدیره انجام می‌گیرد.
به طور کلی متقاضیان برای ثبت تغییرات شرکت باید این فرایند را طی کنند:
1- تنظیم صورت‌جلسه و امضای تمام برگه‌ها توسط سهام‌داران شرکت
2- مراجعه به سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir
3- تکمیل اطلاعات خواسته شده در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و بارگذاری مدارک لازم
4- فرستادن مدارک توسط پست به اداره ثبت شرکت‌ها
5- مراجعه حضوری به اداره و پرداخت هزینه‌های مربوط به آگهی تغییرات
6- پرداخت هزینه‌های مربوط به روزنامه رسمی
7- چاپ آگهی

با مراحل ثبت تغییرات شرکت آشنا شوید

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

تغییر نام شرکت

ممکن است پس از ثبت شرکت به هر دلیلی از نام انتخابی راضی نباشید، در چنین شرایطی می‌توانید برای تغییرات شرکت اقدام کنید. در ادامه بحث با روند تغییر نام در بعضی از شرکت‌ها آشنا می‌شوید.

مراحل کلی تغییر اسم در شرکت‌های سهامی خاص

 1. برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده
 2. تنظیم کردن صورت‌جلسات و امضای اوراق توسط هیئت مدیره
 3. انجام تشریفات دعوت به جلسه طبق موادی که در اساس‌نامه شرکت ذکر شده است.
 4. ارائه اصل صورت‌جلسات به همراه لیست اسامی افراد حاضر در جلسه به اداره ثبت شرکت‌ها
 5. پرداخت کردن هزینه مربوط به تغییر نام و ارائه فیش آن به اداره ثبت شرکت‌ها
 6. تحویل دادن اصل روزنامه که آگهی دعوت به مجمع در آن چاپ شده باشد.
 7. ارائه کلیه مجوزهای اخذ شده
 8. تایید نام توسط مسئولین ذی‌ربط در سازمان ثبت شرکت‌ها

فرآیند تغییر نام در شرکت‌های با مسئولیت محدود

 1. برگزاری مجمع عمومی فوق العاده
 2. تنظیم صورت‌جلسه و امضای برگه‌ها توسط تمامی شرکا (در صورت‌جلسه باید میزان سهام هر یک از شرکا نیز ذکر شود.)
 3. چنانچه تعداد شرکا بیشتر از ۱۲ نفر باشد، باید اعضای هیئت نظار انتخاب شده و نام آن‌ها نیز در صورت‌جلسه قید گردد.
 4. امضای صورت‌جلسه توسط همه اعضای هیئت نظارت
 5. مراجعه نماینده شرکت پس از یک ماه به واحد تعیین نام اداره ثبت شرکت‌ها
 6. ثبت آگهی و گرفتن موافقت مسئولین

مراحل تغییر آدرس شرکت‌ها

از جمله تغییرات شرکت، تغییر آدرس است که روند خاص خود را داراست. در ادامه بحث با این فرآیند در تعدادی از شرکت‌ها آشنا خواهید شد.

مراحل تغییر آدرس در شرکت‌های با مسئولیت محدود

برای تغییر آدرس در شرکت با مسئولیت محدود لازم است که نخست مجمع عمومی تشکیل شود. پس از تنظیم صورت‌جلسه تغییر آدرس، کلیه شرکا علاوه بر قید کردن درصد سهام خود باید اوراق مربوط به صورت‌جلسه را امضا کنند.
مطابق ماده ۱۰۹ قانون تجارت چنانچه تعداد شرکا در شرکت با مسئولیت محدود زیاد باشد، لازم است که هیئت نظارت برگزیده شده و لیست نام اعضای این هیئت به طور کامل در صورت‌جلسه ذکر شود. در نهایت همه این اعضا صورت‌جلسه مربوطه را امضا نمایند. اوراق صورت‌جلسه باید حداکثر به مدت یک ماه پس از تشکیل مجمع توسط نماینده شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه گردد.
چنانچه برای تغییرات شرکت در اساس‌نامه به هیئت مدیره اختیار داده شده باشد، این هیئت باید صورت‌جلسه مربوط به تغییر محل فعالیت شرکت را تهیه کنند. اگر قرار است که تغییر آدرس شرکت از یک شهر به شهر دیگر انجام گیرد، لازم است صورت‌جلسه تغییر آدرس برای تصویب به شهر مربوطه فرستاده شود.

