ثبت شرکت چیست؟

امروزه افرادی که می‌خواهند به کسب و کار خود اعتبار ببخشند، اقدام به ثبت شرکت می‌کنند. در این بین بسیاری از اشخاص با چالش‌های عدیده روبرو می‌شوند و ممکن است فرآیند ثبت شرکت برای آن‌ها فرسایشی و زمان‌بر شود. از این‌ رو تلاش کرده‌ایم که در این مقاله شما را با صفر تا صد فرآیند ثبت شرکت آشنا کنیم، تا پاسخ مناسبی برای دغدغه‌های ذهنی خود بیابید.
 اگر شما نیز در فکر این هستید که با ثبت شرکت کسب و کار خود را به یک فعالیت اقتصادی پایدار تبدیل کنید، تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید.
می‌توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه با شماره 02144231712 تماس حاصل فرمائید. کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

با مفهوم شرکت آشنا شوید

معنای لغوی شرکت، شریک شدن دو یا چند نفر در کار و یا مال است. در اصطلاح حقوق، شرکت مجموعه قراردادهایی است که به واسطه آن افراد در یک کسب و کار شریک شده و سود حاصل از آن فعالیت را بین شرکا تقسیم می‌کنند.
هنگامی که ثبت شرکت صورت می‌پذیرد، از این به بعد کلیه فعالیت‌های انجام گرفته به نام شرکت تاسیس شده خواهد بود. همچنین تمام مسئولیت‌ها متوجه شخصیت حقوقی شرکت است نه موسسین آن. این مسئله کاملا به نفع شرکا است، زیرا در صورتی که فرد بخواهد در قالب شخصیت حقیقی به فعالیت تجاری بپردازد، در صورت ضرر کردن اموالش ضامن پرداخت تمامی بدهی‌ها است. در صورتی که با تشکیل شرکت هر یک از سهام‌داران تا حد محدودی در مقابل پرداخت بدهی‌های شرکت مسئولیت دارند. البته این مسئله در مورد شرکت تضامنی صدق نمی‌کند.

با مفهوم شرکت آشنا شوید

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل ثبت شرکت

ثبت شرکت اصول و قواعد خاص خود را داراست و نیاز به طی کردن یک‌سری روال اداری دارد. به طور کلی مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به صورت زیر است:
۱) انتخاب نوع شرکت متناسب با موضوع فعالیت
۲) مشخص کردن سهامداران (شرکای شرکت)
۳) تعیین میزان سرمایه اولیه شرکت
۴) مشخص کردن حیطه کاری شرکت
۵) برگزیدن نام مناسب برای شرکت
۶) مشخص کردن سمت اعضای شرکت و حق امضاء
۷) جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای ارائه به اداره ثبت شرکت‌ها
۸) ثبت نام اینترنتی در سامانه
۹) ارسال کردن مدارک مورد نیاز در کنار نامه تایید نام اداره
۱۰) مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها برای امضاء و ارائه مدارک و اسناد لازم
۱۱) انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار
پروسه ثبت شرکت در صورت عدم اطلاع از قوانین ممکن است بسیار طولانی شود. موسسه مهرگان می‌تواند در تنظیم مدارک لازم به شما کمک کرده و پرونده ثبت شرکت را به سهولت و در اسرع وقت پیگیری کند. برای دریافت راهنمایی در این خصوص از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

