ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی مهرگان

ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین فرایندی طولانی اما ساده است. مزیت‌های ثبت شرکت در چین به‌قدری زیاد است که در صورت اطلاع از آنها قطعاً وسوسه خواهید شد که این کار را انجام دهید.  چین بزرگ‌ترین مرکز اقتصادی آسیا است و هرساله مهاجران زیادی را از طریق سرمایه‌گذاری جذب می‌کند. چین با تولید ناخالص داخلی 14 تریلیون دلاری دومین اقتصاد بزرگ جهان است. ثبت شرکت یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در چین و مهاجرت به این کشور می‌باشد. هزینه ثبت شرکت در چین حدود 100000 تا 150000 یوان است و مالیات بر ارزش‌افزوده در چین بین 15 تا 25 درصد تخمین زده می‌شود.
چین یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان است و بزرگ‌ترین خانه صادراتی جهان نامیده شده است. چین که یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان جهان نیز می‌باشد، با تأمین نیروی کار ارزان بسیاری از مردم را تشویق به گسترش تجارت خود در این کشور می‌کند. تا پایان این مقاله با ما باشید و در مورد فرایند ثبت شرکت چینی بیشتر بدانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در کشور چین و بهره‌مندی از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های تخصصی در این زمینه، همواره می‌توانید با مشاوران مجرب مؤسسه ثبتی مهرگان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت مشاوره رایگان: 02144231712

مشارکت تجاری بین‌المللی در حقوق چین

در چین، شرکت‌های شرقی و غربی تحت شکل قانونی یک شرکت تجاری فعالیت می‌کنند، اما مالکیت ابزار تولید هنوز به طور کلی توسط دولت کنترل می‌شود. در شرکت‌های سهامی عام، هیئت‌مدیره و بازرسان به امور مربوط به سیاست‌های کلی شرکت می‌پردازند و هیئت‌مدیره نیز مسئولیت اداره امور تجاری را بر عهده دارد. شراکت اقتصادی اصرار دارد که یکی از شهروندان محلی چین به طور رسمی به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره انتخاب شود و یک شرکت خارجی به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره با حق ووتو برای جلوگیری از حاکمیت اکثریت انتخاب شود.
مشاهده می‌شود که آزادسازی سرمایه گذاری خارجی و ارز و همچنین نرخ ارز اعتبارات خارجی و تجارت کالا و خدمات فرصت‌هایی را برای جذب سرمایه خارجی به چین ایجاد کرده است. رشد سریع اقتصادی چین نتیجه ارتباط سازمان یافته این کشور با دنیای خارج و انتقال فناوری و دانش است. می‌توان گفت با ارائه محصولات باکیفیت و کم‌هزینه، ابزار کسب قدرت رقابت اقتصادی را فراهم می‌کند. در واقع چینی تایپ در محصولات باکیفیت ارزان قیمت قابل رقابت است که حجم صادرات آن از این کشور در سال‌های اخیر به سرعت رشد کرده است.
با وجود نظام سوسیالیستی و حزب کمونیست حاکم، چین توانسته است سیاست عمل گرایی را در خدمت سرمایه گذاری آزاد قرار دهد و تنظیم معاهدات انجمن‌های تجاری بین‌المللی نقش مهمی در تحقق اهداف قبلی داشته است.

سیاست‌های سرمایه گذاری ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سیاست‌های سرمایه گذاری

چین یکی از کشورهایی است که سرمایه خارجی را جذب می‌کند و در این زمینه پیشتاز جهان است. دستاوردهای چشمگیر چین در جذب سرمایه خارجی در شرایط رکود اقتصادی جهانی و کاهش سرمایه‌گذاری بین‌المللی منوط به ارائه بسیاری از سیاست‌های سرمایه‌گذاری مطلوب و محتاطانه از سوی این کشور است. از اوایل دهه 1980، چین با سرمایه‌گذاری منابع انسانی، مادی و مالی و ایجاد محیطی مساعد برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کارخانه‌های کارآفرینان خارجی در چین، تأسیسات زیرساختی بسیاری ایجاد کرده است.
چین همچنین بیش از 500 قانون و مقررات مربوط به تجارت خارجی را وضع کرده است که مبنای قانونی و تضمین سرمایه گذاری تجار خارجی در چین را فراهم می‌کند. در اواخر سال 1997، چین فهرست صنایع سرمایه گذاری کارآفرینان خارجی را اصلاح و منتشر کرد و کارآفرینان خارجی را تشویق کرد تا در زمینه‌هایی مانند اکتشافات کشاورزی جامع، انرژی، بزرگراه‌ها و حمل و نقل، مواد خام ضروری، فناوری‌های پیشرفته و جدید و بهره‌برداری جامع سرمایه گذاری کنند.  همچنین حفاظت از منابع و محیط زیست ترویج و حمایت می‌شود.
مطابق مقررات سازمان تجارت جهانی و تعهدات چین در قبال کشورهای خارجی، چین در مجموع 2300 سند حقوقی صادر کرده است که از این تعداد 830 سند لغو و 325 سند اصلاح شده است و نظام حقوقی مربوط به سرمایه گذاری کارآفرینان خارجی مبتنی بر سه قانون اصلی یعنی قانون مؤسسات با سرمایه چینی و خارجی، قانون مؤسسات با همکاری چین و کشورهای خارجی، قانون مؤسسات با سرمایه خارجی است که اساساً مشخصات این قوانین به تصویب رسید.
تا پایان سال 2003، کارآفرینان از بیش از 170 کشور و منطقه در سراسر جهان در چین سرمایه گذاری کردند و تعداد مؤسسات سرمایه گذاری کارآفرینان خارجی به بیش از 400000 رسید. علاوه بر این، شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و شرکت‌های چندملیتی بازار چین را در نظر گرفته‌اند و تقریباً تمام 500 شرکت برتر جهان در چین سرمایه گذاری کرده‌اند. چین همچنین از نظر سرمایه گذاران و جوامع بانکی به عنوان محیط سرمایه گذاری مطلوب در جهان رتبه بندی شده است.

