رتبه بندی

رتبه بندی

یکی از مهم‌ترین وظایفی که هر شرکت یا شرکتی پس از تاسیس باید به آن دست یابد، گرفتن رتبه است. رتبه‌بندی شرکتها مزایای زیادی برای هر شرکتی دارد، به عنوان مثال با کسب رتبه مناسب برای شرکت خود می‌توانید با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شوید و تمام تلاش خود را برای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف خود انجام دهید. همچنین با اطلاع از رتبه شرکت خود می‌توانید استراتژی ها و اهداف بلندمدتی را برنامه‌ریزی کنید و در کمترین زمان ممکن به نتایج دلخواه برسید.
همچنین با کسب رتبه خود می‌توانید جایگاه شرکت خود را در زمینه فعالیت خود بهتر درک کرده و با رقبای خود به رقابت بپردازید. در ادامه مطلب در مورد کسب رتبه، توضیح شرایط مورد نیاز برای کسب رتبه، نظام سجت و کسب رتبه با ما همراه باشید.
قبل از آن لازم میدانیم به این نکته اشاره کنیم، اگر می‌خواهید درباره رتبه بندی شرکتها اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید از طریق موسسه ثبتی مهرگان، با استفاده از شماره تماس مشاوره رایگان 02144231712 با کارشناسان مجرب این موسسه در ارتباط باشید.

رتبه بندی

رتبه بندی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شرح کامل گرید شرکت

رتبه‌بندی شرکتها یکی از مهمترین کارهایی است که شرکتها پس از ثبت شرکت انجام می دهند. رتبه بندی معیاری است که به یک شرکت اعتبار می‌دهد. طبقه‌بندی را می‌توان معیاری از ، ظرفیت، شایستگی و استعدادی دانست که بر اساس استانداردها و مقررات از پیش تعیین شده توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، تعیین و به یک شرکت واگذار می‌شود.
واضح است که هر یک از طرفین قرارداد مایل به مذاکره و عقد قرارداد با شرکتی هستند که بر اساس صلاحیت‌های تخصصی، معیارهای ارزیابی و تجربه علمی و فنی تایید شده است و این تاییدیه واجد شرایط، صلاحیت آموزشی شرکت می‌باشد.
این ترتیب بر اساس سابقه  برای اجرای صحیح قراردادهای مربوطه با توجه به تعداد نفرات، صلاحیت‌های مالی، اقتصادی، فنی، مهندسی و علمی و اظهارنکار و سوابق بیمه‌ای برای اجرای صحیح قراردادهای مربوطه با توجه به تعداد نفرات، صلاحیتهای مالی، اقتصادی، فنی، مهندسی و علمی و اظهارنامه آخرین سال کاری شرکت قابل ارزیابی است.

چگونه گرید شرکت بگیریم

مقیاس رتبه‌بندی شرکتهای ساختمانی از 1 تا 5 و مقیاس رتبه‌بندی شرکت‌های مشاور از 1 تا 3 می باشد که رتبه اول به شرکت‌های پیمانکاری و مشاور با بالاترین کیفیت تعلق می‌گیرد. اما در صورتی که پیمانکار و شرکت های مشاور حداقل شرایط طبقه بندی را داشته باشند. آنها به ترتیب در رتبه های پنجم و سوم قرار خواهند گرفت.
رتبه‌بندی شرکتهای پیمانکاری و مشاور از طریق سامانه الکترونیکی ساجات تنظیم می شوند، یعنی شرکتها باید در سامانه ثبت نام کرده و مدارک لازم را برای اخذ طبقه‌بندی در این سامانه بارگذاری کنند تا پس از عبور از فیلترهای مختلف امتیاز کسب شود.
پس از طی مراحل زیر رتبه‌بندی شرکتها مشخص می شود. رتبه بندی شرکتها علاوه بر نشان دادن کارایی و توانایی شرکتها در زمینه های مختلف، امکان عقد قرارداد با نهادها و شرکت‌های دولتی را نیز فراهم می کند.
اگر شرکت پیمانکاری دارید که رتبه بندی ندارد، شرکتها و سازمانهای دولتی اجازه همکاری با شرکت شما را ندارند. شرکتهای پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی موظف به اخذ گواهی صلاحیت پیمانکاری هستند.

