ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو موسسه ثبتی مهرگان

ثبت برند و لوگو

واژه‌ی برند از زمان ‌های گذشته در زندگی بشر وجود داشته و واژه‌ی جدیدی شناخته نمی‌شود. وایکنگ ها هزاران سال پیش بر روی کشتی‌هایی که می‌ساختند نام خود را درج می‌کردند. همچنین بر روی پوست حیوانات هم علامت‌هایی درج می‌شده. امروزه نیز برند و لوگو در زندگی ما تاثیر به خصوصی دارد مثلا اگر شخصی عطری را خریداری کند که برند و لوگو روی آن ثبت نشده باشد ممکن است آن را کالایی بی‌کیفیت خطاب کند.
برند را نمی‌توان تلقین در نظر گرفت بلکه تلاشی برای نفوذ در ذهن مخاطب است. برای ورود موفق به بازار در وهله‌ی اول و قدرتمند می‌تواند با برند‌های قدیمی رقابت کرده و از آن‌ها پیش بگیرد. برای ورود موفق به بازار در وهله‎ی اول، گام مهم و ضروری انتخاب برند و لوگو مناسب می‌باشد. برای ثبت برند و لوگو مناسب تا انتها‌ی مطلب با ما همراه باشید. جهت مشاوره رایگان با شماره‌ی ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان شما را راهنمایی نمایند.

ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

برند چیست؟

ریشه کلمه برند را می‌توان در سرزمین اسکاندیناوی پیدا کرد که در گذشته برای تشخیص صاحب حیوانات از نماد و برند استفاده می‌کردند. برند را اینگونه می‌توان تعریف کرد: نشان و علامتی می‌باشد که در فعالیت‌های اقتصادی یک کشور به صورت فارسی و لاتین استفاده می‌شود. در واقع برند همان چیزی است که کاربرد‌ها و ویژگی‌های آن با شنیدن و دیدن و حس کردن توسط مشتری به خاطر آورده می‌شود. تمامی شرکت‌ها برای اینکه مشتری بیشتری جلب نمایند باید یک برند و لوگو جذاب و تاثیر گذار را ثبت کنند تا بتوانند در فرایند ثبت مشتری موفق واقع شوند.
با ثبت یک برند جذاب می‌توانید در روح و ذهن مشتریان و مخاطبان خود ماندگار باشید. از نکات مثبت ثبت یک برند این است که شرکت یا کسب و کار های کوچیک هویت پیدا می‌کنند. به طور نمونه یک برند و لوگو مناسب می‌تواند به شما کیفیت و خدمات بهتری را به ارمغان آورد. برای اینکه درآمد بالاتری را کسب کنید و در بازار به معروفیت و محبوبیت برسید باید یک برند جذاب و مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

برند چیست؟

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ویژگی‌های یک برند جذاب

در بخش قبل سعی شد تا اهمیت و ارزش برند به‌طور مفصل بیان شود. نکته مهمی که در رابطه با برند وجود دارد این است که هر برندی نمی‌تواند به‌عنوان برند شرکت مورد استفاده قرار گیرد. از آنجائی که برند یک نشان و نام تجاری است و در فعالیت‌های اقتصادی مورداستفاده قرار می‌گیرد، لذا بهتر است از ویژگی‌ها و خصوصیات جذابی در انتخاب برند استفاده ‌شود تا هر آنچه از یک برند جذاب مورد انتظار است، حاصل گردد. به‌منظور برخوردار بودن برند از یک جایگاه مناسب و ارزشمند، بهتر است به موارد زیر در انتخاب برند توجه شود:
۱)‌ یک برند باید بتواند کیفیت محصولات و ویژگی‌های آن را معرفی کند.
۲) از نام‌های طولانی در انتخاب برند استفاده نشود.
۳) برند باید کوتاه و ساده باشد.
۴) اصالت برند از اهمیت زیادی برخوردار است.
۵) تقلیدی بودن برند تأثیر منفی خواهد گذاشت.
۶) برند باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که تلفظ آن به شکل‌های گوناگون امکان‌پذیر نباشد.
۷) برند خوب باید علاوه بر سادگی، نشان‌دهنده تمایز در محصول نیز باشد.

