ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی مهرگان

ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه به دلیل اقتصاد شکوفا و روبه‌رشدی که دارد، نه تنها در جذب گردشگران بسیار موفق عمل کرده، بلکه در سال‌های اخیر ثروتمندان بسیاری را نیز برای سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب نموده است. امروزه ثروتمندان ایرانی در کنار سرمایه‌گذاری در خرید ملک توانسته‌اند با ثبت شرکت در ترکیه به بازارهای این کشور راه پیدا کنند و از این طریق منبع درآمد مناسبی را برای خود ایجاد نمایند.
به دلیل تحریم‌هایی که از سوی آمریکا در رابطه با ایران اعمال شده است، ثبت شرکت در کشورهای خارجی باید مطابق با اساس‌نامه‌های ویژه‌ای انجام گیرد. برای تاسیس شرکت در این کشور نیاز به هزینه چندانی ندارید و با مبلغی حدود ۲۰ میلیون تومان به راحتی می‌توانید شرکت مورد نظر خود را ثبت کنید.
درصورتی‌که قصد دارید در ترکیه شرکت ثبت کنید و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، بهترین کار این است که از طریق شماره 02144231712 با تیم موسسه ثبتی مهرگان ارتباط برقرار کرده و مشاوره‌های لازم را از این مجموعه کاربلد دریافت نمایید.  

انواع شرکت در ترکیه

در ترکیه ۷ نوع شرکت می توانید ثبت کنید که دو نوع ANONIM و LIMITED از پرکاربردترین نوع آنها می باشد.
شرکت های سازمانی : حداقل سرمایه ۱۰۰۰۰۰ لیر ترکیه
شرکت آنونیم: حداقل سرمایه ۵۰۰۰۰ هزار لیر ترکیه
شرکت لیمیتید : حداقل سرمایه مورد نیاز ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه
شرکت کوپراتیف : بسته به اساسنامه شرکت
شرکت های غیر سازمانی : بسته به اساسنامه شرکت
شرکت کولکتیف : بدون حداقل سرمایه
شرکت کوماندیت:‌بدون حداقل سرمایه

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی حقوقی مهرگان 02144231712 1

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چرا ثبت شرکت در ترکیه؟

یکی از کم هزینه‌ترین و پرطرفدار‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری ثبت شرکت در ترکیه است. این راه‌کار امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد؛ زیرا با ثبت شرکت در ترکیه در مدت ۵ سال به راحتی اقامت دائم ترکیه را اخذ می‌کنید. برای این‌که بتوانید در ترکیه شرکت ثبت کنید، باید مطابق با قوانین این کشور پیش رفته و مدارک مورد نیاز را به طور کامل جمع‌آوری نمائید.
از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی که برای ثبت شرکت در ترکیه باید در نظر بگیرید، مواردی همچون عملکرد اقتصادی، نرخ تولید ناخالص داخلی و همچنین نرخ تورم و بیکاری این کشور می‌باشد. با توجه به این فاکتورها می‌توانید بهترین تصمیم را برای انتخاب موضوع شرکت و سایر موارد بگیرید.

برای ثبت شرکت در ترکیه در کدام صنایع می‌توان سرمایه‌گذاری کرد؟

کشور ترکیه در سال‌های اخیر در صنایع مختلف پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است؛ به طوری که در بعضی از آن‌ها به‌عنوان کشور پیشرو در سراسر جهان شناخته می‌شود. از جمله مهم‌ترین زمینه‌هایی که می‌توانید برای ثبت شرکت در ترکیه در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید، عبارتند از:
1- کشاورزی
2- ارتباطات و فناوری اطلاعات
3- توریسم و گردشگری
4- ساخت و ساز
5- خدمات بانکی و مالی

ثبت شرکت در ایران و ترکیه چه تفاوت‌هایی دارند؟

در ترکیه بعضی از شرکت‌هایی که تاسیس می‌شوند، تابع قانون تجارت این کشور هستند. این دسته شباهت زیادی به شرکت‌هایی که در ایران ثبت می‌شوند، دارند. گروه دیگری از شرکت‌ها نیز مطابق قانون تجارت ترکیه عمل نمی‌کنند، بنابراین روند ثبت آن‌ها با آنچه که در ایران وجود دارد، متفاوت است.
در ترکیه نیز مانند سایر کشورهای اروپایی شرکت نسبی وجود ندارد، بلکه این نوع شرکت تنها مختص ایران است. بیشتر ایرانیانی که اقدام به ثبت شرکت در ترکیه می‌کنند، نوع با مسئولیت محدود را به دلیل مزایای آن و راحتی پروسه ثبت، برمی‌گزینند.

