مزایا اخذ کارت بازرگانی

مزایا اخذ کارت بازرگانی

در این مقاله قصد داریم درباره مزایا اخذ کارت بازرگانی صحبت کنیم. کارت بازرگانی در دو نوع حقیقی و حقوقی قابل صدور است که از نظر ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند، اما کارت بازرگانی قانونی در تجارت جهانی، صادرات و واردات برخی کالاها دارای مزایا و امتیازات بیشتری است و به همین دلیل از اعتبار بیشتری برخوردار است.
اگر می‌خواهید از مزایا کارت بازرگانی شما نیز استفاده کنید، می‌توانید از طریق موسسه ثبتی مهرگان و با شماره مشاوره رایگان 02144231712 این موسسه به صورت قانونی و آسان کارت بازرگانی خود را دریافت کنید.

مزایا اخذ کارت بازرگانی

مزایا اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اخذ کارت بازرگانی مزایای زیادی برای فرد دارد. از جمله مهم‌ترین مزایا کارت بازرگانی :

الف) اخذ ویزای تجاری

از دیگر مزایا کارت بازرگانی این است که هنگام ارسال ویزا، کاربر می‌تواند به راحتی اطلاعات خود را توسعه و گسترش دهد، با تجار و بازرگانان کشورهای خارجی ارتباط برقرار کند، در مبادلات شرکت کند و در واقع در سطح بین‌المللی و در جلسات و نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود شروع به کار کند و توانایی بازاریابی در سطح بین‌المللی و رسیدن به نتیجه موثر در افزایش سودآوری آن را بدست آورد. شما با داشتن کارت بازرگانی در گمرک حق‌العمل کاری دریافت می‌کنید.
مجوز کار گمرکی به فردی اعطا می‌شود که دارای هفت شرط باشد. از دیگر مزایا اخذ کارت بازرگانی این است که اخذ کارت بازرگانی یکی از این شرایط است. حق کار در قانون تجارت به شرح زیر تعریف شده است. شخصی که به عنوان وکیل از طرف شخص دیگری برای انجام معامله و دریافت حق‌الزحمه در ازاء آن اقدام می‌کند.

ب) انتقال ارزی آسان

از دیگر مزایا اخذ کارت بازرگانی این است که، با کارت بازرگانی می‌توانید به سایت بانک ملی مرکزی مراجعه کرده و لیست صرافی‌ها را مشاهده و در سامانه جامع انتخاب کنید. در این صورت عابر مکلف به ارائه خدمات می‌باشد. انتقال از طریق عابر بانک کار را برای شما آسان‌تر می‌کند .

پ) شان و موقعیت اجتماعی مطلوب

بسیاری از کارآفرینان ممکن است فکر کنند که اخذ کارت بازرگانی مزیت بزرگی برای آنها نیست. اما باید بگوییم در ذهن جامعه افرادی که دارای کارت بازرگانی بوده و موفق به اخذ این کارت از اتاق بازرگانی شده‌اند در مقایسه با کارمندان و کارگران از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردارند. اصولا این یکی از مزایا اخذ کارت بازرگانی است که نشان‌دهنده موقعیت اداری دارنده کارت بازرگانی در یک شرکت یا سازمان است.

ت) اعتماد سازی در جامعه

از دیگر مزایا اخذ کارت بازرگانی می‌توان به این نکته اشاره کرد که تاجران در سراسر جهان از زمان‌های قدیم این اعتبار را  داشته‌اند. اما می‌دانیم که به دلایل مختلف ممکن است برخی از معامله‌گران اعتباری برای انجام معاملات بزرگ نداشته‌باشند. به عنوان مثال، بازرگانانی که تازه وارد دنیای تجارت شده‌اند. بنابراین برای این دسته از افراد داشتن کارت بازرگانی نوعی کسب اعتبار برای انجام معاملات است. البته نمی‌توان گفت داشتن کارت بازرگانی دلیلی برای اعتماد‌سازی است، اما می‌تواند یکی از این دلایل باشد.

ث) توانمندی قانونی برای تجارت

از دیگر مزایا اخذ کارت بازرگانی باید به قابلیت قانونی انجام تجارت اشاره کرد. بدون شک افرادی که مجوز لازم برای انجام هر نوع کسب و کاری را دریافت می‌کنند، می‌توانند بدون نگرانی به صورت قانونی اقدام به صادرات و واردات کالا کنند. از سوی دیگر، طبق ماده ۲ قانون صادرات و واردات ایران، افرادی که فاقد پروانه کسب هستند، نمی‌توانند تجارتی انجام دهند. پس باید بگوییم که داشتن کارت بازرگانی باعث ایجاد ظرفیت قانونی برای کسب و کار می‌شود.

