ثبت اختراع

ثبت اختراع

در این مقاله به موضوع بسیار مهم ثبت اختراع می‌پردازیم. اختراع نتیجه تلاش فکری و روحیه خلاق مخترع است. این دستاورد به عنوان یک محصول صنعتی یا فرآیند صنعتی شناخته می شود. در کشورهای مختلف، اختراعی زمانی پذیرفته می‌شود که به موقع و مطابق تشریفات خارجی آن کشور به ثبت رسیده باشد. شرایط استفاده از این پتنت ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.
اختراع، به ابتکار و ایده جدیدی گفته می‌شود که در قالب یک پروسه یا کالای صنعتی ارائه می گردد. ثبت اختراعات به پرورش خلاقیت و ایده‌پردازی افراد کمک کرده و می‌تواند باعث رشد و پیشرفت کشورها در صنایع مختلف شود. ثبت اختراع یک راه قانونی است که به این افراد کمک کرده تا اختراع و محصول جدید آن ها دارای هویت حقوقی شود. برای ثبت یک اختراع،لازم است که آن اختراع دارای شرایطی بوده و همچنین متقاضی باید مراحل لازم را برای ثبت اختراع خود طی نماید که بدون وجود هر یک از این موارد،امکان ثبت اختراع وجود نداشته و چه بسا نتیجه چندین سال تلاش یک فرد برای ایجاد یک اختراع با سود جویی افراد فرصت طلب به هدر رود.
در این مطلب، سعی داریم تا یک توضیح کلی درمورد ثبت اختراع به شما ارائه نموده و سپس، به شرح قوانین و مراحل ثبت اختراع بپردازیم.
برای اطلاع از روند ثبت اختراع، شما می‌توانید با موسسه ثبتی مهرگان یاری جویید. کارشناسان مجرب این موسسه به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان به بهترین نتیجه برسید. شما می توانید با مراجعه به سایت موسسه مهرگان و یا با شماره گیری 02144231712 از مشاوره رایگان استفاده نمایید

ثبت اختراع

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اختراع چیست؟

اختراع محصول تفکر افراد مخترع است که برای آسان شدن زندگی و حل مشکلات مختلف به جامعه عرضه می‌شود.اختراعاتی که در صنعت بتوان از آنها استفاده کرد و به روز باشند، قابل ثبت شدن هستند. نمی‌توان گفت که همه اختراعات کاربردی هستند بلکه فقط اختراعاتی که با استفاده از آنها بتوان در زمینه‌های صنعتی چیزی ساخت یا از آنها استفاده کرد کاربردی به حساب می‌آیند.
اداره مالکیت صنعتی صرفا برای حمایت از اختراع و جلوگیری از هر گونه سوء استفاده از طرح و اختراع گواهینامه اختراع صادر می کند که مخترع با داشتن آن شامل حقوق انحصاری می‌شود.

پشتیبانی مخترع

هنگامی که این کار انجام شد و شخص حق اختراع را دریافت کرد، مخترع به دو روش پشتیبانی می شود:
۱) همراهی مثبتی که به مالک این حق را می دهد که از تلاش ذهنی و خلاقیت خود بهره مند شود.
۲) دفاع منفی که دیگران را مجبور می کند به حقوق ثبت اختراع اهمیت دهند. هیچ کس حق ندارد حقوق مخترع را نقض کند. کلیه حقوق محفوظ است، از جمله حق انحصاری ساخت، صادرات، واردات، فروش و استفاده از محصولات و کالاهای حاصل از فرآیند.
نحوه درخواست ثبت اختراع یکی از موضوعات مورد بحث است. قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که یک اختراع قابل ثبت را می توان دقیقاً به عنوان یک اختراع در نظر گرفت. منظور ما این است که شبیه اختراع قبلی شما نیست وگرنه دیگر کار شما نیست.
۱) مواردی که به عنوان اختراع ثبت نشده اند
۲) اکتشافات و نظریه های مختلف
۳) عناصری که قبلاً به نوعی پیش بینی شده اند
۴) هر موردی برخلاف موازین مذهبی و فرهنگی کشورمان باشد