انواع ثبت شرکت در ترکیه

یکی از قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران این است که اگر یک شرکت خارجی بخواهد در ایران فعالیت داشته باشد، باید مطابق با قوانین کشور ما کار کند. در حالی‌که این قانون در ترکیه وجود ندارد. بعضی از شرکت‌هایی که در این کشور تاسیس می‌شوند، تابع مقررات ترکیه نیستند. در ادامه بحث برای آشنایی شما عزیزان انواع مختلف شرکت که قابل ثبت در ترکیه هستند، آورده شده است.

انواع ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شرکت با مسئولیت محدود یا لیمیتد

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه نیاز دارید که حداقل ۱۰۰۰۰ لیر سرمایه اولیه داشته باشید. کلیه فرآیند ثبت شرکت در ترکیه حتما باید در دفترخانه‌های رسمی این کشور انجام شود.
تعداد سهام‌داران شرکت‌های با مسئولیت محدود که به نام لیمیتد نیز معروف هستند، بین یک تا پنجاه نفر متغیر است. این اعضا ممکن است از خود مردم ترکیه باشند و یا این‌که اتباع خارجی را نیز شامل شوند. سهام‌داران شرکت لیمیتد مجموعه‌ای از شخصیت‌های حقوقی و حقیقی هستند و فردی که به‌عنوان مدیر شرکت برگزیده می‌شود، می‌تواند هم از بین سهام‌داران انتخاب شود و هم این‌که شخصی خارج از شرکا باشد.

سهام‌داران شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه

یکی از قوانین شرکت با مسئولیت محدود این است که مسئولیت همه سهام‌داران آن با هم برابر نیست. مسئولیتی که سهام‌داران در قبال پرداخت قبوض و مالیات شرکت دارند، با توجه به میزان سهام آن‌ها تعیین می‌شود. چنانچه لازم باشد که نقل و انتقالاتی در مقدار سهام شرکا صورت پذیرد، باید این موضوع توسط سه چهارم سهام‌داران شرکت تایید شود. همچنین کلیه امور مربوط به انتقال سهام در دفاتر اسناد رسمی به طور کامل ثبت گردد.
کسانی که جزء اتباع خارجی هستند و تمایل دارند در این کشور شرکت با مسئولیت محدود تاسیس نمایند، می‌توانند دارایی‌هایی را که در زیر بیان می‌شود، به عنوان سرمایه به مسئولان مربوطه اعلام کنند:
1- حقوق بهره‌برداری از منابع طبیعی
2- کالاها و اجناسی که ارزش مالی داشته باشند
3- سهام شرکت
4- دارایی‌های غیر نقدی که ارزشمند هستند، مانند برند، حق اختراع و غیره
5- سود ناشی از وام‌های خارجی
6- ماشین‌آلات و تجهیزات مختلف

در اساس‌نامه شرکت با مسئولیت محدود چه مواردی درج می‌گردد؟

به هنگام ثبت شرکت در ترکیه ضروری است که در اساس‌نامه شرکت با مسئولیت محدود کلیه این موارد درج شود:
1- نام شرکت
2- موضوع فعالیت آن
3- تعداد شرکای شرکت با مسئولیت محدود
4- میزان سرمایه شرکت
5- نام کلیه سهام‌داران شرکت با مسئولیت محدود
6- مدیر شرکت
7- اطلاعات بازرسین شرکت (چنانچه تعداد سهام‌داران بیشتر از ۲۰ نفر باشد)
8- میزان سرمایه‌ای که هرکدام از شرکا متعهد می‌شوند
9- طول مدت فعالیت شرکت با مسئولیت محدود
10- نحوه اعلام آگهی‌ها و اطلاعیه‌های مربوط به شرکت

ثبت شرکت سهامی در کشور ترکیه (خاص و عام)