چگونه گرید شرکت بگیریم

رتبه بندی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل رتبه بندی شرکتها

 1. ثبت نام اولیه در سامانه ساجات و دریافت شناسنامه و کد رهگیری
 2. مدارک مورد نیاز را در سامانه ساجات بارگذاری کنید
 3. مدارک مورد نیاز را به سازمان ساجات منظمة ارسال کنید
 4. پرداخت فیش و عوارض مربوط به صندوق این سازمان
 5. پیگیریهای لازم جهت اخذ درخواست از شرکتها

نحوه ثبت نام در سامانه ساجات

افرادی که قصد استفاده از خدمات سامانه ساجات را دارند باید ابتدا وارد سامانه شده و مراحل ثبت نام در سامانه را انجام دهند. کلیه ثبت نام‌ها در سامانه ساجات به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام خواهد شد.
برای ثبت نام در این سامانه مطمئن شوید که در مراحل ثبت نام آدرس ایمیل خود را به درستی وارد کرده‌اید. همچنین شناسه کاربری پیشنهادی باید به صورت دقیق وارد شود. زیرا پس از ثبت این اطلاعات امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت. مراحل ثبت نام در این سامانه در زیر آمده است.
ابتدا به سایت اصلی ساجات به آدرس sajat.mporg.ir مراجعه کنید. پس از ورود به این وب سایت، باید روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید.

نحوه ثبت نام در سامانه ساجات

اکنون فرم پیش ثبت نام شما در سامانه ساجات نمایش داده می شود. برای ثبت نام در این سامانه ابتدا باید هدف از ثبت نام را انتخاب کرده و سپس ایمیل و شناسه کاربری پیشنهادی را وارد کنید.

نحوه ثبت نام در سامانه ساجات

پس از وارد کردن ایمیل، ایمیلی به ایمیل شما ارسال می‌شود که با آن می‌توانید حساب کاربری خود را فعال کرده و در نهایت در زمان مشخص شده، مدارک لازم برای ثبت نام نهایی را ارسال کنید.

شرط مهم اخذ رتبه بندی شرکتها

شروط لازم برای گرفتن رتبه شرکتها عبارتند از:
1- شرکت باید ثبت شود.
2- شرایط، امتیازات و صلاحیتهای شرکت تجدید نظر شده است.
3- سابقه کاری بد یا ممنوعیت کاری در سابقه کاری خود ندارید.
4- عدم انتصاب مدیران در مشاغل دولتی.
5- سطح صلاحیت تحصیلی مدیران، هیئت مدیره و اعضا و سطح مهارتهای فنی و حرفه ای افراد.
6- سوابق کاری مفید و مستند مرتبط با حوزه کاری آنها.

شرایط رتبه بندی شرکتهای پیمانکار

برای اخذ طبقه بندی باید شرکت سهامی داشته باشید و در صورت نداشتن باید در اداره ثبت شرکت در زمینه فعالیت خود شرکت ثبت کنید. شرایط طبقه بندی برای شرکتهای ساختمانی عبارتند از:
1- دو سوم اعضای هیئت مدیره باید حداقل دارای مدرک لیسانس مورد تایید سازمان باشند.
2- مهندس با 7 سال سابقه بیمه مفید توسط یک شرکت در هیئت مدیره رد شد.
3- دو مهندس با بیمه و سابقه کار مرتبط 3 سال (در صورت حضور این دو مهندس در هیئت مدیره شرکت می توانند گواهی شرکت را از دو شعبه مختلف درخواست کنند).