روش‌های ثبت اختراع؟

این روش بر اساس صحت ادعای مخترع است. اگر ادعای شما قبلاً ثبت نشده باشد، کار ثبت اختراع انجام خواهد شد. بر اساس اسناد قانونی مربوطه، برگه یا سند دلیل بر صحت یا قابل استفاده بودن آن نمی باشد. علاوه بر این، داشتن سند به معنای مخترع بودن صاحب سند نیست. در ادامه مقاله موسسه حقوقی مهرگان می توانید درخواست اختراع برای سند با مشاوره رایگان ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ تماس بگیرید. 
در کشور ما این کار به روش اعلام شده انجام می شود.  مدارک مورد نیاز توسط مخترع ارائه می شود و در صورت عدم ثبت قبلی ثبت می شود. صدور سند بر عهده اداره مالکیت صنعتی است. البته فقط شخصی که ادعای اختراع را دارد مسئولیت صحت این ادعا را بر عهده دارد.

الف) روش اعلامی برای ثبت اختراع

در این روش پایه بر صحت ادعای مخترع گذاشته می شود. اگر ادعای وی قبلا به ثبت نرسیده باشد، کار ثبت اختراع انجام می شود. براساس مواد قانونی مربوط، ورق یا سند به هیچ عنوان دلیلی برای حقیقی بودن یا قابل استفاده بودن آن نیست. علاوه بر این داشتن سند نشان نمی دهد که فرد دارای این سند، مخترع است.
در کشور ما این کار با روش اعلامی انجام می گردد. مدارک لازم توسط مخترع تحویل داده شده و اگر قبلا ثبت نشده باشد ثبت می گردد. مسئولیت صدور سند با اداره مالکیت صنعتی است. البته مسئول صحت و سقم این ادعا تنها با خود فردی است که ادعای اختراع دارد.

ب) روش تحقیقی برای ثبت اختراع

بعضی کشورها به شکل سخت گیرانه تری به موضوع نگاه می کنند. ان ها صرف ادعای یک فرد، اختراع او را به ثبت نمی رسانند. ابتدا صحت و سقم ادعای فرد بررسی می شود. برای این بررسی ها نیاز به امکانات، وسایل و آزمایش های مختلفی است که ممکن است زمان زیادی هم بطلبد.
در این روش با اختراع به شکلی محرمانه برخورد می شود. اگر ادعای فرد درست باشد، اختراع به نام او ثبت می گردد در غیر این صورت رد می شود.
در برخی کشورها هم از ترکیب هر دو روش استفاده می شود. برای اختراعاتی که اهمیت بالایی دارند از روش تحقیقی و برای دیگر اختراعات از روش اعلامی استفاده می شود.
به صورت کلی کشورهای مختلف با توجه به قوانین و صلاحدید خودشان در مورد نحوه به ثبت رساندن اختراع تصمیم می گیرند.

روش تحقیقی برای ثبت اختراع

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت اختراع در ایران چگونه انجام می شود؟

