مدارک ثبت اختراع

مدارک ثبت اختراع

در این مقاله می‌خواهیم به جزئیات مدارک ثبت اختراع و آنچه در مورد آنها بنویسیم بپردازیم. مدارک ثبت اختراع یکی از مهم‌ترین مواردی است که هنگام پر کردن درخواست ثبت اختراع باید با دقت بارگذاری شود. همان‌طور که می‌دانیم وقتی شخصی چیزی را که در ذهن و اندیشه خود است می‌آفریند، مشروط بر اینکه قبلاً کسی همان چیزی را ثبت نکرده باشد، به این فرایند اختراع گفته می‌شود. حال برای اینکه این اختراع منحصر به فرد و با نام مخترع آن شناخته شود، باید در سازمانی ثبت شود تا از سوءاستفاده‌های احتمالی محافظت شود. به این عملیات «ثبت اختراع» می‌گویند و در این فرایند سندی به نام ورقه اختراع در اختیار مخترع قرار می‌گیرد. موسسه حقوقی و ثبتی مهرگان با داشتن وکلا و متخصصان خبره آماده ارائه خدمات جهت تکمیل پرونده مدارک ثبت اختراع برای شما عزیزان است.
پس لازم است حتماً با وکلای متخصص ثبت مهرگان جهت تکمیل پرونده مدارک ثبت اختراع گفتگو داشته باشید. در صورت نیاز به مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر از مشاورین حقوقی ثبت مهرگان با شماره گیری 02144231712 تماس حاصل فرمایید.

مدارک ثبت اختراع

مدارک ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

متقاضیان جهت ثبت اختراع خود نیازمند چه مدارکی هستند؟

برای جلوگیری از اتلاف وقت و تسریع در روند ثبت اختراع، باید مدارک ثبت اختراع را با آگاهی کامل از قوانین تکمیل کنید. لازم به ذکر است که اداره مالکیت صنعتی حسب مورد ممکن است مدارک دیگری را از متقاضی درخواست کند، اما مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع عموماً به شرح زیر است:
۱- تکمیل و ارائه اظهارنامه ثبت اختراع یکی از مدارک ثبت اختراع مورد نیاز است.
۲- از دیگر مدارک ثبت اختراع، توصیف نامه اختراع
۳- همچنین از دیگر مدارک ثبت اختراع، ارائه ادعانامه ثبت اختراع
۴- در صورتی که در توضیحات به نقشه‌ها، نمودارها یا جداول اشاره شده باشد، باید مدارک مربوطه ارائه شود.
۵- مدارکی که هویت مخترع و متقاضی را ثابت می‌کند (در صورتی که یک نفر نباشند)
۶- در صورتی که مخترع نمی‌خواهد نام خود را اعلام کند، باید مدارک لازم را تکمیل و به صورت کتبی ارائه کند.
۷- صدور اسناد ثبت اختراع در صورت وجود
۸- ارائه مدارک مربوط به نماینده قانونی مخترع در صورتی که درخواست توسط خود مخترع صورت نگرفته باشد و نماینده رسمی یا وکیل وی متعهد به انجام آن بوده است.
۹- یکی دیگر از مدارک ثبت اختراع که می‌توان به آن اشاره کرد ارائه رسید پرداخت هزینه‌های حقوقی
۱۰- از دیگر مدارک ثبت اختراع، ارائه وکالت‌نامه وکیل دادگستری

متقاضیان جهت ثبت اختراع خود نیازمند چه مدارکی هستند؟

مدارک ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدارک هویتی مورد نیاز برای ثبت اختراع

در این قسمت از مقاله مدارک ثبت اختراع، مدارک شناسایی مورد نیاز برای ثبت اختراع را شرح می‌دهیم. مدارک هویتی مخترع و همچنین متقاضی ثبت اختراع در صورتی که شخص حقیقی نباشد باید به صورت جداگانه و کامل ارائه شود. برای اشخاص حقوقی، این موارد شامل شناسنامه و کارت شناسایی و برای اشخاص حقیقی، اساسنامه رسمی و اصلاحیه همراه با مدرک هویتی صاحب امضای شرکت می‌باشد. روزنامه رسمی تغییرات، روزنامه نهایی است که مدیر عامل و دارنده حق امضا را مشخص می‌کند.