انواع رتبه بندی شرکتها

1- شرکت‌های مشاوره مدرک تحصیلی
2- طبقه‌بندی شرکتهای ساختمانی
3- رتبه‌بندی شرکتهای فناوری اطلاعات
4- رتبه‌بندی شرکتهای فنی و مهندسی
5- درجه EPC (صنعتی و غیر صنعتی)

انواع رتبه بندی شرکتها

رتبه بندی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

انواع شاخه های رتبه بندی شرکتها

بر اساس دستورالعمل های تعیین شده برای هر دسته از شرکتها که در بالا ذکر شد، انواع مختلفی از مدارک یا رتبه ها وجود دارد که شرکتها بسته به نوع موضوع و فعالیت خود می‌توانند در شعب مربوطه درخواست دهند. در زیر با شاخه های طبقه‌بندی برای هر یک از شرکتهای ذکر شده آشنا خواهید شد.

شاخه های رتبه بندی برای شرکتهای پیمان کاری

یازده نوع شاخه طبقه بندی برای شرکتهای ساختمانی وجود دارد که عبارتند از:
1- شهرسازی و معماری
2- واحد صنعت و معدن
3- راه و ترابری
4- ارتباطات
5- شعبه نفت و گاز
6-صنعت
7- کشاورزی
8- انرژی
9- آب

شاخه های رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک

این شرکت IT دارای 15 شعبه می باشد. این پانزده شاخه عبارتند از:
1- تولید و پشتیبانی سخت افزار
2- تولید و تحویل چارچوبهای کامپیوتری
3- تولید و قطعات جانبی سیستم های کامپیوتری
4- تولید لوازم جانبی
5- تولید و تهیه نرم افزارهای مرتبط
6- تولید بسته های نرم افزاری مختلف
7- ارائه نرم افزارهای پایه
8- ارائه خدمات و پشتیبانی شبکه های اطلاعاتی
9- ایجاد و حفظ اطلاعات تماس
10- حفاظت
11- مشاوره، طراحی و کنترل پروژه
12- آموزش
13- پشتیبانی انفورماتیک
14- اتوماسیون صنعتی
15- تولید، طراحی و مهندسی سیستمهای خاص

شاخه های رتبه بندی شرکتهای طراحی و ساخت (EPC)

شرکت‌های طراحی و ساخت (EPC) بر اساس نوع فعالیت به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند و برای هر کدام شاخه های طبقه بندی متفاوتی وجود دارد. می توانید دسته بندی‌های ایجاد شده را در زیر بخوانید:
1- طراحی و ساخت ساختمان
2- طراحی و ساخت آبی
3- طراحی و ساخت راه
4- طراحی و ساخت سیستمهای کشاورزی
5- طراحی، ساخت و مرمت آثار باستانی

شاخه‌های رتبه بندی طراحی و ساخت ساختمانی

 1. طراحی و ساخت سد
 2. طراحی و ساخت خطوط ارتباطی آب
 3. طراحی و اجرای شبکه های آب و فاضلاب
 4. مهندسی رودخانه
 5. طراحی و اجرای تونل های زیرزمینی
 6. تقویت

شاخه‌های رتبه بندی طراحی و ساخت راه ها

 1. راه سازی
 2. طراحی و اجرای پل ها و تونلها
 3. طراحی و اجرای سیستم حمل و نقل ریلی
 4. طراحی و ساخت انواع فرودگاه ها
 5. طراحی و ساخت بنادر و اسکله کشتیرانی
 6. مقاوم ساختن راهها و جاده ها

شاخه‌های رتبه بندی طراحی و ساخت سیستمهای کشاورزی

 1. طراحی و ساخت سیستمهای کشاورزی و دامپروری
 2. طراحی و ساخت سیستمهای مرتبط با شیلات و آبزی پروری
 3. طراحی و ساخت سیستمهای فضای سبز شهری و روستایی
 4. طراحی و ساخت شبکه های آبیاری

