مزایا ارزش افزوده

مزایا ارزش افزوده

در این مقاله قصد داریم درباره مزایا ارزش افزوده صحبت کنیم. مصرف کننده و تولید کننده باید مالیات اجناس و خدمات مربوطه را پرداخت نمایند. که به شکل غیر مستقیم توسط آن‌ها پرداخت می شود. این مالیات را مالیات بر ارزش افزوده می‌نامند. این مالیات به خزانه دولت تحویل داده می‌شود. توزیع کننده‌ها اعم از تمامی توزیع کننده‌های اجناس که شامل مواد غذایی و دیگر کالا‌ها می‌باشد نسبت به ورود کالا‌ها و اجناس مستلزم هستند که که مالیات بر ارزش افزوده را از کل مالیات کم کرده و مبلغ مابه تفاوت را به خزانه دولت پرداخت نمایند. در این میان کالا‌ها و اجناسی که به خارج از کشور صادر ‌می‌شوند نیازی به پرداخت مالیات ندارند و از این امر معاف هستند. به همین دلیل باید برای این که مشمول مالیات شوید باید گواهی ارزش افزوده را دریافت نمایید. در این مقاله مزایا ارزش افزوده  و معایب آن شرح داده می‌شود در صورت وجود ابهام می‌توانید با کارشناسان موسسه مهرگان تماس حاصل فرمایید. شماره‌‌ی تماس 02144231712 می‌باشد.

مزایا ارزش افزوده

مزایا ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزايا ماليات ارزش افزوده

 مالیات بر ارزش افزوده مانند تمامی سیاست‌گذاری‌های اقتصادی دارای مزایا و معایبی می‌باشد. که در این قسمت قصد داریم مزایا  ارزش افزوده را برایتان ذکر کنیم.

انگیزه بیشتر برای کسب درآمد

در سیستم مالیات ارزش افزوده شهروندان قادر هستند که مقدار بیشتری از درآمد کسب نموده را نگه دارند و در زمانی که قصد خرید را داشته باشند به دریافت محصول آن‌ها مالیات تعلق می‌گیرد و همین امر سبب می‌شود که انگیزه‌ی فرد برای مالیات بر اررزش افزوده بیشتر باشد و این طور بتوانند درآمد بیشتری نیز کسب نمایند. همچنین این کار افراد را به پس‌انداز بیشتر تشویق می‌نماید.

انگیزه بیشتر برای کسب درآمد

مزایا ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

به حداقل رساندن فرار از مالیات

یکی از درآمد‌های اصلی و قابل اعتماد برای دولت همین مالیات بر ارزش افزوده حساب می‌شود. از طرف دیگر مبلغ این مالیات نسبت به سایر مالیات‌ها کمتر و محدود‌تر می‌باشد. همچنین از آنجایی که پرداخت مالیات ارزش افزوده بر عهده‌ی خریدار می‌باشد این‌گونه از ضرر بین طرفین نیز جلوگیری می‌شود و فرار مالیاتی به طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. این مورد هم از دیگر مزایا ارزش افزوده می‌باشد.

برقراری تعادل توليد ناخالص داخلي

با جلوگیری نمودن از فرار مالیاتی می‌توان برخورد مالیاتی یکسانی بر تمامی تولیدات داخلی داشت و از این طریق دیگر عدم تعادل نیز ایجاد نمی‌شود. زنجیره‌ی مبادلات در خرده‌فروشی و به صورت فاکتور‌نویسی هم قابل پیگیری است. با این روش از فرار مالیاتی در تمامی بخش ‌های خدماتی به ویژه تولیدات تجارتی جلوگیری می‌شود.

برقراری تعادل توليد ناخالص داخلي

مزایا ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

درآمدزایی نوین جهت پاسخ به هزینه دولت

از انجایی که منبع دریافتی مالیات گسترش زیادی یافته است. معمولا مالیات بر ارزش افزوده بر اکثر کالا‌ها تعلق می‌گیرد و درنتیجه یک منبع درآمد خوب برای دولت محسوب می‌شود.

نوسازی و به وجود آوردن تحول در نظام مالیات

نوسازی یکی از عواملی است که سبب تغییر و تحول در نظام مالیاتی شده است. همچنین در صرفه‌جویی، بهبود و ارتقاء کیفیت و بازدهی و غیره موثر است و در نتیجه نیاز به کادر اجرایی هم کمتر به چشم می‌خورد. پس این مورد هم یکی از مزایا مالیات ارزش افزوده است.