مزایای ثبت شرکت در کشور چین

مواردی مانند نیروی کار ارزان، دسترسی آسان به منابع آب و برق، مالیات ارزان و… از جمله عواملی هستند که تمامی سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در چین ترغیب می‌کند. در زیر مزایای ثبت شرکت در چین را توضیح می‌دهیم.
از آنجایی که چین در حال حاضر یکی از تولیدکنندگان قوی در بسیاری از زمینه‌ها است، بسیاری از کارآفرینان و سرمایه‌داران را برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت‌ها جذب می‌کند. چین در سال‌های اخیر رشد اقتصادی خوبی داشته است. با ثبت شرکت در چین، کارآفرینان می‌توانند روابط تجاری بهتری با این کشور داشته باشند و این شرکت در واقع می‌تواند راهی آسان‌تر و قانونی تر برای انجام تجارت باشد. از آنجایی که چین و ایران نیز مشارکت‌های زیادی دارند، توجه بیشتری به ثبت شرکت در چین می‌شود. در واقع برای بسیاری از معاملات تجاری با چین، ثبت شرکت در آن کشور ضروری است. همچنین برای انجام کارهایی مانند صادرات و واردات، ثبت شرکت در چین این کارها را آسان می‌کند.
1- پس از ایالات متحده، چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است. این امر چین را به مکانی مناسب برای کارآفرینان و سرمایه گذاران برای انجام انواع مختلف فعالیت‌های سرمایه گذاری تبدیل کرده است.
2- عرضه نیروی کار در چین ارزان است. دستمزدهای روزانه ارائه شده در چین در مقایسه با سایر کشورها نسبتاً کمتر است. در نتیجه، شرکت‌ها می‌توانند سریع‌تر و با سرمایه‌گذاری کمتری در نیروی انسانی، تجارت خود را انجام دهند. علاوه بر این، کارکنان خدمات 24 ساعته ارائه می‌دهند که انجام عملیات مختلف را آسان می‌کند.
3- چین بزرگ‌ترین اقتصاد آسیا است. چین به دلیل صادرات محصولات الکترونیکی شهرت جهانی دارد و بسیاری از شرکت‌های اپل و مایکروسافت نیز محصولات خود را برای مونتاژ به این کشور ارسال می‌کنند.
4- زمانی که شرکت‌های چینی تجهیزات وارد می‌کنند، مشوق‌های زیادی در قالب عوارض واردات برای محصولات ورودی به کشور وجود دارد. این به شرکت‌های چینی فرصت‌های بیشتری برای افزایش ارزش سرمایه‌گذاری‌های خود ارائه می‌دهد. شرکت‌های آمریکایی می‌توانند بدون عواقب مالیاتی در چین سرمایه گذاری کنند.
5- شرکت‌های تولیدی چینی برای عملیات مختلف به برق و آب دسترسی خواهند داشت.

ثبت شرکت در چین و شرایط عمومی

جمهوری خلق چین کشوری در شمال شرقی آسیا با حدود 1.4 میلیارد نفر جمعیت و پرجمعیت‌ترین کشور جهان است. مساحت این کشور حدود 9.6 میلیون کیلومترمربع است و کشوری کمونیستی است. دارای 4 بخش اصلی از جمله پکن، تیان جین، شانگهای و چونگ کینگ است. پکن پایتخت جمهوری خلق چین و در عین حال مرکز فرهنگی، اقتصادی و ارتباطی این کشور است. شانگهای مهم‌ترین شهر صنعتی چین و هنگ‌کنگ بزرگ‌ترین مرکز تجاری و بندری چین است. واحد پول این کشور یوان است. جمهوری خلق چین به عنوان یکی از اولین تمدن‌های جهان، از قرن نوزدهم تا به امروز یکی از قدرت‌های اقتصادی پیشرو جهان بوده و هست. به همین دلیل، این کشور مکانی امن برای سرمایه‌گذاری‌های کلان و سودآور سرمایه داران بین‌المللی محسوب می‌شود. یکی از روش‌های سرمایه گذاری در کشور چین ثبت شرکت است.