شاخه‌های رتبه بندی طراحی، ساخت و مرمت آثار باستانی

 1. مرمت آثار تاریخی و فرهنگی
 2. پژوهش فرهنگی تاریخی
 3. آشنایی با آثار تاریخی و فرهنگی
 4. مقاوم سازی و نگهداری ساختمانهای با ارزش

تفاوت بین رتبه بندی شرکت‌های پیمانکاری و مشاوره‌ای

شرکتهای پیمانکاری اغلب در پروژه های ساختمانی و ساختمانی مشارکت دارند، اما شرکتهای مشاور در برنامه ریزی و نظارت بر ساخت و ساز فعال هستند و کارفرما بر پیمانکار نظارت دارد.
برای طبقه بندی و رتبه بندی شرکتهای ساختمانی، امتیاز شامل پرسنل متخصص، سوابق سابقه کار و توانایی مالی است. در مورد شرکتهای مشاور نیز امکانات اضافی فنی، مهندسی، فنی و نرم افزاری مورد بررسی قرار میگیرد.

تفاوت بین رتبه بندی شرکت‌های پیمانکاری و مشاوره‌ای

رتبه بندی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

رتبه بندی شرکت های مشاور

۱ – جدول تخصصهای شماره ۱ – ۱ تشخیص صلاحیت مشاوران

معماری داخلی – فضای سبز – ژئوتکنیک – سازه – تاسیسات برق و مکانیک – ژئوفیزیک – محیط زیست – زمین شناسی – بازرس فنی – خدمات کامپیوتری – ایمنی، کاهش خطر و پدافند غیرعامل – ترافیک و حمل و نقل – نقشه برداری – سیستم اطلاعات جغرافیایی  – هواشناسی – تقویت.

۲ – جدول تخصصهای شماره ۱ – ۲ تشخیص صلاحیت مشاوران

شهرسازی – آموزشی – بهداشتی – درمانی – مسکونی – تجاری – اداری – ساختمانهای صنعتی و نظامی – تنظیم و توانمند سازی بافتها و شهرکهای فرسوده – طراحی شهری – احداث راه – راه آهن – احداث فرودگاه – احداث بنادر و سازه های دریایی – شبکه آبیاری و زهکشی – تاسیسات آب و فاضلاب – مهندسی و مهندسی رودخانه – کشاورزی – شیلات و آب – خانه های سبز و مجتمعها – اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات – مطالعات جغرافیایی و برنامه ریزی فضایی – مدیریت میراث فرهنگی – گروه مطالعات آماری – گروه معدن –  برنامه ریزی آموزشی و خدمات توسعه منابع انسانی

۳ – جدول تخصصی شماره ۱ – ۳ تشخیص صلاحیت مشاوران

ساخت سدها – نفت و گاز – انرژی – ماشین آلات صنعتی

منظور از رتبه بندی مشاور چیست؟

در رتبه بندی مشاوران، نیروی انسانی مجرب با سوابق کاری بالا و مهارتهای فنی، علمی و اجرایی از مهمترین عوامل ثبت شرکت می‌باشد. انواع ارزیابی های مشاور در زمینه های محوطه سازی، مقاوم سازی، هواشناسی، راه آهن، برق و مکانیک و … می باشد. رتبه شرکتهای مشاوره از 1 تا 3 متغیر است. در واقع 1 بالاترین و 3 کمترین است.