مراحل ثبت اختراع به شرح ذیل می باشد:
مرحله اول: ابتدا باید بر اساس ماده 6 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات در ایران مدارک لازم برای اختراع را آماده کنید.
مرحله دوم:سپس از طریق سامانه ثبت اختراع به آدرس http://iripo.ssaa.ir اظهارنامه ی اختراع را تکمیل کنید و اطلاعات خواسته شده را آپلود کنید. (ابلاغیه ها و اخطاریه ها برای مخترع ارسال خواهد شد از این رو باید پست الکترونیکی مخترع باید در سامانه درج شود.)
مرحله سوم: در گام بعدی باید هزینه های قانونی جهت تشکیل شدن پرونده انجام شود که مبلغ برای افراد حقوقی صد هزار ریال می باشد و شخصیت حقیقی باید ده هزار ریال پرداخت نماید.
مرحله چهارم: با در یافت کردن شماره پرونده می توانید از طریق سمانه امور ثبت اختراعتان را پیگیری کنید و اخطار های احتمالی را رفع کنید. میتوانید از طریق مراجع داوری، داوری اثر یا اختراعتان را پیگیری کنید.
مرحله پنجم: پس از مثبت بودن پاسخ داوری به اختراعتان، باید به مدیریت فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه مراجعه کنید تا از مهر و امضای تمام اوراق و متن اختراع دو نسخه تهیه کنید.
مرحله ششم: مراجعه حضوری برای ثبت اختراع به اداراه ثبت، و ارائه اصل مدارک به منظور انجام کلیه تشریفات قانونی برا یثبت اختراع در اداره ثبت.
مرحله هفتم: برای چاپ آگهی ثبت اختراع به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید و مبلغ قانونی چاپ آگهی را واریز کنید. مبلغ به صورت تقریبی، بسته به میزان حجم آگهی شما بین پانصد هزار تا هفتصد هزار ریال است. مخترع/ مخترعان باید مجددا مراجعه حضوری داشته باشند تا با امضای سند دریافت گواهینامه ثبت اختراع آن را تحویل بگیرند.
مرحله هشتم: بعد از چاپ آگهی اختراع در روزنامه رسمی کشور ، نوبت به آن می رسد که مخترع یا مخترعان به اداره ی مالکیت صنعتی رفته و پس از امضای سند ثبت یا همان دفتر ثبت ، اصل گواهی ثبت اختراع را کسب کنند. بایستی به یاد داشته باشید که اصل سند ثبت اختراع فقط و فقط در یک نسخه صادر شده و تحویل آخرین فردی می شود که دفتر را امضا می کند. شما می توانید در اداره مالکیت در خواست صدور کپی برابر اصل مدرک را ارائه دعید و آن را نیز تحویل بگیرید.
توجه: اگر دانشگاه نیز در ثبت اختراع سهیم باشد، لازم است یکی از متقاضیان از مدیریت فناوری و ارتباط با صنعت معرفی نامه دریافت کند، تا بتواند همه ی مراحل قانونی ثبت در اداره ثبت اختراعات را پیگیری نماید.

آموزش تصویری ثبت اختراع در سامانه اداره مالکیت صنعتی:

اداره مالکیت صنعتی در ایران مسئول ثبت اختراعات است. می توانید از طریق سامانه http://iripo.ssaa.ir اختراع خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید. از منو اصلی گزینه ” ثبت نام متقاضی/ ورود اعضا ” را انتخاب کنید.

آموزش تصویری ثبت اختراع در سامانه اداره مالکیت صنعتی

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سپس در صحفه ورود به سایت، از منوی سمت راست، ” ثبت نام ” را انتخاب کنید:

آموزش تصویری ثبت اختراع در سامانه اداره مالکیت صنعتی:

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در صحفه اول ثبت نام می‌توانید نوع متقاضی را انتخاب کنید. چنانچه متقاضیان چند نفر، اعم از حقیقی یا حقوقی هستند، کلیه افراد باید مراحل ثبت نام را به صورت جداگانه انجام دهند. سپس یک نفر با اکانت کاربری خود وارد می شود و بقیه اعضا را به پرونده اضافه می کند.
از آنجا که اطلاع رسانی کلیه مراحل ثبت به صورت پیامک انجام می شود، باید حتما عضو سرویس ارسال پیامک اداره ثبت باشید. برای اینکار باید عدد 5 را به شماره 201212 ارسال کنید. هر شخص یا شرکت فقط کافی است یک بار ثبت نام کند و کلیه پرونده های قبلی و جدید را در همان سامانه می تواند مدیریت کند. چنانچه قبلا ثبت نام کرده اید قثط کافی است به بخش ” فراموشی رمز عبور ” مراجعه کنید و اطلاعات ثبت نام خود را بازیابی نمایید.

