ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی حقوقی مهرگان

ثبت شرکت در آذربایجان

تمایل بسیاری از شرکت‌های موفق در ایران این است که در جهت توسعه حوزه فعالیت شان در عرصه بین المللی به ثبت شرکت در آذربایجان بپردازند تا بتوانند موجب پیشرفت کسب و کار خود شوند. بزرگترین  کشور در قفقاز، جمهوری آذربایجان می باشد که در مجاورت دریای خزر و در قاره اروپا جای دارد. از جمله نام‌های دیگر این سرزمین می‌توان به آذرباد ، آذربادگان ، آذرباذگان ، آذربایگان ، آذربیجان و اذربیجان اشاره کرد. این کشور از سمت جنوب با ایران همسایه می‌باشد از سمت غرب نیز با کشور ترکیه و ارمنستان همسایه می‌باشد. همچنین کشور گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال از جمله همسایگان جمهوری آذربایجان محسوب می‌شوند. پایتخت کشور آذربایجان باکو می‌باشد که بزرگترین شهر آن نیز هست و واقع در سواحل غربی دریای خزر است.
این کشور به دلیل دارا بودن امکانات مختلف تحصیلی ، زندگی و کار به سرزمینی مناسب  به جهت سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی تبدیل شده است. روش های سرمایه گذاری در کشور جمهوری آذربایجان در زیر نام برده شده است:
1- سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
2- سرمایه گذاری از طریق ایجاد اشتغال
3- سرمایه گذاری از طریق خرید ملک یا مغازه
4- خرید سهام
5- ثبت شرکت
از میان موارد بالا روند ثبت شرکت نسبت به سایر موارد شامل هزینه‌های کمتری خواهد بود. پس از سرمایه گذاری در کشور آذربایجان شما می‌توانید مالک سهام خود باشید و نیز این امکان را خواهید داشت تا کلیه سود و دارایی خود را به کشور مورد نظر خود انتقال دهید. علاوه بر مواردی که ذکر شد با ثبت کردن شرکت در آذربایجان می‌توانید از مزایای مختلفی مانند افتتاح حساب بانکی بین المللی و اخذ اقامت بهره مند شوید.
به جهت تاسیس شرکت در کشور آذربایجان شما می توانید از حداقل دو نفر که شهروند آذربایجان هم نیستند و هر دو می‌توانند ایرانی باشند استفاده نمایید. برای ثبت شرکت در آذربایجان لازم است که شما سابقه کاری مفیدی در زمینه کاری اعلام شده داشته باشید تا بتوانید مجوز را دریافت کنید و سپس صدور تاییدیه توسط این شرکت برای شخص مورد نیاز به جهت استخدام انجام می گیرد.
برای انجام این کار ابتدا لازم است که به ارائه یک طرح مشخص از تجارتی که قصد راه‌اندازی آن را دارید بپردازید. به جهت ارائه طرح مورد نظر نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
1- اهداف کسب و کار و خلاصه کارهای اجرایی اولیه
2- محاسبات مالی و هزینه ها نظیر هزینه ثبت شرکت هزینه نگهداری سالانه شرکت و یا ساپورت مالی برای ثبت شرکت
3- تعیین تیم مدیریت
4- نوع سهام شرکت و تعیین شرایط خرید سهام شرکت
5- انتظاراتی که از محصولات و خدمات می رود
برای ثبت کردن شرکت در آذربایجان، به سه نفر نیاز است که شامل:1)مدیر عامل 2)موسس 3)حسابدار می‌باشد.
در ابتدای کارو روند ثبت لازم نیست که حتما حسابدار داشته باشید اما پس از طی کردن روند ثبت باید تعیین حسابدار انجام گیرد.
برای مشورت با کارشناسان مجرب در رابطه با ثبت شرکت در آذربایجات می‌توانید با مشاوران موسسه ثبتی مهرگان با شماره تماس 02144231712 در تماس باشید.

ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت شرکت در آذربایجان و شرایط عمومی آن