مراحل ثبت شرکت

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

انتخاب نوع شرکت

برای ثبت شرکت، در گام اول باید نوع فعالیت خود را مشخص کرده و شرکتی را راه‌اندازی کنید که با کسب و کار شما هماهنگ باشد. به طور کلی شرکت‌ها به دو دسته تجاری و مدنی تقسیم می‌شوند. شرکت تجاری با هدف کسب سود و تقسیم آن بین اعضا تشکیل می‌گردد و شامل هفت نوع مختلف است که عبارتند از:
شرکت سهامی که خود به دو شاخه سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شود.
۱)‌ شرکت مختلط غیر سهامی
۲) شرکت مختلط سهامی
۳) شرکت با مسئولیت محدود
۴) شرکت تعاونی
۵) شرکت تضامنی
۶) شرکت نسبی
اگر کسب ‌وکاری که قصد راه‌اندازی آن را دارید، فعالیت‌های غیرتجاری را در بر‌می‌گیرد، بهتر است که اقدام به تاسیس شرکت غیرتجاری کنید. این گونه از شرکت‌ها به سهولت ثبت می‌شوند و در بسیاری از شرایط معاف از مالیات هستند.
در طرف مقابل چنانچه می‌خواهید، در امور تجاری فعالیت کنید، توصیه می‌شود که شرکت تجاری را برای تاسیس برگزینید. به عنوان مثال اگر تمایل دارید که با اعضای خانواده و یا جمعی از دوستان خود یک کسب و کار تجاری را راه‌اندازی کنید، شرکت با مسئولیت محدود بهترین گزینه برای شماست. این شرکت‌ها برای فعالیت‌های کوچک تجاری بسیار مناسبند.
اگر هدف شما ایجاد یک کسب ‌وکار وسیع و جذب سرمایه‌گذار است، بهتر است، ثبت شرکت سهامی خاص را انتخاب کنید. توسط این گونه شرکت‌ها به راحتی می‌توانید در مناقصات شرکت کرده، یا برای دریافت وام و تسهیلات بانکی اقدام کنید. اگر نمی‌دانید که چه نوع شرکتی با کسب وکار شما هماهنگ است، می‌توانید برای دریافت راهنمایی از خدمات موسسه مهرگان استفاده کنید.

مشخص کردن سهامداران (شرکای شرکت) و میزان سرمایه اولیه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مشخص کردن سهامداران (شرکای شرکت) و میزان سرمایه اولیه​

شما هیچ گاه به تنهایی نمی‌توانید اقدام به ثبت شرکت کنید، بلکه باید برای خود یک یا چند شریک انتخاب نمائید. تعداد شرکا یا سهامدارن با توجه به نوع شرکت فرق می‌کند. تعداد اعضا و میزان سرمایه لازم برای هریک از شرکت‌ها در زیر آمده است:

الف) شرکت‌های تعاونی

این نوع شرکت‌ها برای تاسیس باید 7 نفر عضو داشته باشند. تعداد اعضای هیات مدیره در شرکت تعاونی بین 3 تا 7 نفر متغیر است. سرمایه این شرکت‌ها نامحدود است و میزان آن بستگی به موسسین دارد. در ماده 4 قوانین مربوط به تشکیل تعاونی‌ها آمده است که حداقل سرمایه برای تشکیل شرکت تعاونی عام باید 10 میلیون تومان باشد. این میزان برای شرکت تعاونی خاص کمتر بوده و حدود یک میلیون تومان می‌باشد.

ب) شرکت‌های سهامی عام

حداقل تعداد سهامداران 5 نفر است، اما گاهی بیشتر نیز می‌شود. حداقل مقدار سرمایه این قبیل شرکت‌ها نیز باید مبلغ 500 هزار تومان باشد. نکته مهم این است که میزان سهم آورده موسسان شرکت سهامی عام نباید کمتر از 20 درصد سرمایه شرکت باشد. از این مبلغ حدود 35 درصد آن توسط بنیان‌گذاران شرکت به صورت نقدی تهیه شده و در حساب بانکی شرکت واریز می‌شود.

ج) شرکت‌های با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز به 2 شریک دارید و حداقل 100 هزار تومان سرمایه اولیه مورد نیاز است. تعداد اعضای هیئت مدیره در این نوع شرکت حداقل یک نفر است و میزان مسئولیت شرکا به مقدار سهمی بستگی دارد که در شرکت مربوطه سرمایه گذاری کرده‌اند.

د) شرکت‌های نسبی

این شرکت‌ها با حضور حداقل دو نفر قابل تاسیس هستند. برای تشکیل شرکت مقدار سرمایه خاصی مشخص نشده است. تعداد اعضای هیات مدیره شرکت نسبی می تواند یک نفر یا گاهی بیشتر از یک نفر هم باشد. مسئولیت شرکا در این نوع شرکت با توجه به سهم الشرکه آن‌ها تعیین می‌گردد.

ه) شرکت‌های تضامنی

تعداد شرکا باید 2 نفر باشد. برای تاسیس این گونه شرکت‌ها سرمایه‌ای مشخص نشده است، یعنی هیچ محدودیتی برای حداقل میزان سرمایه وجود ندارد. تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت تضامنی می‌تواند یک نفر یا در مواردی که لازم است، بیشتر هم باشد.

