ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان تهران، فلکه دوم صادقیه، برج گلدیس، طبقه ۷، واحد ۷۰۷ (۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲)

ثبت شرکت در ارمنستان

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی ایران و به دلیل کاهش ارزش پول ملی، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که می‌توانند با دلار درآمد داشته باشند و با دلار پول در بیاورند. یکی از راه‌های کسب درآمد، گسترش کسب‌وکارتان است. خارج از مرزهای کشور که نیاز به ثبت شرکت در این کشور دارد در این مقاله به ثبت شرکت در ارمنستان می‌پردازیم. با وجود شاخص‌های بین‌المللی در ارمنستان امکان سرمایه گذاری و راه‌اندازی شرکت در این کشور وجود دارد و به همین دلیل سرمایه گذاران و کارآفرینان زیادی برای ثبت شرکت در ارمنستان اقدام می‌کنند. در این زمینه ممکن است سؤالاتی پیش بیاید که در متن به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. برای اطلاع از نحوه ثبت شرکت در کشور ارمنستان و دریافت مشاوره رایگان  ازکارشناسان مؤسسه مهرگان، کافی است با شماره (02144231712) تماس گرفته شود.
یکی از کشورهایی که ایران برای مهاجرت و سرمایه گذاری از آن استقبال می‌کند کشور ارمنستان است که به کشور عزیزمان ایران نزدیک است. این موضوع باعث شده است که افراد زیادی هرساله مهاجرت، تحصیل و زندگی در این کشور را انتخاب کنند. جالب است بدانید که ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفته است. همسایگان ارمنستان از شمال گرجستان، از جنوب ایران، از شرق جمهوری آذربایجان و از غرب با ترکیه می‌باشند. پایتخت ارمنستان ایروان می‌باشد و به زبان ارمنی صحبت می‌کنند.
این کشور حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد و تراکم جمعیتی بالایی در پایتخت دارد. واحد پول ارمنستان درام است. منبع اصلی درآمد در ارمنستان تولید مواد شیمیایی، ماشین‌آلات، ساخت‌وساز و گردشگری است. ارمنستان عضو چندین سازمان بین‌المللی بزرگ ازجمله سازمان ملل متحد، بانک اروپا، اتحادیه اوراسیا، شورای اروپا و بانک توسعه اوراسیا است. بیشتر نیروی کار در این کشور در بخش کشاورزی و خدمات مرتبط با گردشگری کار می‌کنند.
ارمنستان دارای نقاط گردشگری متنوعی است که باعث جذب گردشگران به این کشور شده است. در برخی از کشورهای اروپایی، ثبت شرکت در ارمنستان به دلیل لغو اخذ ویزای ورود به سایر کشورها و توسعه زیرساخت‌های گردشگری از رونق خاصی برخوردار شده است. از موارد توسعه اقتصادی در ارمنستان می‌توان به موارد مانند تولید ناخالص و بودجه صنایع مختلف اشاره کرد که منجر به درخواست‌های زیادی برای ثبت شرکت در این کشور شده است.

ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایا و محسنات ثبت شرکت در ارمنستان