آموزش تصویری ثبت اختراع در سامانه اداره مالکیت صنعتی:

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در مرحله بعد می بایست اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.
از آنجا که شماره ملی، نام، شماره شناسنامه، نام پدر و تاریخ تولد به صورت لحظه ای از سامانه ثبا احوال استعلام می شود، در واردن کردن آنها دقت کیند. همچنین شماره موبایل متقاضی می بایست به نام خود شخص باشد، در غیر این صورت ثبت نخواهد شد. هچنین کد پستی خود را دقیق وارد کنید، چرا که در این سامانه امکان وارد کردن آدرس را ندارید و آدرس از روی کد پستی شناسایی خواهد شد.
در مرحله بعد باید کپی شناسنامه و کارت ملی خود را در یک صحفه قرار دهید و در فرمت PNG یا JPG یا JPEG آپلود نمایید.

آموزش تصویری ثبت اختراع در سامانه اداره مالکیت صنعتی:

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

در برگه بعد متقاضی ثبت اختراع باید شماره موبایل و پست الکترونیک خود را تایید کند.
پس از این مرحله کد شناسایی به موبایل شما ارسال خواهد و پس از آن برگه اقرار نامه صادر شده را جهت تایید ” گواهی امضای الکترونیکی ” چاپ نموده و به یکی از دفاتر اسناد رسمی شهر خود ببرید. از دریافت اطلاعات مربوطه به سامانه وارد شوید و اطلاعات گواهی امضای الکترونیکی را وارد کنید تا اکانت کاربری شما تایید گردد.

آموزش تصویری ثبت اختراع در سامانه اداره مالکیت صنعتی

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

هزینه کل ثبت اختراع

هزینه کل ثبت اختراع شامل موارد متعددی است. گواهی ثبت اختراع 20 سال اعتبار دارد و برای حفظ این اعتبار متقاضی باید تا پایان مدت هر سال دو ماه از اتمام یک سال هزینه هایی را بپردازد. در نتیجه ثبت کردن اختراع و حفظ اعتبار آن منوط به پرداخت هزینه های مربوطه است. لازم به ذکر است که بعد از اتمام اولین مهلت، تا 6 ماه فرصت وجود دارد که علاوه بر هزینه سالانه، جریمه دیر کرد هم پرداخت شود تا اعتبارگواهی ثبت حفظ شود. این جریمه معادل نصف هزینه سالانه اختراع است.

هزینه ثبت اختراع به عوامل زیادی بستگی دارد. این هزینه ها شامل موارد زیر می باشد:
۱- هزینه تمدید سالانه ثبت اختراع
۲- جریمه تاخیر در پرداخت هزینه تمدید سالانه ثبت اختراع
۳- هزینه اعطای حق ثبت انتقال مالکیت
۴- هزینه رسیدگی به اعتراضات جهت بازنگری مجدد
۵- هزینه حق ثبت تغییرات پس از ثبت نهایی اظهارنامه و ادعانامه
۶- هزینه حق ثبت اظهارنامه و ادعانامه
۷- هزینه استعلام برای انتقال
۸- حق ثبت مجوز بهره برداری یا فسخ و خاتمه
۹- هزینه هر بار اصلاح اظهارنامه
۱۰- هزینه صدور گواهی المثنی
۱۱- هزینه رو نوشت مصدق

طول زمانی ثبت اختراع در ایران

جهت ثبت اختراع در ایران از زمان ثبت اظهارنامه ادعانامه تا اعطای حق امتیاز اختراع و ارائه گواهینامه آن حدودا، 12 ماه طول خواهد کشید. البته این مدت زمان، در صورتی است که اظهارنامه هیچ گونه نقصی نداشته باشد.در غیر این صورت اگر مدارک، فایل و متون اظهارنامه کمبودی دشاته باشد؛ قطع به یقین به زمان بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد.
علاوه براین این تمکان وجود دارد که اظهارنامه یک مخترع رد شود و او نسبت به رد شدن اختراعش، اعتراض خودش را ثبت کند در این صورت زمان اعطای حق امتیاز نیز طولانی تر خواهد شد.