یکی از مواردی که میتوان از طریق آن سرمایه گذاری در کشور آذربایجان را انجام داد ثبت شرکت در آذربایجان می‌باشد که تحت شرایطی می‌تواند موجب گرفتن اقامت آذربایجان گردد. مساحت آذربایجان در حدود86600 کیلومتر مربع می‌باشدو نیز جمعیتی در حدود9611700  نفر دارد. این کشور در شمال ایران قرار دارد. در واقع کشور آذربایجان که در اوراسیا واقع شده است در زمان های گذشته جزئی از خاک ایران بوده است. پایتخت کشور آذربایجان شهر باکو می‌باشد که بادکوبه نیز نام دارد و از جمله شهرهای معروف این کشور می توان به لنکران و گنج اشاره کرد. این کشور به جهت اینکه فرهنگ و آداب و رسوم نزدیکی به فرهنگ ایران دارد و همچنین به خاطر اینکه امکان مسافرت و تردد چه از مرزهای هوایی و از مرز زمینی از طریق مرز آستارا به این کشور وجود دارد، هم برای سفرهای توریستی و هم به حساب سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان ،مورد توجه ایرانی ها قرار گرفته است. اما باید از این نکته آگاهی داشته باشید که ثبت شرکت در این کشور به چه طریقی سبب اخذ اقامت در آذربایجان و در پی آن موجب اخذ پاسپورت آذربایجان می‌شود. در سال ۲۰۱۸ و برحسب گزارش بانک جهانی، آذربایجان در رتبه بندی کسب و کار به دلیل جذابیت های سرمایه گذاری در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۸ را کسب کرده است. شهروندان ایرانی برای مسافرت و آذربایجان نیازی به اخذ ویزا ندارند و رفت و آمد در بین این دو کشور به سهولت انجام پذیر است.

ثبت شرکت در آذربایجان و انواع آن

ثبت شرکت در آذربایجان ممکن است به یکی از صورتهای زیر انجام پذیرد:

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آذربایجان (LLC)

بیشترین نهاد تجاری در کشور آذربایجان این نوع شرکت ها می باشند و برای هر نوع تجارتی در هر زمینه ای در کشور آذربایجان مناسب می باشند.
به جهت حداقل سرمایه و یا تعداد افرادی که قصد سرمایه گذاری در این شرکت را دارند محدودیتی وجود نخواهد داشت. در ابتدا باید سرمایه شرکت به حساب شرکت انتقال داده شود. در این شرکت ها بنیانگذار شرکت می‌تواند علاوه بر سهم خود در سرمایه اولیه ،عهده دار مسئولیت های بیشتری نیز باشد.

ثبت شرکت با سهامی عام در آذربایجان (JSC)

طراحی این نوع از شرکت ها به جهت فعالیت در مقیاس بزرگتر از شرکت‌های با مسئولیت محدود صورت پذیرفته است که برای تشکیل آن یک یا چند ماه یا افراد و اشخاص حقوقی می‌توانند شرکت داشته باشند.
همچنین یک صندوق به سهام اختصاص داده می‌شود که شرکت می‌تواند سهام خود را به صورت آزادانه منتقل کند و نیز در اختیار عموم قرار دهد.
میزان سهیم بودن سهامداران این شرکت ها به میزان بدهی و وظایف محوله خود در آن شرکت بستگی دارد.
این نوع شرکت ها باید شامل هیئت مدیره شورای نظارت و کمیسیون حسابرسی باشد که آنها در نشست عمومی سهامداران انتخاب می‌شوند.

ثبت شرکت با سهامی خاص در آذربایجان

اداره این گونه از شرکت ها توسط یک هیات مدیره صورت می‌پذیرد که می‌تواند توسط یک یا چند فرد که هر کدام دارای سرمایه متعارفی می باشند که به صورت سهام تقسیم می شود.
سهام شرکت ها نمی‌تواند منتقل شود و یا به مردم واگذار شود که این امر تفاوت این شرکت با شرکت سهامی عام را نشان می‌دهد.

ثبت شرکت با مشارکت عمومی در آذربایجان (GP)

تشکیل این شرکت به وسیله دو یا چند شخص قانونی که می‌توانند بنیانگذاران این شرکت هم باشند، صورت می‌گیرد که تمامی این افراد مسئولیت بدهی ها و امور کسب و کار را در این شرکت عهده دار می‌باشند.

ثبت شرکت با مشارکت محدود در آذربایجان (LP)

این نوع شرکت‌ها مانند شرکت های عمومی می توانند به وسیله دو یا چندفرد یا شرکت تاسیس شود اما همه آنها دارای مسئولیت محدود نخواهد بود و حداقل یک نفر باید به صورت کامل دارای مسئولیت باشد که این شخص می‌تواند در فعالیت های کارآفرینی دارای مشارکت نباشد.