ویژگی‌های یک برند جذاب

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

لوگو و مفهوم آن

احتمالاً بارها و بارها تجربه دیدن شکل‌ها و طرح‌های مختلف در مکان‌های گوناگون مانند رستوران‌ها و یا بر روی اجناس را دارید. تمامی نشان‌ها و طرح‌هایی که دیده‌اید با هدف مشخصی یعنی ایجاد ارتباط با مخاطب و تشکیل اعتماد در او استفاده می‌شود. به طرح‌ها و نمادهایی که باهدف فوق طراحی می‌شوند، لوگو یا نشان تجاری می‌گویند.
شاید برایتان سؤال ایجاد شود که بین لوگو و برند چه تفاوتی وجود دارد و اینکه اصلاً تفاوتی بین این دو مشاهده می‌شود؟ شاید در نگاه اول این‌گونه برداشت شود که تفاوتی میان برند و لوگو وجود ندارد اما اگر به‌طور دقیق‌تر بررسی شود، متوجه خواهید شد که میان این دو تفاوت وجود دارد. بهتر است بدانید که برای شکل دادن و داشتن یک برند باید در ابتدا یک لوگوی اختصاصی داشته باشید. اجازه دهید کمی دقیق‌تر به این تفاوت پرداخته شود.
در تمامی کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی، آن چیزی که نقش مهمی در ایجاد یک برند دارد، لوگو است. در تمام دنیا، افراد از طریق نام و تصویر لوگو با برند مربوطه آشنا می‌شوند. با توجه به تفاوت مهم و ارتباط خاصی که بین برند و لوگو وجود دارد، می‌توان استفاده از لوگو را به‌منزله یک سکوی پرتاب مناسب در افزایش درآمد و پیشرفت در کسب‌وکار تلقی کرد.
به یاد داشته باشید که پیش از استفاده از ابزاری مانند طراحی سایت جهت افزایش فروش، بهتر است لوگوی اختصاصی خود را طراحی کرده و آن را به ثبت برسانید. اگر علاقه‌مند به دانستن چگونگی ثبت لوگو هستید، در ادامه نیز همراه ما باشید.
لوگو را می‌توان یک نشان تجاری در نظر گرفت، این نشان تجاری را که اغلب افراد متخصص و هنرمند در این زمینه طراحی می‌کنند و هر یک از نشان‌های تجاری طراحی و شکل منحصر به فردی دارند. برای ایجاد تفاوت و تمایز بین کالاها و محصولات روی هر کالا یا محصولی درج می‌شوند. لوگو نمادی مختصر از یک نام است که اغلب برای اشاره به حوزه کسب و کار مورد نظر اطلاق میگردد و به این صورت نام آن در ذهن مشتری حک می‌شود. در انتخاب لوگو مواردی را باید رعایت کنید چون قرار است در حداقل زمان ممکن تاثیر لازم را بر ذهن مخاطب بگذارد و حس جذابیت و زیبایی محصول را در ذهن مخاطب تداعی کند.
یکی از اهداف طراحی لوگو در واقع ماندگاری آن در ذهن مخاطب و دیده شدن آن برند در مسیر اهداف و موفقیت شرکت می‌باشد. زمانی که مخاطب یا مشتری با یک لوگو جذاب و تاثیر گذار رو به رو می‌شود به سرعت در ذهنش حک شده و در مدت زمان کوتاهی مفهوم و پیام لوگو را دریافت کرده و در خاطرش نگه می‌دارد.
لوگو در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند، بسته بندی محصول، وبسایت‌ها، یونیفرم کارکنان یک ارگان، جهت تبلیغات کسب و کار و سایر تبلیغات استفاده می‌شود و در تمام مسیر در کنار کسب و کار مورد نظر خواهد بود. به گونه‌ای که هر شخصی با نگاه کردن به آن لوگو می‌تواند ارتباط موجود با یک شرکت یا سازمان را دریابد.

لوگو و مفهوم آن

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ویژگی‌های یک لوگو جذاب

علاوه بر اینکه لازم است برند خاصی داشته باشید، باید نکات مهمی در طراحی لوگو نیز مدنظر قرار دهید. به یاد داشته باشید که لوگو یک ابزار بصری برای ارتباط با مشتری است. جذاب بودن لوگو می‌تواند اولین قدم در جذب مشتری محسوب شود. توجه به اصول زیر می‌تواند در بهتر نشان دادن لوگو، مؤثر واقع شود:
۱) لوگو نباید زیاد شلوغ باشد و هرچه ساده طراحی شود، بهتر است.
۲) وجود تناسب میان لوگو و موضوع فعالیت اهمیت دارد.
۳) لوگو باید منحصربه‌فرد بوده و در آن خلاقیت به‌کاررفته باشد.
۴) بهتر است لوگو از قابلیت کوچک شدن برخوردار باشد.

ویژگی‌های یک لوگو جذاب

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چرا به لوگو نیاز داریم؟

تجربه ثابت کرده است که افراد همواره به شرکتی که یک لوگو خوب دارد اعتماد بیشتری می‌کنند. همچنین با یک لوگو مناسب می‌توان همکاری خوبی را با شرکای تجاری داشت و از این راه سود بیشتری حاصل می‌شود. لوگو ناسب سبب می‌شود تا نام نیک و پر افتخار شما همواره در یاد و خاطر افراد باقی بماند.
در واقع با مشاهده کردن لوگو، تجربه‌ی شرکت و نام برند را به آن ربط می‌دهیم. برند و لوگو هر دو برای یک شرکت ضروری است چون لوگو باعث می‌شود که برند قابل تشخیص مخاطبان باشد. طراحی یک لوگوی خوب به این صورت است که سبب ماندگاری برند در ذهن مخاطب می‌شود.
یک لوگو سبب وفاداری مشتری به محصولات شما می‌شود، به دعوت مشتریان جدید برای خرید محصولات شما می‌پردازد. یک هویت اشکار و مشخصی را به شرکت و کسب و کار شما می‌دهد. اطلاعات اصلی کسب و کار شما را به مخاطبان بیان می‌کند.