مدارک لازم برای تنظیم اظهارنامه ثبت اختراع

دولت ایران قوانین بسیاری را به نفع مخترعان و حفظ حقوق آنها وضع کرده است. برای بهره‌مندی از این حقوق، همه مخترعان باید برای ثبت اختراع به اداره مالکیت صنعتی مراجعه کنند. اولین مرحله برای درخواست ثبت اختراع، تهیه درخواست ثبت اختراع است. تنظیم این اظهارنامه مستلزم آگاهی از نکات مرتبط است. بدیهی است که قبل از اقدام به تهیه اظهارنامه ثبت اختراع باید از محتوای این اظهارنامه اطلاع داشته باشید تا بتوانید اظهارنامه ثبت اختراع را با سهولت و سرعت بیشتری تهیه کنید.
یکی دیگر از مدارک ثبت اختراع، تنظیم اظهارنامه است. اظهارنامه ثبت اختراع جزء اوراق بهادار است، این فرم ویژه سه نسخه‌ای است که باید توسط واحد فروش اوراق بهادار اداره کل ثبت شرکت‌ها به زبان فارسی و بدون لاک زدن، زنگ قلم و پارگی تهیه شود. هنگام تنظیم و تسلیم اظهارنامه موارد زیر باید در نظر گرفته شود:
۱- در اظهارنامه باید نام و سایر اطلاعات لازم در مورد متقاضی، مخترع و نماینده قانونی وی در صورت وجود و نام اختراع قید شود.
۲- در صورتی که متقاضی مخترع نباشد مدارک دال بر وضعیت حقوقی وی همراه با اظهارنامه ارائه شود.
۳- ادعاهای مندرج در اظهارنامه باید واضح و مختصر همراه با توضیحی قابل‌فهم و کامل برای افراد دارای مهارت معمولی در مورد موضوع مربوطه دارند باشد و حداقل یک روش برای اجرای اختراع معرفی کند.

مدارک لازم برای تنظیم اظهارنامه ثبت اختراع

مدارک ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدارک لازم برای توصیف اختراع

توصیف نامه یکی دیگر از مدارک ثبت اختراع است که باید در هنگام ارائه مدارک به طور دقیق تنظیم شده است. بر اساس ماده 10 آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراع، شرح اختراع باید واضح، کامل و شامل اطلاعات و نکات زیر باشد:
۱- عنوان اختراع همان‌طور که در اظهارنامه ذکر شده است.
۲- رشته فنی اختراع مربوط.
۳- مشکل فنی و هدف‌گذاری
۴- شرح وضعیت دانش قبلی و تاریخچه توسعه مربوط به نوآوری ادعا شده.
۵- ارائه راه‌حل برای مشکل فنی موجود با شرح مفصل.
۶- تفسیر اشکال، نقشه‌ها و نمودارها.
۷- بیان واضح و دقیق از مزایای اختراع مورد ادعا.
۸- ذکر واضح و دقیق کاربرد اختراع
۹- شرح حداقل یک روش برای اعمال اختراع.

مدارک لازم برای توصیف اختراع

مدارک ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ادعانامه ثبت اختراع

ادعانامه یکی دیگر از مدارک ثبت اختراع است. در واقع این ادعا ارزش یک اختراع را ثابت می‌کند و همچنین باید ویژگی‌های مثبت اختراع را از نظر فنی نشان دهد. در این فرم بنابراین، متقاضی اعلام می‌کند که اختراع پیشنهادی تقلیدی یا مشابه با سایر اختراعات نیست.
اختراع ممکن است یک یا چند ادعا داشته باشد و نباید بیشتر از اطلاعات داده شده باشد، به‌گونه‌ای که نشان‌دهنده همان چیزی باشد که باید بیان شود. تمام مشخصات فنی باید به ‌درستی ثابت شود که از نظر قانونی محافظت می‌شود.
در برخی موارد، ممکن است برای تأیید اسناد ذکر شده در درخواست به نقشه یا توضیحات مراجعه کنید. در این صورت اطلاعات مرجع دقیق مانند شماره صفحه باید داخل پرانتز ذکر شود. متقاضیان می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان در خصوص مدارک ثبت اختراع در ارتباط باشند.

