مدارک ثبت طرح صنعتی

مدارک ثبت طرح صنعتی موسسه مهرگان

مدارک ثبت طرح صنعتی

مدارک ثبت طرح صنعتی شامل چه چیز‌هایی می‌شوند؟ اگر یک طرح صنعتی و ایده ساخت یک دستگاه جدید را پیاده‌سازی کرده‌اید، همواره توصیه می‌شود آن را به ثبت برسانید. زیرا طرح و ایده نو شما تا زمانی که ثبت نگردد، به رسمیت شناخته نشده و ممکن است فردی دیگر ایده شما را سرقت و آن را به نام خود ثبت نماید. به این ترتیب بهتر است تا در اسرع وقت برای ثبت طرح صنعتی خود اقدام نمایید تا راه سواستفاده از آن را سد کنید.
علاوه بر این، ثبت طرح صنعتی سبب می‌شود تا فعالیت شما زیر سایه قانون صورت بگیرد و از مزایا عالی آن بهره‌مند شوید.
همچنین یک ایده یا طرح صنعتی مفید از سمت شرکت‌ها و مراکز مرتبط مورد توجه قرار گرفته و تمایل به استفاده از طرح صنعتی شما خواهند داشت.
موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان با همکاری نیروها و کارشناسان باتجربه شما را با مدارک ثبت طرح صنعتی آشنا می‌کند تا طرح صنعتی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ثبت برسانید. برای مشاوره رایگان و ارسال مدارک ثبت طرح صنعتی، کافیست با شماره 02144231712 تماس حاصل نمایید.

مدارک ثبت طرح صنعتی

مدارک ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اظهارنامه طرح صنعتی

بر اساس قوانین ثبت طرح‌های صنعتی، اولین قدم برای ثبت یک طرح صنعتی ارائه اظهارنامه به دفاتر ثبت می‌باشد. اظهارنامه فوق باید به زبان فارسی بوده و فرد متقاضی یا نمایند قانونی وی آن را امضا نمایند.
اگر یک فرد ایرانی با فرد غیر ایرانی و از کشورهای مختلف روی یک طرح به صورت مشارکتی فعالیت کرده باشند و اقدام به پیاده‌سازی آن طرح و ایده جدید نموده باشند و اظهارنامه طرح صنعتی آن‌ها به زبانی غیر از زبان فارسی تنظیم شده باشد، در این حالت لازم است تا هم اصل مدرک و هم ترجمه شده آن را به دفاتر مربوطه ارسال نمایید. برای ترجمه اظهارنامه به زبان فارسی نیز صاحب طرح صنعتی یا مخترع مذکور باید چکیده آن را به زبان فارسی تهیه نماید.
هر اظهارنامه طرح صنعتی قطعا دارای عبارت و اصطلاحات علمی و تخصصی می‌باشد، در این مورد نیز برای ترجمه و تهیه نسخه معادل فارسی، کافیست از آوانگاری (بازنمود دیداری آواهای گفتاری) اصطلاحات تخصصی استفاده شود.
در ادامه اگر طراح ایده و طرح صنعتی یک شخص حقیقی است، باید اطلاعات شخصی کامل وی شامل؛ نام و نام خانوادگی، کدملی، آدرس محل سکونت و تابعیت وی در اظهارنامه درج شود.
اما اگر طراح طرح صنعتی یک شرکت و یا شخص حقوقی باشد، باید اطلاعاتی از قبیل؛ نام شرکت، شناسه ملی و شماره ثبت، آدرس شرکت، تابعیت به همراه اطلاعات جامع شناسایی آن شرکت در اظهارنامه به ثبت برسد.
نکته دیگر در مورد حالتی است که فرد متقاضی ثبت طرح صنعتی، فردی غیر از طراح اصلی ایده است. یعنی به دلایلی شخصی دیگر مسئولیت ثبت طرح صنعتی را به عهده گرفته است، در این حالت باید اطلاعات شناسایی کامل شخص طراح طرح صنعتی نیز در اظهارنامه ثبت شود
همچنین نام طرح صنعتی یا کالای مورد نظر به همراه حوزه فعالیتی آن مندرج شود. به عبارت دیگر باید به روشنی بیان شود که این طرح صنعتی مربوط به چه صنعت و دسته‌ای است؟ به عنوان مثال؛ محصول در صنعت خودروسازی کاربرد دارد یا در صنایع غذایی و یا … .
در پایان باید مدرک اظهارنامه نهایی را یا به صورت حضوری، یا با استفاده از پست و یا به صورت الکترونیکی برای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مرکز مالکیت معنوی قوه قضائیه (iripo.ssaa.ir) ارسال نمایید.