منظور از رتبه بندی پیمانکار چیست؟

در طبقه بندی پیمانکار عنوان مربوط به امور و حوزه های اجرا و ساخت می‌باشد. قراردادهای اجرایی، ساختمانی، نظارتی و مرتبط در این طبقه بندی گنجانده شده است. پیمانکاران دو نوع هستند، پیمانکاران حقوقی و حقیقی. منظور از پیمانکار حقیقی شخصی است که دارای رتبه عضویت برای پیمانکار حقیقی می‌باشد و مقصود از پیمانکار حقوقی شخصی است که با ثبت نام در اداره ثبت و بررسی صلاحیتها و شرایط قانونی موفق به اخذ رتبه شود. . رتبه پیمانکاران از 1 تا 5 متغیر است، در واقع 1 بالاترین رتبه شرکت و 5 پایین ترین رتبه برای شرکت است.
یکی از مهمترین دلایل طبقه بندی شرکت اجازه همکاری و اجرای پروژه های اجرایی با موسسات دولتی و خصوصی به شرکتهای طبقه بندی نشده است و از طرفی هر شرکتی با شرکتهای دولتی یا خصوصی قرارداد دارد. طبقه بندی به عنوان یک اصل مهم مورد نیاز است، زیرا طبقه بندی نشان دهنده سطح توانایی مالی، فنی، علمی و عملیاتی شرکت است. سرمایه گذاران با توجه به رتبه بندی شرکتها مناسب ترین گزینه را برای اجرای طرح های عمرانی و عملیاتی خود انتخاب می‌کنند.

اخذ رتبه پیمانکاران

در مورد شرکتهای طرف قرارداد باید آنها را به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول: شرکتهایی که سهام آنها متعلق به ایرانیان است و خصوصی محسوب می شوند. در مورد نوع دوم 100 درصد سهام این سازمانها باید در اختیار ارگانهای دولتی مانند شهرداریها، بنیادها و سازمان‌ها باشد.
اگر موسسه ای در این دو دسته قرار نگیرد، رتبه بندی نمیشود، بنابراین قبل از اقدام برای مدرک، مطمئن شوید که موسسه شما حداقل یکی از موارد فوق را شامل می‌شود.
با این حال، معیارهای VP برای رتبه بندی شرکتهای ساختمانی از 1 تا 5 به 3 دسته کلی تقسیم می‌شود :
1- معیارهای ارزیابی
2- استانداردهای تجربه و دانش در زمینه کار
3- توان مالی سازمان مربوطه
نحوه رتبه‌بندی شما برای معاون استراتژیک بستگی به نحوه دریافت موارد فوق بر اساس صنعت خود دارد. به عنوان مثال برای شرکتهای پیمانکاری در زمینه برق، سطح تخصص و تجربه افراد و کارشناسان شاغل در شرکت بسیار مهمتر از توانایی مالی است، به همین دلیل برای این معیار امتیاز بیشتری داده می‌شود ، اما ممکن است متفاوت باشد. برای رشته های مختلف، معیارهای کار و ارزیابی متفاوت است. به همین دلیل ضروری است قبل از ارائه مدارک برای مدرک خود با کارشناسان موسسه مهرگان در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید این رتبه را در بهترین شرایط کسب کنید و رتبه خوبی در این زمینه کسب کنید.

اخذ رتبه پیمانکاران

رتبه بندی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شرایط رتبه بندی پیمانکاران

1- شرایط بهداشتی و مقرراتی کار

در گام اول پیمانکار باید الزامات بهداشتی و مقرراتی را رعایت کند. ایجاد قوانین و برنامه های خاصی توسط کارفرما و اجرای آنها با هماهنگی لازم ضروری است.

2- شرایط تجهیزاتی کارگاه

پیمانکار مسئول تهیه و تجهیز شرایط کارگاه برای انجام کار بوده و بر اساس شرایط مندرج در قرارداد، شرایط کارگاه و سفارشات منظم را اجرا خواهد کرد.

3- شرایط حفاظتی کار

این اصطلاحات شامل امنیت، روشنایی، حصار، نگهبانی و حفاظت از مصالح ساختمانی و ماشین آلات ساختمانی است. مسئولیت تامین شرایط تجهیزات از قبیل روشنایی، حصارکشی و نگهبانی و شرایط حفاظتی مانند حفاظت از مصالح ساختمانی و ماشین آلات ساختمانی بر عهده پیمانکار می‌باشد.