ثبت شرکت شعبه شرکت خارجی در آذربایجان

شکل گیری این نوع شرکت ها در کشور آذربایجان فقط می‌تواند توسط افراد خارجی که در کشور خود صاحب شرکت هستند و به جهت گسترش فعالیت‌های خود در کشور آذربایجان تاسیس نمایندگی یا شعبه اصلی شرکت را دارند ،صورت پذیرد.
شعبه شرکت فقط یک موسسه توسعه دهنده یک نهاد قانونی خارجی در آذربایجان می باشد و کلیه رفتارهای مالیاتی این شرکت مانند شرکت های سهامی در کشور آذربایجان است که می تواند سود حاصل از فعالیت خود را به خارج از کشور آذربایجان انتقال دهد. ثبت کلیه این حساب ها در نهادهای دولتی کشور آذربایجان الزامی است.
شعبه شرکت یک نهاد قانونی محسوب می‌شود که فعالیت آن باید بر اساس بازاریابی و تبلیغات شرکت مادر خود در آذربایجان باشد.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در آذربایجان

1- صفحه اول پاسپورت
2- تهیه سه عدد فرم توسط موسس و مدیرعامل
3- ارائه فرم سنوات اشتغال به کار در زمینه موضوع ثبتی شرکت
4- ارائه برگ تاییدیه سفارت کشور آذربایجان در ایران
5- آدرس محل جهت کار شرکت
6- افتتاح حساب در یکی از بانک های کشور آذربایجان
7- ارائه وکالت نامه وکیل ( در صورت داشتن وکیل )
بادارا بودن مدارک ذکر شده در بالا و ارائه آنها می‌توان به اخذ مجوز کار شرکت یا پروانه بهره برداری و همچنین اخذ مجوز کار برای سایر افراد در شرکت به غیر از موسس، اقدام نمود.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

راه اندازی کسب و کار در جمهوری آذربایجان

آذربایجان دارای آب و هوای متنوعی می‌باشد به صورتی که شمال و شرق این کشور آب و هوای سرد ،خشک و کوهستانی دارد و جنوب شرقی آن آب و هوای نسبتا مرطوب و معتدل دارد. مناطق دیگر آن نیز که به کوه های تالش و آستارا می‌رسند دارای رطوبت بالایی هستند. در منطقه جلفا نیز تابستان های بسیار گرمی حاکم است. از محصولات مهم کشاورزی کشور آذربایجان نیز می‌توان به گندم، هندوانه و گردو اشاره کرد. رشد تعداد گردشگران خارجی در سال های اخیر به جهت میراث فرهنگی غنی و تلاش های دولت برای حفظ آنها صورت پذیرفته است. به همین جهت ثبت شرکت در آذربایجان رواج زیادی یافته است.

مهاجرت به آذربایجان با ثبت شرکت

این کشور یکی از مقاصد مسافرتی و مهاجرتی از سرتاسر دنیا می‌باشد که اکثر مسافران و گردشگران از شهر باکو و دیگر مناطق شهری و روستایی این کشور دیدن می‌کنند و علاوه بر لذت بردن از میراث تاریخی و فرهنگ آن می‌توانند از غذاهای سنتی ،پوشاک و جشنواره های گوناگونی که در این کشور برگزار می‌گردد نیز  بهره ببرند.برخی از افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند در کشور آذربایجان مقیم می‌شوند و عده‌ای دیگر به کشورهای همسایه می‌روند.
اغلب جمعیت کشور آذربایجان مسلمان و شیعه می‌باشند اما در مبنای قانون اساسی کشور جمهوری آذربایجان این کشور، یک کشورسکولار محسوب می‌گردد. در کشور جمهوری آذربایجان زبان رسمی ترکی آذربایجانی می‌باشد اما در میان مردم انواع زبان های دیگر مانند روسی و ارمنی نیز به کار گرفته می‌شود. یکی از انواع روش های گرفتن اقامت کشور آذربایجان سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور است. قابل توجه است که در تمامی شهرهای کشور آذربایجان قوانین ثبت شرکت یکسان می‌باشد .بنابراین ثبت شرکت در کشور باکو با ثبت شرکت در آستارا و یا سایر مناطق این کشور تفاوتی نخواهد داشت.  افراد خارجی به خصوص ایرانی ها ثبت شرکت در آذربایجان را علاوه بر کسب درآمد به جهت اخذ اقامت آذربایجان هم انجام می‌دهند. برای افرادی که قصد ثبت شرکت در کشور آذربایجان را دارند سرمایه حداقل500000 منات در آذربایجان لازم می‌باشد که باید آن را در این کشور سرمایه گذاری نمایند. همچنین باید ۵ نفر از شهروندان آذربایجان به صورت تمام وقت و یا ۱۰ نفر از شهروندان دایم کشور به صورت پاره وقت مشغول به کار در این شرکت شوند و در مجموع باید حدوداً ۸۰ درصد از کارکنان شرکت آذربایجانی باشند. در این صورت یک ویزا به مدت سه سال صادر می‌گردد و پس از گذشت این مدت برای سه سال دیگر نیز قابل تمدید می‌باشد و این حالت، تنها حالتی می‌باشد که مجوز اقامت برای بیشتر از یک سال در کشور آذربایجان صادر می‌شود.