و) شرکت‌های مختلط سهامی

این شرکت شامل دو گروه سهام‌دار می‌باشد. تعداد اعضای سهام‌دار حداقل 2 نفر است و نیاز به 1 شریک ضامن نیز هست. میزان سرمایه به موسسین بستگی دارد و حداقلی برای آن تعیین نشده است. تعداد اعضای هیئت مدیره نیز یک نفر یا بیشتر می‌تواند باشد.

ز) شرکت‌های مختلط غیر سهامی

این دسته از شرکت‌ها هم شامل دو دسته شریک هستند، یک دسته شریک با مسئولیت محدود و گروه دیگر شرکای ضامن می‌باشند. شرکت‌های مختلط غیر سهامی با حضور حداقل 2 نفر تشکیل می‌شوند و مقدار سرمایه می‌تواند متفاوت باشد، یعنی محدودیتی برای آن وجود ندارد. تعداد اعضای هیئت مدیره هم بستگی به شرایط موسسین دارد و یک نفر یا بیشتر می‌تواند باشد.

سهامداران و سرمایه اولیه

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

موضوعات فعالیت شرکت

هنگام ثبت شرکت، مشخص کردن موضوع فعالیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر در این مرحله دقت لازم را به کار نبرید، ممکن است بعدا با مشکلات و چالش‌هایی روبرو شوید.
موضوعات مختلف فعالیت شرکت‌ها معمولا در ۴ دسته جای می‌گیرند:
دسته اول: موضوعاتی هستند که توسط افراد عادی قابل ثبت نیستند، بلکه تنها نهادهای دولتی و حاکمیتی می‌توانند در این قبیل موضوع‌ها فعالیت داشته باشند.
دسته دوم: موضوعاتی هستند که قبل از ثبت باید نسبت به اخذ مجوز از سازمان‌های ذی‌ربط و یا وزارت خانه اقدام گردد. در صورت دادن مجوز، اصل برگه مجوز به اداره ثبت شرکت‌ها فرستاده می‌شود.
دسته سوم: این گروه از موضوعات برای ثبت به مجوز احتیاج ندارند، اما در مراحل بعد و برای فعالیت شرکت، موسس باید از نهادهای مرتبط مجوز بگیرد.
دسته چهارم: موضوعاتی که در این دسته قرار می‌گیرند، در هنگام ثبت و بعد از آن هیچ احتیاجی به مجوز ندارند.

موضوعات فعالیت شرکت

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

برگزیدن نام مناسب برای شرکت

نام شرکت به صورت سه سیلابی انتخاب می‌شود، یعنی از سه کلمه تشکیل شده است. این نام‌ها را باید به ترتیب اولویت در فرم‌های مربوطه ذکر کرده و در اختیار اداره ثبت شرکت‌ها قرار دهید. نام شرکت باید طوری انتخاب شود که از سوی اداره ثبت شرکت‌ها مورد تایید قرار گیرد. اگر این نام با شئونات جمهوری اسلامی ایران مطابقت نداشته باشد، اداره ثبت شرکت‌ها آن را قبول نمی‌کند.
مهم‌ترین فاکتور در انتخاب نام، تکراری نبودن آن است؛ زیرا هیچ دو شرکتی نمی‌توانند نام یکسان داشته باشند. در صورتی که اسم انتخابی شما با نام شرکت دیگری مشابه باشد، بلافاصله از سوی اداره ثبت شرکت‌ها رد می‌شود. یکی دیگر از مولفه‌های تاثیر گذار در پذیرش نام این است که اسم انتخاب شده باید دارای ریشه فارسی باشد. آن دسته از نام‌هایی که لاتین باشند، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.
به طور کلی نام انتخاب شده برای شرکت باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:
۱) نام مورد نظر باید در فرهنگ معین یا دهخدا دیده شود، یعنی دارای ریشه فارسی باشد.
۲) نام باید سه سیلابی باشد و تمام سیلاب‌ها از حروف برگزیده شود.
۳) نام انتخابی تکراری نباشد.
۴) در نام شرکت نباید از اسامی خاص استفاده شود.
۵) نام باید موجب فریب افکار عمومی نگردد.
۶) نام مورد نظر نباید اسامی دانشمندان و شعرای عصر حاضر باشد.
۷) استفاده از واژه‌های عربی در نام شرکت مجاز نیست.
۸) به کار بردن کلمات ملی مانند تهران در نام شرکت نیاز به اخذ مجوز از فرمانداری دارد.