4-شرایط کار پیمانکار پس از تحویل

پیمانکار موظف است پس از تحویل و تایید مهندس مشاور طبق لیست های تعیین شده نسبت به اجرای تجهیزات، طراحی و ساخت کارگاه اقدام نماید.

5- شرایط کاری کارفرما

کارفرما موظف است مطابق الزامات سیستم مخزن کلیه طرحها و تاسیسات مربوط به آب، برق و گاز و انشعابات آن و همچنین صدور پروانه چاه های عمیق و نیمه عمیق و غیره را به مراجع ذیربط واگذار نماید. دستگاه اجرایی. مسئولین و استقبال آنان بر اساس ضوابط مقرر در سامانه اینترنتی ساجات صاحب مشاغل موظف است با مراجعه به مراجع ذیصلاح و اخذ مجوزهای لازم برای آب، برق، گاز و انشعابات آن، تسهیلات کاری راحت و اجباری ایجاد کند. و همچنین مجوز حفر چاه عمیق و نیمه عمیق را تهیه کند.

6- اقدامات بیمه ای

این اقدامات باید توسط پیمانکار برای پوشش هزینه‌های ساخت و سایر هزینه های اضافی مانند تجهیزات کارگاهی، تاسیسات و غیره برای حوادثی مانند سیل، آتش‌سوزی، زلزله و غیره انجام شود. مسئولیت شخصی و بیمه مربوط به هزینه های ساخت، هزینه های وثیقه و حوادث غیر مترقبه بر عهده پیمانکار می‌باشد.

رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

رتبه بندی شرکتهای فناوری اطلاعات از رتبه 7 شروع و در رتبه 1 ادامه دارد .در مرحله اول برای کسب رتبه اجرایی امکان رسیدن از 7 به 4 وجود دارد اما بالای 4 شرایط ویژه تری لازم است. اخذ مجوز از شورای عالی اطلاع رسانی همانند اخذ رده بندی انفورماتیک است و موسسه مهرگان در این زمینه متخصص می باشد. طبقه بندی شرکت های IT فقط برای شرکتهایی معتبر است که در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند.
1- امتیاز کسب شده توسط شرکتهای فناوری اطلاعات فقط برای دوازده ماه اعتبار دارد.
2- برای اینکه طبقه بندی فناوری اطلاعات یک شرکت تایید شود باید توسط اداره مالیات تایید شود.
3- افراد حرفه ای و حرفه ای باید در شرکتهای فناوری اطلاعات کار کنند.
4- بالاترین رتبه در شرکتهای فناوری اطلاعات به میزان درآمد آن شرکت نیز بستگی دارد.
5- در نهایت، شرکت فناوری اطلاعات باید پروژه های خود را با کیفیت کافی به مشتری تحویل داده باشد.

رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

رتبه بندی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

هزینه رتبه بندی شرکت

هزینه‌های مربوط به اخذ طبقه بندی شرکت به دو دسته تقسیم می‌شود که یکی از این هزینه‌ها هزینه های عملیاتی می‌باشد که شامل اجرای ضوابط و استانداردها طبق آیین نامه طبقه بندی شرکت می‌باشد که معمولا مبلغی می‌باشد. از این هزینه ها، بسیاری دیگر وجود دارد. سایر هزینه ها مربوط به فیشهای واریزی ساجات است که معمولاً اندک هستند. همچنین باید هزینه های ثبت آگهی در روزنامه دولت و تهیه کپی از اصل مدارک را متقبل شوید.

اعتبار گواهیهای صادر شده

قراردادهای صادر شده به مدت 4 سال اعتبار دارد و در پایان هر دوره دو بار و هر بار به مدت شش ماه قابل تمدید نیست و در پایان دوره 4 ساله، مشترکین باید طبق مقررات جدید ساماندهی و رتبه بندی شوند.