ارمنستان به دلیل موقعیت جغرافیایی خوب و هم‌جواری با کشورمان ایران یکی از کشورهایی است که ایرانیان علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب‌وکار هستند چرا که در گذشته‌های دور کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و ترکیه روابط خوب و نزدیکی داشته‌اند. روابط، آن‌ها این احساس را در مردم این کشور که ازنظر خلق‌وخو و فرهنگ به ما نزدیک‌تر هستند، درک می‌کنند.
1- در سال مالیات در ارمنستان تنها 1% از میانگین گردش حساب شرکت است، مهلت آن 3 ماه است. تا زمانی که حساب شما گردش مالی بالایی نداشته باشد، طبق این قانون مالیات سنگینی بر آن تعلق نمی‌گیرد.
توجه: ارائه گزارش مالیاتی در هر دوره (هر 3 ماه یک‌بار) یک قانون اساسی مهم است. در صورت عدم گزارش جریمه می‌شوید.
2- یکی دیگر از مواردی که در ثبت شرکت‌های خارجی باید به آن توجه کرد بحث جابه‌جایی مستمر و امکان اقامت ساده در کشور مقصد است.
3- در ارمنستان، پس از ثبت شرکت، می‌توانید در آنجا شروع به کار کنید، خانه و دفتر کار اجاره کنید (بخرید)، ماشین بخرید، مزایای اجتماعی دریافت کنید و پس از چندین سال زندگی، شهروند این کشور شوید.
4- دولت ارمنستان به‌منظور حمایت و تشویق کارآفرینان و سرمایه گذاران، برنامه‌های زیادی را برای توسعه شرکت‌ها و فعالیت‌ها ترسیم کرده است که منجر به توسعه اقتصادی و صنعتی و اشتغال متنوع در همه زمینه‌ها شده است.
5- فراهم نمودن شرایط مساعد توسط کشور ارمنستان برای سرمایه گذاری در این کشور موجب جذب سرمایه گذاران خارجی شده و امکان جذب نیروی کار راحت‌تری برای کار وجود دارد. تعرفه گمرگی بین ایران و ارمنستان لغو شده است که یکی از دلایل اصلی جذب سرمایه گذاران ایرانی به این کشور است.
6- با ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی در ارمنستان به شما امکان استفاده از تسهیلات اعتباری و بانکی را می‌دهد، همچنین به اخذ اقامت دائم کمک می‌کند که این امر به شما کمک می‌کند سریع‌تر به نتیجه برسید. تجهیزات موردنیاز در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و … بسیار متنوع هستند و همگی به رشد ارمنستان کمک می‌کنند.
7- یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت در این کشور، فرصت تجارت آزاد است. همچنین مواردی مانند هزینه پایین زندگی، نرخ مالیات پایین، بی‌طرفی ارمنستان در رابطه با جنبه‌های سیاسی از نقاط قوت ارمنستان است.
8- برای راه‌اندازی کسب‌وکار در ارمنستان مجوزی لازم نیست. فقط شرکت را ثبت کنید. موضوع شرکت‌ها نیز از جهات مختلف قابل ادغام است.
9- مدت زمان ثبت شرکت در کشور ارمنستان بسیار کوتاه است و نیازی به حضور متقاضی در کشور ارمنستان الزامی نیست.

انواع ثبت شرکت در ارمنستان

در ارمنستان می‌توانید 2 مدل شرکت با مسئولیت محدود را ثبت کنید که در زیر لیست شده است. در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با مؤسسه حقوقی ثبت مهرگان در ارتباط باشید.
برای ثبت شرکت باید با انواع آن آشنا شد که البته ثبت شرکت با مسئولیت محدود و اقلام خاص از همه مهم‌تر و متداول است. تنها شرکتی که خارجی‌ها می‌توانند ثبت‌نام کنند یک شرکت با مسئولیت محدود است. خوبی این شرکت این است که مالیات بسیار کمی دارد و اخذ اقامت با ثبت این نوع شرکت آسان می‌شود. شرایط ثبت این نوع شرکت به این صورت است که هر فردی با هر ملیتی می‌تواند به تنهایی شرکتی را ثبت کند اما اگر قصد ثبت شرکت سهامی خاص را دارید، باید شریک ارمنی برای ثبت آن شرکت داشته باشد.

ثبت شرکت سهامی خاص در ارمنستان

ثبت شرکت سهامی خاص در ارمنستان مورد استقبال افراد خارج از کشور نیست زیرا مدیرعامل باید ارمنی باشد و مردم تمایلی به ثبت آن ندارند.

ثبت شرکت مسئولیت محدود در ارمنستان

از آنجایی که برای ثبت شرکت سهامی خاص باید عضو ارمنی داشته باشید، ایرانیان از ثبت چنین شرکتی استقبال نمی‌کنند. از طرفی ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور ارمنستان محدودیتی ندارد و شما می‌توانید بدون عضو ارمنی اقدام به ثبت شرکت نمایید.  جالب است بدانید که می‌توانید به صورت انفرادی نیز شرکت ثبت کنید.

دفاتر شعبه

به زیرگروه‌های شرکت‌های خارجی که دفتر مرکزی آن‌ها در ارمنستان است شعبه می‌گویند. یک مدیر خارجی می‌تواند یک شرکت فرعی راه‌اندازی کند. یک شرکت تابعه یک شرکت خواهر است که توسط یک شخص حقوقی جداگانه اداره می‌شود.