نقش لوگو در برندینگ شرکت یا کسب و کار شما چیست؟

به عبارتی می‌توان لوگو را متن یا تصویری دانست که در مرحله‌ی اول برند را به مخاطب معرفی می ‌کند و این امر به شناخته شدن آن کمک می‌کند. پایه و اساس یک برند لوگو مناسب است، و در واقع شما را به مخاطب معرفی می‌کند اینکه چه کسی هستید و چه اهداف و ارزش‌هایی را دنبال می‌کنید. لوگو مسئولیت بزرگی را در قبال موفقیت شرکت خواهد داشت. پس می‌توان یک تعریف برای طراحی لوگو ذکر کرد که عبارت است از: ایجاد یک نشان تجاری مناسب برای برند یک شرکت.
لوگو علاوه بر زیبا بودن باید عملکرد مهمی هم داشته باشد، که یکی از اصلی ترین این عملکردها این است که لوگو شرکت و برند شما را از سایر شرکت‌ها متمایز می‌کند. این عملکرد به خصوص زمانی موثر واقع می شود که رقبای زیادی در بازار وجود دارند. قبل از انتخاب یک لوگو مناسب برای شرکت خود باید در این زمینه تحقیق کنید و بعد از بررسی شرکت های رقیب به انتخاب یک لوگو مناسب اقدام کنید. البته لازم نیست که لوگو انتخابی بسیار غیر معمول باشد و مشتری متوجه آن نشود.

نقش لوگو در برندینگ شرکت یا کسب و کار شما چیست؟

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نام تجاری چیست؟

فعالیت یک شرکت یا یک سازمان توسط نام تجاری معرفی می‎شود که این نام تجاری در انحصار شرکت یا سازمان قرار می‌گیرد، همچنین در فعالیت های رسمی و قانونی هم از آن استفاده می‌شود. به طور مثال می‎توان نام تجاری بستنی کاله را در نظر بگیریم که در انحصار این کارخانه قرار دارد و سایر شرکت ها و کارخانه‎ها نمی‎توانند از آن استفاده کنند. در واقع نام تجاری برای هر شرکتی به عنوان یک شناسه ملی و اختصاصی در نظر گرفته می‎شود که مرتبط با آن کسب و کار می‌باشد.
بنابراین با نام تجاری صفات و ویژگی های یک شرکت یا محصول آن به مشتری معرفی نمی‌شود بلکه فقط خود کسب و کار معرفی می‌شود. بعد ها با ثبت یک برند قوی و مناسب نام تجاری هم می‌تواند جایگاه شناخته شده و تثبیت شده ای را پیدا کند. وظیفه محافظت از برند و لوگو بر عهده‌ی نام تجاری می باشد و هچنین نام تجاری مالکیت معنوی شرکت را نمایان می‌کند.

تفاوت برند و نام تجاری

در قوانین حقوقی ایران نام برند ذکر نشده بلکه نام تجاری می‌باشد. با توجه به مواردی که ذکر کردیم تفاوت برند و نام تجاری در خصوصیات و ویژگی‌ها می‌باشد. برند در واقع صفات و ویژگی هایی را در بر می‌گیرد که این ویژگی ها و صفات در ذهن مخاطب حک می‌شود و در جامعه هدف به معرفی شرکت می‌پردازد. در واقع برندینگ را می‌توان طی کردن مسیری دانست که ویژگی های یک شرکت یا سازمان یا حتی یک شخصیت مشهور در ذهن مخاطب جای می‌گیرد. در شکل گیری یک برند ترکیبی از موارد مختلف وجود دارند پس برند را نمی‌توان فقط یک اسم در نظر گرفت، از جمله این موارد می‌توان به خدماتی که شرکت بعد از فروش محصول ارائه می‌کند، وعده‌ی کیفیت مطلوب و غیره اشاره کرد.

تفاوت برند و لوگو

برند و لوگو تقریبا مفاهیم مشابه و یکسان دارند و هر دو را می‌توان نماینده‌ای در نظر گرفت که ویژگی‌ها و خصوصیات یک شرکت را نمایان می‌کنند و نام آن را در خاطر مخاطب ثبت می‌نمایند. لوگو یک نشانه گرافیگی نیز محسوب می‌شود. برند و لوگو از طریق همین مسیر شرکت مور نظر را در جامعه هدف به تثبیت می‌رساند. اما برند و لوگو تفاوت‌هایی هم دارند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. لوگو از طریق دیداری شرکت یا سازمان مربوطه را یادآوری می‌کند اما برند از طرق مختلف دیداری، شنیداری و حس کردن این کار را انجام می‌دهد.
به همان اندازه که لوگو در مشتری تاثیر می‌گذارد و به وح او نفوذ می‌کند، برند هم خصوصیات مثبت را در ذهن افراد جای می‌دهد. ممکن است در این فرایند لوگو چند قدم از برند پیشی بگیرد و موثرتر واقع شود؛ زیرا برای به خاطر آوردن ماهیت یک شرکت یا کسب و کار، لوگو توان ذهنی کمتری را در بر می‌گیرد و ذهن مخاطب را خسته نمی‌کند در این صورت مشتری به آسانی مفهوم آن را پردازش می‌کند. این موضوع در مورد برند ممکن است به زمان بیشتری احتیاج داشته باشد.
اگر چندین بار از یک شرکت خرید کنید ممکن است با برند آن چیزی را به یاد نیاورید اما حتما با دیدن لوگو آن شرکت به سرعت تمامی خدمات و محصولات شرکت را به یاد خواهید آورد. علت این امر هم این است که لوگو روی بسته بندی محصولات و فاکتور آن‌ها وجود دارد و در حافظه دیداری شما ثبت شده است.
تفاوت ثبت برند و لوگو در این است که هر برند ثبت شده دارای یک لوگوی انحصاری نیز می‌باشد.