نحوه استعلام رتبه شرکتهای پیمانکاری

کیفیت شرکتهای ساختمانی بر اساس تعداد کارشناسان، صلاحیت پیمانکاران، کیفیت فعالیتها، رعایت اصول و قوانین، سودآوری و توان مالی آنها تعیین می شود. استعلام ترتیب شرکتهای پیمانکاری با ارائه اظهارنامه محضری از کلیه اعضای هیأت مدیره مبنی بر عدم فعالیت در سمتهای دولتی و سایر مدارک ذکر شده در بندهای قبل امکان پذیر است.
برای تعیین رتبه شرکت باید اعضایی مانند مدیر پروژه، مدیر فنی و مهندسی، حسابدار، نماینده پیمانکار و نماینده مشاور کارفرما در دستگاه اجرایی شما حضور داشته باشند.
نحوه استعلام رده بندی شرکت پیمانکار این است که ابتدا به سایت ساجات مراجعه و مراحل اولیه ورود اطلاعات و بارگذاری مدارک الکترونیکی اسکن شده را انجام داده و سپس در زمان اعلام شده به صورت حضوری برای تحویل اسناد و مدارک به مرجع ذیصلاح مراجعه نمایید.
برای استعلام رتبه پیمانکار خود می توانید به سایت ساجات به آدرس sajat.mporg.ir مراجعه کنید. سپس قسمت جستجو را در صفحه اصلی پیدا کرده و نام شرکت را وارد کنید. پس از یافتن نام شرکت با کلیک بر روی نام شرکت می توانید مشخصات شرکت، تعداد فعالیتهای در حال انجام و ظرفیت آزاد را مشاهده کنید.

قیمت مدارک رتبه بندی شرکتها

قیمت اسناد رتبه‌بندی شرکتها محدود است و بیشتر بستگی به این دارد که مدارک مورد نیاز چقدر اعتبار به شرکت اضافه  می‌کند.
در واقع علت اینکه شرکت ها گاهی گواهینامه اجاره می‌کنند این است که اعضای هیئت مدیره گواهینامه های کافی مرتبط با حوزه کاری شرکت را ندارند و طبق ضوابط رتبه بندی شرکتها ، شرکت برای کسب طبقه بندی مورد نیاز به تعداد کافی نیروی متخصص در شرکت و از بین اعضای هیات مدیره نیاز دارد. به همین دلیل شرکت مدارک مورد نیاز آنها را اجاره می دهد.
در این زمان افرادی که در شرکتهای سهامی عام شاغل نیستند و توانایی شناخته شدن به هیئت مدیره شرکت مربوطه را دارند گواهینامه خود را به میزان توافقی به شرکت ارائه می‌کنند .

راههای پیشگیری از محرومیت شرکت‌ها

1- همه‌ی شرکت هایی که صلاحیت پیمانکاری می‌گیرند، باید تغییراتی که در هیئت مدیره، تغییر آدرس، تغییر نام و … صورت می‌گیرد را به سامانه ساجات سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کنند.
2- تمامی قراردادهایی که برای گرفتن صلاحیت به سازمان‌های ذیربط ارسال می‌شود، قابل استعلام و پیگیری اشت. از این رو مراقب افراد سودجو که با تبلیغات ذروغین درمورد گرفتن رتبه‌ی بلاتر در این خصوص می‌کنند، باشید.
3- همه‌ی مدارک تحصیلی افراد امتیازآور شرکت‌ها استعلام می‌گردد و سایت سازمان های وابسته به سایت‌های دانشگاهی مختلف لینک است، لذا دقت کنید که از مدارک معتبر و واقعی استفاده کنید.
3- تمامی سوابق تامین اجتماعی افراد امتیاز آور و اظهارنامه مالیاتی شرکت ها نیز قابل استعلام است، پس در مورد افراد سودجو احتیاط کنید و ادعاهای رفع مشکل را از طرف آنان قبول نکنید بلکه از طریق مراجع قانونی بررسی نمایید.
4- سعی کنید به هیچ عنوان دریافت صلاحیت شرکت خود به افرادی که فاقد مهارت هستند یا موسسات غیر رسمی‌ای که ثبت نشده‌اند و یا شرکت هایی که محل کار آنها مشخص نیست و موسساتی که فاقد مدارک هستند واگذاری نکنید.
5- قبل از اینکه بخواهید کاری را به هر شرکت یا شخص دیگری واگذار کنید، قرارداد منعقد کنید و در رابطه با هزینه و مدت زمان انجام کار استعلام نمایید.
6- دقت داشته باشید در گرفتن گواهینامه صلاحیت، مدارک مورد نیاز اصل باشد. مخصوصاً مدارک تحصیلی، گواهی بیمه، قراردادها و مفاصا حساب های تامین اجتماعی حتما اصل باشند.