مراحل تغییر محل فعالیت در شرکت سهامی

اگر مدیران شرکت‌های سهامی بخواهند آدرس خود را تغییر دهند، باید مجمع عمومی فوق‌العاده برگزار شود و صورت جلسه این مجمع به امضای اعضای هیئت رئیسه برسد. همچنین ضروری است تشریفات دعوت به مجمع مطابق اساسن‌امه شرکت رعایت گردد.
هرگاه برای تغییر آدرس شرکت طبق مواد مندرج در اساس‌نامه به هیئت مدیره اختیار داده شده باشد، این هیئت صورت‌جلسه مربوط به تغییر آدرس را تنظیم می‌کند. اگر قرار باشد محل فعالیت شرکت به شهر دیگری منتقل شود، باید پرونده شرکت به همراه درخواست هیئت مدیره و صورت‌جلسه تنظیم شده به شهر مربوط ارسال گردد.

تغییر موضوع فعالیت شرکت

برای آشنایی شما عزیزان مراحل تغییرات شرکت‌ در زمانی که هدف تغییر موضوع فعالیت باشد، در تعدادی از شرکت‌‌ها آورده شده است.

مراحل تغییر موضوع در شرکت‌های سهامی خاص

1- برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده
2- تنظیم صورت‌جلسه و امضای اوراق توسط اعضای هیئت رئیسه
3- اخذ مجوزهای مورد نیاز
4- تهیه لیست اسامی سهام‌داران شرکت که در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده حاضر بوده‌اند و امضای لیست مربوطه توسط آن‌ها
ارائه اصل صورت‌جلسه به همراه لیست اسامی سهام‌داران و همچنین تحویل مجوزها به اداره ثبت شرکت‌ها. روزنامه‌ای که آگهی دعوت به مجمع در آن چاپ شده است، نیز باید به سازمان مربوطه تحویل داده شود

مراحل تغییر موضوع فعالیت در شرکت‌های با مسئولیت محدود

1- تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده
2- تنظیم صورت‌جلسه تغییر موضوع شرکت و امضای برگه‌ها توسط تمامی اعضای هیئت رئیسه
3- اخذ مجوز در صورت نیاز
4- تهیه لیست اسامی سهام‌دارانی که در مجمع عمومی فوق‌العاده حضور داشته‌اند و امضای لیست توسط آن‌ها
5- ارائه لیست اسامی سهام‌داران حاضر در مجمع، اصل صورت‌جلسه، اصل روزنامه، آگهی دعوت به مجمع و مجوزهای گرفته شده به اداره ثبت شرکت‌ها

مراحل تغییر موضوع فعالیت در شرکت‌های با مسئولیت محدود

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی

به طور کلی مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی به شرح ذیل می‌باشد:
مرحله اول
در این مرحله برای ثبت صورت‌جلسه تغییرات باید فرم مربوط به صورت‌جلسه را در سامانه اینترنتی به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir  تکمیل کنید. چنانچه بخواهید فرآیند ثبت تغییرات را از طریق اینترنت انجام دهید، مراحلی را که در ادامه بحث بیان می‌شود طی کنید.
مرحله دوم
در این مرحله باید کلیه اطلاعات شخصیت حقوقی، شناسه ملی شرکت و نوع شرکت به صورت کامل وارد شود.

مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مرحله سوم
وارد کردن اطلاعات جلسه گام بعدی است. یکی از مهم‌ترین مواردی که در تنظیم صورت‌جلسه تغییرات باید در نظر گرفته شود، این است که مجامع متناسب با تصمیمات انتخاب شود. در صورتی‌که مجمع خاصی را در سامانه برگزینید،  تصمیمات متناسب با آن برای شما نمایش داده می‌شود. متقاضی باید از بین فهرستی که در اختیار او قرار می‌گیرد، یک یا چند تصمیم را انتخاب کند.
در سایت ثبت شرکت‌ها منویی به نام مراحل ثبت تغییرات شرکت و مدارک در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید فایلی را که در این قسمت وجود دارد، دانلود کرده و اطلاعات مفیدی درباره نوع مجمع، نوع شخصیت حقوقی و مدارکی را که برای بارگذاری لازم دارید، از طریق فایل مربوطه کسب کنید.

مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مرحله چهارم
در مرحله بعدی لازم است تصمیمات جلسه به طور کامل و دقیق مطابق مواردی که در صورت‌جلسه درج شده است، در کادرهای مربوطه وارد شود. طبق قانون تجارت تمام اختیاراتی که به مجمع عمومی فوق العاده، مجمع عمومی عادی و غیره داده شده است، می‌تواند به عنوان تصمیمات جلسه انتخاب شود. بعد از این‌که تصمیمات را برگزیدید، وارد مرحله بعد می‌شوید. برای درک بهتر شما یک نمونه فرم صورت‌جلسه مربوط به هیئت مدیره که درباره تغییر محل شرکت تنظیم شده، در تصویر زیر نشان داده شده است.

مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مرحله پنجم
در این گام لازم است که تغییر اطلاعات مربوط به شخصیت حقوقی را وارد کنید. این اطلاعات با توجه به نوع صورت‌جلسه تکمیل می‌شوند.
مرحله ششم
این مرحله مربوط به نام‌های درخواستی است. چنانچه قصد شما از تغییرات شرکت عوض کردن نام آن باشد، باید اسامی انتخابی خود را به ترتیب اولویت در این قسمت وارد کنید. چنانچه نام‌هایی که در ردیف‌های بالا ذکر شده باشند، مورد تایید قرار بگیرند، به سایر اولویت‌ها ترتیب اثر داده نمی‌شود. اگر نیاز به توضیحات اضافه دارید آن‌ها را در قسمت توضیحات متقاضی تکمیل نمایید.
با کلیک روی دکمه ثبت نام، اسامی پیشنهادی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که تعداد اسم‌ها نباید بیشتر است 5 نام شود. در صورتی که اشتباه کنید و نیاز به حذف اسم داشته باشید، می‌توانید از دکمه حذف استفاده نمایید.
مرحله هفتم
اگر هدف شما افزایش یا کاهش سرمایه باشد، در این گام لازم است که برای تکمیل ثبت پروسه تغییرات شرکت میزان سرمایه را تعیین کنید.
مرحله هشتم
اگر صورت‌جلسه شما در رابطه با تغییر موضوع فعالیت شرکت باشد، باید موضوع جدیدی را که انتخاب کرده‌اید، در این قسمت وارد کنید.
مرحله نهم
در این مرحله از ثبت تغییرات لازم است که مشخصات هویتی افرادی را که در مجامع حاضر بودند، وارد کنید. پس از این‌که شماره ملی و سایر مشخصات فردی را تکمیل نمودید، باید اطلاعات کسانی که سر برگ‌ها را امضا کرده‌اند، وارد کنید. همچنین درج مشخصات وکیل و شخصیت‌های حقوقی نیز در صورت وجود ضروری است. اگر در جلسات مجامع یکی از افراد صاحب سمت جزء سهام‌داران باشد، باید سمتی که در جلسه دارا بوده است، نیز تکمیل شود.
مرحله دهم
در  این گام باید میزان سهام تمام سهام‌داران شرکت به طور کامل و دقیق تکمیل شود.
مرحله یازدهم
در مرحله بعدی باید سمت افرادی که در مرحله قبل وارد شده‌اند، به دقت انتخاب شود. علاوه بر سمت این افراد در شرکت، باید سمت آن‌ها در جلسه نیز دقیق وارد شود. در تکمیل اطلاعات این قسمت دقت کنید؛ زیرا پس از ثبت نهایی و دریافت کد رهگیری امکان اصلاح اطلاعات وجود ندارد. اگر این اطلاعات با مواردی که در صورت‌جلسه درج شده است، اختلاف داشته باشد، درخواست تغییر تغییرات شرکت از سوی اداره ثبت شرکت‌ها پذیرفته نمی‌شود.

مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مرحله دوازدهم
اکنون باید نوع ارتباط تمام کسانی که در جلسه مجمع دارای سمت هستند و در مراحل قبل اسامی آن‌ها وارد شده است، آورده شود. به عنوان مثال مشخص شود که فرد  مورد نظر وکیل شرکت یا مدیر آن است.
مرحله سیزدهم
اگر شرکت شما شعب مختلفی داشته باشد، در این مرحله از ثبت تغییرات لازم است که مشخصات کلیه شعب به طور کامل وارد شود.
مرحله چهاردهم
در گام بعدی لازم است که اطلاعات مربوط به روزنامه شرکت را تکمیل کنید.
مرحله پانزدهم
لازم است که تمام اطلاعات وارد شده را مجدداً چک کنید و از صحت آنها اطمینان حاصل نمایید. با توجه به تصمیماتی که گرفته شده و نوع صورت‌جلسه ای که انتخاب کرده‌اید، مدارکی که باید به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال نمایید، به طور خودکار نمایش داده می‌شود. در بخش سمت راست صفحه گزینه‌ای به نام تایید مدارک وجود دارد که باید این گزینه را تیک بزنید.
مرحله شانزدهم
در اینجا صورت‌جلسه تغییرات شرکت به طور تایپ شده در سامانه نشان داده می‌شود. متن این صورت‌جلسه باید با اوراقی که به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل می‌دهید، منطبق باشد. برای این‌که در زمان خود صرفه جویی کنید، می‌توانید از همین متن‌هایی که به صورت پیش فرض در سایت وجود دارد، استفاده نمایید.
متن این صورت‌جلسه مطابق با تصمیماتی که برگزیده‌اید، تغییر می‌کند. پس از این‌که از سامانه اینترنتی متن پیشنهادی خود را انتخاب کردید، روی گزینه پذیرش نهایی کلیک نمایید.

مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مرحله هفدهم
با زدن دکمه پذیرش نهایی تمام اطلاعاتی که وارد کردید، ثبت شده و امکان ویرایش آنها وجود ندارد. پس از ثبت اطلاعات تاییدیه پذیرش به فرد متقاضی نشان داده می‌شود. این فرم را به دقت مطالعه کرده و بر اساس آن آن عمل کنید.

زمان لازم برای ثبت تغییرات شرکت

مدت زمان ثبت تغییرات شرکت عموما 10 روز کاری طول می‌کشد. هزینه ثبت تغییرات نیز با توجه به تعداد صورت‌جلسات و نوع شرکت متغیر است. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر بخواهید ثبت تغییرات را شخصاً پیگیری کنید، ممکن است که به فرآیند زمان‌بر و فرسایشی تبدیل شود. اما با سپردن این مسئولیت به موسسه ثبتی مهرگان می‌توانید در هزینه و همچنین وقت خود به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی نمایید.

هزینه لازم برای ثبت تغییرات

به طور کلی هزینه تغییرات شرکت به دو فاکتور بستگی دارد، یکی نوع تغییرات است که به نوبه خود تعیین کننده تعداد صورت‌جلسات می‌باشد و دیگری روزنامه رسمی است. برای تنظیم صورت‌جلسه و ثبت آن در سایت به مبلغی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان نیاز دارید.
هزینه‌های مربوط به تغییر آدرس شرکت در مجموع حول و حوش ۶۰۰ هزار تومان است؛ زیرا برای تغییر دادن آدرس شرکت تنها برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده کفایت می‌کند و مقداری هزینه نیز باید بابت چاپ آگهی در روزنامه رسمی پرداخت شود.
تغییر اعضای هیئت مدیره مدیران و بازرسان شرکت نیز هرکدام هزینه‌های مختص به خود را دارا هستند. به عنوان مثال برای تمدید فعالیت مدیران و بازرسان شرکت لازم است که ۳ صورت‌جلسه تنظیم شود و هر بار نیز هزینه‌های مربوط به چاپ آگهی در روزنامه پرداخت گردد.

هزینه لازم برای ثبت تغییرات

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

جلسات عمومی عادی یک شرکت

۱) برگزاری جلسات عمومی عادی شرکت پیش از ماه پنجم سال مالی

از جمله مواردی که در مجمع عمومی عادی شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد، موارد زیر را می‌توان نام برد:
1- تقسیم سود حاصل از فعالیت شرکت بین تمامی سهام‌داران
2- تغییر در اعضای هیات مدیره، ورود و یا خروج
3- شرکای جدید و همچنین مشخص کردن و یا تمدید سمت‌ افراد
4- تعیین اهداف و سیاست‌های اقتصادی و اجرایی شرکت در سال مالی جدید
5- تغییر در بازرسان عادی و مشخص کردن بازرسان علی البدل شرکت. همچنین تصمیم‌گیری درباره شرح وظایف هر یک از این افراد برای سال مالی جدید
6- بررسی ترازنامه‌های مالی، مشخص کردن میزان سود و زیان در سال مالی گذشته و همچنین تعیین تصمیم‌های جدید برای جبران کمبودها و ضرر و زیان سال گذشته.
7- مشورت و تعیین نوع روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های تغییرات سال مالی در آن چاپ و منتشر می‌شوند.