شرکت تعاونی

در تعاونی هر کارگر یا کارمند یک رأی دارد و مزایایی که مردم به دست می‌آورند ربطی به سرمایه آن‌ها ندارد و بر اساس میزان فعالیت آن‌ها در شرکت محاسبه می‌شود. تعاونی‌ها بیشتر برای مشاغل کوچک مناسب هستند و توسط  کارگران و کارمندان سازمان‌دهی می‌شوند. تعاونی برای فعالیت انجام‌ شده بیش از سرمایه ارزش قائل است. همان‌طور که اشاره کردیم سود محاسبه شده بسته به تلاش افراد مختلف است و نمی‌توان آن را به سرمایه گذاری نسبت داد.

تجارت بدون ثبت شرکت در ارمنستان

کارآفرین خصوصی به شخصی گفته می‌شود که در اداره ثبت مالیات ثبت‌نام کرده و شناسه مالیاتی به وی ارائه می‌شود. یک کارآفرین خصوصی یک شرکت نیست (یک شخص حقوقی جداگانه نیست) و مسئولیت آن محدود به دارایی‌های سرمایه گذاری شده در شرکت نیست. به عبارت دیگر، دارایی‌های تجاری و شخصی وی تفکیک نشده و می‌توان شخصاً در قبال بدهی‌های ناشی از فعالیت‌های تجاری‌اش مسئول دانست.
نکته مثبت این است که این نوع کسب و کار ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌اندازی و نگهداری است (بدون مالیات تقسیم، حسابداری ساده و غیره). برای مشاغل کوچک‌تر که تحت مالکیت و اداره یک نفر هستند مناسب است.

انواع ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

آدرس حقوقی

ابتدا متقاضی ثبت شرکت در ارمنستان باید مکانی را انتخاب کند که بتواند در آن فعالیت اقتصادی خود را انجام دهد که باید در قالب یک قرارداد اسناد رسمی بین مالک شرکت و مالک یک ملک خصوصی، آدرسی که در اسناد شرکت به عنوان آدرس قانونی وارد شده است تنظیم گردد. پس از آن برای مدارک مربوط به اجاره و ثبت رسمی به اداره کاداستر ارجاع می‌شود.

نام‌گذاری شرکت

برای ثبت  شرکت به اداره ثبت دولتی (ثبت) مراجعه و  پس از بررسی و تأیید نام‌های موجود (در صورت عدم وجود نام مشابه در سیستم ملی نام شرکت‌های ارمنستان) 5-6 نام موردنظر را ارسال نمایید. نام‌ها انتخاب و ثبت می‌شوند. تنظیم اساسنامه بر اساس نظر و درخواست صاحب شرکت در اداره ثبت اسناد دولتی  به ثبت می‌رسد.

گشایش حساب بانکی و صدور گواهی‌های بانکی

برای این منظور و افتتاح حساب بانکی به نام شرکت باید با بانک موردنظر اعم از بانک‌های ارمنستان و بانک‌های خارجی در ایروان تماس گرفت. پس از آن از بانک بخواهید گواهی صادر کند: یکی بر اساس میزان سرمایه اولیه که حداقل 50000 درام است و دومی واریز به حساب بانکی. این مدارک برای ثبت کسب‌وکار در ارمنستان موردنیاز است.

گشایش حساب بانکی و صدور گواهی‌های بانکی

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

داشتن روادید اقامت در ارمنستان

شایان ‌ذکر است که یک فرد خارجی در صورت داشتن ویزای اقامت عادی یک‌ساله (ویزای موقت کوتاه‌مدت پذیرفته نمی‌شود) می‌تواند سمت مدیر شرکت را داشته باشد، در غیر این صورت مدیر شرکت باید شهروند کشور ارمنستان باشد.
نکته جالب دیگر این است که هیچ محدودیت و مجوزی برای ثبت شرکت در ارمنستان وجود ندارد، یعنی می‌توانید بدون ارائه مجوز هر شرکتی را با هر موضوعی ثبت کنید.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ارمنستان

 1. امضای هیئت مدیره الزامی است، اعم از اینکه مؤسس یک نفر باشد یا چند نفر، ثبت شرکت باید به امضای مؤسسین برسد.
 2. باید آیین‌نامه را به امضای هیئت مدیره برسانید و سپس ارائه دهید.
 3. برای ثبت شرکت نیازی به ارائه گواهی پرداخت مالیات نیست اما اگر شرکت شما شرکتی نیست باید گواهی پرداخت مالیات دولتی ارائه دهید.
 4. حداقل هزینه ثبت‌نام شرکت 6200 درام می‌باشد. البته اگر نیاز به تمبر داشته باشید باید 1500 درام  بپردازید. البته این هزینه‌ها تقریبی است و نمی‌توان هزینه دقیقی را بیان کرد.
 5. مشخصات فردی و مدارک هویتی ضامن و مدیر عامل
 6. ترجمه رسمی گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
 7. آدرس و زمینه فعالیت شرکت
 8. رسید پرداخت حقوق گمرکی و ترجمه آن‌ها
مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