مهاجرت به آذربایجان با ثبت شرکت

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

قوانین ثبت شرکت در کشور آذربایجان

قوانین تاسیس شرکت در کشور آذربایجان برای شهروندان این کشور و اتباع خارجی تفاوت چندانی ندارد بنابراین تفاوت قوانین ثبت شرکت در آذربایجان بیشتر مرتبط با نوع کمپانی‌ها می‌باشد. پس از اینکه اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در آذربایجان آماده شد باید میزان سرمایه و اعضای آن تعیین شود و در مرحله بعد یک آدرس مشخص برای دفتر شرکت در این کشور در نظر گرفته شود و سپس با اخذ تاییدیه‌های قانونی ثبت کمپانی صورت خواهد پذیرفت.

دلایل ثبت شرکت در آذربایجان

کشور آذربایجان در سال‌های اخیر به دلیل داشتن وضعیت رو به رشد سیاسی و اقتصادی به یکی از مقصدهای مهاجرتی از نقاط مختلف دنیا تبدیل شده است. افراد می‌توانند با ثبت شرکت در آذربایجان و تحت شرایطی اقدام به اخذ تابعیت آذربایجانی برای خود و خانواده شان نماید. برای تاسیس شرکت در کشور آذربایجان لازم نیست که حتما تبعه این کشور باشید. این کشور که دارای شاخص های بین المللی رشد اقتصادی نسبتاً بالایی می‌باشد، شرایط بسیار خوب و مطلوبی برای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در آن وجود دارد که در نتیجه آن بسیاری از کارآفرینان و تاجران برای رشد کسب و کار خود اقدام به ثبت شرکت در آذربایجان می نمایند. اشخاص ایرانی برای مسافرت به جمهوری آذربایجان نیاز به اخذ ویزا ندارد. در رتبه بندی محبوبیت بین سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا کشور جمهوری آذربایجان رتبه هجدهم را دار می‌باشد.

دلایل ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایای تاسیس شرکت در آذربایجان

دولت آذربایجان اقدام به اجرای طرح‌های حمایتی فراوانی برای توسعه کسب و کارهای گوناگون در این کشور نموده است. کشور آذربایجان با دارا بودن رشد اقتصادی و صنعتی بسیار بالا و همچنین وجود مشاغل متنوع ،رونق اقتصادی زیادی را در همه حوزه ها دارا می‌باشد. زیرساخت های اقتصادی و پژوهشی این کشور برای سرمایه گذاران خارجی بسیار مطلوب می باشد. از جمله مهمترین مزایای تاسیس شرکت در آذربایجان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
علاوه بر مواردی که تاکنون در خصوص ثبت شرکت در آذربایجان بیان شد این اقدام دارای موارد مثبتی نیز می باشد که به آنها اشاره خواهد شد. زمان کوتاه برای ثبت شرکت در این کشور از جمله مزایای ثبت کشور در آذربایجان می‌باشد بدین صورت که مراحل ثبت شرکت در کشور آذربایجان به مدت ۳ تا ۷ روز انجام می‌پذیرد. همچنین بدین جهت که این کشور به کشور ایران بسیار نزدیک می‌باشد و هموطنانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند و می خواهند به صورت همزمان کار خود را نیزدر داخل ایران اداره نمایند، انتخاب این کشور به جهت سرمایه گذاری می تواند انتخاب مطلوبی باشد. همچنین در این کشور نیروی کار نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است این مورد نیز از دیگر نکات مثبت ثبت شرکت در آذربایجان می‌باشد همچنین با توجه به درصد پایین شاخص بیکاری در این کشور شرایط کار در کشور آذربایجان مساعد تلقی می گردد.
1- اقدامات جدی دولت برای مطلوب کردن شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور
2- ارائه وام‌ها و تسهیلات بانکی به صاحبان کسب‌وکارها
3- امکان گرفتن اقامت دائم
4- امکان تجارت آزاد پس از ثبت شرکت در آذربایجان
5- تنوع امکانات مورد نیاز در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و…
6- امکان افتتاح حساب بین‌المللی
7- نیروی کار ارزان‌قیمت
8- پس از نکات مثبت ثبت شرکت در آذربایجان توجه به نکات منفی ثبت شرکت در آذربایجان هم امری مهم می باشد. میزان سرمایه در نظر گرفته شده به جهت سرمایه گذاری در آذربایجان برای اینکه افراد بتوانند اقامت آذربایجان را اخذ کنند برای کشوری مانند آذربایجان بسیار زیاد است و با همین میزان سرمایه در نظر گرفته شده(500000منات) و یا حتی کمتر از این مقدار می توان در کشورهای اروپایی عضو شنگن اقدام به سرمایه گذاری و اخذ اقامت نمود.
جمهوری آذربایجان دارای زیرساخت‌های بسیار ضعیفی می باشد.
اگر به نمودار میل مبارزه با فساد اداری در جمهوری آذربایجان که در همین مقاله آورده شده است توجه فرمایید و همچنین با وجود فساد اداری در این کشور رشوه خواری در این کشور وجود دارد.
قوانین و وضعیت اقامت در کشور آذربایجان روشن و واضح نمی‌باشد و همچنین قوانین این کشور به صورت روشنی در این باره اظهار نظر نمی کند.
با توجه به اینکه تنش های سیاسی کشور مانند آذربایجان بسیار بالاست و احتمال بروز جنگ در این کشور وجود دارد این اقدام می‌تواند تبعات منفی زیادی به همراه داشته باشد.
همچنین دور بودن این کشور به حوزه شنگن و نیز کم ارزش بودن پول رسمی کشور آذربایجان(منات) نسبت به ارزهای معتبری مانند دلار و یورو از جمله نکات منفی ثبت شرکت در کشور آذربایجان می‌باشد.