تفاوت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

آیا ثبت علامت تجاری اجباری است؟

بر اساس قوانینی که بر دنیای تولید و خدمات حاکم است، ثبت علامت تجاری کاملا اختیاری می‌باشد، مگر در یک سری از موارد که از سمت دولت اجباری تلقی شده باشد. اما با وجود این که ثبت علامت تجاری اختیاری است شرکت هابرای انحصاری شدن حتما باید به ثبت علامت تجاری اقدام کنند. بدین شکل تمامی منافعی که از یک برند حاصل می‌شود به شخص دارنده آن تعلق می‌گیرد. از تاریخ تسلیم اظهار نامه علامت تجاری به مدت ده سال اعتبار خواهد داشت که در صورت نیاز می‌توان آن را تمدید کرد. ماده 576 قانون تجارت در این مورد بیان می‌کند: ثبت نام تجاری اختیاری می باشد مگر اینکه دولت عدلیه آن را اجباری تلقی کند.

ثبت برند یک شرکت یا کسب کار چه شرایطی دارد؟

برای ثبت یک برند قبل از انجام هر کاری در ابتدا باید نام برند مورد نظر خود را استعلام کنیم، بنابراین استعلام قابلیت ثبت برند امری ضرری و مهم است که در وهله‌ی اول صورت می‌گیرد. از این طریق است که متوجه می‌شویم نامی که برای برند خود انتخاب کردیم قبلا انتخاب شده است یا خیر. چون اگر برندی قبلا توسط شخصی دیگر ثبت شده باشد دیگر قابلیت ثبت ندارد. انتخاب نام مناسب برای برند فرایندی دشوار است.

مراحل ثبت برند

روند ثبت برند فرایندی طولانی می‌باشد و شرکت های بزرگ موفق سراسر جهان هم این فرایند طولانی و دشوار تا طی کرده‌اند تا به این جایگاه برسند.
۱) استعلام برند قبل از ثبت
در قدم اول باید نام برند را استعلام کنید و دریابید که آیا قبلا این برند استفاده شده است یا خیر، چون در صورت وجود شباهت تقضای شما رد می‌شود. اگر برندی در مرحله ی استعلام رد شود شانس کمتری برای ثبت دارد و اصطلاحا می‌توان بیان کرد که سابقه آن خراب می‌شود بنابراین حتما در انتخاب نام برند بسیار دقت کرده و در این زمینه تحقیق کنید.
۲) تهیه مدارک لازم
در قدم بعدی باید به تهیه مدارک مورد نیاز بپردازید که به تعدادی از این مدارک اشاره می‌کنیم.
−شناسنامه و کارت ملی متقاضی
−داشتن ثنا جهت عضویت در سامانه مربوطه
−گواهی امضا
−مجوز فعالیت شرکت‌ها
−تاییدیه وزارت صمت
−برند هایی که شامل حروف لاتین هستند، کارت بازگانی مورد نیاز است.
−تصویر رسمی وکالتنامه
۳) ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی و اخذ گواهی امضاء از دفترخانه اسناد رسمی
در این مرحله باید با مراجعه به سایت مالکیت معنوی، اکانت کاربری خود را بسازید و در نهایت تایید کنید. برای تایید آن باید برگه ای را که سامانه مالکیت معنوی در اختیار شما قرار می‌دهد را به دفتر اسناد رسمی برده و به اخذ گواهی امضاء اقدام نمایید. بعد از اینکه گواهی امضاء را دریافت کردید باید اطلاعات آن را در سامانه مالکیت معنوی وارد کنید تا در ادامه اکانت شما تایید شود و بتوانید اظهار نامه ثبت برند را تنظیم و در سامانه ثبت کنید.
۴) تنظیم صحیح و ثبت اظهارنامه برند
در مرحله‌ی چهارم بعد از ورود به سامانه مالکیت معنوی باید وارد قسمت ثبت اظهار نام برند تجاری شوید. به تکمیل اظهار نامه اقدام نمایید و همچنین کپی کارت ملی و کپی شناسنامه، کارت بازرگانی و مجوز فعالیت و نمونه برند خود را در سایز استاندارد در سامانه بارگذاری نمایید. بعد از تکمیل موارد فوق و پرداخت هزینه، باید برگه ای را که سامانه برای شما بارگذاری میکند پرینت بگیرید و به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و به تایید اطلاعات اقدام کنید، در نهایت گواهی امضاء و برگه تایید اطلاعات کاربری را دریافت نمایید.
سپس بعد از وارد کردن اطلاعات کاربری در سامانه مالکیت معنوی نام کاربری و رمز عبور را دریافت خواهید کرد. بعدا از همین طریق و با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور می‌توانید پیگیری‌های لازم را انجام دهید.
۵) بررسی اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره علامت
بعد از اینکه سه کارشناس و رئیس اداره علامت تجاری اظهار نامه شما را بررسی و تایید کنند، پیامکی برای شما ارسال خواهد شد مبتنی بر اینکه تقاضای شما از سمت اداره بلامانع تشخیص داده شد است. بعد از اینکه پرونده فیزیکی علائم تجاری توسط اداره علامت تجاری تشکیل شود به روزنامه رسمی فرستاده می‌شود. در این مرحله شما باید هزینه روزنامه رسمی نوبت اول را پرداخت کنید.
در ادامه باید هزینه مربوطه پرداخت شود و حدودا بعد از یک هفته روزنامه چاپ به آدرس شما ارسال خواهد شد. مطابق با قوانین وضع شده تا 30 روز پس از انتشار روزنامه نوبت اول رسمی می‌توانید اعتراض خود را در زمینه برند ثبت شده اعلام نمایید. اما اگر در این 30 روز اعتراضی صورت نگیرد باید هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم پرداخت شود. بعد از اینکه این هزینه را پرداخت کنید حدودا یک هفته زمان می‌برد تا روزنامه نوبت دوم چاپ و به ادرس مورد نظر ارسال شود. همچنین هزینه حق ثبت نیز باید پرداخت شود.
۶) یک نوبت مراجعه به اداره علامت و دریافت سند ۱۰ ساله برند
به اخرین مرحله از فرایند ثبت برند رسیدیم، که در این مرحله باید با در دست داشتن روزنامه رسمی نوبت اول و روزنامه رسمی نوبت دوم، یک نسخه از اظهارنامه نام تجاری و 10 نمونه از برند در سایز استاندارد به ادره مالکیت معنوی مراجعه کنید. در این فرایند یک فرصت 30 روزه برای پرداخت هزینه وجود دارد که اگر در این سی روز به پرداخت هزینه اقدام نکنید فرایند ثبت برند شما باطل می‌شود.