برای ثبت شرکت سهامی خاص در ترکیه لازم است که حداقل پنج شخص حقیقی یا حقوقی وجود داشته باشد. مسئولیت هر کدام از اعضا در برابر بدهی‌ها و دیون شرکت و همچنین درآمدها به اندازه سهم فرد تعیین می‌شود.
در شرکت سهامی باید میزان سهم هر کدام از شرکا کاملاً مشخص باشد و هر فرد هر اندازه که بخواهد می‌تواند سهم داشته باشد. جلسات عمومی شرکت سهامی خاص با حضور چند تن از نمایندگان وزارت تجارت ترکیه رسمیت پیدا می‌کند.
انواع شرکت‌های سهامی در ترکیه عبارتند از:
1- شرکت سهامی خاص: برای ثبت این گونه شرکت‌ها در ترکیه تعداد سهام‌داران باید کمتر از ۲۵۰ نفر باشد.
2- شرکت سهامی عام: چنانچه تمایل داشته باشید که شرکت سهامی عام در کشور ترکیه ثبت کنید تعداد سهامداران باید بالای ۲۵۰ نفر باشد.

شرکت مختلط در ترکیه

برای ثبت شرکت در ترکیه آن‌هم از نوع مختلط نیاز به یک یا چند نفر سهام‌دار می‌باشد. البته لازم به ذکر است که اشخاص حقوقی این حق را ندارند که به‌عنوان شریک در این‌گونه شرکت‌ها ثبت شوند. هر کدام از شرکای شرکت در برابر بدهی‌ها بر اساس میزان سهام خود دارای مسئولیت هستند.

موسسات مالی یا صرافی در ترکیه

اگر قصد دارید در ترکیه موسسه مالی تاسیس کنید، باید قبل از هر اقدامی کلیه مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه دریافت نمائید. حتی می‌توانید موسسه مالی خود را در قالب یک شرکت سهامی به ثبت برسانید.

ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه

گاهی ایرانیان برای ثبت شرکت در ترکیه، شرکت بازرگانی را انتخاب می‌کنند. شرکت‌های بازرگانی به آن دسته از شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که در زمینه خرید و فروش اجناس یا خدمات مختلف فعالیت می‌کنند و در نهایت سود حاصله بین اعضا تقسیم می‌گردد. این گونه شرکت‌ها در بین عوام به شرکت‌های تجاری نیز معروف هستند.
شرکت‌های بازرگانی مطابق با قوانین کشورهای مختلف در یک‌سری ویژگیها متفاوت هستند؛ اما کلیت تاسیس این گونه شرکت‌ها و اهداف ثبت آن‌ها یکسان است. شرکت‌های تجاری می‌توانند در قالب انواع مختلف شرکت‌ها در قانون تجارت کار خود را آغاز کنند.
شرکت‌های بازرگانی این حق را دارند که فعالیت‌های تجاری خود را فقط محدود به یک کشور کنند و یا این‌که در سایر کشورها نیز فعالیت نمایند. به‌عنوان مثال دسته‌ای از شرکت‌های بازرگانی بین‌المللی وجود دارند که تجارت خود را بین کشورهای مختلف توسعه داده و از این طریق به درآمدهای قابل توجهی رسیده‌اند. این گروه از شرکت‌های تجاری در زمینه‌های مختلفی مانند ارائه کالا، خدمات مختلف، پشتیبانی و غیره فعال هستند. مدیران این قبیل شرکت‌های بین المللی ممکن است، ملیت‌های گوناگونی داشته باشد.
درواقع می‌توان گفت که یکی از ضروریات تجارت بین کشورهای مختلف شرکت‌های بازرگانی فعال در حوزه واردات و صادرات می‌باشد. این‌گونه شرکت‌ها باید ضمن رعایت قوانین تجارت بین‌الملل، کلیه مقررات کشورهای مبدا و مقصد را نیز دقیقاً اجرا نمایند. در صورت بروز هر نوع مشکلی در عملکرد شرکت‌ها، سازمان‌های تجارت جهانی صلاحیت رسیدگی به مسائل به وجود آمده را دارا هستند.