طول مدت ثبت اختراع در خارج از کشور

اصولا برای ثبت اختراع در خارج از کشور به زمان بیشتری نیاز خواهد بود. چرا که ابتدا پروسه ثبت اختراع باید در ایران انجام شود و بعد از تایید به سازمان بین المللی ثبت اختراع نیز ارجاع گردد. زمانی که اظهارنامه به خارج از کشور ارسال می شود؛ وارد پروسه جدیدی جهت تایید و بررسی های لازم خواهد شد. به طور کلی فرایند ثبت اختراعات بین المللی بعد از ثبت اثر در داخل ایران، معمولا به 12 ماه زمان نیاز دارد.
البته سازمان بین المللی ثبت اختراعات برای ثبت اختراع مخترعین از روش‌های متنوعی استفاده می‌کنند؛ که هر یک از روش‌ها به زمان مناسبی نیاز پیدا خواهند کرد. با این تفاسیر ممکن است زمان ثبت اختراع در خارج از کشور بعد از تایید از سوی کشور ایران، حتی به 18 ماه نیز برسد.
لازم به ذکر است که هر چه نوع اظهارنامه، نحوه شرح و توصیف اختراع، متون ادعانامه، فایل نقشه و… هوشمندانه و صریح تر نوشته شود؛ قطعا از زمان ثبت اختراع نیز کاسته می‌شود. بنابراین برای صرف زمان کمتر برای ثبت اختراع و ثبت اظهارنامه ای شفاف و هوشمندانه نیز باید از یک فرد خبره و کارشناس نیز کمک گرفته شود.

نحوه، شرایط و زمان مناسب برای تسلیم اظهارنامه

بر اساس ماده 2 اجرای مربوطه، برای ثبت اختراع حتما باید اظهارنامه به مرجع ثبت تسلیم شود. هر کس زودتر اظهارنامه اش را تسلیم کند برای حق ثبت در اولویت است. این اولویت بر اساس تاریخ و زمان تسلیم اطهارنامه تعیین می‌گردد.
درست است که اظهارنامه باید در زمان مشخص ارائه شود اما توجه کنید که ارائه سریع اظهارنامه در حالی که توصیفات لازم، نقشه، ادعا ها … را شامل نشود پذیرفتنی نیست. بنابراین در تنظیم اظهارنامه خیلی دقت کنید. اگر اظهارنامه مشکل داشته باشد ممکن است حتی بعدا برای انجام تغییرات در اختراع دچار مشکل شوید.

جستجوی ثبت اختراع:

برای جلوگیری از اضافه کاری و بررسی تاریخچه یک اختراع بهتر است قبل از هر کاری و پیش از ثبت کردن اختراع، پیشینه آن را جستجو کرد. برای جستجوی اختراع می توان به چند روش مختلف اقدام کرد:
۱- استفاده از پایگاه اداره کل مالکیت صنعتی بخش اداره ثبت اختراع
۲- سایت سازمان جهانی مالکیت فکری یا همان wipo که می توان با کلید واژه، شماره انتشار و یا نام مخترع، اختراعی را جستجو کرد.

مراجع استعلام اختراع

به طور کلی مراجع استعلام اختراع به تفکیک شامل موارد زیر است:
۱- پژوهشگاه ها
۲- پارک های علم و فناوری
۳- دانشگاه های علوم پزشکی
۴- سایر دانشگاه ها
۵- مراکز تحقیقاتی
۶- سایر مراجع مانند شرکت آب و فاضلاب و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی و غیره ….