مراحل ثبت شرکت در آذربایجان

برای ثبت شرکت در کشور آذربایجان باید ۵ مرحله زیر طی شود که درباره هر کدام از از مراحل توضیحات لازم ارائه می‌شود:
1- دریافت فرم های مربوطه
2- تکمیل کردن فرم ها به زبان آذربایجانی
3- ترجمه اسناد به زبان آذربایجانی و گرفتن تاییدیه مدارک
4- ارائه مدارک ثبت نام و گواهینامه های شرکت
افتتاح حساب بانکی در یکی از بانکهای آذربایجان و انتقال سرمایه اولیه نهایت بعد از سه ماه از تاریخ افتتاح حساب
برای گرفتن فرم های مربوط به ثبت شرکت در کشور آذربایجان باید مراحل زیر طی شود:
1- تقاضای رسمی جهت ثبت شرکت ارائه شود
2- فرم های مربوطه تهیه و تکمیل گردد.
3- مشخصات فردی موسسه اعلام گردد.
4- مقررات ثبت شرکت در آذربایجان مورد مطالعه قرار گیرد.
5- آدرس شرکت اعلام شود و اجاره نامه یا سند خریداری محل شرکت ارائه گردد.
6- گرفتن تاییدیه فعالیت
7- پرداخت هزینه ثبت نام
8- انجام امور اداری ثبت شرکت در آذربایجان وظیفه اداره ثبت اسناد این کشور می‌باشد و مدت زمان انجام این فرایند ۳ تا ۷ روز کاری می باشد البته در صورتی که همه مدارک آماده باشد.
ممکن است تعداد زیادی از درخواست ها در خصوص ثبت شرکت در کشور آذربایجان از سوی ایرانیان،ثبت شعبه شرکت در کشور آذربایجان باشد که تمامی مراحل ثبت شعبه شرکت در آذربایجان به طور مفصل توضیح داده خواهد شد. در صورتی که قصد تاسیس شعبه شرکت در آذربایجان را دارید و همچنین شرکت شما یک شرکت تجاری می باشد ابتدا باید در وزارت اقتصاد و دارایی کشور آذربایجان اقدام به ثبت شرکت نمایید که این اقدام بین ۲ تا ۷ روز کاری صورت می‌پذیرد. در صورتی که شرکت شما یک شرکت غیر تجاری می باشد باید در وزارت دادگستری این اقدام صورت پذیرد و اجرای این کار در وزارت دادگستری ممکن است حتی تا ۴۰ روز هم به طول بیانجامد. اساسنامه شرکت مادر که به وسیله دفتر اسناد رسمی به تایید رسیده باشد باید توسط سفارت آذربایجان به تایید برسد. همچنین گواهی ثبت شرکت مادر نیز توسط دفتر اسناد رسمی به تایید رسیده است باید به وسیله سفارت آذربایجان تایید شده باشد. علاوه بر این ها نامه درخواست راه اندازی شعبه شرکت در آذربایجان هم که مورد تایید دفتر اسناد رسمی قرار گرفته است باید توسط سفارت آذربایجان به ثبت به تایید برسد.
فرایند ثبت شعبه شرکت در کشور آذربایجان از مراحل ثبت شرکت های دیگر پیچیده‌تر است و همچنین ممکن است نیاز به اسناد اضافه تری باشد که موسسه وظیفه دارد آن مدارک را ارائه نماید.