ثبت شرکت در چین و شرایط عمومی

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

انواع ثبت شرکت در کشور چین

اگرچه ثبت شرکت در چین مزایای زیادی دارد، اما راه‌اندازی شرکت در چین کار چندان آسانی نیست. محیط کسب و کار در چین دائماً در حال تغییر است؛ بنابراین مهم‌ترین مرحله انتخاب روش مناسب برای ثبت کسب و کار و شرکت است. روش‌های مختلف ثبت شرکت در چین در زیر توضیح داده شده است.
در چین نیز مانند سایر کشورهای جهان روش‌های مختلفی برای سازماندهی و ثبت شرکت‌ها وجود دارد. انواع شرکت‌هایی که می‌توانند در چین به ثبت برسند شامل شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت‌های هلدینگ، سرمایه‌گذاری‌های مشترک، شرکت‌های کاملاً خارجی (WFOE)، دفاتر نمایندگی (RO)، شرکت‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی و شراکت هستند. شناخت این نوع شرکت‌ها و درک انواع مختلف سازمان‌های شرکت در چین می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد اینکه کدام شرکت برای شغل شما مناسب است، بگیرید. در ادامه توضیحات این شرکت‌ها را بخوانید.

انواع ثبت شرکت در کشور چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت شرکت‌های خارجی در چین

این شرکت منحصراً توسط خارجی‌ها راه‌اندازی شده و چینی‌ها حداقل دخالت در این شرکت دارند. یکی از مزایای اصلی تشکیل این شکل از شرکت، اصل مسئولیت محدود است. مسئولیت صاحبان سهام و مدیران فقط به مقدار معینی محدود می‌شود.

ثبت شرکت منطقه آزاد چین

سرمایه گذاران خارجی با تأسیس شرکت مناطق آزاد چینی می‌توانند در مناطق ویژه اقتصادی سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران خارجی معمولاً هنگام ایجاد یک نهاد صادرات محور به فکر تشکیل این شرکت خواهند بود.

ثبت شرکت سرمایه‌گذاری مشترک با سهام چین

این شرکت معمولاً با نام EJV یا Equity Joint Venture شناخته می‌شود. به طور معمول، این نوع شرکت توسط یک سرمایه‌گذار خارجی تأسیس می‌شود. علاوه بر سرمایه گذار خارجی، سهام‌دار چینی نیز درصد مشخصی از حقوق صاحبان سهام شرکت را در اختیار خواهد داشت.

ثبت دفتر شعبه در چین

به طور کلی، دفاتر شعبه برای شرکت‌های ثبت شده در خارج از چین مجاز نیستند. فقط شرکت‌هایی که به عنوان یک WFOE کاملاً خارجی یا به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری با منافع چینی ثبت شده‌اند می‌توانند شعبه‌هایی در چین ایجاد کنند.

ثبت دفتر نمایندگی در چین

دولت چین به شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از نمایندگی‌ها را در چین باز کنند. در اصل، ایجاد دفتر نمایندگی نیاز به تأیید قبلی دولت برای تنظیم بازار توسط سازمان تنظیم بازار (SAMR) دارد.

ثبت شرکت‌های ساحلی در چین

شرکت‌های فراساحلی شرکت‌هایی هستند که در هنگ‌کنگ ثبت شده‌اند. از آنجایی که هنگ‌کنگ هنوز بخشی از چین است، می‌توان این شرکت را تشکیل داد. با این حال، مالیات‌های اخذ شده در هنگ کنگ با مالیات‌های اخذ شده در چین متفاوت است.

شرکت با مسئولیت محدود

یک شرکت با مسئولیت محدود چین (LLC) به عنوان یک شرکت محدود چین شناخته می‌شود، شرکا تنها با سهم سرمایه خود مسئول بدهی‌های شرکت هستند.

شرکت محدود شده توسط سهام

شرکت با مسئولیت محدود به این معنی است که مسئولیت سهام‌دار در قبال طلبکاران شرکت محدود به مقدار سرمایه، سرمایه گذاری شده است (که ارزش اسمی سهام نیز نامیده می‌شود). دارایی‌های خصوصی سهام‌داران در صورت ورشکستگی شرکت محافظت می‌شود. یک شرکت سهامی عام باید دارای هیئت‌مدیره‌ای متشکل از 5 تا 19 عضو باشد.

شرکت هلدینگ

شرکت‌های هلدینگ در چین به سرمایه‌گذاران خارجی اجازه می‌دهند تا دارایی‌هایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاری‌ها و مجوزهای تجاری را بدون پرداخت مالیات شرکتی به دست آورند. ساختار معاف از مالیات، شرکت‌های هلدینگ را به گزینه‌ای جذاب برای سازمان‌های تجاری تبدیل می‌کند.