نکات اساسی برای توجیه این ادعا عبارت‌اند از:

۱- ادعاهای ثبت اختراع باید بدون ابهام و مستقل از احراز شرایط خاص باشد، زیرا در صورت وجود ابهام، احتمال سوء استفاده و تضییع حقوق در آینده وجود دارد.
۲- اطلاعات مربوط به شرح اختراع نباید در ادعاهای ثبت اختراع ذکر شود.
۳- تعداد درخواست‌های ثبت اختراع باید معقول و متناسب باشد. در برخی کشورها با افزایش تعداد شکایات، هزینه تحقیقات نیز افزایش می‌یابد.
۴- مشخصات و خصوصیات فنی باید در جملات مثبت بیان شود.

نکات مهم در تهیه مدرک نقشه

تهیه نقشه‌ها و جداول یکی دیگر از مدارک ثبت اختراع است که باید با دقت کامل پیوست شوند. اگر نقشه‌ها، جداول و نمودارها بخشی از پیوست یک عبارت مربوط به اختراع هستند، هنگام ترسیم آنها باید به نکات زیر توجه کرد:
۱- نقشه‌ها، جداول و نمودارها باید روی کاغذ بادوام بالا و کاغذ A4 با خطوط پررنگ و توپر (مشکی) و خنثی، ترجیحاً با استفاده از ابزارهای فنی ترسیم و به ترتیب از بالا به پایین ترسیم شوند. حاشیه کاغذ از سمت چپ 2.5 سانتی متر، از راست 1.5 سانتی متر، از پایین 2.5 سانتی متر و از پایین 1 سانتی متر است.
۲- شفافیت و وضوح آنها باید بتواند آنها را بازتولید یا عکاسی کند.
۳- همه عناصر یک نمودار یا نقشه باید در مقیاس باشند، مگر اینکه برای درک اختراع، لازم باشد قسمت‌های خاصی از نمودار یا نقشه برجسته شود.
۴- نقشه‌ها، جداول و نمودارها باید تا حد امکان به صورت عمودی روی صفحه قرار گیرند.
۵- حروف، اعداد و نمادها باید به وضوح و به راحتی فهرست شوند.
۶- پرچم‌هایی وجود دارد که می‌توان در توضیحات ذکر کرد.
۷- صفحات باید به ترتیب شماره گذاری شوند، ترجیحاً با تعداد صفحه در تعداد کل صفحات.
۸- هیچ توضیحی روی نقشه به جز نمودارها و جداول نباید وجود داشته باشد.
۹- در صورتی که هر یک از نقشه‌ها، جداول و نمودارها در چند صفحه باشد، باید تمام صفحات مستقل از شماره صفحه علامت گذاری شوند و هیچ بخشی از آنها حذف نشود تا اتصالات و قسمت‌های بین یکدیگر مشخص باشد.

سخن پایانی

ثبت اختراع به معنای ثبت یک محصول یا فرایندی است که جدید و نوآورانه است و برای حل یک مشکل خاص ایجاد شده است. در واقع داشتن حق ثبت اختراع انجام کاری یا رفع یک نیاز خاص را آسان می‌کند. به طور کلی سه معیار بسیار مهم خلاقیت، تازگی و کار پیش‌گام برای ثبت اختراع در نظر گرفته شده و بر اساس آنها حق امتیاز تعلق می‌گیرد. همان‌طور که توسط سازمان جهانی ثبت اختراع تعریف شده است، حقوق ثبت اختراع کاملاً انحصاری است و به مخترع یا نماینده قانونی کشور درخواست کننده اعطا می‌شود. در این مقاله که به شرح مدارک ثبت اختراع پرداخته شده است.
مؤسسه حقوقی مهرگان با بهره‌گیری از مشاورین حقوقی و وکلای متخصص در زمینه ثبت اختراع و تکمیل پرونده مدارک ثبت اختراع و سابقه چندین ساله خود در زمینه مدارک ثبت اختراع، هدف آنها همکاری با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و ارائه بهترین راهکارهای حقوقی و قانونی با توجه به شرایط اقتصادی است. ما آمادگی داریم تا تخصص حقوقی خود را در اختیار شرکت‌ها و افراد قرار دهیم تا به آنها در دستیابی به اهداف بلندمدت خود کمک کنیم. جهت راهنمایی و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره گیری 02144231712 از وکلای این مؤسسه بگیرید. همچنین عزیزان می‌توانند سؤالات و نظرات خود را در خصوص مدارک ثبت اختراع برای کارشناسان موسسه حقوقی مهرگان در قسمت نظرات ارسال کنند تا پاسخ سریع به آنها ارائه شود.