قوانین ثبت شرکت در ارمنستان

حق تأسیس شرکت در ارمنستان تفاوت چندانی بین شهروندان و خارجی‌ها ایجاد نمی‌کند؛ بنابراین تفاوت مقررات ثبت کسب‌وکار در ارمنستان عمدتاً به نوع شرکت‌ها مربوط می‌شود. پس از ارائه مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در ارمنستان، تعیین میزان سرمایه و اعضای آن ضروری است. قدم بعدی داشتن یک آدرس مشخص برای دفتر در آن کشور است. پس از دریافت تأییدیه‌های قانونی، شرکت به صورت رسمی ثبت می‌شود. برای ثبت شرکت در ارمنستان نیاز به ویزای اقامت یک‌ساله دارید. در غیر این صورت باید با یک شهروند آن کشور کار کنید.

مدت زمان ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان در مرحله نهایی حدود هفت روز کاری به طول خواهد انجامید. کوتاه یا طولانی بودن این مدت به مدت زمانی که طول می‌کشد تا مدارک ارسالی تأیید شود بستگی دارد. لازم به ذکر است پرداخت مبلغ اضافی تأثیری در تسریع این روند قضایی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت در ارمنستان نخواهد داشت. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که ارائه تمام مدارک موردنیاز ممکن است بیشتر طول بکشد.

مدت زمان ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ارمنستان

با توجه به روابط گسترده ارمنستان با کشورهای اروپایی، ثبت شرکت در این کشور به روابط اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام معاملات تجاری کمک می‌کند. اگر می‌خواهید در ارمنستان بمانید، ثبت شرکت یکی از گزینه‌های مهم برای آن است. ثبت شرکت در تمامی مناطق ارمنستان یکسان است و تفاوتی بین ثبت شرکت در ایروان و سایر شهرها وجود ندارد. در ارمنستان می‌توانید شرکت را به صورت شخصی ثبت کنید و شهروند خارجی محدودیتی برای ثبت شرکت ندارد.
ارمنستان یک کشور توسعه یافته و تجاری است که به مرکزی برای استارت‌آپ‌ها تبدیل شده است. ارمنستان از توسعه اقتصادی بالایی بهره می‌برد و به همین دلیل در سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین کشورهای سرمایه گذاری تبدیل شده است.
ثبت شرکت در ارمنستان به شما این امکان را می‌دهد که کارت شهروندی ارمنستان را برای خود و خانواده خود دریافت کنید و نیازی به ثبت شرکت از سوی شریک ارمنستانی نداشته باشید. بسیاری از کارآفرینان و بازرگانان در ارمنستان کار می‌کنند زیرا شاخص مالی بین‌المللی در این کشور بالا است و شرایط مساعدی را برای سرمایه گذاری ایجاد کرده است.
قانون تجارت ارمنستان در هنگام ثبت شرکت در این کشور هیچ تبعیضی را برای افراد غیر شهروند ارمنستان قائل نمی‌شود و تنها تفاوت در مقررات تنها در نوع شرکت است.
پس از تکمیل مدارک ثبت شرکت باید تعداد سهام‌داران و سرمایه شرکت قید شود. قدم بعدی ارائه محل شرکت و داشتن آدرس تجاری برای دفتر است. پس از تأیید نام شرکت که در ایروان انجام می‌شود، تأیید رسمی دنبال می‌شود و شرکت به صورت رسمی ثبت می‌شود.