سرمایه گذاری مشترک

جوینت و نچر یا سرمایه گذاری مشترک ترتیبات تجاری است که در آن دو یا چند شرکت توافق می‌کنند که منابع را برای یک هدف یا وظیفه خاص جمع‌آوری کنند. سرمایه گذاری هویت خود را به عنوان یک نهاد مجزا، جدا از سایر منافع تجاری شرکت کنندگان حفظ می‌کند.
سرمایه گذاری مشترک شامل یک گروه چینی و یک گروه خارجی است. سرمایه گذاری مشترک تنها راه حضور سرمایه گذاران خارجی در چین در برخی صنایع است. جوینت و نچر یا سرمایه گذاری مشترک دو نوع اصلی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:
در سرمایه‌گذاری‌های مشترک، شرکت‌ها این حق را دارند که خود را به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود یا به عنوان یک نهاد غیر سهامی تشکیل دهند که در آن شرکا دارای مسئولیت نامحدود هستند. این بدان معنی است که شرکا در قبال هر گونه خسارتی که ممکن است سرمایه گذاری مشترک متحمل شود مسئولیت کامل دارند.
در مورد شرکت‌ها، دو یا چند شرکت توافق می‌کنند که مشترکاً در یک شرکت تجاری جداگانه شرکت کنند. ساختار تجاری یک سرمایه گذاری مشترک یک شرکت با مسئولیت محدود جداگانه (LLC) است که از هر شریک و شرکت در برابر مسئولیت محافظت می‌کند.

متعلق به شرکت‌های خارجی (WFOE)

WFOE در حال حاضر محبوب‌ترین ساختار شرکتی در چین است،  شرکتی که صرفاً توسط احزاب خارجی و بدون مشارکت مستقیم سرمایه گذاران چینی راه‌اندازی شده است. آنها به حداقل سرمایه خارجی نیاز دارند. این شرکت‌ها به شرکت‌های خارجی انعطاف پذیری و کنترل بسیار بیشتری بر عملیات خود ارائه می‌دهند. بسیاری از سرمایه گذاران خارجی تصمیم به ایجاد WFOE برای فعالیت‌های خود در چین می‌کنند.

دفتر نمایندگی (RO)

این شرکت‌ها فقط برای نمایندگی یک شرکت خارجی ثبت شده در چین وجود دارند. این شرکت‌ها به یک شرکت خارجی اجازه حضور محدود در چین را می‌دهند. ROها محدودیت‌های زیادی دارند، از جمله ناتوانی در استخدام کارمندان یا جمع‌آوری سرمایه. این شرکت‌ها به اندازه شرکت‌های سرمایه گذاری مشترک محبوب نیستند.

شرکت دولتی (SOE)

شرکت‌های دولتی (همچنین به عنوان شرکت‌های دولتی یا GOC شناخته می‌شوند) به‌گونه‌ای سازماندهی شده‌اند که اساساً دولت مالک همه چیز است. این شرکت‌ها در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برخی از بخش‌های کلیدی خاصی که برای دولت استراتژیک هستند، مانند هوافضا، مخابرات و برق کار می‌کنند.

شرکت‌های خصوصی

از میان انواع معاملات شرکتی که امروزه در چین انجام می‌شود، شرکت‌های خصوصی مهم‌ترین نوع کسب‌وکار را نشان می‌دهند که چین را از یک غول تحت کنترل دولت، مملو از ناکارآمدی و ضایعات، به یک اقتصاد پویا، مدرن و روبه‌رشد تبدیل کرد. شرکت‌های خصوصی که گاهی اوقات شرکت‌های غیردولتی نیز نامیده می‌شوند، شرکت‌هایی هستند که توسط افراد، گروه‌های خصوصی یا سایر شرکت‌هایی که تحت مالکیت دولت نیستند ثبت شده‌اند.

شرکت‌های شخصی

ساده‌ترین نوع ثبت شرکت، مالکیت انفرادی، معمولاً برای مشاغل بسیار کوچک استفاده می‌شود. یک شهروند چینی تنها فردی است که می‌تواند صاحب یک شرکت باشد. این کسب‌وکارها یک روش معمول برای چینی‌هایی است که یک تجارت ساده مانند مغازه یا رستوران را اداره می‌کنند.
لازم به ذکر است که تأسیس شرکت در چین برای اتباع خارجی تنها در قالب سه ساختار تجاری پایه امکان‌پذیر است. این سه فرمت عبارت‌اند از شرکت‌های کاملاً خارجی (WFOE) سرمایه گذاری مشترک و دفاتر نمایندگی هستند.