ج) داشتن اعتماد به نفس

از مزایا اخذ کارت بازرگانی این است که افرادی که از اتاق بازرگانی کارت بازرگانی گرفته‌اند معمولا اعتماد به نفس بیشتری دارند و خود را تاجر درجه یک می‌دانند. از طرفی این دسته از افراد به دلیل مزایای کارت بازرگانی هیچ ترس و کمبودی در مذاکرات تجاری احساس نمی‌کنند.

مهمترین مزایا کارت بازرگانی

مزایا اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سایر مزایا اخذ کارت بازرگانی

  1. مجوز صادرات کالا به کشورهای خارجی
  2. مجوز واردات کالا از کشورهای خارجی
  3. امکان عضویت در اتاق بازرگانی و بهره مندی از مزایای عضویت در اتاق بازرگانی
  4. امکان ارتباط فشرده با تجار داخلی و خارجی
  5. امکان شرکت در نمایشگاههای بازرگانی
  6. مجوز واردات کالا از منطقه آزاد
  7. افزایش اعتبار و اعتبار تجاری
  8. ثبت علامت تجاری لاتین
سایر مزایا کارت بازرگانی

مزایا اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

معایب کارت بازرگانی

کارت بازرگانی علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد. بر اساس بند 3 قانون مقررات صادرات و واردات، صادرات و واردات کالا مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. داشتن کارت بازرگانی برای افراد تجاری یک مزیت است اما برای کسانی که نحوه استفاده صحیح از این کارت را نمی‌دانند می‌تواند ضررهایی داشته باشد.
در اینجا به معایب کارت بازرگانی اشاره می‌کنیم:

الف) معایب کارت بازرگانی از نظر مالیات

یکی از معایب کارت بازرگانی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات واردات است و اگر مردم از کارت درست استفاده نکنند ممکن است مشکل ساز شود. متقاضیان کارت بازرگانی مشمول قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات واردات هستند و باید با ثبت نام در رژیمهای مورد نظر مالیات پرداخت کنند.

مطالب فوق نشان می‌دهد که کارت بازرگانی برای کسانی که قصد واردات و صادرات مکرر کالا را دارند مناسب و مفید است، اما برای کسانی که کارت بازرگانی تهیه می‌کنند  و کارت بازرگانی را اجاره یا می‌فروشند، خطرات زیادی را به همراه دارد.

ب) معایب کارت بازرگانی از نظر هزینه

علاوه بر این، گرفتن کارت بازرگانی بین 500 تا 1 میلیون تومان هزینه دارد و نیاز به یک هفته انتظار دارد و برخی افراد که تجربه، مشتری و امکانات کار را ندارند، اقدام به گرفتن کارت بازرگانی می‌کنند و بی فایده هستند. کارشان را از روی کارت انجام  نمی‌دهند.

ج) معایب کارت بازرگانی برای افرادی که قصد فروش آن را دارند

داشتن کارت بازرگانی برای افرادی که قصد اجاره یا فروش آن را دارند مفید نیست اما برای فعالیت گسترده در زمینه صادرات و واردات مناسب است. صدور این کارت برای دارنده آن موقت و محدود بوده و در صورت رعایت نکردن قوانین خاص قابل لغو می‌باشد. به عنوان مثال اگر شما به عنوان دارنده کارت بازرگانی اقدام به قاچاق کالا می‌کنید، طبق ماده 30 قانون گمرک ایران، این عمل جرم است و متخلف مجرم شناخته می‌شود، متخلف به طور دائم یا موقت سلب صلاحیت می‌شود. عضویت در اتاق بازرگانی و کارت آن لغو می‌شود.
از آنجایی که این گونه کلاهبرداری‌های کارت بازرگانی وجود دارد که برای فرار از مالیات گزاف انجام می‌دهند، بسیاری از دارندگان کارت بازرگانی بدهی و مسئولیت بالایی دارند و دچار مشکل می‌شود، که این از معایب کارت بازرگانی محسوب می‌شود.
ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان با ارائه مشاوره رایگان تلفنی به شماره 02144231712 موسسه مهرگان شما را در دریافت کارت بازرگانی برای توسعه کسب و کارتان یاری می‌کنیم.

معایب کارت بازرگانی

مزایا اخذ کارت بازرگانی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سخن پایانی

تجار و صادرکنندگان خصوصی و موسسات صنعتی و غیره حق دریافت کارت دارند. به منظور انجام فعالیت اقتصادی بازرگانان در خارج از کشور، کارت توسط وزارت صنعت و معدن صادر و ارسال می‌شود و کارت توسط همان اداره مورد پذیرش قرار می‌گیرد. برای افرادی که به فعالیتهای اقتصادی می‌پردازند و با معاملات بازار سر و کار دارند، طبق توصیه اکثر کارشناسان باید کارت بازرگانی تهیه کنند .البته این عمل با معایب و مزایایی همراه است که در بالا به آن اشاره کردیم.
ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان با ارائه مشاوره رایگان تلفنی به شماره 02144231712 موسسه مهرگان شما را در دریافت کارت بازرگانی برای توسعه کسب و کارتان یاری می‌کنیم.