مراحل ثبت شرکت در ارمنستان

 1. با دفتر OVIR با یک رویداد سالانه تماس بگیرید
 2. تنظیم اسناد رسمی قرارداد اجاره محل قانونی ثبت شرکت
 3. مراجعه به اداره ثبت و ثبت شرکت و تنظیم اساسنامه
 4. برای اخذ کد و مجوز تهیه مهر شرکت به اداره مالیات با اساسنامه شرکت و اجاره محل کار مراجعه کنید.
 5. به محل تهیه مهر شرکت‌ها مراجعه کنید
 6. ثبت‌نام در اداره بازنشستگی
 7. تهیه کاسا و پلمب صندوق در اداره مالیات
 8. مراجعه کردن به بانک و ایجاد حساب بانکی و تأیید امضای کارت بانکی در محضر و تأیید کارت در اداره مالیات
 9. با وارد کردن نام در اداره گمرک مراجعه کنید تا پرونده واردات و صادرات باز شود
مراحل ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اشخاص حقیقی

شخص حقیقی شخصی است که دارای یک مؤسسه خصوصی است و می‌تواند بدون تشکیل شخصیت حقوقی به مشاغل آزاد دست یابد که هدف اصلی آن کسب سود (درآمد) از طریق استفاده از کالا، فروش کالا، انجام کار یا ارائه خدماتی که باید حاصل شود.
اتباع جمهوری ارمنستان و اتباع خارجی قادر به کار و همچنین افراد بدون تابعیت که طبق قانون حق کار در ارمنستان را دارند، باید به عنوان اشخاص حقیقی عمل کنند. (ماده 1 قانون کارفرمایان خصوصی)

ثبت مؤسسه حقیقی (انفرادی) در کشور ارمنستان

به منظور اخذ گواهی مؤسسه خصوصی (شخصی) برای انجام فعالیت‌های اقتصادی، شخص حقیقی می‌تواند به اداره ثبت یکی از مناطق ایروان مراجعه و فرم درخواست و اظهارنامه را دریافت و همچنین هزینه‌های دولتی را به حساب بانکی اداره ثبت مربوطه که رسید آن ضمیمه می‌باشد پرداخت کند.
مدارک موردنیاز برای ثبت مؤسسه اشخاص حقیقی عبارت‌اند از:
1- اصل گذرنامه و فتوکپی صفحات اول و دوم و ششم و هفتم گذرنامه
2- اصل کارت ویزای یک‌ساله عادی و فتوکپی ویزاکارت.
3- 2 قطعه عکس سه در چهار
4- فرم درخواست ثبت‌نام
5- فرم اظهارنامه
6- رسید پرداخت گمرکی
7- توافق کتبی محل کار (مغازه، منزل و …) با ثبت در صورت‌جلسه در محضر در صورتی که مکان اجاره باشد.

ثبت شرکت در ارمنستان به‌صورت غیرحضوری

زمانی که قصد ثبت شرکت در خارج از کشور را داریم، جنبه منفی و مثبت دارد. اما در ارمنستان بیشترین روند به سمت جنبه‌های مثبت است. برای ثبت غیرحضوری شرکت نیازی به مدیران و کارمندان حضوری ندارند و می‌توانند به‌صورت الکترونیکی یا وکیل کار خود را سامان دهند. همچنین قراردادهای باز وجود دارد که به‌موجب آن ارمنستان می‌تواند درخواست ثبت کسب‌وکار را بپذیرد.
برای ثبت شخصی یک شرکت در ارمنستان می‌توانید ثبت‌نام دولتی رایگان انجام دهید و در صورت پرداخت هزینه بسیار ناچیز و برای دستمزد کارمندان در نظر گرفته شده است. هزینه مهر شرکت به عهده خود شخص می‌باشد. برای ثبت‌نام غیرحضوری نشانی الزامی است. برخی افراد چون نمی‌توانند تمام امور اداری را شخصاً انجام دهند از طریق وکیل اقدام می‌کنند و وکیل برای شخص وکالت می‌گیرد، هزینه این وکالت‌نامه 400 دلار است.
همچنین شما باید یک حساب بانکی باز کنید و 190 دلار در حساب بانکی داشته باشید. این مبلغ برای ویزاکارت است که به‌تنهایی 180 دلار قیمت دارد. یک نکته بسیار مهم این است که برخی از افرادی که در ارمنستان شرکت ثبت می‌کنند و فکر می‌کنند چون‌که این هزینه‌ها نسبت به جاهای دیگر کم است، فکر می‌کنند کیفیت کار پایین است و بسیاری از آن‌ها پس از اتمام کار خود متوجه اشتباه خود می‌شوند.