قوانین ثبت اختراع

قوانین ثبت اختراع عبارتند از :
۱- بیان هدف از اختراع
۲- ذکر کاربرد های اختراع
۳- تشریح کامل مشخصات اختراع
۴- تشریح کامل نحوه عملکرد اختراع
۵- بیان مشخصات و ویژگی های مثبت فنی اختراع
۶- بیان ادعای اختراع بصورت کاملا شفاف
۷- مناسب بودن تعداد ادعاهای اختراع
۸- اثبات جدید، مبتکرانه و کاربردی بودن اختراع
۹- عدم درج اطلاعات توصیف نامه در ادعای اختراع
۱۰- عدم درج نحوه اجرای اختراع در ادعای اختراع
۱۱- گرفتن حق اختراع از مالک یا مخترع به شرط افشای اختراع قبل از ثبت
۱۲- متناسب بودن اختراع با اصول اخلاقی، قانونی و شرعی

حمایت مالی برای ثبت اختراع در خارج از کشور

طبق قوانین ثبت اختراع تا سقف 50 درصد از ثبت اختراعات در خارج از کشور حمایت می شود؛ البته به شرط اینکه اختراع مورد نظر در اداره مالکیت صعنتی ایرا به ثبت رسیده باشد؛ دارای تاییدیه علمی باشد یعنی توسط متخصصین مورد ارزیابی قرار گرفته باشد( ارزیابی علمی هزینه ای ندارد)؛ وکیل قانونی شخص مخترع معرفی می گردد و برای اختراع مورد نظر، طرح کسب و کار تعریف شود.

حق پتنت

حق پتنت (patent) در اصل به معنای حق ثبت اختراع است که از سوی یک دولت به اختراع کننده محصول و یا فرایند، اعطا می گردد.به واسطه حق پتنتی که به مخترع داده می شود؛ امکان ساخت، فروش و بهره برداری از آن چیزی که به طور رسمی ثبت نموده؛ برای او فراهم می شود. قابل ذکر است که حق پتنت یا همان حق ثبت اختراع، دارای یک مدت زمان مشخصی است. عموما این حق به مدت بیست به فرد اختراع کننده داده می شود. البته اگر افرادی به صورت مشترک محصول و یا فرایندی را اختراع کرده باشند، حقوق ناشی حق پتنت، مشترکا به همه آنان تعلق خواهد گرفت.

حقوق صاحب حق اختراع

صاحب حق اختراع دارای حقوق هایی می باشد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم.
۱- حقوق مادی: این حقوق قابل انتقال می باشد و در صورت فوت مخترع به صورت ارث به ورثه واگذار می شود.
۲- حقوق معنوی: حقوق معنوی اختراع برای مخترع می باشد و انتقال آن با عنوان قرار داد واگذاری حق اختراع صورت می گیرد.

شرایط حقوق برگرفته از گواهی نامه اختراع:

حقوق برگرفته از گواهی نامه اختراع به شرح ذیل می باشد:
۱- بهره برداری از یک اختراع به وسیله شخصی غیر از مالک اختراع، منوط به موافقت مالک اختراع می باشد.
۲- اگر شخصی بدون اجازه مالک از اختراع وی بهره برداری و به حق مخترع تعدی کند، مخترع می تواند بر علیه آن شخص به دادگاه شکایت کند.

اعتبار گواهینامه اختراع

این گواهینامه با گذشت 20 سال از تاریخی که اظهارنامه اختراع تسلیم شده اعتبار منقضی می شود. البته لازم به ذکر است که برای حفظ این گواهینامه در طول این 20 سال باید مبلغی به صورت اقساط سالیانه پرداخت شود.

موارد عدم ثبت اختراع

موارد زیر در حوزه ثبت اختراع قرار نمی گیرد:
۱- کشفیات و نظریه ها
۲- روش های تجاری یا درمانی بیماری
۳- آنچه که خلاف موازین شرعی و عمومی و اخلاقی باشد.