شرایط ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین مواردی مانند تعداد مدیران، حضور رئیس و معاون، ثبت آدرس شرکت، و همچنین حضور نماینده قانونی و انتخاب نام مناسب باید در نظر گرفته شود. در زیر برای هر کدام توضیحاتی ارائه می‌کنیم.
1- حداقل تعداد مدیران: شرکت باید حداقل 3 تا 13 مدیر داشته باشد.
2- رئیس و معاون: شرکت باید یک رئیس و یک معاون داشته باشد.
3- آدرس محل کسب کار ثبت شده: شرکت برای انجام تجارت در چین باید آدرس ثبت شده داشته باشد.
4- نماینده قانونی: برای انجام مراحل مربوط به ثبت شرکت‌ها در چین باید یک نماینده قانونی تعیین شود.
5- Reserved name: نام شرکت باید رزرو شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین، مدارک زیر باید تهیه و به وزارت بازرگانی چین، MOFCOM ارسال شود.
1- نام شرکت (طبق ادله)
2- نشانی دفتر ثبت شرکت
3- هویت نماینده قانونی
4- شناسه مدیر شرکت
5- اطلاعات شرکا و مدیران
6- اسناد رسمی شرکا
7- تفاهم‌نامه و اساسنامه
8- سرمایه سهام شرکت
9- پیشنهاد روند کار شرکت همراه با بودجه

مدارک لازم برای ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مجوزهای تجاری موردنیاز برای ثبت شرکت در چین

متقاضیان برای ثبت کسب و کار باید مجوزهای تجاری مربوطه را دریافت کنند. یکی از ابتکارات خوب دولت چین، سیستمی است (پنج فایل در یک فایل) که در آن کلیه مجوزهای تجاری را می‌توان به یک متقاضی اعطا کرد.
به متقاضی مجوزهای زیر اعطا می‌شود:
1- پروانه کسب
2- اعطای کد سازمان، گواهی ثبت سازمان
3- گواهی ثبت مالیات
4- گواهی ثبت تأمین اجتماعی
5- گواهی ثبت آمار
6- شرکت باید دارای مهر رسمی باشد. این مهر شرکت در کلیه اسناد رسمی استفاده می‌شود.

هزینه‌های ثبت شرکت در چین

اگر قصد ثبت و تأسیس یک شرکت در چین را دارید، باید هزینه ثبت شرکت در چین را در نظر بگیرید و در اینجا موارد مهمی را که باید در نظر بگیرید ارائه کرده‌ایم.
هزینه ثبت شرکت‌های مختلف در چین متفاوت است. این بدان معنا نیست که هزینه‌های ثبت‌نام متفاوت است. تفاوت هزینه به این معنی است که میزان سرمایه اولیه موردنیاز برای ثبت شرکت در چین متغیرتر است. به‌عنوان‌مثال، برای ترکیب شرکت‌های ساختار یافته فراساحلی (WFOE)، باید حداقل سرمایه 30000 یوان داشته باشید. البته این تنها هزینه‌ای شما نخواهد بود، اگر به فکر ثبت شرکت در چین هستید، باید هزینه‌های اجاره فضای اداری، افتتاح حساب بانکی، خدمات، کارکنان و سایر موارد را در نظر بگیرید. در اینجا اطلاعاتی در مورد برخی از هزینه‌های راه‌اندازی آورده شده است.
1- هزینه ثبت‌نام: تقریباً 10000 یوان (تقریباً 1460 دلار)
2- هزینه دفتر مجازی: تقریباً 80 دلار در ماه برای بسته دفتر مجازی چین.
3- حداقل سرمایه: 30000 RMB (تقریباً 4440 یورو) برای WFOE در چین.
4- هزینه ثبت شرکت: تقریباً 2000 دلار
5- هزینه‌های حسابداری: هزینه‌های حسابداری از 100 دلار در ماه شروع می‌شود.

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی حقوقی مهرگان 02144231712 5

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین، ابتدا باید نام شرکت و منطقه تجاری خود را انتخاب کنید. مراحل ذکر شده مراحلی است که هر متقاضی برای ثبت شرکت باید طی کند. به خاطر داشته باشید که تکمیل فرایند ثبت کسب و کار دو تا چهار ماه طول می‌کشد. مراحل ثبت شرکت در چین به شرح زیر است.

1. انتخاب دفاتر خدمات و مشاوره ثبت کسب و کار

اگرچه دولت چین تلاش‌های زیادی برای حمایت از مشاغل انجام می‌دهد، اما باید در نظر داشته باشید که فرایند ثبت کسب و کار در این کشور می‌تواند تا حدودی دشوار و زمان بر باشد. انتخاب دفتر مشاوره و کمک کارشناسان مهاجرت روند کاری شما را بسیار آسان می‌کند مؤسسه شریف می‌تواند شما را در این سفر همراهی کند.