مدارک ثبت غیرحضوری شرکت در ارمنستان

تهیه کلیه مدارک موردنیاز جهت ثبت غیرحضوری شرکت به شرح زیر است:
1- ثبت شرکت موردنظر در ثبت دولتی برای اشخاص حقوقی در ارمنستان
2- همچنین برای ایجاد تغییرات در مرکز سازمان به اسنادی نیاز است که باید تهیه شود
3- افتتاح حساب بانکی
4- ثبت مالیات بر ارزش‌افزوده طبق دولت ارمنستان
5- انتخاب نماینده شرکت برای شرکت در جلسات تجاری
6- انجام وظایف حقوقی

ثبت شرکت در ارمنستان به‌صورت غیرحضوری

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

افتتاح حساب در بانک‌های ارمنستان

دو راه برای افتتاح حساب بانکی در ارمنستان وجود دارد:
تمامی مراحل افتتاح حساب بانکی در ارمنستان پس از تأیید نام و گاهی ثبت کامل شرکت انجام می‌شود. هزینه افتتاح حساب 250 دلار است که سه روز کاری زمان می‌برد. بزرگ‌ترین بانک در ارمنستان VTB Bank با 66 شعبه در سراسر ارمنستان است. از دیگر بانک‌های معتبر این کشور می‌توان به آرارات بانک، آکبا، پرو کردیت و امریا اشاره کرد که می‌توانید با انتخاب هرکدام از آن‌ها حساب افتتاح کنید که معمولاً VTB محبوب‌ترین آن‌هاست.

هزینه ثبت شرکت در ارمنستان

هزینه بستگی به نوع شرکت دارد اما سرمایه و تعداد سهام‌داران نیز در تعیین آن مؤثر است توجه داشته باشید که حداقل سرمایه برای تشکیل شرکت 50000 درام می‌باشد. شما می‌توانید با گرفتن وام و اعتبارات بانکی کسب‌وکار خود را تأمین مالی کنید. ثبات اقتصادی ارمنستان به این معنی است که هزینه‌های آتی محاسبه شده به درام در معرض نوسانات کمی است که می‌تواند برای متقاضیان مزیت خاصی داشته باشد.

اشتباهات رایج ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت کسب‌وکار در ارمنستان می‌تواند آسان باشد، اما اشتباهات رایج می‌تواند این کار ساده را پیچیده کند. آمادگی ناکافی برای کسب‌وکار و انتخاب نامناسب شرکت‌ها، برندها و شرکای محلی می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. در زیر 6 نکته برای جلوگیری از اشتباهات رایج هنگام ثبت کسب‌وکار در ارمنستان آورده شده است.

1. فرم شرکت مناسب را انتخاب کنید

اگرچه شرکت با مسئولیت محدود (LLC) محبوب‌ترین نوع شرکت در ارمنستان است، سایر اشکال شرکت‌های سهامی در حال بررسی هستند: شرکت‌های سهامی باز و بسته (شرکت‌های سهامی)، تضامنی، کارآفرینان خصوصی، تعاونی‌ها، صندوق‌های سهام خصوصی، شعب، دفاتر نمایندگی، سازمان‌های غیرانتفاعی و غیره هنگام انتخاب شخصیت حقوقی مناسب، عوامل مالیاتی و غیر مالیاتی بی‌شماری ازجمله ماهیت تجارت، تعداد سهام‌داران، باید در نظر گرفته شود. حاکمیت، حریم خصوصی و افشای عمومی، انتقال سهام، مالیات، مدیریت مالی و غیره.

2. محدودیت‌های نام‌های انتخابی شرکت را در نظر بگیرید

شما باید نام شرکت خود را در پایگاه داده کسب‌وکارهای ثبت شده جستجو کنید تا مطمئن شوید که این نام با شرکت دیگری یکسان یا مشابه نیست. باید در پایگاه داده علائم تجاری نیز باید جستجو شود، زیرا استفاده از علائم تجاری ثبت شده با نام‌های تجاری مشابه مجاز نیست. اسامی حاوی کلمات “ارمنی” یا “ارمنستان” بهتر است خودداری شود زیرا استفاده از آن‌ها منوط به تأیید دولت است و هزینه سالانه آن حدود 1250 دلار است. همچنین استفاده از نام سایر شهرها و شهرستان‌ها توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است مشمول مالیات محلی باشند.