مزایا ثبت شرکت‌های بازرگانی در ترکیه

در گذشته بازرگانان برای این‌که تجارت خود را در سایر کشورها نیز گسترش دهند، مجبور به مسافرت به نقاط مختلف دنیا می‌شدند. اما امروزه پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه حاصل شده و شرکت‌ها قادرند از راه‌های ارتباطی مختلف کالاها و خدمات خود را به مشتریان در اقصی نقاط جهان ارائه دهند.
چنانچه موفق به ثبت شرکت در ترکیه شوید و در کنار آن اطلاعات مناسبی درباره راه‌های ارتباطی کسب نمایید، قادر خواهید بود ظرف مدت کوتاهی به سودهای کلان و باورنکردنی دست پیدا کنید.
ترکیه از نظر وضعیت اقتصادی در مقایسه با ایران شرایط بسیار بهتری دارد و همچنین از نظر ارتباط با سایرکشور‌های جهان می‌تواند آینده کاری مناسب‌تری را پیش روی بازرگانان ایرانی قرار دهد. افرادی که اقدام به ثبت شرکت‌های بازرگانی در ترکیه می‌کنند، می‌توانند بازار این کشور را از نظر میزان عرضه و تقاضا و سایر فاکتورها مورد بررسی قرار داده و متناسب با وضعیت  بازار سرمایه خود را به گردش در آورده و از این طریق به سود مطلوبی برسند.

فرآیند ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه

قبل از هر اقدامی برای ثبت شرکت در ترکیه ضروری است که نوع شرکتی که قصد تاسیس آن را دارید، تعیین نمایید. بعد از این‌که موضوع فعالیت شرکت و سهام‌داران آن مشخص شد، از طریق اینترنت و توسط سامانه ثبت شرکت‌ها، اقدامات لازم را برای ثبت انجام دهید.
ثبت شرکت آن هم در یک کشور خارجی قطعاً پیچیدگی‌ها و قوانین خاص خود را داراست. برای این‌که در این زمینه با چالش روبرو نشوید و فرآیند ثبت شرکت در ترکیه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسانید، می‌توانید راهنمایی‌های لازم را از کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان دریافت نمایید. این افراد در 24 ساعت شبانه‌روز آماده ارائه خدمات مشاوره‌‌ای به کاربران هستند.
فرآیند ثبت شرکت در ترکیه با توجه به نوع شرکت تاسیسی فرق می‌کند. برای این‌که نوع شرکت را تعیین کنید، در ابتدای کار باید ببینید که چند شریک دارید و میزان سهم هر یک از شرکا چه مقدار است. زمانی که تعداد اعضا و سهم هر یک از آن‌ها مشخص شد، به طور خود به خود نوع شرکت نیز معلوم می‌شود.
تاسیس شرکت در این کشور مجموعه‌ای از روال اداری و جمع‌آوری مدارک لازم را در برمی‌گیرد. با راهنمایی افراد مجرب و خبره می‌توانید این پروسه اداری را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید.
همان‌طور که قبلا هم گفته شد، دسته‌بندی شرکت‌ها در ترکیه با توجه به شخصیت حقوقی، مسئولیت سهام‌داران و میزان سرمایه آن‌ها متفاوت است. بر اساس تعداد سهام شرکت‌های ترکیه را می‌توان به انواع انفرادی و سرمایه‌ای تقسیم‌بندی کرد. خود شرکت‌های سرمایه‌ای نیز در دو گروه سهامی و محدود جای می‌گیرند.
برای این‌که بتوانید در ترکیه شرکت‌های سرمایه‌ای ثبت نمایید، نیاز به حداقل ۵۰ هزار لیره سرمایه اولیه دارید، همچنین این شرکت‌ها حداقل با ۵ عضو تاسیس می‌شوند. مقدار سرمایه لازم برای تاسیس شرکت محدود کمتر بوده و چیزی در حدود ۱۰ هزار لیره می‌باشد.
شرکت‌های شخصی در ترکیه برای آغاز فعالیت‌های بازرگانی خود می‌توانند با حداقل سرمایه شروع به کار نمایند. فرآیند انتقال سهام در این گروه از شرکت‌ها در مقایسه با شرکت‌های سرمایه‌ای پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌باشد.

ثبت شرکت تضامنی در ترکیه

شرکت تضامنی یکی از انواع شرکت‌هایی است که در ترکیه تاسیس می‌شود. برای ثبت شرکت در ترکیه آن‌هم از نوع تضامنی نیاز به دو یا چند نفر سهام‌دار دارید. طبق ماده ۱۱۶ قانون تجارت در صورتی‌که شرکت تضامنی ورشکسته شود، هر یک از شرکا باید کلیه دیون و قروض شرکت را بپردازد. میزان سهام شرکا تاثیری در پرداخت بدهی‌های شرکت ندارد. سایر سهام‌داران نیز باید قروضی را که در رابطه با سهام آن‌هاست بپردازند و به هیچ وجه این مسئولیت از سایر شرکا سلب نمی‌شود.