2. پیش ثبت‌نام شرکت بازرگانی چینی

متقاضیان باید علامت تجاری شرکت را رزرو کنند؛ بنابراین، تأیید AIC لازم است تا نام شرکت با سایر شرکت‌های چین مغایرت نداشته باشد. فرایند تأیید نام را می‌توان از طریق تنظیم‌کننده بازار SAMR نیز انجام داد. معمولاً حدود 15 روز کاری طول می‌کشد تا فرایند تأیید نام کامل شود.

3. اخذ گواهی ثبت

هنگام ثبت‌نام شرکت، متقاضی ثبت شرکت در چین باید برای گواهی ثبت درخواست دهد. برای تأیید گواهی ثبت شرکت، باید مدارک موردنیاز را به وزارت بازرگانی، MOFCOM و اداره دولتی صنعت و بازرگانی SAIC ارسال کنید.

4. انتخاب مکان و موقعیت شرکت

شرکت دولتی چین بر اساس کسب‌وکارها و مشاغل مردم، مناطق دارای پتانسیل رشد اقتصادی را شناسایی می‌کند؛ بنابراین انتخاب محل شرکت تأثیر زیادی در اقتصاد و درآمد شرکت خواهد داشت.

5. تهیه مدارک موردنیاز

برای دریافت مجوز ثبت شرکت خود، باید تعدادی از اسناد را تهیه کرده و برای تأیید به وزارت بازرگانی چین ارائه دهید.

6. درخواست مجوز کسب و کار

پس از صدور مجوز کسب و کار، بسته به منطقه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید به مجوزهای اضافی نیاز خواهید داشت. در چین، شرکت‌های تولیدی، مواد غذایی، نوشیدنی، ساخت و ساز و مخابرات به مجوزهای اضافی نیاز دارند.

7. ثبت‌نام در اداره امنیت عمومی (PSB)

ایمنی کسب و کار شما را تضمین می‌کند و از بروز هرگونه مشکلی که ممکن است پیش بیاید جلوگیری می‌کند.

8. افتتاح حساب بانکی

برای شروع کسب و کار خود، شرکت شما باید یک حساب بانکی داشته باشد. یک حساب بانکی چینی به شرکت اجازه می‌دهد دستمزدها را دریافت کند و قبوض را بپردازد.

9. ثبت در اداره مالیات در چین

همه شرکت‌ها، از جمله شرکت‌هایی که توسط خارجی‌ها تأسیس شده‌اند، ملزم به رعایت مقررات مالیاتی هستند؛ بنابراین قبل از هر چیز باید اطلاعات اولیه مالی و عملیاتی شرکت و سایر عناصر را ثبت کنید.

مالیات‌های پرداختی برای ثبت شرکت در چین

پس از ثبت شرکت، هر خارجی باید انواع مالیات اعم از مالیات بر درآمد شرکت، مالیات معاملات و … را به دولت چین بپردازد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.
1- مالیات شرکت‌ها: شرکت‌ها باید 25% مالیات بپردازند.
2- مالیات بر معاملات: که به عنوان مالیات بر درآمد ناخالص نیز شناخته می‌شود، این مالیات 3 تا 5 درصد از فروش است.
3- گمرک: مبلغی از کالاهای صادر شده یا وارد شده از چین اخذ می‌شود.
4- مالیات بر ارزش افزوده: در چین بسته به حرفه شخص، نرخ‌های مالیات بر ارزش افزوده متفاوت 3، 6، 9 درصد و 13 درصد وجود دارد.
5- مالیات بر درآمد شخصی: این مالیات از سود سهام‌داران شرکت و حقوق کارکنان اخذ می‌شود.

مالیات‌های پرداختی برای ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

قوانین ثبت شرکت در کشور چین

در اینجا موارد مهمی وجود دارد که یک خارجی باید هنگام ثبت شرکت در چین در نظر بگیرد. بیان می‌شود.
1- قرارداد اجاره دفتر در چین باید از قبل توسط یک سازمان دولتی محلی، مانند یک اداره شهری، تأیید شده باشد.
2- برای ثبت شرکت در چین باید سرمایه‌ای بین 15000 تا 10000000 یوان در نظر گرفت. البته حداقل سرمایه پرداخت شده برای یک شرکت چینی بسته به نوع شرکت متفاوت است.
3- سرمایه شرکت باید طبق الزامات قانون شرکت جمهوری خلق چین توسط حسابرس تأیید شود.
4- شرکت باید متشکل از سهام‌دار، مدیر عامل، نماینده قانونی و هیئت نظارت باشد.
5- هنگامی که سرمایه گذار خارجی شرکت را به عنوان یک شرکت کاملاً خارجی ثبت می‌کند. ثبت‌نام از طریق وب‌سایت وزارت بازرگانی به آدرس mofcom.gov.cn انجام شود.