اظهارنامه طرح صنعتی

مدارک ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چه مدارکی باید ضميمه اظهارنامه شوند

۱- مدارك هويتی فرد متقاضي ثبت طرح به همراه طراح اصلی
۲- در صورتی که نمایند قانونی طراح اقدام به ثبت طرح صنعتی نموده است، مدارک شناسایی نمایند نیز باید ارائه گردد.
۳- برای طرح‌های صنعتی که دو بعدی هستند، ارائه 5 نسخه از طرح گرافیکی یا تصویر آن الزامی است.
۴- برای طرح‌های صنعتي سه بعدي نیز به همین صورت است، یعنی لازم است تا 5 نسخه از شمایل گرافیکی طرح صنعتی و یا تصویر آن از تمام زوایا به همراه اظهار نامه ضمیمه گردد.
۵- در مواردی که طرح صنعتی مذکور سه بعدی باشد، دفتر ثبت در صورت لزوم یک ماکت یا سازه کوچک شده از طرح صنعتی را درخواست خواهد کرد. در این حالت شخص متقاضی باید یک ماکت با حداکثر طول، عرض و ارتفاع 20 سانتی‌متر و حداکثر به وزن 2 کیلوگرم را به همراه اظهارنامه ارسال نماید.
لازم به ذکر است که جنس مواد به کار رفته در ماکت یا سازه مورد نظر، باید به گونه‌ای باشد که در کنار با دوام بودن، حداکثر وزن تعیین شده را رد نکند و به راحتی متلاشی نگردد.
۶- برای طرح های دو بعدی نیز، تصویر گرافیکی باید حداکثر با ابعاد 10 سانتی‌متر در 20 سانتی‌متر ترسیم گردد و بر روی 4 کاغذ A4 با جوهر مشکی طراحی شود.
۷- در صورتی که تمایل دارید انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی مذکور برای مدتی به تاخیر بیفتد. لازم است تا درخواست خود را به همراه مدت زمان مورد نیاز به همراه اظهارنامه تسلیم نمایید.
۸- در صورتی که مالک طرح صنعتی تمایلی ندارد نامی از وی فاش شود، باید یک درخواست کتبی مبنی بر عدم عنوان شدن نام طراح را به همراه اظهارنامه ارائه نماید.
۹- در صورتی که اظهارنامه از چندین طرح صنعتی تشکیل شده است، باید رسید پرداخت هزینه اظهار نامه نیز ارسال گردد.
۱۰- رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های مازاد نیز در صورت وجود ارائه گردد.
۱۱- بر طبق آیین نامه اجرای قانون ثبت اختراع در صورت تمایل به دریافت حق تقدم، باید مدارک آن به همراه اظهارنامه مالیاتی ارائه گردد و یا حداکثر تا 15 بعد از آن ارسال شود.
در ادامه به 3 تبصره اصلی مدارک ثبت طرح صنعتی اشاره خواهیم کرد:
تبصره اول: پیرو موارد 3 و 4 مدارک ثبت طرح صنعتی، علاوه بر اینکه حدود ابعاد مورد نظر رعایت شده باشد. باید کیفیت تصاویر و اشکال به گونه‌ای باشد که کاملا روشن و واضح بوده و در صورت رنگی بودن هم کاملا مشخص باشد.
تبصره دوم: مرجع ثبت اجازه دارد تا بر روی ماکت ارسالی طرح صنعتی، مهر سازمان و تاریخ آن را ثبت نماید و سپس به متقاضی و یا مالک طرح صنعتی بازگشت دهد.
تبصره سوم: اگر طرح‌ صنعتی دارای تصاویر و اشکال متعدد باشد، لازم است تا به صورت سازماندهی شده و شماره گذاری به همراه اظهارنامه ارائه گردد تا تفکیک و تشخیص آن‌ها میسر باشد.

مدارک زير بايد ضميمه اظهارنامه شوند

مدارک ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

نکات مهم مدارک ثبت طرح صنعتی

۱- رای مدارک ثبت طرح صنعتی نکات و مواردی هستند که باید به آنها پرداخته شود و تصویر روشنی از تمام شرایط و موقعیت‌ها نمایان گردد.
۲- اگر متقاضی ثبت طرح صنعتی یک شرکت و یا به عبارتی شخص حقوقی باشد، لازم است امضا و موافقت شرکای شرکت در اظهارنامه درج شود.
۳- در صورتی که مالک طرح صنعتی در ایران سکونت نداشته باشد، ذکر نام و نام خانوادگی فرد به هر دو زبان فارسی و انگلیسی ضروری است.
۴- طرح‌های صنعتی سه بعدی باید به همراه یک ماکت به شکل مربع و به ابعاد حداکثر 20 سانتی‌متر و حداکثر وزن 2 کیلوگرم به مرجع ارائه گردد. ماکت باید تمام جزئیات و بخش‌های طرح صنعتی را به نمایش بگذارد تا مرجع اطلاعات کلی پیرامون طرح به عینه لمس نماید.
۵- برای طرح‌های دو بعدی اما تصویر طرح صنعتی باید به صورت رنگی، با ابعاد 10 سانتی‌متر در 20 سانتی‌متر و با حداکثر حجم 500 کیلوبایت تهیه و نسخه اسکن شده آن به همراه اظهارنامه پیوست شود.
بدیهی است که روند بررسی و تایید طرح صنعتی نیازمند هزینه است. به همین منظور باید متقاضی ثبت طرح و یا مالک اصلی آن، مبلغی را پرداخت و رسید آن را به همراه اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ارسال نمایند.
تا در ادامه طرح با موفقیت به نام طراح اصلی آن ثبت گردد و مالک بتواند از مزایا ثبت طرح صنعتی بهره‌مند گردد.