مقررات مربوط به ثبت شرکت تضامنی در ترکیه

  1. طبق قانون ترکیه شرکای شرکت تضامنی حتما باید از دو عضو بیشتر باشد.
  2. در شرکت‌های تضامنی ترکیه حداقل یکی از شرکا دارای مسئولیت نامحدود می‌باشد.
  3. مسئولیت هر کدام از شرکای شرکت تضامنی باید در قرارداد کتبی کاملاً درج گردد.
  4. قراردادی که بین شرکا تنظیم می‌شود، در دفترخانه اسناد رسمی ترکیه به ثبت می‌رسد.
  5. میزان سهم هر کدام از شرکا باید به طور کامل در قرارداد مشخص شود. علاوه بر آن نحوه انتقال سهام نیز در صورت فوت شدن هریک از شرکا تعیین گردد.
  6. تمام شرکا در شرکت تضامنی در مقابل بدهی‌ها مسئولیت دارند. به گونه‌ای که حتی اگر سایر اعضا نتوانند قروض خود را پرداخت کنند، شخص مورد نظر مسئولیت تسویه تمام بدهی‌های شرکت را دارا خواهد بود.

شرکت شخصی در ترکیه

یکی دیگر از انواع شرکت‌ها در ترکیه شرکت شخصی است که توسط یک فرد حقیقی تاسیس می‌شود. این گونه شرکت‌ها اساس‌نامه و روزنامه رسمی ندارند، علاوه بر آن در اتاق تجارت استانبول نیز به ثبت نمی‌رسند. بنابراین می‌توان گفت که این شرکت‌ها درواقع شرکت واقعی محسوب نمی‌شوند.
اگر قصد دارید از طریق ثبت شرکت در ترکیه اقامت این کشور را اخذ کنید، باید بدانید که این شرکت برای شما مناسب نیست. زیرا به اتباع خارجی که دارای شرکت شخصی هستند، اجازه کار و اقامت در ترکیه داده نمی‌شود.

شرکت شخصی در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت شرکت شخصی در ترکیه بهتر است یا لیمیتد؟

هر کدام از شرکت‌های مسئولیت محدود و شخصی معایب و مزایای مختص خود را دارا هستند. این‌که کدام یک از این شرکت‌ها برای ثبت در ترکیه مناسب‌ترند، به نوع فعالیت شما و همچنین تعداد نیروی انسانی که قصد دارید در شرکت به کار بگیرید، بستگی دارد. در شرکت‌های لیمیتد قادر خواهید بود طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها را در اساس‌نامه ذکر کنید. همچنین در سال ۲۰۲۲ قانونی در ترکیه تصویب شده که به موجب آن امکان تاسیس این نوع شرکت حتی با یک نفر نیز وجود دارد.

کدام یک از مشاغل در ترکیه احتیاج به ثبت شرکت دارند؟

طبق مقررات این کشور اروپایی راه‌اندازی کلیه تجارت‌ها نیاز به ثبت شرکت در ترکیه دارند. حتی اگر بخواهید در مشاغلی مانند خیاطی، فروش کالا و خدمات، آرایشگری، راه‌اندازی رستوران و غیره فعالیت داشته باشید، نیاز دارید که در ابتدا یک شرکت ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در ترکیه

برای ثبت شرکت در ترکیه لازم است که این مدارک و اسناد را جمع‌آوری کرده و در اختیار مرجع ذی‌صلاح قرار دهید:
1- اصل گذرنامه کلیه اعضای شرکت ( اعتبار گذرنامه شرکا نباید کمتر از شش ماه باشد)
2- دو قطعه عکس ۴*۳ رنگی
3- تعیین آدرس شرکت، شماره تلفن و همچنین کد پستی شرکت
4- مشخص کردن میزان سهام هر کدام از اعضا
5- مشخص نمودن مدیر عامل شرکت و تمام اعضای هیات مدیره
6- مشخص کردن صاحبان حق امضاء
7- تعیین موضوع فعالیت شرکت مربوطه
8- برگزیدن حداقل پنج نام برای شرکت
9- اعطای وکالت به منظور پیگیری امور مربوط به ثبت شرکت
10- فراهم کردن حداقل سرمایه حدود ۱۰۰۰۰ ریال که از این مقدار حدود یک چهارم آن به مدت یک ماه در حساب بانکی شرکت بلوکه می‌شود.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

