مزایا انحلال شرکت

مزایا انحلال شرکت

 در این مقاله بر آن شده‌ایم که شما را با مزایا انحلال شرکت و همچنین معایب آن آشنا کنیم. انحلال شرکت به معنی پایان یافتن فعالیت آن و از بین رفتن شرکت است. سهامداران شرکت به دلایل مختلف و یا از روی اجبار تصمیم می‌گیرند که شرکت را تعطیل کنند. عدم فعالیت شرکت به هر علتی که باشد، باید به اطلاع مراجع ذی‌ربط برسد، یعنی ثبت انحلال شرکت به طور رسمی اعلام شود. عدم انحلال رسمی شرکت ممکن است عواقبی را برای اعضا به دنبال داشته باشد.
در صورت نیاز به دریافت مشاوره در زمینه مزایا انحلال شرکت با شماره 02144231712 تماس بگیرید، تا کارشناسان مجرب موسسه ثبتی مهرگان در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

چرا باید انحلال شرکت و غیر فعال بودن آن را اعلام کنیم؟

شرکت‌های فعال باید دفاتر قانونی پلمپ شده خود را از اداره دارایی تحویل بگیرند و پس پر کردن آن سالی یک‌بار این دفاتر را به اداره مذکور تحویل دهند. اگر شرکتی غیر فعال بوده و هیچ گونه گردش مالی در طول سال نداشته باشد، باید یا غیر فعال بودن خود را به اطلاع اداره مالیات برساند و یا نسبت به انحلال شرکت اقدام کند.
عدم فعالیت شرکت ممکن است به دلایل مختلفی نظیر دریافت نکردن مجوز، ورشکستگی و غیره باشد. در هر صورت موضوع عدم فعالیت شرکت باید توسط نامه‌ای به اطلاع مراجع ذی‌ربط در اداره دارایی رسانده شود. در غیر این‌صورت ممکن است که مالیات سنگینی برای شرکت در نظر گرفته شده و مدیران دچار چالش‌های عدیده شوند، پس مزایا انحلال شرکت بسیار فراوان هستند.
اگر تصمیم به منحل کردن شرکت گرفته شود، باید فرد تعیین شده از سوی شرکت به اداره دارایی مراجعه کرده و برای رهایی از مالیات اظهارنامه انحلال شرکت را به دقت تکمیل کند. پس از آن نوبت پرداخت بدهی‌های شرکت فرا می‌رسد و بعد از تسویه کامل دیون، اموال باقی مانده بین سهامداران تقسیم می‌شود.
به دلیل این‌که انجام فرآیند مزایا انحلال شرکت نیازمند اطلاع از مقررات است، عدم اطلاع از روال ادارای و قوانین باعث می‌شود که منحل کردن آن بیش از حد طول بکشد. چنانچه وقت لازم برای این کار را ندارید، بهتر است که پرونده انحلال شرکت خود را در اختیار کارشناسان موسسه ثبتی مهرگان قرار دهید. این افراد به دلیل تجارب بالا و آشنایی با قوانین این حوزه به راحتی می‌توانند امور مربوط به مزایا انحلال شرکت را به نتیجه مطلوب برسانند.

چرا باید انحلال شرکت و غیر فعال بودن آن را اعلام کنیم؟

مزایا انحلال شرکت موسسه مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

انحلال شرکت بهتر است یا عدم فعالیت شرکت؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که انحلال شرکت گزینه بهتری است یا عدم فعالیت آن؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که چنانچه مدیران قصد نداشته باشند که در آینده فعالیت شرکت را مجددا از سر بگیرند، منحل کردن بهترین گزینه است. از جمله مزایا انحلال شرکت این است که این کار باعث می‌شود، هیچ گونه مسئولیتی متوجه این افراد نشود. در طرف مقابل اگر این احتمال وجود داشته باشد که دوباره شرکت راه‌اندازی شود، باید آن را به حالت غیر فعال درآورد.
در چنین مواقعی اداره دارایی حتما باید از این مسئله اطلاع داشته باشد،تا مالیات به شرکت تعلق نگیرد. شرکت‌های غیرفعال اگر مطابق قانون عمل کنند و اظهارنامه عدم فعالیت خود را به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل دهند، دچار هیچ گونه مشکلی نمی‌شوند.

انحلال شرکت بهتر است یا عدم فعالیت آن؟

مزایا انحلال شرکت موسسه مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مقررات مالیاتی مربوط به شرکت‌های فعال

یکی از مهم‌ترین مسائل در بحث مزایا انحلال شرکت، پرداخت مالیات است. طبق قانون تمام شرکت‌هایی که در اداره ثبت شرکت‌ها به طور رسمی ثبت شده‌اند، باید مالیات فعالیت خود را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند. به طور کلی صاحبان شرکت موظفند که به ازای همه قراردادهایی که منعقد می‌شود، درصدی از درآمد خود را به‌عنوان مالیات به اداره دارائی بپردازند. عدم توجه به این مسئله شرکت را مشمول جرایم مالیاتی سنگین می‌کند.
مالیات شرکت‌های فعال پس از اتمام سال مالی و محاسبه مقدار سود و زیان تعیین می‌شود. مدیر شرکت موظف است که تمامی اوراق مربوط به اظهارنامه، ترازنامه مالیاتی و دیگر صورت‌های مالی را تنظیم کرده و به اداره دارایی تحویل دهد. اگر این کار به موقع انجام نشود، شرکت مربوطه شانس برخورداری از تخفیفات مالیاتی را از دست می‌دهد. علاوه بر آن باید به اجبار مالیاتی را پرداخت کند که به صورت علی الراس حساب شده و بسیار بیشتر از مالیات واقعی شرکت است.