مراحل ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

هزینه ثبت شرکت در آذربایجان

این هزینه که برای تاسیس شرکت در آذربایجان باید در نظر گرفته شود بستگی به نوع کمپانی ، سرمایه اولیه و تعداد شرکا دارد و از یازدمنات شروع می‌گردد. همچنین حداقل سرمایه مورد نیاز هم ۲۰۰۰ منات می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید که برای تامین بخشی از هزینه ثبت شرکت می‌توانید از طریق وام های بانکی اقدام نمایید. به جهت اینکه ثبات اقتصادی در این کشور وجود دارد محاسبه هزینه ها با منات آذربایجان بدون نوسان می‌باشد و متقاضیان می‌توانند شرایط تاسیس شرکت در جمهوری آذربایجان را به سهولت بسنجند. به صورت کلی هزینه ثبت کمپانی در کشور جمهوری آذربایجان به نسبت پایین تلقی می گردد.

ثبت شرکت در آذربایجان و حداقل سرمایه اولیه

سرمایه اولیه در نظر گرفته شده برای ثبت شرکت در آذربایجان می‌تواند با توجه به انواع شرکت های قابل ثبت متغیر باشد به عنوان مثال حداقل سرمایه مورد نیاز در شرکت های سهامی عام بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ منات برآورد می‌گردد اما در شرکت‌های سهامی خاص مقدار سرمایه اولیه مهم نیست و هر شخص سهامدار با هر میزان سرمایه دلخواه خود می‌تواند در این شرکت ها حضور داشته باشد. اما برای اشخاص خارجی که قصد ثبت شرکت در آذربایجان را دارند و میخواهند اقامت این کشور را اخذ نمایند مهم است که آنها حداقل 500000 منات در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند تا بتوانند موفق به اخذ اقامت آذربایجان گردند. سرمایه اولیه  در نظر گرفته شده برای هر شرکت باید طی مدت زمان مشخصی به حساب شرکت انتقال داده شود.

مدت زمان ثبت شرکت در آذربایجان

فرایند ثبت شرکت در آذربایجان معمولا بین ۳ تا ۷ روز کاری زمان لازم دارد که طولانی یا کوتاه تر بودن این بازه زمانی بستگی به این دارد که تایید مدارک ارائه شده چه زمانی صورت پذیرد.  البته پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع تر انجام شدن این روند قانونی و کوتاه تر شدن مدت زمان ثبت شرکت در آذربایجان ندارد. البته ممکن است برای فراهم کردن تمام مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت زمان بیشتری لازم باشد.

مدت زمان ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت شرکت در آذربایجان و استانداردهای سرمایه گذاری

از گزینه‌های سرمایه گذاری در کشور آذربایجان می‌توان به ثبت شرکت در آذربایجان اشاره کرد که برای سرمایه گذاری در این کشور توجه به موارد مهم و حیاتی ضروری می‌باشد چرا که در این فرآیند سرمایه و حاصل زحمت یک عمر افراد درگیر می‌باشدآگااهی از میزان نرخ رشد اقتصادی در این کشور به جهت سرمایه‌گذاری در آن مهم می‌باشد. با توجه به نمودار ارائه شده از سوی بانک جهانی اقتصاد که میزان نرخ رشد اقتصادی را از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۷ مورد مطالعه و بررسی قرار داده است تنها در یک دوره زمانی خاصی این شاخص در حدود سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ رشد خوبی داشته است اما پس از گذشت زمان کاهش چشمگیری را دارا بوده است و در آخرین آمار گیری انجام شده دارای مقدار منفی می‌باشد که می‌تواند زنگ خطری برای این کشور محسوب گردد.

ثبت شرکت در آذربایجان و استانداردهای سرمایه گذاری

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اما مورد مهم دیگری که باید در مقوله ثبت شرکت در آذربایجان مد نظر قرار داد، میل به مبارزه با فساد در کشور آذربایجان است که می‌تواند اطلاعات مهمی را در رابطه با سلامت سیستم حقوقی این کشور به سرمایه گذاران در کشور آذربایجان ارائه نماید. امنیت سرمایه‌گذاری در یک کشور می‌تواند به دلیل وجود فساد به خطر بیفتد. در نمودار زیر میزان کنترل فساد در کشور آذربایجان نشان داده شده است:

ثبت شرکت در آذربایجان و استانداردهای سرمایه گذاری

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

وجود فساد در سیستم های نظارتی و حقوقی کشور آذربایجان را می‌توان یکی از نقاط ضعف سرمایه گذاری در آذربایجان در نظر گرفت که با توجه به بررسی نمودار از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷ می توان به این نکته پی برد.