مراحل ثبت شرکت در ترکیه 5 تا 10 روز کاری طول می‌کشد. در این کشور قوانینی وجود دارد که به موجب آن متقاضی ثبت شرکت در ترکیه  باید حتماً یک حسابدار را به دولت معرفی کند، تا فعالیت‌های رسمی و مالی شرکت مربوطه را انجام دهد. بنابراین توصیه می‌شود که در این مورد دقت به خرج دهید و با انتخاب یک حسابدار مجرب و آگاه از ایجاد چالش‌های بعدی جلوگیری نمایید.
مراحل ثبت شرکت در ترکیه به ترتیب زیر می‌باشد:
1- در گام اول باید اساس‌نامه شرکت را به صورت حرفه‌ای و بدون نقص تنظیم کنید.
2- فرم‌های ثبت شرکت را از ارگان‌های ذی‌ربط دریافت نمایید.
3- در مرحله بعدی لازم است که شماره مالیات شرکت را از خزانه‌داری کشور ترکیه اخذ کنید.
4- دریافت تاییدیه اساس‌نامه از دفتر رسمی ترکیه گام بعدی است.
5- شرکت تازه تاسیس خود را باید در اتاق بازرگانی کشور ترکیه ثبت نمایید.
6- چاپ آگهی در روزنامه رسمی شرکت نیز باید انجام شود.
7- تاییدیه وکالت نامه و همچنین فرم امضا از دفتر رسمی ترکیه دریافت گردد.
8- تنظیم فرم خزانه‌داری کشور ترکیه مرحله بعدی است.
9- سپس برای تایید این فرم و آدرس دفتر شرکت باید به اداره دارایی ترکیه مراجعه کرده و اقدامات لازم صورت گیرد.
10- در مرحله بعد بازرسین خزانه‌داری ترکیه برای تایید آدرس به محل ذکر شده می‌آیند.
11- پس از تایید آدرس باید شماره مالیات شرکت دریافت شود.
12- در گام بعدی اخذ کارت بازرگانی انجام می‌گیرد.
13- سپس گواهینامه موسسات حسابداری صادر می‌شود.
14- در مرحله بعد باید برای شرکت یک حساب بانکی افتتاح کنید.
15- در نهایت نیز یک مشاور مالی رسمی را معرفی نمایید.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