نکات طلایی بعد از ثبت شرکت در کشور چین

هر خارجی باید بداند که قوانینی وجود دارد که پس از ثبت شرکت در چین باید رعایت شوند. مواردی مانند پرداخت مالیات، گزارش مالی ماهانه و …
1- تهیه گزارش ماهانه از عملکرد مالی شرکت در هر ماه و ارائه گزارش سالانه به SAMR.
2- شرکت‌ها باید 25% مالیات بپردازند. اگر این شرکت تحت نظارت طرح تجاری دولت چین باشد، باید 15 درصد مالیات به دولت چین پرداخت کند.
3- همه شرکت‌ها باید مجمع عمومی سالانه برگزار کنند. در مورد شرکت‌های تضامنی، مدت برگزاری مجمع عمومی عموماً 9 ماه پس از پایان سال مالی است.
4- همه شرکت‌ها موظف‌اند حساب‌های خود را ماهانه مطابق با استانداردهای حسابداری چینی به روز کنند.
5- کلیه شرکت‌ها موظف به تسلیم اظهارنامه مالیات بر درآمد سه‌ماهه شرکت می‌باشند.
6- اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده باید ماهانه و قبل از پانزدهم هر ماه ارسال شود.

شهرهای مناسب برای ثبت شرکت در چین

وقتی نوبت به سرمایه گذاری و ثبت شرکت یا دفتر در چین می‌رسد، باید تصمیمی بسیار هوشمندانه بگیرید و بهترین شهر را انتخاب کنید. هنگام انتخاب بهترین شهرهای چین برای شروع یک کسب و کار، چندین معیار وجود دارد: زیرساخت، استعداد، شبکه بین‌المللی، جمعیت، حمل و نقل، دسترسی و پارکینگ، رقابت، نزدیکی به شرکت‌های دیگر، تصویر و سیاست تجاری.
در زیر، برترین شهرهای چین گزارش شده برای سرمایه گذاری و ثبت کسب و کار در سال 2022 است. اشاره کرده‌ایم:
1- هانگ ژو
2- چنگدو
3- پکن
4- گوانگژو
5- شنژن
6- شانگهای

ثبت شرکت در چین و اخذ کارت اقامت آن

افرادی که مایل به سرمایه گذاری در چین و اخذ اقامت هستند، ابتدا باید شرایط اقامت را از طریق مسیر مورد نظر دریافت کنند. ثبت شرکت در چین برای افرادی که قصد تجارت و سرمایه گذاری در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان را دارند بسیار مناسب است. سرمایه گذاران خارجی می‌توانند پس از تهیه طرح تجاری خود یک شرکت مناسب راه‌اندازی کنند.
البته ثبت کسب و کار به تنهایی منجر به اخذ اقامت نمی‌شود و برای اخذ اقامت فرد باید بتواند علاوه بر داشتن یک طرح تجاری مناسب، سرمایه گذاری پایدار حداقل 10 میلیون RMD معادل 1.43 میلیون دلار آمریکا انجام دهد. البته سرمایه گذاری این مبلغ از ابتدای فعالیت الزامی نیست و اگر بخواهند اقامت دائم بگیرند باید ظرف سه سال این سرمایه گذاری انجام شود. در صورت ثبت شرکت و سرمایه گذاری در مناطقی که دولت به سرمایه گذار نیاز دارد و استخدام چینی و پرداخت مالیات، فرد خارجی می‌تواند یک سال حق اقامت بگیرد. با تمدید این اقامت تا سه سال، می‌توانید پس از سه سال برای اقامت دائم اقدام کنید. برای درخواست اقامت دائم از طریق ثبت تجارت و سرمایه گذاری، شخص باید دارای شرایط زیر باشد:
1- سرمایه گذاری مستمر در چین به مدت سه سال.
2- سابقه اعتباری و مالیاتی سالمی داشته باشد.
3- حداقل 10 میلیون یوان (معادل 1.43 میلیون دلار آمریکا) در چین سرمایه گذاری کرده باشد.
4- در مناطق تحت حمایت چین سرمایه گذاری کند.
5- شخص باید شرکت‌های نوآورانه یا با فناوری پیشرفته در چین تأسیس کرده و توسط دولت‌های استانی حمایت می‌شود.
لازم به ذکر است که سرمایه گذاری کمتری برای سرمایه گذاری در غرب چین و چین مرکزی موردنیاز است.

استانداردهای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در چین

موضوع تأیید استانداردهای سرمایه گذاری یکی از مراحل مهم در راستی آزمایی و انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت سرمایه گذاری است. برای بررسی این موضوع به تحلیل شاخص‌هایی مانند ریسک سرمایه گذاری و شاخص کنترل فساد در چین پرداختیم. متأسفانه از نظر شاخص ریسک سرمایه گذاری که عددی بین 1 تا 7 است، تعداد دارایی‌های توقیف شده در چین در حال حاضر 5 است که این عدد نشان دهنده سطح بالای ریسک است. می‌توانید این نمودار مهم را در زیر مشاهده کنید.

