مزایا ثبت اختراع

مزایا ثبت اختراع موسسه ثبتی مهرگان

مزایا ثبت اختراع

در این مقاله قصد داریم به تمامی مزایا ثبت اختراع بپردازیم. ابتدا به تعریف اختراع و ثبت اختراع می‌پردازیم اگر در صنعت یا مسائل فنی در زمینه ای خاص ایراد یا مشکلی غیرقابل حل وجود داشته باشد که افراد را وادار به تفکر درباره حل آن مشکل سازد و در نهایت نتیجه آن ایجاد راهکاری جدید که منجر به تولید و ساخت منبع جدیدی در صنعت شود به مثابه‌ی اختراع و نوع جدیدی از صنعت تلقی می‌شود.
اگر فردی در هر زمینه‌ای منجر به تولید صنعت و فن جدیدی شود برای حفظ حق مادی و معنوی و اخلاقی اختراع وی به عنوان یک ایده نو و منحصراً متعلق به او باید اختراع و نوآوری وی را ثبت کرد.
در انتها پس از ثبت اختراع از مراجع رسمی و قانونی با توجه به ضوابط و قوانین مربوط به ثبت اختراع یک گواهینامه رسمی برای اختراع ثبت شده صادر خواهد شد. که پس از ثبت نهایی و به صورت رسمی شخص متقاضی از مزایای زیادی بهره‌مند می‌شود.
هدف ما در موسسه ثبتی مهرگان آشنایی شما مخترعین با مزایا ثبت اختراع می‌باشد، مشاورین ما همواره آماده هستند تا به سوالات و دغدغه‌های شما مبنی بر ثبت اختراعتان پاسخ مناسب دهند. شما بزرگواران می‌توانید جهت مشاوره رایگان با شماره 02144231712 تماس حاصل فرما‌یید تا از اطلاعات و تجربیات مشاورین ما به صورت رایگان بهره‌مند شوید.

مزایا ثبت اختراع

مزایا ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع

گواهی ثبت اختراع از موارد اسنادی است که از طرف اداره مالکیت صنعتی برای متقاضیان ثبت اختراع صادر می‌شود. که گرفتن این گواهی برای فرد متقاضی مزایایی را از بابت اختراع خود شامل می‌شود. شخص مخترع برای ثبت شدن اختراع خود و گرفتن گواهینامه ثبت از اداره مالکیت مبلغی را برای حفظ اعتبار و حق مالکیت اختراع خود پرداخت کند.
چنانچه قبل‌تر توضیح دادیم اداره مالکیت ثبت اختراع برای اشخاصی که گواهینامه ثبت اختراع دارند مزایایی را در نظر گرفته‌اند، که در ادامه به توضیح این شرایط و مزایا می‌پردازیم:
۱- هیچ کس اجازه تولیدو تکثیر، فروش و توزیع اختراع را بدون اجازه مخترع ندارد.
۲- هیچ شرکتی حق رقابت با اختراع ثبت شده را ندارد.
۳- امکان سود بیشتر و برگشت سرمایه به دلیل انحصاری بودن اختراع.
۴- ایجاد در‌آمد مضاعف به دلیل اختیارات مخترع در بهره‌برداری از اختراع.
۵- کسب مدال‌های بین‌المللی با شرکت در سمینارها، مسابقات و جشنواره‌های بین‌المللی.
۶- استفاده و دسترسی به فناوری‌ها.
۷- ورود به بازارهای نوین.
۸- تهدید کمتر برای اختراع به دلیل ثبت آن.
۹- عضویت و ثبت نام در بنیاد نخبگان و استفاده از تسهیلات و مزایای آن
۱۰- استفاده از دریافت تسهیلات و وام با نرخ بانکی کمتر
۱۱- قدرت در اقدام قانونی در صورت تقلید و سواستفاده افراد سودجو
۱۲- وجهه مثبت در صورت داشتن شرکت مالک اختراع
۱۳- استفاده از تسهیلات و مزایای خدمت سربازی آقایان از قبیل (کاهش طول مدت سربازی، تغییر محل سربازی به محل سکونت فرد، گذراندن دوره خدمت در مراکز پژوهشی، و …)
۱۴- استفاده و بهره‌بردن از مزایا و تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان
۱۵- استفاده و بهره‌بردن از مزایای صندوق حمایت از پژوهشگران کشور
۱۶- ایجاد و پیشرفت در جدیدترین فناوری ها
۱۷- در گروه‌های پزشکی امکان معافیت از دوره طرح پس از تایید وزارت بهداشت
۱۸- ایجاد اشتیاق و انگیزه سایر افراد برای ثبت اختراع
۱۹- ورود به انجمن‌های استعداد‌های درخشان و استفاده و بهرمندی از تسهیلات و مزایای آنها
۲۰- ایجاد فضا برای رقابت سالم محصولات در شرکت‌ها
۲۱- کسب پذیرش تحصیل آسان در دانشگهای معتبر داخل و خارج کشور

مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع

مزایا ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

شرح هر یک از مزایا ثبت اختراع

الف) حق انحصاری در اختیار داشتن تمام حقوق مادی و معنوی اختراع

در زمان ثبت هر اختراع حق انحصاری محصول به صورت قانونی وجود دارد. شما برای استفاده از یک کالایی که حق انحصاری آن برای فرد یا شرکتی ثبت شده باشد باید مجوزهای لازم برای آن را داشته باشید. اگر بدون کسب مجوز اقدام به استفاده از آن کنید با پیگرد قانونی شخص مالک اختراع مواجه خواهید شد. با گرفتن حق انحصاری کالاهای اختراعی مالکیت کامل و تمام آن به شما تعلق میگیرد و همچنین استفاده از آن فقط به شخص شما مربوط می‌شود، و هیچ شخصی بدون داشتن مجوز نمیتواند از آن بهره ببرد، و برای هیچ کس اجازه ثبت و اختراع کالایی شبیه به آن وجود ندارد.