بعد از قبول یا رد صلاحیت اختراع چه اقداماتی انجام می‌گیرد؟

در صورت قبول و ثبت نهایی اختراع ، اختراع در روزنامه رسمی کشور به صورت آگهی ثبت شده و به وکیل متقاضی اطلاع داده می‌شود. پس از درج اختراع در روزنامه رسمی، گواهینامه ثبت اختراع توسط اداره مالکیت صنعتی، همراه با توصیف، اظهارنامه، ادعا و نقشه اختراع به صورت امضاء و مهر شده توسط مدیر کل به متقاضی یا وکیل قانونی او ارسال می‌گردد.
اما در صورت رد اختراع، عدم صلاحیت اختراع را تحت یک برگ اخطار اداری به متقاضی و وکیل قانونی او ابلاغ می‌گردد. وکیل اختراع کننده، حداکثر تا ۱۰روز می‌تواند نسبت به تصمیمات گرفته شده از سوی اداره مالکیت صنعتی، یک اعتراض نامه نیز ثبت و ارسال کند.

محل ثبت اختراع

در حال حاضر ثبت اختراع فقط در تهران و در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی انجام می گیرد که در مراحل ابتدایی شامل ثبت اظهارنامه و تسلیم مدارک لازم و متون اختراعی می باشد. می توان پروسه ثبت را به طور آنلاین (اینترنتی)انجام داد و با دریافت کد و رمز مربوطه جریان ثبت را پیگیری نمود ولی در برخی از مراحل ( صدور ابلاغیه جهت مراجعه حضوری) و همچنین اخذ و تایید برخی از نامه ها در صورت نهایی شدن ثبت جهت تشکیل پرونده و ارائه اصل و کپی مدارک برای صدور سند اختراع باید حضورا به اداره ثبت اختراعات مراجعه گردد.

نکات لازم برای نقشه اختراع

۱- در یک روی یک صحفه A4 و با دوام، خطوط پر رنگ، یک دست، دارای حاشیه، مشکی و غیر رنگی کشیده شود و رسم آن به وسیله ابزار های نقشه کشی انجام شود.
۲- نقشه واضح و شفاف باشد و امکان تکثیر و تصویر برداری را داشته باشد.
۳- عناصر نقشه و نمودار یکسان باشد و در صورت لزوم برجسته نمودن قسمت خاصی از نقشه و نمودار.
۴- در صورت امکان به صورت عمودی باشد.
۵- اعداد، حروف و نشانه ها روشن و خوانا باشد.
۶- دارای نشانه هایی باشد که در صورت لزوم به آن مراجعه کرد.
۷- صفحات دارای شماره گذاری و نشان دهنده شماره صحفه از کل صحفه باشد.
۸- توضیح در نقشه نباشد، مگر در صورت لزوم در مورد جدول ها و نمودار ها.
۹- در صورتی که هریک از نقشه ها، نمودار ها و جدول ها بیشتر از یک صحفه باشد ارتباط و همه قسمت ها با یکدیگر واضح باشد.

اعتراض به ثبت اختراع

اعتراض به ثبت اختراع ممکن است در سه حالت ایجاد شود:

1- اعتراض به رد اظهارنامه اختراع: ممکن است در خواست متقاضی برای ثبت رد شود. در این صورت او می تواند اعتراض خود را مستندات آن در دو نسخه کتبی تنظیم کند و در مهلت 30 روزه به کمیسیون مربوطه ارائه کند.
2- اعتراض به تقاضای ثبت اختراع:
هر کسی که به تقاضای ثبت اعتراض داشته باشد می تواند اعتراض خود را تسلیم کند.
3- اعتراض مبنی بر ادعای حق مالکیت ثبت اختراع:
ممکن است فردی با ادعای حق مالکیت نسبت به اختراعی اعتراض کند. اگر اختراع او قبلا ثبت نشده باشد باید همزمان با اعتراضش، برای ثبت خود اقدام کند.