نکات مهم مدارک ثبت طرح صنعتی

مدارک ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

برای ثبت طرح صنعتی به چه مدارکی نیاز است؟

مدارک ثبت طرح صنعتی با توجه به این فرد متقاضی یک شخصیت حقیقی است یا حقوقی، متفاوت است که در ادامه هر کدام را به تفکیک شرح خواهیم داد:

مدارک ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقیقی

۱- متقاضی ثبت طرح در صورتی که مالک اصلی آن نیست باز هم باید یک نسخه کپی از شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه نماید.
۲- یک نسخه کپی از کارت ملی و شناسنامه مالک یا طراح طرح صنعتی
۳- ۶ قطعه عکس باکیفیت از جهات مختلف از طرح صنعتی مذکور
۴- اطلاعات کامل شناسایی فرد متقاضی ثبت طرح صنعتی شامل؛ نام، نام خانوادگی، کد پستی، ایمیل، شماره تماس ثابت و همراه، آدرس محل سکونت

مدارک ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقیقی

مدارک ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدارک ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقوقی

۱- اولین مدرک برای ثبت طرح صنعتی از سمت اشخاص حقوقی، مدارک شناسایی اصلی آنهاست. ارائه کپی شناسنامه و کپی کارت ملی مالک اصلی طرح به همراه کپی مدارک شناسایی شرکای شرکت الزامی است.
۲- اطلاعات شناسایی شرکت نیز مانند؛ نام شرکت، شماره ثبت، شماره تماس،آدرس شرکت و کد پستی آن نیز باید ارائه شود.
۳- تمام شرکا و صاحبان امضا در شرکت مورد نظر نیز باید شماره تماس تلفن همراه و ایمیل خود را ذکر نمایند.
۴- مدارک و مستندات مبنی بر آخرین تغییرات در هیئت مدیره و یا سمت افراد و تغییرات دیگر باید به اطلاع مرجع ثبت برسد.
۵- ۶ قطعه عکس از طرح صنعتی به طوری که زوایا و جزئیات طرح مشهود باشد.
۶- برای ثبت طرح صنعتی لازم است تا آگهی مربوطه یک مرتبه در روزنامه رسمی منتشر گردد. پس از تشکیل پرونده در اداره مالکیت معنوی آگهی در روزنامه رسمی منتشر می‌گردد.
همراه داشتن یک کپی از روزنامه رسمی با اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ضروری است.

مدارک ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقوقی

مدارک ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدارک ثبت طرح صنعتی برای درخواست حق تقدم

حق تقدم یکی از مواردی است که در ثبت طرح صنعتی اهمیت دارد زیرا هر طراحی که زودتر طرح صنعتی خود را به ثبت برساند، حق تقدم داشته و مالکیت طرح به نام وی ثبت می‌گردد. پس بر طبق ماده 21 قانون اساسی، مخترع طرح صنعتی باید حق تقدمی که در نتیجه تسلیم یک یا چند اظهارنامه مالی، منطقه‌ای و بین‌المللی به یکی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس کسب کرده است را به همراه اظهارنامه طرح صنعتی و به صورت کتبی ارائه نماید.
زمانی که مالک یا مخترع طرح صنعتی یا نماینده قانونی وی اقدام به ثبت طرح صنعتی می‌کنند، برای دریافت حق تقدم باید خواسته خود را به همراه اظهارنامه به دید مرجع ثبت برسانند.
مدارک زیر باید به همراه درخواست حق تقدم به مراجع ذیربط تسلیم گردد:
۱- تاریخ و شماره اظهارنامه اصلی
۲- طبقه‌بندی بین‌المللی مرتبط با اظهارنامه اصلی
۳- نام کشور یا کشورهایی که اظهارنامه اصلی در آن‌ها ارائه گردید. و در صورتی که اظهارنامه منطقه‌ای یا بین‌المللی به جای اظهارنامه اصلی مبنای درخواست حق تقدم باشند، باید منبع آن نیز ذکر گردد.
نکته پایانی اینکه در حالتی که چندین اظهارنامه از گذشته از سمت مدعی ارسال شده باشد، مدت حق تقدم از زمان اظهارنامه ابتدایی در نظر گرفته می‌شود.

سخن پایانی

در نهایت، توصیه قانون به مخترعان طرح‌های صنعتی این است که با جمع‌آوری مدارک ثبت طرح صنعتی ایده خود را ثبت نمایند تا تحت حمایت قانون قرار گرفته و از مزیت‌های این امر بهره‌مند گردند. برای ثبت طرح صنعتی نیز لازم نیست کار سختی انجام دهید، شما می‌توانید با مشاوره رایگان موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان با شماره تماس 02144231712 ارتباط گرفته و کار ثبت طرح صنعتی خود را در اسرع وقت و با یاری کارشناسان موسسه مهرگان به انجام برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.