در این میان می‌توان موسسات ثبتی را نام برد که به شما کمک خواهند کرد و دیگر نیازی به حضور در ادره مالکیت معنوی ندارید، و اداره ثبتی تمامی کار‌ها را پیگیری کرده و حق الزحمه را دریافت می‌کند. موسسه مهرگان با کادری مجرب، آمادگی این را دارد تا در جهتلت سهولت کار شما بزرگواران، همکاری لازم را به عمل آورد. چنانچه نیاز به مشاوره و اطلاعات تکمیلی دارید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ تماس حاصل فرمایید.

مراحل ثبت برند

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

انتخاب نام برند

از آنجایی که یکی از مهم ترین و کلیدی‌ترین مواردی که در رونق و پیشرفت یک کسب و کار اساسی است نام برند انتخابی است، پس باید در انتخاب نام دقت فراوانی صورت پذیرد. یکی از قوانینی که در انتخاب نام برند وجود دارد این است که از اسم عام نمی‌توان جهت نام برند استفاده کرد. چون کلمات عام جنبه‌ی عمومی دارند و نمی‌توانند به صورت اختصاصی برای یک کالا در نظر گرفته شوند. مثلا برای محصول شکر نمی‌توان نام شکر را در نظر گرفت چون اسم عام حساب می‌شود برای کنسرو ماهی و قند هم به همین صورت است. در انتخاب نام برند همچنین باید مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید تا بتوانید نام بهتر و تاثیرگذار‌تری را انتخاب کنید.
۱) نام برند باید خلاقانه انتخاب شود تا بتواند تاثیر مثبتی بر ذهن مشتری داشته باشد.
۲) نباید در نام برند خود از القاب توصیفی استفاده کنید مثلا مربای شیرین.
۳) از نشانه های موجود از جمله خطوط و اشکال هندسی نباید در نام برند استفاده شود. مگر در مواردی که از ترکیب این علائم تصاویر ابتکاری ایجاد شود.
۴) می‌توان برای نام برند از حروف استفاده کرد و این امر بلامانع می‌باشد، همچنین امروزه حرف اولیه بسیاری از کارخانجات علامت تجاری آن ها را شکل می‌دهد.
۵) ابتکاری باشد و از دیگر شرکت ها متمایز باشد.
۶) موجب گمراه کردن مخاطبان نشود.
۷) زیبا و تاثیر گذار و مفید باشد.
۸) برای برند خود از عبارت‌های غیر معمول و دشوار استفاده نکنید تا سبب گمراهی مشتری شوید.

هزینه ثبت برند

در باب هزینه ثبت یک برند نکاتی قابل ذکر است، از جمله:
1) بر حسب ثبت حقیقی یا حقوقی یک برند هزینه ها متفاوت می‌باشند.
2) جهت ثبت هر علائم تجاری دو روزنامه رسمی در کشور به چاپ می‌رسد، با توجه به فاکتور های مختلف از جمله سیاه و سفید بودن، رنگی بودن یا سایر موارد هزینه آن متفاوت است.

زمان ثبت برند چقدر است؟

حداقل زمانی را که می‌توان برای ثبت یک برند در نظر گرفت 75 روز می‌باشد. که 15 روز ابتدایی به بررسی های اولیه برند توسط اداره مالکیت معنوی اختصاص می‌یابد، 30 روز درج کردن اگهی تقاضا برند طول می‌کشد و 30 روز هم به ثبت اگهی نهایی در روزنامه رسمی کشور اختصاص دارد.