وحدت اختراع

بر اساس اصل ” وحدت اختراع ” ادعاهای اظهار شده فقط باید مرتبط به یک اختراع یا گروهی از اختراعات مرتبط به یکدیگر باشد به نحوی که یک مفهوم کلی از اختراع واحد را تشکیل دهد. قوانین بسیاری از کشورها به متقاضی ثبت اختراع اجازه می دهد که گروهی از ادعاهای مربوط به اختراعاتی که ارتباط آنها یک مفهوم کلی از یک اختراع واحد را تشکیل می دهد در یک اظهار نامه به ثبت برسانند.
برای مثال چنانچه اختراعی در مورد دوربین موبایل و همچنین نوآوری درمورد تاچ اسکرین موبایل انجام شده باشد، به عنوان یک اختراع قابل ثبت نمی‌باشد.
چنانچه کارشناس اداره ثبت اختراع ادعاهای مطرح شده را خلاف اصل وحدت اختراع تشخیص دهد، آن ها را بررسی نکرده و از متقاضی می خواهد که ادعاهای اضافه خود را حذف و یا در اظهارنامه دیگری تقاضا کند.

ثبت اختراع بین‌المللی

در برخی از موارد افراد مایلند که اختراع خود را در سایر کشورها ثبت کنند. ایران یکی از کشورهای عضو معاهده همکاری ثبت بین المللی اختراع است و برای ثبت کردن اختراع بین المللی، متقاضی باید در چهارچوب قانون اقدام کند.

مراحل ثبت اختراع بین‌المللی

جهت ثبت اختراع بین المللی باید دو مرحله را طی کنید. ابتدا از طریق نهادهای بین المللی که کشور ایران به آن ملحق شده است کلیه مدارک هویتی خود را ارسال کنید و سپس مراحل ثبت اظهارنامه، اداعا نامه و تمامی مراحلی که در این مقاله خواندید در قالب متون ترجمه شده برای آن ها ارسال کنید. جهت ثبت اختراع در خارج از کشور، به طور کلی می توانید یکی از دو مسیر پیمان pct م مسیر پیمان wipo را انتخاب نماید. در ادامه در مورد هر یک از روش های ثبت اختراع در خارج از کشور نیز شرح داده شده است.

مراحل ثبت اختراع در wipo

یکی از مهم‌ترین سازمان های بین‌المللی در حوزه ثبت اختراع بین المللی، سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo) است. در حال حاضر 193 کشور در دنیا عضو سازمان جهانی مالکیت فکری wipo هستند. این سازمان برای اهدافی ماند حفظ حق مالکیت فکری، دفاع از منافع و حقوق حاصل از کلیه تولیدات هنری، ادبی و علمی و همچنین دفاع از مالک گواهی ثبت اختراع نیز تاسیس شده است. متقاضیانی که قصد ثبت اختراع در wipo را دارند می‌توانند اظهارنامه بین المللی را تنظیم کرده و به سازمان wipo ارسال نمایند.

مراحل ثبت اختراع pct

در مسیر ثبت اختراع در سازمان ptc یا ( patent cooperation treaty ) سیستمی فراهم شده است که بر اساس آن متقاضی قادر به درخواست حق تقدم ثبت اختراع خود به مدت حداکثر 30 ماه در 153 کشور خواهد بود.
این سایت جز برترین سایت اختراعات جهانی تلقی شده است. اکن.ن اگر قصد ثبت اختراع در خارج از کشور را دارید؛ سایت سازمان بین المللی ptc بهترین گزینه خواهد بود.

سخن پایانی

با توجه به اطلاعات ذکر شده در مقاله شما می توانید با استفاده از مراحلی که به وضوح توضیح داده شده است، به عنوان یک مخترع با دانستن حق و حقوق خود اقدام به ثبت اختراع خود کنید. با توجه به قوانین وضع شده در این راستا، می‌بایست با اطلاع از موازین قانونی ثبت اختراع، اقدام به انجام آن کرد.
موسسه ثبتی مهرگان با برخورداری از کادر مشاوره‌ای مجرب و حرفه ای به شما کمک می کند تا فرایند ثبت اختراع و روند پیگیری پرونده در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید. برای دریافت مشاوره از این کارشناسان برجسته، کافیست که از طریق سایت اقدام نمایید یا با شماره‌گیری 02144231712 از مشاوره رایگان این موسسه بهره جویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.