3. دریافت آدرس محلی و شماره تلفن

کسب‌وکار ثبت شده در ارمنستان باید آدرس محلی داشته باشد. یک شماره تلفن محلی نیز ضروری است زیرا این رایج‌ترین راه برای تماس با سازمان‌های دولتی (مانند اداره مالیات، اداره آمار) است. اگرچه ارتباطات حقوقی مهم همیشه به آدرس قانونی ارسال می‌شود، اما مقامات ترجیح می‌دهند برای امور فوری از تلفن استفاده کنند. اگر در ارمنستان آدرس یا شماره تلفن ندارید، معمولاً یک وکیل می‌تواند برای شما یک آدرس دریافت کند.

4. مدارک خود را قانونی و ترجمه کنید

کلیه مدارک ارسالی به سازمان امور خارجه باید به زبان ارمنی باشد. مدارک خارجی باید قبل از ارسال به اداره ثبت ترجمه و ارائه شوند. از آنجایی که دفاتر اسناد رسمی در ارمنستان از صدور گواهی ترجمه اسناد خارجی غیر قانونی (مانند اسناد ثبت‌نام، گواهی ثبت و غیره) امتناع می‌ورزند، شما باید قبل از سفر به ارمنستان، قانونی بودن آن‌ها را در کشور خود در نظر بگیرید. قانونی سازی معمولاً با قرار دادن آپوستیل روی سند یا از طریق کنسولگری ارمنستان در کشور شما انجام می‌شود.

5. یافتن بانکدار، حسابدار و وکیل قبل از ثبت شرکت

عاقلانه است که تصمیم بگیرید چه کسی بانکدار، حسابدار و وکیل شما خواهد بود. در حال حاضر هجده بانک در ارمنستان وجود دارد، اما خدمات آن‌ها ازنظر کیفیت خدمات به مشتریان، سهولت استفاده از بانکداری آنلاین، ساختار کارمزد و غیره متفاوت است. علاوه بر این، همه آن‌ها به مشتریانی از کشورهای خاص (به‌عنوان مثال، ایران، سوریه) و یا سایر کشورها نمی‌پذیرند خدمات ارائه می‌دهند. الزامات و محدودیت‌های مختلفی را برای چنین مشتریانی اعمال می‌کنند.

6. مهلت دریافت اعتبار مالیاتی را از دست ندهید

قوانین مالیاتی ارمنستان معافیت‌ها یا مزایای مالیاتی را برای انواع خاصی از شرکت‌ها، مانند مشاغل کوچک، خانوادگی و تحت اداره، شرکت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و غیره در نظر می‌گیرد. این مزایا به طور خودکار مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما باید در مدت زمان معینی مطالبه شوند. شرکت معمولاً 20 تا 90 روز است؛ بنابراین بسیار مهم است که بدانید از چه مزایای مالیاتی برخوردار هستید و اطمینان حاصل کنید که مهلت ارسال مدارک مربوطه به اداره مالیات را از دست ندهید.

اشتباهات رایج ثبت شرکت در ارمنستان

ثبت شرکت در ارمنستان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مشخصات راه‌اندازی شرکت در ارمنستان

شرکت یک نهاد حقوقی با هویت مجزا از کسانی است که مالک یا مدیریت آن هستند. با ثبت مدارک موردنیاز و پرداخت هزینه‌های لازم به سازمان اشخاص حقوقی خارجی یک شرکت در ارمنستان ثبت می‌شود. این شرکت زمانی تشکیل می‌شود که آژانس ثبت اشخاص حقوقی سند ادغام را صادر کند. صاحبان مشاغل بالقوه می‌توانند با مدارک متناسب با نیاز خود یک شرکت جدید ثبت یا خریداری کنند (شرکت طراحی). شرکتی که قبلاً ثبت شده است اما هنوز فروخته نشده است (شرکت “قفسه”) و اسناد تشکیل خود را با نیازهای خود تطبیق داده است.

سهام‌داران

یک سؤال اساسی این است که چه کسی مالک شرکت (سهام آن) خواهد بود. سهام‌داران شرکت می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی یا خارجی باشند. اگرچه شایان ذکر است که هنگام ثبت شرکت LLC، باید یک یا چند سهام‌دار حقیقی یا دو یا چند سهام‌دار حقوقی وجود داشته باشد.