مدت اعتبار برند و لوگو ثبت شده

مدتی که که برند و لوگو اعتبار دارند، 10 سال بعد از تسلیم اظهار نامه می‌باشد که این مدت بنا بر درخواست صاحبان برند قابل تمدید خواهد بود. بعد از اتمام دوره اعتبار ۱۰ ساله 6 ماه زمان به صاحبان برند داده می‌شود تا نسبت به تمدید اقدام نمایند.

لوگوهای قابل ثبت

برند ها و لوگو های تجاری قابلیت ثبت دارند که تمامی الزامات قانونی در آن‌ها لحاظ شده باشد. لوگو‌ها باید توسط کارشناسان سازمان جهانی تحت عنوان ثبت برند، تایید شوند . شرایطی که از ثبت برند و لوگو تجاری جلوگیری می‌کند، شامل موارد زیر است.
۱) کپی باشد.
۲) شباهت زیادی با نمونه های دیگر داشته باشد.
۳) لوگو نتواند بین دو شرکت یا سازمان تمایزی را ایجاد کند.
۴) ابهامات و دوگانگی ایجاد کند.
۵) به خوبی نتواند ایده شرکت یا کسب و کار مربوطه را نمایان کند.
۶) از اسم‌های عام یا قالب های توصیفی استفاده شود.
۷) وجود علامت‌ها و نشانه‌های مذهبی، ملی و کشوری در برند و لوگو.
۸) استفاده از نشانه های بین المللی در لوگو انتخاب شده.

شرایط یک لوگوی معتبر

۱) برند یا لوگو باید منحصر به فرد و اختصاصی باشد.
۲) مطابق با کسب و کاری باشد که برند و لوگو قصد معرفی آن را دارند.
۳) تحت عنوان نشان تجاری هم دارای ارزش اعتبار باشد.
۴) به راحتی بتواند مفهوم مورد نظر را به مخاطب برساند.
۵) شرایط و امکان ثبت داشته باشد.
۶) در اصل بازاریابی شرکت یا سازمان بتواند مفید واقع شود.

شرایط یک لوگوی معتبر

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چگونه یک برند و لوگو خوب داشته باشید؟

مواردی را که در انتخاب لوگو باید در نظر بگیرید در ادامه بیان خواهیم کرد.
1) رنگ‌ها
انتخاب رنگ لوگو باید با دقت و عاقلانه انجام بگیرد، زیرا رنگ انتخابی لوگو تعیین کننده میزان درک مخاطب است. همچنین ذهن مشتری را برای خرید تحریک می‌کند. چون رنگ‌ها می‌توانند بر احساسات افراد تاثیر بگذارند پس می‌توانند نظر آن‌ها را برای خرید محصول شما نیز جلب کنند و اینگونه در این راه از رقبا پیش می‌گیرید.
انتخاب رنگ ها به هدف شما بستگی زیادی دارد، چنانچه که باید مشاغل مختلف در راستای تحقق اهداف خود به انتخاب رنگ ها بپردازند. به طور مثال برای وسایل بازی کودکان باید از رنگ های شاد استفاده کرد. رنگ انخابی باید لوگو شما را از سایر رقبا تمایز دهد.
برند‌های قدرتمند از رنگ های ساده و در واقع بیشتر از ترکیب سه رنگ اصلی استفاده می‌کنند، همچنین به جای استفاده از شیب های رنگی مختلف از رنگ ثابت بهره می‌برند.
2) استفاده از عناصر نمادین ساده و کاربردی
اغلب برند ها و بهترین آن ها نیز از کلمه‌های اختصاری استفاده می‌کنند، که این نام‌های اختصاری تاثیر مثبتی بر ذهن مخاطب می‌گذارد و این فرایند بر حسب تایپوگرافی اتفاق میفتد. هر چه برند و لوگو انتخابی شما ساده تر باشد زود تر در ذهن مشتری نقش می‌بندد. از جمله این لوگو‌ها می‌توان به لوگو‌های ورزشی و شبکه اجتماعی مانند واتساپ و اینستاگرام اشاره کرد.

انواع لوگو

طراحی یک لوگو به چندین شکل قابل انجام است که در ادامه ذکر می‌کنیم.
۱) به کار بردن تصاویر مانند شرکت ال جی
۲) به کار بردن نوشتار مثلا نام یک شرکت
۳) به کار بردن ترکیبی از نوشتار و تصاویر، که به آن لوگو ترکیبی می‌گویند.
۴) لوگوهای غیر قابل ثبت
۵) بعضی از لوگو‌ها مطابق با ماده 5 قانون باطل می‌باشند. که تعدادی را در ادامه مطلب بیان کرده‌ایم.
۶) پرچم کشورها نباید به عنوان علامت تجاری انتخاب شوند.
۷) کلمات یا عباراتی که به مقام های منتسب دولتی مربوط باشد باطل است.
۸) از علامت‌های سازمان های رسمی ازجمله هلال احمر و غیره استفاده نکنید.
۹) علامت‌هایی که به حقوق بشری توهین می‌کنند غیر قابل قبول هستند.