ثبت شرکت در آذربایجان و ریسک‌ها، مالیات و نکات مهم

برای ثبت شرکت در آذربایجان علاوه بر موارد گفته شده باید خطرات احتمالی سرمایه‌گذاری در آذربایجان را نیز مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
از جمله مواردی که در خصوص سرمایه گذاری در کشور آذربایجان باید به بررسی آن پرداخت شامل این نکته می باشد که تولید ناخالص داخلی در این کشور به چه صورت می‌باشد. مجموع ارزش کالاها و خدماتی که در یک دوره یک ساله در یک کشور تولید می‌گردد، تولید ناخالص داخلی آن کشور را شامل می‌گردد که هرچه نرخ این عدد پایین باشد نشان از وجود ضعف اقتصادی در آن کشور می باشد. این پارامتر اساسی و مهم در کشور آذربایجان دارای نوسانات شدیدی در سال های اخیر بوده است که در آخرین حد خود نزدیک به صفر اندازه گیری شده است. تحلیل این نکته با توجه به نمودار زیر امکان پذیر می باشد.

ثبت شرکت در آذربایجان و ریسک‌ها، مالیات و نکات مهم

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

با توجه به اینکه سرمایه گذاری یک اقدام دور اندیشی برای سرمایه گذاران می‌باشد، اطلاع از وضعیت سیاسی کشوری که قصد سرمایه گذاری در آن را داریم امری بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. چشم انداز  ریسک سیاسی در کشور آذربایجان در سال‌های اخیر بر روی عدد ۵ ثابت مانده است و کمترین حد استاندارد این پارامتر در کشورهای پیشرفته و طراز اول همانند اتریش در سال های اخیر بر روی یک عدد ثابت مانده است و یا حتی در کشوری مانند لیتوانی از سال ۲۰۱۶ بر روی یک عدد ثابت مانده است. به همین جهت در کشور آذربایجان با توجه به تنش های سیاسی که با کشورهای همسایه خود به خصوص ارمنستان دارد می‌تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد که نمودار زیر نشان دهنده این مورد می باشد:

ثبت شرکت در آذربایجان و ریسک‌ها، مالیات و نکات مهم

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

و همچنین باید به بررسی خطر بروز جنگ در این کشور پرداخت چرا که در گرفتن جنگ در هر کشوری می‌تواند سبب بروز رکود اقتصادی شود که به دنبال آن نرخ بیکاری بسیار بالا می رود و صنایع مختلفی تعطیل خواهد شد. نمودار زیر بیانگر این مورد در مورد کشور آذربایجان می باشد:

ثبت شرکت در آذربایجان و ریسک‌ها، مالیات و نکات مهم

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

از دیگر مواردی که برای ثبت شرکت در کشور آذربایجان باید از آن آگاهی داشت نرخ مالیات در این کشور است. کشور آذربایجان دارای نرخ مالیات حداقل ۲۰ درصد می‌باشد و مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی در آذربایجان تاریخ ۳۱ مارس هر سال است. البته ممکن است این مهلت تا سه ماه تمدید شود. این نرخ مرتبط با مالیات بر درآمد می‌باشد. تمامی شرکت های درگیر در کسب و کار و همچنین شرکت های وارد کننده کالا و خدمات به کشور آذربایجان باید مالیات بر ارزش افزوده در این کشور را پرداخت نمایند که نرخ مالیات ۱۸درصد می‌باشد.

ثبت شرکت در آذربایجان و طرح تجاری

برای ثبت شرکت در آذربایجان باید طرح تجاری داشته باشید که این طرح باید با استراتژی مشارکتی در کشور آذربایجان سازگار باشد و همچنین باید همکاری نزدیکی با سند چشم انداز دولت آذربایجان در این طرح تجاری پیش بینی شده باشد. همچنین این طرح تجاری باید دارای تنوع اقتصادی سریع باشد و دارای رشد اقتصادی غیرنفتی و رقابتی بوده و همسو با فرصت های صادراتی کشور جمهوری آذربایجان ارائه گردد. این طرح باید کمکی در جهت متنوع سازی اقتصاد آذربایجان ارائه دهد و باعث رواج رشد پایدار غیرنفتی در این کشور شود به ویژه در پروژه های آب، زیرساخت ها و حمل و نقل اولویت با پروژه های خدماتی و شهری است.
در مجموع می توان اینگونه بیان کرد که طرح تجاری باید منطبق با استراتژی مشارکت کشور آذربایجان باشد و طرح تجاری مدنظر باید به تایید برسد و پس از آن می‌توان اقدام به ثبت شرکت نمود.

مجوز ثبت شرکت در آذربایجان

فرایند دریافت مجوز کار برای یک شخص خارجی بسیار پیچیده می‌باشد که برای محافظت از بازار کار داخلی یک توافق سالانه برای کارگران خارجی وجود دارد. در صورتی که برای دریافت مجوز کار زمانی وجود نداشته باشد و یا حضور مدیر کل به جهت امور اداری مورد نیاز باشد، مدیران نامزدهای آذربایجان می توانند منصوب شوند. این مدیران و وظایف مختلفی را بر عهده دارند برای مثال می‌تواند با مقامات مالی بانک‌ها ارتباط گیرند.قانونی بودن کار مشتری یک الزام اولیه برای استفاده  از یک سرویس دهنده نامزی می‌باشد.