۲) جلسات عمومی فوق‌العاده شرکت

تغییر در اعضای هیات مدیره، تعیین سیاست‌های اقتصادی و تجاری شرکت در جلسات عمومی
کاهش و افزایش سرمایه شرکت، اصلاحیه در مواد اساس‌نامه و همچنین انحلال شرکت از جمله مواردی است که در جلسات عمومی فوق‌العاده مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این مجامع عمومی فوق‌العاده حتما باید حداقل نصف تعداد سهام‌داران حضور داشته باشند. تصمیماتی که در این مجامع گرفته می‌شود برای اجرایی شدن باید مورد تایید حداقل دو سوم افراد شرکت کننده قرار گرفته باشد.
تغییر در اعضای هیات مدیره، تعیین سیاست‌های اقتصادی و تجاری شرکت در جلسات عمومی
کاهش و افزایش سرمایه شرکت، اصلاحیه در مواد اساس‌نامه و همچنین انحلال شرکت از جمله مواردی است که در جلسات عمومی فوق‌العاده مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این مجامع عمومی فوق‌العاده حتما باید حداقل نصف تعداد سهام‌داران حضور داشته باشند. تصمیماتی که در این مجامع گرفته می‌شود برای اجرایی شدن باید مورد تایید حداقل دو سوم افراد شرکت کننده قرار گرفته باشد.
حضور حداقل نیمی از سهام‌داران در جلسات فوق العاده شرکت الزامی است.
مواردی که در مجامع عمومی فوق‌العاده یک شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد، عبارتند از:
1- تصمیم برای اصلاح مواد اساس‌نامه
2- تعیین سهام ممتازه شرکت
3- تصمیم برای اضافه کردن شرکاء جدید به سهام‌داران شرکت
4- اخذ تصمیم برای مواردی همچون تغییرات در موضوع شرکت، نام شرکت و همچنین آدرس شرکت
5- تصمیم برای انحلال فعالیت‌های شرکت
6 – انتخاب مدیرعامل، بازرسان جدید، تمدید سمت مدیرعامل و …
7- تصمیم برای روش‌های افزایش یا کاهش سرمایه شرکت
8 – اخذ تصمیم برای صادرکردن اوراق قرضه

۳) جلسات هیات مدیره شرکت‌ها

انتخاب مدیران، تصمیم‌گیری برای قراردادها، درآمد و بدهی‌های شرکت در جلسات هیات مدیره
اعضای هیات مدیره هر شرکت با رای‌گیری بین افراد مدیران مختلف و سمت‌های هر یک را تعیین می‌کنند. رئیس هیات مدیره هر شرکت حداقل به مدت دو سال سمت مدیریت این جلسات را به عهده دارد. البته با رای موافق اعضای هیات مدیره می‌تواند به مدت نامحدود نیز در این سمت باقی بماند.
از جمله مواردی که در جلسات هیات مدیره یک شرکت مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد عبارتند از:
1- انتخاب مدیران داخلی شرکت
2- اخذ تصمیم برای معاملات و قراردادهای شرکت
3- بررسی و تصمیم‌گیری راجع به درآمد و بدهی‌های شرکت

جلسات عمومی عادی یک شرکت

تغییرات شرکت موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

از چه طریق می‌توان تغییرات شرکت را پیگیری نمود

برای این‌که بدانید درخواست تغییرات شرکت در چه مرحله‌ای قرار دارد، می‌توانید به سایت روزنامه رسمی به آدرس www.rrk.ir مراجعه کنید و پس از وارد کردن شناسه ملی شرکت از روند تغییرات آگاه شوید.

سخن پایانی

همان‌طور که در این نوشتار گفته شد، فرآیند ثبت تغییرات شرکت پیچیدگی‌های خاص خود را داراست. از این رو ضروری است که در کل پروسه انجام تغییرات از یک فرد خبره و آگاه مشاوره بگیرید. جهت دریافت راهنمایی می‌توانید با شماره 02144231712  تماس بگیرید، تا کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند.
چنانچه وقت لازم برای پیگیری امور مربوط به تغییرات شرکت خود را ندارید، توصیه می‌شود که پیگیری پرونده را به تیم مجرب مهرگان بسپارید. کارشناسان این مجموعه از تمام قوانین و روال ادارای تغییر شرکت‌ها آگاه هستند و پرونده مورد نظر را در اسرع وقت به نتیجه می‌رسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.