برگزیدن نام مناسب شرکت

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نکات مهم برای ثبت انواع شرکت

بعضی از نکات مهم وجود دارند که اگر در فرآیند ثبت کردن شرکت به آن‌ها توجه کافی نداشته باشید، ممکن است، پروسه ثبت را طولانی‌تر کنید. در ادامه بحث این نکات آورده شده است:
۱- به هنگام انتخاب اعضای هیئت مدیره توجه داشته باشید که هیچ یک از این افراد نباید دارای شغل دولتی باشند.
۲- اعضای هیئت مدیره می‌توانند همزمان در شرکت دیگری در کادر هیئت مدیره عضو باشند.
۳- فردی که به‌ عنوان مدیر عامل برگزیده می‌شود، نمی‌تواند همزمان در شرکت دیگری در سمت مدیر عاملی خدمت کند.
۴- بعد از این‌که نام مناسب را برای شرکت خود انتخاب کردید و این اسم توسط کارشناسان اداره ثبت مورد تایید قرار گرفت، حال دو ماه مهلت قانونی دارید، تا ثبت شرکت را به اتمام برسانید. چنانچه در این بازه زمانی دو ماهه موفق نشوید فرآیند ثبت را انجام دهید، باید مجددا نام انتخاب کنید و از اداره تائیدیه اخذ نمائید.
۵- شرکت سهامی عام برای انجام فعالیت‌های وسیع و همچنین صنایع بزرگ مناسب است.
۶- شرکت تضامنی یکی از پرمسئولیت‌ترین انواع شرکت‌های تجاری محسوب می‌شود. پس بهتر است زمانی اقدام به تاسیس این دسته از شرکت‌ها کنید که از طرف قانون الزام وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال برای ثبت صرافی مجبور هستید که شرکت تضامنی تشکیل دهید.
۷- به منظور تاسیس شرکت تعاونی نیازمند دریافت مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستید.
۸- شرکت با مسئولیت محدود به راحتی ثبت می‌شود و نسبت به سایر شرکت‌ها به تشریفات اداری بسیار کمتری احتیاج دارد.

نکات مهم برای ثبت انواع شرکت

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مشخص کردن سمت اعضای شرکت و حق امضاء

با توجه به نوع شرکتی که در شرف تاسیس است، اعضاء هیئت مدیره در جلسه مجمع انتخاب می‌شوند. تمام سهامداران شرکت باید در این جلسه حضور داشته باشند و در رای گیری شرکت کنند. شرکاء تنها حق دارند که اعضاء هیئت مدیره را برگزینند، مشخص کردن سمت اعضاء هیات مدیره در طی جلسه‌ای که هیات مدیره برگزار می‌کنند، تعیین می‌گردد. این هیات از بین خود فردی را به سمت مدیر عاملی شرکت انتخاب می‌کنند.

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای ارائه به اداره ثبت شرکت‌ها

برای ثبت انواع مختلف شرکت به مدارک مختلفی نیاز دارید. مدارک مربوطه مانند: کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضاء، تقاضانامه و اساسنامه شرکت و غیره را باید به دقت جمع‌آوری کرده و در اختیار اداره ثبت شرکت‌ها قرار دهید. چنانچه در خصوص تنظیم مدارک خود احتیاج به راهنمایی دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهرگان در ارتباط باشید.

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای ارائه به اداره ثبت شرکت‌ها

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت نام اینترنتی در سامانه ثبت شرکت‌ها

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی این امکان برای افراد فراهم شده است که ثبت شرکت را به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری انجام دهند. متقاضیان ثبت شرکت می‌توانند تمام مراحل اولیه درخواست خود را مبنی بر تاسیس شرکت، از طریق سامانه ثبت شرکت ها و موسسات انجام دهند. این روش موجب سهولت فرآیند ثبت و صرفه جویی در وقت متقاضی می‌گردد.