مقررات مالیاتی مربوط به شرکت‌های فعال

مزایا انحلال شرکت موسسه مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مقررات مالیاتی شرکت‌های غیر فعال

اصولا مالیات زمانی به افراد تعلق می‌گیرد که شخص یک فعالیت اقتصادی را انجام داده و به واسطه آن درآمدی برای خود کسب کرده باشد. بنابراین شرکتی که عملا هیچ گونه فعالیتی ندارد و تراکنش مالی آن صفر است، مشمول پرداخت مالیات نمی‌شود.
شرکت‌های غیر فعال در صورتی که مراحل اعلام عدم فعالیت خود را کاملا انجام داده باشند، از پرداخت مالیات معاف هستند. مدیران شرکت‌های غیرفعال باید به طور مرتب تغییرات مربوط به شرکت را ثبت کرده و جزئیات آن را به همراه مفاصا مالیاتی به اداره دارایی اعلام کنند. البته لازم به ذکر است که حتی در صورت فعال نبودن شرکت، تجهیزات و ماشین‌آلات خریداری شده توسط شرکت مشمول پرداخت مالیات هستند.

مقررات مالیاتی شرکت‌های غیر فعال

مزایا انحلال شرکت موسسه مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایای انحلال شرکت

مزایا انحلال شرکت بسیار متنوع هستند؛ اعلام رسمی انحلال شرکت مزیت‌هایی را نصیب اعضا می‌کند. یکی از مهم‌ترین این فواید این است که هیچ گونه مالیاتی به شرکت تعلق نمی‌گیرد. به طور کلی تنها فعالیت‌های اقتصادی مشمول پرداخت مالیات هستند، یعنی هر فرد باید قسمتی از درآمد خود را به‌عنوان مالیات به اداره دارایی بپردازد. حال اگر شرکتی هیچ گونه فعالیت اقتصادی نداشته باشد و در عین حال برای انحلال اقدام نکند، باید خود را آماده پرداخت مالیات کند.
چنانچه شرکت‌های غیر فعال در چهار ماهه اول سال اقدامات لازم را برای اعلام عدم فعالیت خود انجام ندهند، باید جریمه علی الراس شدن مالیات را پرداخت نمایند. مالیات علی الراس یکی از سنگین‌ترین مالیات‌های تعیین شده برای شرکت‌ها است و هزینه‌های سنگینی را به مدیران تحمیل می‌کند. با توجه به این مطلب ضروری است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن انحلال شرکت را ثبت کنید.   
یکی دیگر از مزایا انحلال شرکت این است که هزینه‌های مربوط به پرداخت حق بیمه کارکنان از دوش مدیران شرکت برداشته می‌شود. تا زمانی که منحل شدن شرکت به طور رسمی ثبت نشده باشد، طبق قوانین اداره کار صاحبان شرکت موظف هستند که حق بیمه کارمندان و کارگران خود را به حساب اداره تامین اجتماعی واریز کنند. پس از اعلام انحلال دیگر ضرورتی برای پرداخت حق بیمه کارکنان شرکت باقی نمی‌ماند.

مزایای انحلال شرکت

مزایا انحلال شرکت موسسه مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

معایب انحلال شرکت

در کنار تمام مزایا انحلال شرکت، این کار معایبی را نیز به دنبال دارد. منحل شدن شرکت موجب می‌شود که مدیران آن تمام امتیازاتی را که به واسطه ثبت شرکت کسب کرده بودند، از دست بدهند. برای مثال یکی از امتیازات فوق‌العاده‌ای که سهامداران شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند، برخورداری از تسهیلات بانکی است. با منحل شدن شرکت دیگر امکان استفاده از وام‌های موسسات مالی و بانک‌ها وجود ندارد و هیچ گونه تسهیلاتی به افراد تعلق نمی‌گیرد.
سهامداران شرکت قبل از اعلام انحلال می‌توانستند در مزایده‌ها و مناقصات شرکت کنند، اما دیگر این امکان برای آن‌ها فراهم نیست. علاوه بر آن اعضای شرکت دیگر مانند سابق نمی‌توانند با صاحبان مشاغل مختلف قراردادهای کاری منعقد کنند و به فعالیت‌های خود وجهه قانونی ببخشند.

معایب انحلال شرکت

مزایا انحلال شرکت موسسه مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در این نوشتار در مورد مزایا انحلال شرکت بیان شد، چنانچه شرکتی به دلایل گوناگون تعطیل شده و غیرفعال باشد، باید در اسرع وقت برای منحل کردن شرکت اقدامات لازم را انجام دهد. اگر شرکت ورشکسته یا غیر فعال به حال خود رها شود، مشکلاتی نظیر جرایم مالیاتی سنگین برای سهامداران به وجود می‌آید. با انحلال شرکت مدیران و موسسین از عواقب پرداخت مالیات‌های سنگین در امان بوده و هیچ گونه مسئولیتی در این رابطه نخواهند داشت.
برای این‌که از بابت کلیه مسائل حقوقی مزایا انحلال شرکت آسوده خاطر شوید، توصیه می‌کنیم که فرآیند منحل کردن شرکت را زیر نظر افراد متخصص انجام دهید. موسسه ثبتی مهرگان با برخورداری از کادر باتجربه و کارکشته می‌تواند شما را درزمینه مزایا انحلال شرکت یاری رسانده و راه‌کارهای لازم را برای پیگیری پرونده مزای انحلال شرکت در اختیارتان قرار دهد. چنانچه تمایل دارید، از مزایای مشاوره با این کارشناسان بهره‌مند شوید، می‌توانید با شماره 02144231712 تماس بگیرید.