نکات مهم درباره ثبت برند و لوگو

۱) هزینه ها باید به صورت اینترنتی و با مراجعه به سامانه (ssaa.ir) پرداخت شود.
۲) اداره مالکیت هم می‌تواند نقش مهمی در تایید یا رد اظهار نامه متقاضی داشته باشد.
۳) یکی از دلایلی که ممکن است سبب رد درخواست متقاضی شود مشابهت نام برند با سایر برند‌ها می‌باشد.
۴) همچنین متقاضی می‌تواند بر فرایند ثبت برند اعتراض نماید، اگر برند به نام شخص دیگری باشد یا اینکه شباهت‌های موجود در رنگ و برند سبب اشتباه و گمراهی مخاطب گردد اعتراض وارد است.
۵) علامت تجاری و برند یک شرکت یا سازمان بر طبق قوانین موجود قابل نقل و انتقال است.
۶) برای ثبت اعتراض خود فقط 30 روز مهلت دارید و پس آن اعتراض رد می‌شود.
۷) هر برند و لوگو به مدت ده سال اعتبار دارد و از سوی دولت حمایت می‌شود.
۸) مرکز و مرجع ثبت برند و لوگو اداره ثبت و اداره مالکیت معنوی می‌باشد.
۹) توجه به نکات مهم و ضروری درباره فرایند نقل و انتقال و اجازه استفاده از علامت تجاری.
۱۰) می‌توان بخشی از علامت تجاری یا تمام آن را به شخص دیگری انتقال داد.
۱۱) نقل و انتقال برند تجاری باید طبق مقررات و قوانین وضع شده صورت بگیرد.
۱۲) زمانی نقل و انتقال اعتبار پیدا می‌کند که در دفتر ثبت مربوطه انجام گیرد در غیر این صورت اعتبار قانونی ندارد.
۱۳) نقل و انتقال برند و لوگو به دو صورت قهری و اختیاری صورت می‌گیرد.
۱۴) منظور از نقل و انتقال اختیاری در واقع زمانی است که نشان تجاری تسلیم مالک جدید می‌شود. که به هر دلیل مالک فعلی می‌تواند نشان تجاری خود را به مالک جدید واگذار نماید.
۱۵) قل و انتقال قهری زمانی صورت می‌گیرد که مالک اصلی برند فوت کند در این صورت به مالک دیگر واگذار می‌شود. نقل و انتقال قهری رایج ترین روش در نقل و انتقال برند می‌باشد.
۱۶) زمانی که علامت تجاری بعد از فوت مالک به شخص دیگری منتقل می‌شود باید مدارکی را تسلیم اداره مالکیت معنوی نماید.
۱۷) این مدارک شامل شماره ثبت برند تجاری، نام و نام خانوادگی محل اقامت و تابعیت مالک جدید و مشخصات قانونی نماینده و موکل مالک جدید می‌باشد.
۱۸) همچنین باید در کنار اظهار نامه مدارک قانونی و وکالتنامه ضمیمه شوند.
۱۹) اگر مالکی بخواهد اجازه استفاده از برند را به شخص دیگری بدهد این اجازه نامه حتما باید به ثبت رسیده باشد تا اعتبار قانونی پیدا کند.

نکات مهم درباره ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ابزار های تولید کننده نام برند تجاری

یکی از ابزار مهم در تولید نام تجاری را می‌توان namesnack دانست که قابلیت انتخاب اسم تجاری را به صورت رایگان دارد.
دومین تولید کننده نام تجاری را می‌توان wix نام برد که سازنده وبسایت می‌باشد و می‌تواند نام تجاری جذابی را برای شما بسازد.
سومین مورد هم می‌توان به zyro اشاره کرد که یکی از ارزان ترین وبسایت‌های این لیست محسوب می‌شود. مناسب مشاغل و کسب و کار‌های خرد و کوچک می‌باشد.
برندروت هم همانطور که از نامش فهمیده می‌شود یک وبسایت همه کاره برای ساختن نام یک برند است، و برای کسانی که قصد تولید یک نام برند درجه یک و باکیفیت را دارند بسیار مناسب می‌باشد.

برند و لوگوی بین‌المللی و ثبت آن‌ها

افراد بسیاری، علاقه‌مند‌ به فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی بوده و در صادرات و واردات محصولات فعال هستند. این دسته از فعالان اقتصادی برای به وجود آوردن تمایز میان محصولات خود با سایر محصولات بین‌المللی مشابه اقدام به ثبت برند و لوگوی خود می‌کنند تا از سوء استفاده کردن از نام و نشان تجاری آن‌ها ممانعت به عمل‌آورند.
به‌منظور ثبت برند و لوگوی بین‌المللی باید گام‌هایی برداشته شود که اولین مرحله آن تعیین کشور مبدأ است که قاعدتاً کشور مبدأ برای افراد ایرانی، کشور عزیزمان ایران است. بعد از اینکه افراد برند خود را در ایران به ثبت رساندند، لازم است برند خودشان را در سیستم مادرید به ثبت برسانند. سیستم مادرید یک سیستم بین‌المللی در رابطه با ثبت برند است که افراد را از دادن اظهارنامه‌های مختلف به کشورهای گوناگون بی‌نیاز می‌کند.