استانداردهای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شاخص مهم دیگری که بررسی کردیم، شاخص کنترل فساد در چین است. این شاخص عددی بین 2.5- تا 2.5 است. عدد پایین به معنای ضعیف‌تر و عدد 2.5 نشان دهنده قدرت این کشور در مبارزه با فساد است. وقتی صحبت از مبارزه با فساد به میان می‌آید، چین در بین کشورهای جهان رتبه خوبی ندارد؛ بنابراین، از این نظر، وضعیت چندان مناسبی نیست.

استانداردهای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت شرکت در چین و شاخص‌های اقتصادی تاثیر گذار

برای بررسی اقتصاد کشور هدف باید تعدادی شاخص را بررسی کنیم. شاخص‌هایی مانند مالیات و تولید ناخالص داخلی. هرچه نرخ مالیات بر درآمد کمتر باشد، برای سرمایه گذاران ایده‌آل‌تر است که شرکت خود را در چین ثبت کنند. نمودار این معنی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

ثبت شرکت در چین و شاخص‌های اقتصادی مؤثر در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

تولید ناخالص داخلی نرخ رشد اقتصادی یک کشور را نشان می‌دهد. هر چه کشور مورد نظر توانایی تولید ناخالص داخلی را داشته باشد، وابستگی آن به سایر کشورها کمتر می‌شود، بنابراین افزایش تولید ناخالص داخلی نشان دهنده رشد اقتصادی آن کشور است. نمودار تولید ناخالص داخلی را می‌توانید در این قسمت مشاهده کنید.

ثبت شرکت در چین و شاخص‌های اقتصادی مؤثر در چین

ثبت شرکت در چین موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت شرکت در چین و طرح کسب‌وکار (بیزینس پلن)

همان‌طور که در بالا ذکر شد افرادی که قصد اخذ اقامت در چین را دارند و قصد مهاجرت به این کشور را دارند ابتدا باید طرح تجاری خود را تهیه کنند. طرح کسب و کار در واقع یک ایده استارت‌آپی است که به صورت علمی تحلیل و تأیید شده است. برای ایجاد طرح کسب و کار شرکت خود، لازم است تمامی اطلاعات لازم از قبیل: جزئیات ایده، مراحل کار، منابع مالی، فعالیت‌های اجرایی، سرمایه گذاران و نیروی انسانی موردنیاز بررسی و توضیح داده شود. برای کاهش ریسک سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین باید ایده خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که تأثیر مثبتی بر اقتصاد این کشور بگذارد. اگر طرح شما منجر به استخدام افراد بیشتر شود، دولت چین توجه بیشتری به آن خواهد داشت. یکی دیگر از نکات مهم در طرح کسب و کار، انتخاب مکان مناسب برای تأسیس شرکت است. اما مهم‌ترین نکات تهیه طرح تجاری شرکت شما در چین موضوع فعالیت شماست. چین از شرکت‌هایی که در زمینه فناوری، پیشرفته و نوآورانه حمایت می‌کند. این مطلب مربوط به مؤسسه ثبتی و حقوقی مهرگان می‌باشد و هرگونه کپی‌برداری از آن حرام است.

ثبت شرکت در چین و نکات مهم نهایی

نکات مهم در مورد ثبت شرکت در چین با توجه به موارد فوق به شرح زیر است:
1- ثبت شرکت به تنهایی منجر به اخذ اقامت نمی‌شود و برای اخذ اقامت نیز فرد باید بتواند پایداری کند. سرمایه‌گذاری‌ها دارای یک طرح تجاری مناسب هستند.
2- متأسفانه بر اساس شاخص ریسک سرمایه گذاری که عددی بین 1 تا 7 است، سطح املاک مصادره شده در چین در حال حاضر 5 است که این عدد نشان دهنده سطح بالای ریسک است.
3- شاخص کنترل فساد در چین در سال‌های اخیر ارزش پایین و حتی منفی را نشان می‌دهد که نشان دهنده سطح بالای فساد در بخش‌های سرمایه و تجارت چین است.
4- برای ثبت شرکت در چین، سه نوع سرمایه گذاری برای خارجی‌ها وجود دارد. جوینت و نچر یا سرمایه گذاری مشترک (که در آن شخص خارجی باید شریک یک شخص چینی باشد، اگرچه اکثر سهام باید در اختیار شخص چینی باشد) شرکت WFOE ثبت شرکت با مسئولیت محدود یک شخص خارجی بدون شریک چینی و ثبت دفتر نمایندگی شرکتی که شخص خارجی در آن نمایندگی می‌کند، شرکت را در چین ثبت می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله به مراحل و شرایط ثبت شرکت در چین و همچنین هزینه  ثبت کسب و کار پرداخته شده است. با شرایط فوق واضح است که تنها برای ثبت شرکت در چین اقامت به شما تعلق نمی‌گیرد و اخذ اقامت  چین  به سرمایه گذاری در آن کشور بستگی دارد. مؤسسه حقوقی ثبت مهرگان همیشه پاسخگوی شما برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در هر کشوری از جهان است.  می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان (02144231712) با این مؤسسه بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.