توجه به این نکات برای برآورد هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت در ترکیه ضروری است:
نکته اول: دقت کنید که هزینه ثبت شرکت در ترکیه با توجه به نوع شرکتی که قصد تاسیس آن را دارید، متفاوت است. اگر بودجه چندانی ندارید، بهتر است که روی شرکت‌های مسئولیت محدود و شخصی مانور بدهید؛ زیرا ثبت این قبیل شرکت‌ها نیاز به هزینه کمتری دارد.
نکته دوم: مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که هزینه ثبت شرکت در ترکیه شامل دو مرحله هزینه‌های اولیه و هزینه‌های پس از انجام شدن فرآیند ثبت می‌باشد.
نکته سوم: هزینه‌های اولیه ثبت شرکت در ترکیه  مواردی مانند فیش‌های پرداختی به ارگان‌های مختلف نظیر اتاق بازرگانی، دفاتر حسابداری، روزنامه رسمی و غیره را دربرمی‌گیرد. این هزینه‌ها در واقع توسط خود دولت ترکیه دریافت می‌شوند. هزینه‌های مربوط به وکالت در دفاتر اسناد رسمی نیز جز هزینه‌های اولیه ثبت محسوب می‌شود که حدود ۱۰۰۰ لیر می‌باشد.
نکته چهارم: از آنجا که برای ثبت شرکت در ترکیه لازم است که آدرس محل فعالیت خود را در اختیار مراجع ذی‌ربط قرار دهید، باید یک دفتر کار اجاره کنید. البته طبق قوانین کشور ترکیه می‌توانید آدرس منزل خود را به‌عنوان محل فعالیت شرکت ذکر نمایید. بعضی از افراد آدرس دفاتر مجاز در ترکیه را برای ثبت شرکت درج می‌کنند که بازرس مربوطه به این محل آمده و آنجا را مورد بازدید قرار می‌دهد.
در هر صورت هزینه اجاره دفتر کار هر مقداری که باشد، باید ۲۰ درصد مبلغ آن را به اضافه هزینه‌های مربوط به قبوض برق، گاز، تلفن و غیره ماهیانه به‌عنوان مالیات بپردازید. مجموعه این هزینه‌ها برای افرادی که تازه می‌خواهند کسب و کار خود را شروع کنند، رقم سنگینی است. ازاین‌رو بهتر است که دفترهای مجاز را به‌عنوان محل فعالیت شرکت معرفی کنید. با استفاده از این دفاتر تنها سالی یک بار باید مبلغی را برای اجاره پرداخت کنید و دیگر نیازی به پرداخت ۲۰ درصد اجاره‌بها به عنوان مالیات نخواهید داشت.
نکته پنجم: همان‌طور که گفته شد، ثبت شرکت در ترکیه نیاز به پرداخت هزینه‌های پس از تاسیس نیز دارد که از جمله آنها می‌توان به حقوق مربوط به استخدام حسابدار اشاره کرد. این هزینه‌ها سالانه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیر  می‌باشد. در کنار آن باید هزینه‌های مربوط به مالیات را نیز مورد توجه قرار دهید که ماهانه حداقل ۱۵۰ لیر است.
نکته ششم: برای ثبت شرکت در ترکیه  نیاز به یک حداقل سرمایه دارید که با توجه به نوع شرکت متفاوت است. به‌عنوان مثال برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود چیزی حدود ۱۰ هزار لیر سرمایه اولیه مورد نیاز است.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدت زمان ثبت شرکت در کشور ترکیه

در صورتی که بخواهید به صورت حضوری برای ثبت شرکت مسئولیت محدود اقدام کنید، حدود سه روز کاری زمان لازم است. اگر تمایل داشته باشید که مراحل ثبت را به صورت وکالتی انجام دهید، تنها یک روز کاری زمان کفایت می‌کند. در مورد شرکت‌های با مسئولیت عام قضیه اندک متفاوت است و مدت زمان فرآیند ثبت شرکت به وزارت صنعت و تجارت ترکیه بستگی دارد که این مدت می‌تواند بین ۳ تا ۳۰ روز متغیر باشد.
اگر شما در همان ابتدای کار بدانید که روال اداری ثبت شرکت در ترکیه به چه صورت است و چه مدارکی برای این کار نیاز دارید، تا حد زیادی در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی می‌گردد. آگاه نبودن از سیستم اداری ترکیه باعث می‌شود که فرآیند ثبت شرکت در ترکیه  بیش از آنچه که فکرش را می‌کنید به طول بیانجامد.
ازاین‌رو توصیه می‌کنیم که پیگیری پرونده تاسیس شرکت خود را به کارشناسان آگاه و باتجربه موسسه ثبتی مهرگان بسپارید. با این کار ضمن جلوگیری از اتلاف وقت شما، نیازی به پرداخت هزینه‌های جانبی نیز نخواهید داشت.

آیا اخذ اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت امکان‌پذیر است؟

بسیاری از افرادی که در کشور ترکیه اقدام به ثبت شرکت می‌کنند، در واقع این کار را به منظور اخذ اقامت انجام می‌دهند. مدیر عاملی که موفق به ثبت شرکت در ترکیه شود، می‌تواند برای خود و خانواده‌اش اقامت یک ساله را دریافت نماید. لازم به ذکر است که درخواست اقامت از طریق ثبت شرکت به فاکتورهای متعددی همچون میزان سرمایه شرکت، مقدار پرداخت مالیات، دعوت‌نامه تجاری و سایر عوامل بستگی دارد.
توسط ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید اقامت ترکیه را اخذ کنید؛ اما باید دقت داشته باشید که این روش نسبت به سایر گزینه‌های اقامت هزینه بیشتری را به شما تحمیل می‌کند. اگر هدف شما از ثبت شرکت در ترکیه تنها اخذ اقامت است، توصیه می‌کنیم که از این کار صرف نظر کنید. علی‌رغم تبلیغات زیادی که در این رابطه انجام می‌شود، معمولاً دریافت اقامت ترکیه برای شرکت‌های تازه تاسیس و همین‌طور شرکت‌هایی که غیرفعال هستند، عملاً امکان‌پذیر نیست.