راههای پیشگیری از محرومیت شرکت‌ها

رتبه بندی موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نکاتی برای جلوگیری از باطل شدن رتبه‌ی شرکت

1- تمامی شرکت های پیمانکاری یا شرکت های مشاور که تعیین صلاحیت شده‌ اند، باید طبق آئین نامه هر تغییری را که در هیأت مدیره اتفاق می‌افتد گزارش دهند. حتی خروج افراد امتیازآور سریعا فرد دیگری را جایگزین کرده و مدارک فرد جدید را به سایت ساجات ارسال کنند. اگر این کارها را انجام ندهند صلاحیت آن ها دارای اعتبار نخواهد بود. همچنین مدارک تحصیلی افراد امتیاز آور تنها در یک شرکت پیمانکاری یا شرکت مهندسی مشاور یا EPC در سراسر کشور قابل استفاده است.
2- همه‌ شرکت ها ی سهامی خاص باید در اواخر هر سال تنظیم صورت جلسات سالیانه ی خود را برای تصویب تراز و تمدید بازرس ها تنظیم نمایند. همچنین باید هر دو سال یک بار هیئت مدیره‌ی شرکتتمدید شود. شرکت ها ی پیمانکاری و شرکت ها ی مشاور که تعیین صلاحیت می‌شوند، باید یک نسخه از روزنامه ی رسمی به سایت ساجات ارسال کنند.
3- تمامی مدارکی که مربوط به پرونده‌های تعیین صلاحیت و رتبه ‌بندی می‌شود توسط سازمان‌‌های وابسته استعلام می‌ گردد. در صورت مشاهده کردن مواردی که خلاف آیین نامه ‌ها صورت گیرد، صلاحیت شرکت باطل می‌شود و برای این شرکت‌ها محرومیت‌‌هایی در نظر گرفته میذشود.
4- تمامی شرکت‌ها موظف‌اند که تا اواخر هر سال نسبت به پلمپ دفاتر قانونی خود اقدام کنند. در غیر این صورت شامل جریمه‌های مالیاتی می‌شوند.

سخن پایانی

رتبه بندی شرکتها معیاری برای سنجش مهارت و اعتبار آنهاست. این اعتبار رتبه به شرکت اجازه می دهد تا خود را در مراحل بالاتر معرفی کند و پروژه های بزرگتر بیشتری را بپذیرد. با کسب رتبه بالاتر، یک شرکت نمی‌تواند یکباره رتبه بسیار بالایی کسب کند و باید با حوصله و زمان به آن دست یافت. تنها راه مطمئن برای کسب رتبه بالاتر از رتبه قبلی این است که هر بار پروژه های خود را بهتر انجام دهید تا برای رتبه بعدی اعتبار کسب کنید.
اگر بخواهیم رتبه بندی شرکتها را در چند جمله کلی خلاصه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که رتبه بندی نوعی معیار است که کارفرمایان می‌توانند از طریق آن از عملکرد خوب شرکتهای مختلف اطمینان حاصل کنند.
ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان شما عزیزان را برای دریافت اطلاعات جامع تر در خصوص رتبه بندی شرکتها با ارائه خط تلفن مشاوره رایگان 02144231712 موسسه مهرگان یاری خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.