مدارک کد اقتصادی

مدارک کد اقتصادی

تمامی شرکت‌هایی که فعال هستند از نظر قانونی نیاز به تکمیل مدارک کد اقتصادی و دریافت آن دارند. در واقع این کد اقتصادی همان نحوه عملکرد یک شرکت را معین می‌کند. اداره دارایی این کد را برای شخصیت های حقیقی و حقوقی صادر می‌کند. برای دریافت کد اقتصادی مستلزم به جمع آوری مدارکی می‌باشید. در این مقاله شرایط و مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی را بیان می‌کنیم بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. جهت اگاهی کامل از این موارد می‌توانید با مشاوران موسسه ثبتی مهرگان در ارتباط باشید، جهت برقراری ارتباط با شماره 02144231712 تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

مدارک کد اقتصادی

مدارک کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

کد اقتصادی چیست؟

تعریف کد اقتصادی را می‌توان اینگونه بیان کرد، کدی است که اداره دارایی مستقر در هر شهری آن را برای افراد متقاضی صادر می‌نماید. که جهت دریافت این کد هم اشخاص حقیقی هم اشخاص حقوقی مستلزم طی کردن مراحل اداری هستند و باید مدارک لازم را به اداره دارایی شهر خود تحویل دهند.
فعالیت شرکت ها بدون دریافت کد اقتصادی قانونی نمی‌باشد و هر شرکت الزاما باید این کد را دریافت نماید. با این کد است که شیوه و نحوه فعالیت یک شرکت مشخص می‌شود. فرقی نمی‌کند که یک شرکت در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند، خواه این فعالیت در زمینه خدمات باشد یا در حیطه خرید و فروش و غیره باید نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام نماید. زیرا در تمامی فاکتور‌ها و قرارداد‌هایی که در یک شرکت بسته می‌شود کد اقتصادی درج می‌شود.

کد اقتصادی چیست؟

مدارک کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

چرا نیاز به اخذ کد اقتصادی داریم؟

برای تمامی افرادی که در زمینه تجارت فعال هستند دریافت این کد اجباری تلقی می‌شود. به منظور بهبود یافتن سیستم مالیاتی کشور این کد 12 رقمی تحت عنوان کد اقتصادی طراحی و تنظیم شده است. طرفین یک معامله برای اینکه نسبت به یکدیگر اعتماد لازم را کسب کنند، کد اقتصادی شرکت طرف قرارداد را استعلام می‌کنند. بنابراین اخذ این کد جهت جلب اعتماد ارباب رجوع ضروری می‌باشد و حتما یک شرکت جهت جذب مشتری های بیشتر باید این کد را داشته باشد.
پیشرفت تکنولوژی سبب شده که کاربران امروزه از طریق اینترنت کد اقتصادی شرکت خود را دریافت نمایند. جهت دریافت کد باید به سامانه سازمان مالیاتی کشور مراجعه کنند.

چرا نیاز به اخذ کد اقتصادی داریم؟

مدارک کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدارک کد اقتصادی

تمامی اشخاص دو ماه پس از ثبت رسمی شرکت خود باید جهت دریافت کد اقتصادی به اداره دارایی شهر مورد نظر مراجعه نمایند. اداره دارایی بالطبع مدارکی را از متقاضی می‌خواهد که فرد باید تمامی مدارک لازم را به اداره دارایی تسلیم کند. در ادامه به شرح مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی می‌پردازیم.
1) باید فرم‌هایی که اداره دارایی در اختیار شما قرار می‌دهد را پر کنید.
2) دفترچه‌ای را که بخش خدمات اداره به شما تحویل می‌دهد را تکمیل نمایید.
3) ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره
4) ارائه کپی از اساسنامه شرکت
5) ارائه دو نسخه از آگهی تاسیس و تغییرات صورت گرفته در شرکت
6) ارائه کپی آگهی که در روزنامه رسمی کشور چاپ شده است.
7) اگر شرکت از نوع غیر سهامی باشد باید کپی اظهارنامه و تقاضانامه به اداره دارایی تسلیم شود.
8) ارائه کپی پروانه بهره‌برداری یا مجوز رسمی تاسیس شرکت

مدارک کد اقتصادی

مدارک کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مدارک کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی هم مانند اشخاص حقوقی باید مدارکی را به اداره مالیات تحویل دهند، که مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی شامل موارد زیر می‌باشد.
1) تکمیل فرم اطلاعات هویتی
2) کپی شناسنامه و کارت ملی
3) ارائه عکس به همراه کد اقتصادی ثبت شده در پشت آن
4) ارائه اصل و کپی فیش بانکی به مبلغ ده هزار ریال
5) تحویل کپی مجوز فعالیت یا پروانه کسب
6) افرادی که دارای کد اقتصادی می‌باشند باید فیش کامپیوتری ارائه دهند.

مدارک کد اقتصادی برای اشخاص حقوقی

از آنجایی که دریافت کد اقتصادی برای فعالیت یک شرکت اجباری است، اشخاص حقیقی نیز باید به دریافت آن اقدام نمایند. مدارک لازم عبارت‌اند از:
1) پر کردن فرم اطلاعات هویتی
2) ارائه آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی
3) تحویل کپی از کارت اقتصادی یا فیش
4) پرداخت فیش به مبلغ ده هزار ریال
5) ارائه کپی سند مالکیت
6) پرداخت نمودن مالیاتی که به حق تمبر اختصاص دارد.
7) ارائه نمودن اصل نامه‌ای که شروع و عدم شروع فعالیت شرکت را نشان می‌دهد.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که ذکر کردیم اهمیت و ضروریت دریافت کد اقتصادی به طور واضح نمایان است و برای فعالیت قانونی و معتبر، هر شرکتی به دریافت این کد نیازمند است. بنابراین در گام اول اطلاعات و شرایط لازم جهت دریافت کد اقتصادی را دریابید و سپس برای اخذ کد به اداره دارایی مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات و راهنمایی‌های لازم می‌توانید از موسسه مهرگان که دارای تجربه و سابقه درخشانی در این زمینه می‌باشد کمک بگیرید. جهت ارتباط با کارشناسان مهرگان با شماره 02144231712 تماس بگیرید.