ارسال کردن مدارک و مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها

پس از تهیه مدارک و تکمیل اینترنتی اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، باید کلیه این مدارک از طریق پست به اداره ارسال شود. وقتی مدارک را برای اداره ثبت شرکت‌ها می‌فرستید، با سه حالت زیر مواجه می‌شوید:
۱) رد پرونده: در این حالت پرونده از سوی اداره رد شده و به آدرس شما فرستاده می‌شود.
۲) اعلام برطرف کردن نقص در پرونده: در این قبیل موارد در بعضی از مدارک ارسال شده نقص وجود دارد، ازاین‌رو به منظور برطرف کردن نواقص به آدرس شما عودت داده می‌شود.
پذیرش پرونده: در این حالت مدارک شما تکمیل است و شرکت به ثبت می‌رسد.
در صورت پذیرش مدارک، فرد به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و دفاتر موجود در این اداره و همچنین مدارک شرکت ثبت شده را امضاء می‌کند. پرداخت هزینه‌های قانونی ثبت شرکت نیز باید انجام شود.

انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه کثیرالانتشار کشور و روزنامه رسمی

در آخرین مرحله ثبت شرکت، فرد متقاضی به سایت روزنامه رسمی مراجعه کرده و هزینه لازم برای انتشار آگهی ثبت شرکت را پرداخت می‌کند. علاوه بر آن پرداخت هزینه انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار نیز باید از طریق سایت اداره ثبت شرکت‌ها انجام گردد. پس از این‌که آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار صورت پذیرفت، هر دو روزنامه مذکور به آدرس شخص ارسال خواهد شد.

هزینه ثبت شرکت

فاکتورهای مختلفی در میزان هزینه ثبت شرکت دخیل هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) نوع شرکت: هر کدام از انواع شرکت‌ها از نظر هزینه ثبت با دیگری تفاوت دارند. به عنوان مثال میزان بودجه‌ای که برای ثبت شرکت سهامی خاص مورد نیاز است، با بودجه لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود فرق می‌کند. هزینه تمبر ثبتی یا مالیاتی و همچنین هزینه‌های قانونی نیز با توجه به نوع شرکت متفاوت است.
۲) بزرگی یا کوچکی شرکت: در شرکت‌های کوچک هزینه روزنامه رسمی ثابت است، اما اگر شرکت بزرگ باشد، مقدار مبلغ بیشتری باید پرداخت کنید. در شرکت‌های بزرگ برای مواردی نظیر آگهی‌های ثبتی، واریزی‌ها و غیره نیز باید بودجه بیشتری در نظر گرفته شود. معمولا در شرکت‌های با تعداد اعضای بیشتر، مقدار هزینه‌ها گران‌تر تمام می‌شود.
به طور کلی مبلغی که موسسین برای ثبت شرکت باید بپردازند، شامل این وارد است:
۱) واریزی اداره ثبت: کل هزینه‌های این اداره شامل هزینه پست، مبالغ جزئی اداره، هزینه تعیین اسم شرکت و حق الثبت می‌شود. میزان حق الثبت با توجه به سرمایه اولیه تعیین می‌گردد.
۲) هزینه انتشار آگهی: باید یک آگهی در روزنامه رسمی و یکی هم در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر شود که مقداری هزینه به فرد تحمیل می‌کند.

هزینه ثبت شرکت

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مشخص کردن اعضا شرکت

۱- مدیرعامل
۲- رئیس هیئت مدیره
۳- نائب رئیس هیئت مدیره
۴- عضو اصلی هیئت مدیره
۵- عضو علی البدل هیئت مدیره
مدیر عامل شرکت موظف است که کلیه امور مدیریتی شرکت را به نحو احسن انجام دهد. اجرایی کردن تمام تصمیماتی که در جلسات شرکت گرفته می‌شود، بر عهده مدیر عامل قرار دارد. رئیس هیئت مدیره نیز مکلف است که تنظیم کردن جلسات برگزار شده در شرکت و دعوت سهام‌داران را انجام دهد. البته لازم به ذکر است که حدود اختیارات مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره باید در اساس‌نامه شرکت به طور کامل درج شود.
در صورتی که رئیس هیئت مدیره حضور نداشته باشد، انجام وظایف او را نائب رئیس هیئت مدیره بر عهده می‌گیرد. عضو اصلی هیئت مدیره نیز در جلسات شرکت حق رای دارد و می‌تواند در تمام تصمیم‌ها دخالت داشته باشد.

طول مدت ثبت شرکت

زمانی که طول می‌کشد، تا یک شرکت ثبت شود، به نوع شرکت، حوزه فعالیت شرکت و تکمیل مدارک بستگی دارد. چنانچه متقاضی ثبت شرکت تلاش کند که مدارک ظرف مدت کوتاهی و بدون نقص و کاستی آماده شود، چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ روز کاری طول می‌کشد، تا فرآیند ثبت شرکت به سرانجام برسد.