مراحل ثبت لوگو و برند بین‌المللی

در بخش قبلی به‌طور خلاصه به دو مرحله مهم از ثبت برند و لوگو بین‌المللی اشاره شد. در این بخش به‌طور دقیق‌تر به مراحل فوق و سایر مراحل پرداخته خواهد شد. به‌طورکلی ثبت برند و لوگوی بین‌المللی کار سختی نبوده و پس‌ازآنکه موفق به ثبت آن‌ها در داخل کشور شدید، می‌توانید اقدام به ثبت بین‌المللی برند و لوگوی خود بکنید.
برای این کار لازم است تقاضانامه خود را به زبان فرانسوی یا انگلیسی و یا اسپانیایی ترجمه کنید. در تقاضانامه خود به‌صورت صریح ذکر کنید که این تقاضانامه برای چه کشورهایی می‌باشد. پس از تکمیل و ترجمه تقاضانامه باید تعرفه آن را متناسب با فرانک سوئیس پرداخت کنید. مقدار تعرفه‌ای که پرداخت می‌کنید با تعداد کشورهای انتخاب‌شده توسط شما ارتباط مستقیم دارد. به‌طورکلی گام‌های زیر را می‌توان به‌عنوان گام‌های لازم برای ثبت برند و لوگوی بین‌المللی محسوب کرد:
1) درخواست بین‌المللی را به اداره مربوطه یعنی اداره ثبت علائم تجاری و برندها ارائه می‌دهید. توجه داشته باشید که لیست کشورهای موردنظر را به پیوست درخواست فوق به اداره مربوطه تحویل دهید.
2) تحویل معرفی‌نامه از خود. در برگه معرفی‌نامه از خود، باید نام افرادی که حق امضا دارند، نام مدیران شرکت و اشخاص حقوقی ذکر شده‌باشند.
3) مدارک شناسایی مدیران و آن‌هایی که حق امضا دارند باید تحویل داده شود.
4) ارائه اصل مدارک تاییدکننده ثبت برند و لوگو در ایران و کپی از آن‌ها
5) پر کردن فرم مخصوص به زبان انگلیسی
6) دانلود برگه مربوط به محاسبه هزینه‌ها و ارائه آن
7) پرداخت تعرفه و تحویل رسید آن

مراحل ثبت لوگو و برند بین‌المللی

ثبت برند و لوگو - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

عوامل مؤثر در ثبت نشدن برند و لوگو

در بخش‌های قبلی در رابطه با اهمیت ثبت سریع برند و لوگو صحبت شد. برای اینکه بتوانید کار ثبت لوگو و برند را به‌سرعت انجام دهید باید با عواملی که می‌توانند مرحله ثبت برند را به تأخیر بیندازند آشنایی داشته باشید تا در حین انتخاب برند و طراحی لوگو مخصوص به خود به چنین مواردی توجه داشته باشید. در این قسمت آن دسته از مواردی که در ثبت برند و لوگو مشکل ایجاد می‌کنند، آورده شده است:
1) لوگو اگر به‌صورت ناخوانا باشد و مفهوم مشخصی را منتقل نکد، رد خواهد شد.
2) از به‌کاربردن کلمات عام در طراحی لوگو اجتناب کنید.
3) اگر قصد استفاده از کلمات توصیفی به‌عنوان نام و نشان تجاری دارید، از پیشوند یا پسوند نیز استفاده نمایید.
4) استفاده از کلماتی که مشخص‌کننده کلیت جنس هستند جایز نیست. کلماتی مانند بتن، شیشه و… که کلیت جنس را مشخص می‌کنند، به ثبت نخواهند رسید.
5) از کلمه‌های متناسب با حرفه خود در انتخاب برند و طراحی لوگو استفاده کنید. اگر تناسبی میان آن‌ها و حرفه شما برقرار نباشد، از ثبت برند و لوگو شما ممانعت به عمل خواهد آمد. به‌طور مثال اگر فعالیت حرفه‌ای شما در زمینه شکلات است، از حرفه پارچه در انتخاب برند و لوگو خود استفاده نکنید.
6) آن دسته از لوگوها و برندهایی که مغایر با اخلاق عمومی هستند، به ثبت نخواهند رسید.
7) اگر در طراحی لوگو از علامت‌های مشابه با نشان‌های تجاری معروف استفاده شود، آن لوگو به ثبت نخواهد رسید لذا به خلاقیت در طراحی لوگو اهمیت بدهید.
8) آن دسته از برندهایی که با قانون اساسی کشور مغایرت دارند، ثبت نخواهند شد.

سخن پایانی

ثبت برند و لوگو اختصاصی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای تمامی کسب‌وکارها به‌ منظور رسیدن به سود بیشتر و شناخته شدن بهتر است. افراد و شرکت‌ها پس از مشخص کردن برند و آرم تجاری خود، باید اقدام به ثبت برند ولوگو کنند. ثبت برند و لوگو شامل مراحلی است که انجام دادن آن‌ها ممکن است زمان‌بر باشد.
از آنجائی که ثبت برند و لوگو جزء اقدامات لازم است لذا استفاده از مشاوره‌های افراد خبره و کارشناس بسیار اهمیت دارد. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که لوگو و برند مخصوص به خود را مشخص کرده و تمایل به ثبت آن‌ها دارید و علاقه‌مند به استفاده از مشاوره هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از نظرات و مشورت‌های کارشناسان مخصوص ثبت برند و لوگو در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان بهره‌مند شوید. شما می‌توانید از طریق شماره تماس 02144231712 از مشاوره رایگان این موسسه در خصوص ثبت برند و لوگو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.