نوسازی و به وجود آوردن تحول در نظام مالیات

مزایا ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سهولت ورود به معاهدات منطقه ای

یک سری از معاهدات ناحیه‌ای وجود دارند که بنا به دلایل مختلفی از جمله تشکیل وحدت در نظام مالیاتی، اجرای یکنواختی در اعمال فشار مالیاتی، افزایش انگیزه افراد برای بهبود و افزایش کارایی، خنثی بودن و بی‌طرف بودن، عدم ورود آسیب به محصول‌های وارداتی و غیره مالیات بر ارزش افزوده را از شرایط عضویت اعضا می‌داند.

آسان‌تر شدن حسابرسی و کنترل

از دیگر مزایا مالیات ارزش افزوده آسان‌تر شدن حسابرسی می‌باشد. برای محاسبه این مالیات از فاکتور فروش بهره می‌برند. در این فاکتور مواردی از جمله نرخ مالیاتی و اقلام فروش مشخص می‌شود و صورت‌حساب‌ها در دفتر حساب مودی ثبت خواهد شد. بدین طریق کنترل و حسابرسی آن‌ها اسان‌تر است.

آسان‌تر شدن حسابرسی و کنترل

مزایا ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سایر مزایا مالیات ارزش افزوده

1- به دلیل این که سیستم مالیاتی ارزش افزود سیستمی خود اجرا محسوب می‌شود هزینه وصول کردن آن پایین می‌باشد و هر مودی خود می‌تواند نقش مامور مالیاتی را ایفا کند.
2-  مالیات بر ارزش افزوده در سطوح گسترده‌ای قابلیت جایگزین شدن مالیات‌های دیگر را نیز دارد. این مورد هم از مزایا مالیات ارزش افزوده می‌باشد.
3- اعمال نمودن نظرات و سلایق شخصی در این سیستم مالیاتی به حداقل خود ‌می‌رسد. چون نرخ‌های مالیاتی کاملا مشخص شده‌اند فاکتور‌ها نیز به حداقل می‌رسد. همچنین مودیان مالیاتی امکان چانه‌زدن برای کاهش مالیات را از دست خواهند داد.
4- همچنین مالیات ارزش افزوده می‌تواند انتقال مالیات از درآمد به مصرف تلقی شود. به علاوه با تامین منابع بسیار گسترده نقش بسیاری در کاهش نرخ بیکاری دارد و این مورد مهم‌ترین مزایا مالیات ارزش افزوده حساب می‌شود.

معایب مالیات بر ارزش افزوده

از جمله معایبی که مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند داشته باشد موارد زیر را می‌توان بیان کرد.

افزایش سطح قیمت‌ها

شکایت از افزایش قیمت را می‌توان یکی از معایب مالیات بر ارزش افزوده دانست. به این صورت افراد با توجه به پرداخت ارزش افزوده قیمت‌ها را بالا می‌برند. این مورد در سایر کشور‌ها در حیطه‌ی منطقی قرار نمی‌گیرد.
چون مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که به تمامی کالا‌ها تعلق می‌گیرد فشاری را بر قشرهای ضعیف و کم درآمد یک جامعه وارد می‌کند. که این مسئه باعث نگرانی دولت‌ها شده است. همچنین عنوان شده که اثار نزولی مالیات ارش افزوده از سایر مالیات‌ها کمتر ‌می‌باشد.

مشکلات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده

اخذ مالیات بر ارزش افزوده مشکلات اجرایی را نیز به دنبال خواهد داشت که شامل برخورد با خرده‌فروشان در مشاغل مختلف می‌باشد که نیاز به مشاوره در مالیات بر ارزش افزوده و چگونگی محاسبه و پرداخت آن اهمیت پیدا می‌کند.

احتمال تقلب در صورتحساب ها

مالیات ارزش افزوده بر اساس صورت حساب محاسبه می‌شود که در این صورت ممکن است خریدار و توزیع کننده در اثر تبانی مبلغ کمتری را در فاکتور و صورت‌حساب وارد نمایند که البته این امر به دلیل سیاست تشویق‌های مالیاتی کم‌تر به چشم می‌خورد.

احتمال تقلب در صورتحساب ها

مزایا ارزش افزوده موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل سیاست مالیاتی ارزش افزوده، مزایا ارزش افزوده و همچنین معایب آن را به طور کامل برایتان شرح دادیم. بعد از مطالعه این مطلب با اگاهی کامل نسبت به پرداخت مالیات ارزش افزود اقدام خواهید کرد. اگر سوال و ابهامی در ذهنتان باقی مانده با کارشناسان مهرگان مشورت کنید. جهت ارتباط با مشاوران موسسه ثبتی مهرگان با شماره‌ی 02144231712 تماس بگیرید.