شرط سنی در ثبت شرکت

افرادی که تمایل دارند برای ثبت شرکت اقدام کنند، باید به سن قانون رسیده باشند، البته این موضوع شامل حال همه اعضای شرکت نمی‌شود. اگر یک یا چند نفر از سهامداران شرکت به هیجده سالگی رسیده باشند، نیز کفایت می‌کند. به عنوان مثال در شرکت‌های با مسئولیت محدود باید حداقل یکی از شرکای شرکت به سن قانونی یعنی ۱۸ سالگی رسیده باشد. برای شرکت‌های سهامی خاص این تعداد به دو نفر افزایش می‌یابد.

آیا همه افراد مجاز به ثبت شرکت هستند؟

طبق قوانین کشور ایران همه افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند برای ثبت شرکت اقدام کنند. حتی اشخاص غیر ایرانی نیز از نظر قانونی این حق را دارند که در داخل کشور شرکت تاسیس نمایند. افرادی که دارای سوء پیشینه هستند، می‌توانند به عنوان سهام‌دار و یا موسس، شرکت مورد نظر خود را تشکیل دهند. این دسته از اشخاص مجاز نیستند که تا زمان برطرف شدن سوء پیشینه کیفری درسمت‌هایی نظیر مدیرعاملی فعالیت داشته باشند. همچنین نمی‌توانند عضو هیئت مدیره شرکت شوند.

آیا شرکت‌ها پس از ثبت باید حتما برای پلمپ دفاتر اقدام کنند؟

بعضی از افراد گمان می‌کنند که پس از انتشار آگهی در روزنامه فرآیند ثبت به پایان رسیده است. در صورتی که صاحبان شرکت باید دفاتر قانونی را سالیانه تکمیل و پلمپ کنند. پلمپ دفاتر اجباری است و تمام شرکت‌ها موظفند برای محاسبه مالیات این کار را انجام دهند.
اگر در شرکتی تا پایان سال مالی دفاتر پلمپ و کامل نشوند، شرکت مشمول جرایم مالیاتی می‌شود. حتی شرکت‌های غیر فعال نیز مکلفند که این دفاتر را پلمپ کرده و به ‌صورت سفید نگهداری کنند و در پایان سال مالی به مراجع ذی‌ربط تحویل دهند.

گرفتن کد کارگاهی بیمه پس از ثبت شرکت

یکی دیگر از اقداماتی که مدیران شرکت پس از انجام فرآیند ثبت شرکت ملزم به انجام آن هستند، اخذ کد کارگاهی بیمه است. اهمیت این موضوع به خاطر این است که شرکت‌ها باید کارمندان خود را بیمه کنند. برای انجام این کار نیز ضروری است، کد کارگاهی بیمه را از سازمان تامین اجتماعی اخذ نمایند. در صورتی که این کار صورت نپذیرد، سازمان تامین اجتماعی اقداماتی برای جریمه کردن شرکت انجام خواهد داد.
نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید، این است که اگر قصد دارید شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنید، کد کارگاهی بیمه را باید در زمان ثبت دریافت نمائید. در شرکت‌هایی مثل سهامی خاص نیز ظرف دو ماه پس از ثبت بهتر است که برای اخذ این کد اقدام کنید.

سخن پایانی

ثبت شرکت موجب قانونی شدن فعالیت‌ اعضای شرکت شده و آن‌ها را از امکاناتی نظیر دریافت تسهیلات بانکی و غیره بهره‌مند می‌کند. فرآیند ثبت شرکت پیچیدگی‌های خاص خود را داراست و هر گونه خطا باعث می‌شود که پرونده از سوی اداره ثبت شرکت‌ها برگشت بخورد. بنابراین توصیه می‌شود، افرادی که قصد تاسیس شرکت دارند، حتما از راهنمایی افراد خبره و آگاه استفاده کنند.
موسسه ثبتی مهرگان با برخورداری از کادر مشاوره‌ای مجرب و حرفه‌ای به شما کمک می‌کند که فرآیند ثبت شرکت و روند پیگیری پرونده را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید. برای دریافت مشاوره از این کارشناسان برجسته، کافیست که از طریق سایت اقدام نمائید.
برای دریافت مشاوره از این کارشناسان برجسته، کافیست که از طریق سایت اقدام نمائید و با شماره 02144231712 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.