مدیر

اولین تصمیمی که باید گرفته شود این است که چه کسی مدیر اجرایی شرکت خواهد بود. شرکت باید حداقل یک مدیر داشته باشد. در ارمنستان شرکت فقط مجاز به داشتن یک مدیر است، بنابراین شرکت با چند مدیر مانند سایر کشورها که این موضوع رایج است امکان‌پذیر نیست. هیچ شرایط شهروندی یا اقامت برای یک مدیر هدف وجود ندارد، بنابراین هر خارجی می‌تواند مدیر یک شرکت در ارمنستان شود. امکان تشکیل هیئت مدیره برای رسیدگی به مسائل خاص وجود دارد، اما این به ندرت استفاده می‌شود و برای شرکت‌های بزرگ‌تر محفوظ است. اساسنامه شرکت ممکن است حداقل الزامات بالاتری را پیش‌بینی کند. مدیر تعیین شده باید موافقت کند که به‌عنوان یک مدیر عمل کند.

نام شرکت

نام شرکت باید با “شرکت با مسئولیت محدود” “شرکت سهامی بسته” “شعبه شرکت XXX” “دفتر نمایندگی شرکت XXX” LLC  شکل استاندارد و رایج‌ترین ثبت شرکت در ارمنستان است. LLC مخفف عبارت Limited Liability Company است. هیچ شکلی برای ثبت شرکت به‌عنوان یک شرکت محدود وجود ندارد. Ltd یا Limited، پسوندی است که پس از نام شرکت نشان می‌دهد که یک شرکت با مسئولیت محدود است. این ترکیب در ارمنستان طبق قوانین انگلستان، ایرلند و برخی کشورهای مشترک‌المنافع موجود نیست.
یک LLC در ارمنستان وظایف، مسئولیت‌ها و قابلیت‌های مشابهی با LTD را دارد. قبل از نهایی کردن نام شرکت، باید با ثبت دولتی اشخاص حقوقی (با استفاده از سرویس WebCHeck) برای نام موجود در لیست نام شرکت بررسی شود. همچنین باید با ثبت علائم تجاری اداره مالکیت معنوی ارمنستان بررسی شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. زیرا اگر نام شامل یک علامت تجاری ثبت شده شخص ثالث باشد، اگر استفاده موردنظر در همان کلاس باشد، استفاده از آن نام به طور خودکار تخلف محسوب می‌شود.

مأمور رسیدگی

شرکت ارمنی الزامی به داشتن حسابرس قانونی ندارد. یک افسر پردازش برای انواع خاصی از فعالیت‌ها در ارمنستان موردنیاز است.

منشور

اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود علاوه بر اطلاعات ماده 55 بند 2 قانون مدنی باید معیارهایی برای میزان سرمایه شرکت نیز داشته باشد. تعداد سهامی که هر سهام‌دار در اختیار دارد؛ ترکیب و نحوه تملک سهام توسط آن‌ها؛ مسئولیت شرکت‌کنندگان در صورت نقض تعهد شرکت؛ در رابطه با ترکیب و صلاحیت هیئت‌های حاکمه شرکت و روش‌های تصمیم‌گیری آن‌ها، از جمله تصمیم‌گیری در موضوعات که به اتفاق آرا یا با اکثریت مشروح اتخاذ شده است و همچنین سایر اطلاعات شرکت‌های با مسئولیت محدود که در اساسنامه پیش‌بینی شده است.

سخن پایانی

در این مقاله به موضوعات ثبت شرکت در ارمنستان و موضوعات مرتبط با آن پرداخته شده است. ارمنستان دارای یک اقتصاد در حال رشد و متنوع است که تا حدودی تحت سلطه بخش خدمات است. بازار کار نشان‌دهنده این پیشرفت است و اکنون کمی برای مهاجران بازتر شده است. وجود شرکت‌های متعدد در برخی از شهرهای ارمنستان مانند ایروان و گیومری باعث جذب سرمایه گذاران برای ثبت شرکت در این کشور شده است. با توجه به اقتصاد ارمنستان و استقبال سرمایه گذاران بر آن شدیم تا اطلاعات ثبت شرکت در ارمنستان را جمع‌آوری کرده و به‌عنوان راهنمای شما عزیزان بنویسیم. بررسی و تشریح کامل ثبت کسب‌وکار در ارمنستان و موارد مرتبط در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است. در صورت داشتن هرگونه سؤال و نیاز به تکمیل اطلاعات خود در مورد ثبت شرکت در ارمنستان، کارشناسان مجرب مؤسسه مهرگان با مشاوره تلفنی رایگان (02144231712) پاسخگوی شما خواهند بود. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ انتهای مقاله بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.