مجوز ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اجازه کار در آذربایجان

در صورتی که یک شرکت قصدداشته باشد تا متخصصین خارجی را برای شرکت خود به استخدام در آورد باید اجازه برای کار در آذربایجان را اخذ کند که دریافت مجوز کار در کشور آذربایجان حدوداً ۲۰ روز کاری طول می‌کشد و هزینه دولت است.
مجازات در نظر گرفته شده برای کار بدون اجازه کار برای افراد از حدود3000 تا 5000 AZN (حدود 3،824 یورو به 6،373 دلار) و برای اشخاص حقوقی حدوداً30000تا35000 AZN (حدود 38236 یورو به44609 یورو)می‌باشد.

صادرات به آذربایجان

ازجمله کشورهای هدفمند برای تبدیل کالا و صادرات از ایران،کشور جمهوری آذربایجان می‌باشد. این کشور به جهت گسترش اقتصاد کشور اصلاحات مختلفی از جمله تدوین قانون سرمایه گذاری ،اصلاح سیستم بانکی، تسهیل واردات و خصوصی‌سازی سازمان ها و بنگاه های دولتی را به انجام رسانیده است. این کشور دارای اقتصادی متنوع با بخش‌های مختلف کشاورزی، خدمات معدن، گردشگری و تولیدات کارخانه ای می‌باشد. بزرگترین شهر و بندر این کشور شهر باکو است که پایتخت آذربایجان نیز به شمار می‌رود و یکی از مناطق نفت خیز جهان محسوب می گردد. با اینکه کشور آذربایجان دارای درآمد سالانه رو به رشد می باشد اما این کشور اقلامی مانند نساجی، لوازم خانگی، اتومبیل و قطعات وابسته و همچنین بسیاری از مواد غذایی را از دیگر کشورها تامین و وارد می نماید.
اقلام عمده وارداتی از آذربایجان
این اقلام شامل:
1- ماشین آلات و قطعات آن
2- صنایع غذایی و منسوجات
می‌باشد.
تهیه اسناد و مدارک برای واردات و صادرات
واردکنندگان کشور آذربایجان ملزم به ارائه اسناد نامبرده شده در زیر به گمرک این کشور می‌باشند:
1-  قرارداد امضا شده واردات
2- اظهارنامه گمرکی که مشخص کننده کالاهای وارد شده باشد
3- سیاهه کالاها
4- بارنامه
5- گواهی مبدا
6- در صورتی که محموله آفت کش و دارو باشد مجوز ورود از وزارت خانه مربوطه راباید داشته باشد
7- گواهی کیفیت کالا
همچنین صادرکنندگان کالا در کشور آذربایجان نیز ملزم به ارائه اسناد نامبرده شده در زیر به گمرک این کشور می‌باشند:
1- سندی که مشخص کننده و ضعیت قانونی موسسه صادر کننده باشد.
2- کد قانونی موسسه که توسط کمیته دولتی آمار تعیین شده است.
3- مفاد قراراداد
4- گواهی مبدا کالا
5- سند صادر شده به توسط یک بانک معتبر که نشان دهنده پیش پرداخت یا گشایش اعتبار اسنادی می‌باشد.
6- اگرکالاهای صادراتی در بردارنده مواد هسته ای یا مواد منفجره باشد، باید مجوز از هیئت وزیران آذربایجان را دارا باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به موضوع ثبت شرکت که یکی از راه‌های سرمایه گذاری در کشور آذربایجان می‌باشد،پرداخته شد.از جمله موضوعاتی که در این مقاله بیان شد،انواع شرکت در جمهوری آذربایجان ،مدارک‌مورد نیاز برای ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان ،قوانین ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان و همچنین هزینه های لازم برای ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان و غیره می‌باشد.پس از آگاهی از شرایط و مراحل ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان و باتوجه به اینکه این اقدامات بسیار حساس و مهم می‌باشند،بهتر است برای اقدام به ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان و انجام مراحل این کار،از تجربیات مشاوران بهره گیرید. شما عزیزان می‌توانید به جهت بهره مندی از تجربیات و راهنمایی‌های لازم در این باره با کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان ارتباط گیرید.کارشناسان ماهر و مجرب این موسسه می‌توانند راهنمایی‌های لازم در این امر را به شما ارائه دهند.جهت ارتباط با کارشناسان موسسه مهرگان با شماره تلفن02144231712تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.