اخذ تابعیت ترکیه از طریق ثبت شرکت

ممکن است که هدف شما از ثبت شرکت در ترکیه اخذ تابعیت این کشور اروپایی و زیبا باشد. در سال ۲۰۱۷ میلادی قوانینی در ترکیه به تصویب رسید که به موجب آن شرایط دریافت تابعیت برای خارجیانی که اقدام به سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌کنند، تغییر کرده است. بنابراین آن دسته از متقاضیانی که برای چند نفر اشتغال‌زایی کنند و میزان سرمایه اولیه آن‌ها از یک مقدار مشخصی بیشتر باشد، توسط دولت ترکیه به رسمیت شناخته می‌شوند.
اگر شرایط زیر را داشته باشید، از جانب دولت ترکیه به رسمیت شناخته خواهید شد و می‌توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید:
1- باید بتوانید حداقل برای ۵۰ نفر اشتغال‌زایی کنید.
2- حداقل ۵۰۰ هزار دلار در این کشور سرمایه‌گذاری نمایید.
3- حداقل ۵۰۰ هزار دلار اوراق قرضه دولتی را بخرید و برای ۳ سال این اوراق را نفروشید.
4- باید بتوانید املاک غیر منقول که ارزش آن‌ها بالای ۲۵۰ هزار دلار باشد، بخرید.
5- حداقل مبلغ۵۰۰ هزار دلار را به مدت سه سال در یکی از بانک‌های ترکیه بگذارید.

استخدام نیروی ترک

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا با ثبت شرکت در ترکیه حتما باید نیروی کار ترک استخدام کنید یا نه؟ در پاسخ باید بگوییم که پس از تاسیس شرکت نیازی به استخدام مردم کشور ترکیه ندارید. درواقع  دولت ترکیه این امکان را در اختیار اتباع خارجی قرار داده است که به صورت قانونی و بدون استخدام نیروی انسانی ترک فعالیت‌های تجاری خود را انجام دهند.

استخدام نیروی ترک

ثبت شرکت در ترکیه موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایای ثبت شرکت در کشور ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه مزایای بسیاری را برای مدیران به همراه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- اخذ اقامت ترکیه برای مدیر عامل شرکت و خانواده او
2- فراهم شدن امکان افتتاح حساب بانکی و برخورداری از مزایای آن
3- اخذ کارت بازرگانی ترکیه
4- اخذ اجازه کار در کشور ترکیه که بعد از 5 می‌توانید شهروندی این کشور را نیز دریافت نمایید.
5- راه‌اندازی بیزینس به شکل کاملاً قانونی
6- بیمه شدن مدیر شرکت

بیمه شرکتی چیست؟

در قسمت قبل اشاره شد که یکی از مزایای ثبت شرکت در ترکیه بیمه شدن مدیر شرکت است. چنانچه مدیر شرکت بیمه خود را ماهیانه و به طور منظم پرداخت کند، می‌تواند از مزایای بیمه SGK بهره‌مند گردد. مهم‌ترین مزیت برخورداری از بیمه مذکور این است که فرد بیمه شده و خانواده او می‌توانند خدمات پزشکی را به صورت کاملاً رایگان دریافت کنند.

سخن پایانی

ثبت شرکت در ترکیه یکی از راه‌های اخذ اقامت و دریافت تابعیت این کشور می‌باشد. به کمک تاسیس شرکت در این کشور می‌توانید از مزایای بسیاری برخوردار شده و راه تجارت خود را هموار سازید. امروزه ایرانی‌های زیادی از این طریق توانسته‌اند منبع درآمد مناسبی برای خود ایجاد کنند و به سودآوری برسند.
پروسه ثبت شرکت‌های مختلف در ترکیه نیازمند اطلاع از مقررات و روال اداری این کشور است. بنابراین توصیه می‌کنیم که از مشاوره افراد آگاه به قوانین کمک بگیرید. کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان می‌توانند بهترین مشاوره لازم را در این رابطه دراختیار شما قرار دهند. برای دریافت مشاوره از تیم حرفه‌ای مهرگان می‌توانید با شماره 02144231712 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.