ب) دریافت مالکیت فکری اختراع

در تعریف مالیکت فکری اختراع می توان به این نکته اشاره کرد که تمامی حقوق مالک و اختراع او را معرفی می‌کند.این مالکیت فکری در واقع هرگونه بهره‌برداری از اختراع را برعهده مالک آن اختراع می‌گذارد و دیگر اشخاص نسبت به آن هیچ حقی ندارند.

ج) بهره‌برداری از تلاش‌های انجام گرفته بدون دردسر

شما با ثبت اختراع ممکن است اهداف مختلفی داشته باشید مثل اهداف تجاری، ورزشی و یا نظامی که بوسیله آن از این اهداف بهره ببرید. ولی اگر در هر صورت اقدام به ثبت اختراع خود نکنید ممکن است اشخاص سودجو از ایده و طرح شما سوء‌استفاده کنند و یا حتی اقدام به ثبت آن کنند، و این می تواند یک بدشانسی و شکست برای فردی باشد که طرحی را برای اختراع دارد، بنابراین لازم است بلافاصله شروع به ثبت اختراع خود نمایید.

د) امکان ثبت شرکت دانش‌بنیان با ثبت اختراع

شما حتی با ثبت اختراع از این شرایط که می‌توانید جهت اقدام به ثبت شرکت دانش بنیان استفاده کنید.و به راحتی برای ثبت شرکت مجوز تاسیس دریافت کنید، ویا برای امور تجاری از این حق ثبت اختراع استفاده کنید.

ه) امکان استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان

از شرایط استفاده از تسهیلات و مزایای عالی بنیاد ملی نخبگان به دلیل حمایت و پشتیبانی این نهاد از افراد نخبه در زمینه‌های مختلف اختراع برای افراد می‌باشد،که ثبت اختراع از شروط ورود به این بنیاد است و افراد در این صورت میتوانند از تسهیلات آن استفاده کنند.

و) امکان دریافت راحت‌تر پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی

هر فرد با داشتن ثبت اختراع میتواند شرایط پذیرش در بهترین و معتبرترین دانشگاههای سراسر جهان را برای خود فراهم کند، چرا که اکثر دانشگاههای بین‌المللی از مخترعین به‌راحتی حمایت می‌کنند و پذیرش این قبیل افراد در هر رشته‌ای که مورد علاقه آنهاست به آسانی صورت میگیرد، چون ثبت اختراع آنها به عنوان یک رزومه عالی محسوب می‌شود و زمینه را برای کسب پذیرش در هر دانشگاهی را فراهم می‌کند.

ز) دریافت وام و تسهیلات از صندوق حمایت از پژوهشگران

از دیگر مزایای ثبت اختراع برای افراد مخترع و حمایت از پژوهشگران که به آنها با داشتن گواهینامه ثبت اختراع در اداره ثبت اختراع تعلق میگیرد استفاده از تسهیلات و وام برای حمایت و دفاع از آنها است.

ک) داشتن یک رزومه عالی

داشتن گواهینامه ثبت اختراع برای هر شخص به مثابه یک رزومه عالی در هر زمینه شغلی می تواند محسوب شود، که این راه برای یک رزومه عالی در جهت اعتبار بالای شما برای ورود به هر موسسه، شرکت، یا سازمانی خواهد بود، و شرایط کاری بهتری را برای فرد فراهم می‌کند.

ل) استخدام راحت‌تر در شرکت‌های بهتر

از موارد دیگر مزایایی که برای اشخاص مخترع در قوانین اختراع ثبت شده است می‌توان به ایجاد زمینه شغلی و کاری راحتری برای استخدامی در ادارات یا شرکت‌ها در زمینه‌های شغلی ساده و حرفه‌ای اشاره کرد.

م) عرضه اختراع در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی

یکی از مزایا ثبت اختراع برای شخص مخترع ارائه و نمایش اختراع خود در جشنواره‌های مختلف علمی را خواهند داشت، مثل جشنوواره خوارزمی برای معرفی آن به عموم مردم. زیرا این کار باعث می‌شود که ارزش و اعتبار اختراع وی چندین برابر شود و در جامعه علمی اعتبار بیشتری را کسب کند.

ن) برخورداری از تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی

از دیگر مواردی که میتوان به عنوان مزایا ثبت اختراع اشخاص نام برد، استفاده از تسهیلاتی مربوط به خدمت سربازی آقایان می‌باشد، که از شرایط استفاده از این مزیت به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:
۱- درخواست کاهش خدمت سربازی
۲- در صورت تمایل درخواست تغییر محل خدمت سربازی به محل سکونت خود
۳- در مواردی که شخص بخواهد به جای خدمت سربازی طرح‌های پژوهشی را جایگزین خدمت کند

ح) حقوق ناشی از ثبت اختراع

افراد مخترع زمانی که اختراع خود را به صورت قانونی به ثبت برسانند بعلاوه داشتن مزایا که در بالا به آنها اشاره کردیم یک سری حقوق را نیز شامل می‌شوند، که این شامل دو دسته حقوق زیر است:
الف- حقوق مادی
ب- حقوق معنوی

حقوق ناشی از ثبت اختراع

مزایا ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

حقوق مادی ناشی از ثبت اختراع

نا به ماده 5 تعریف و تصویب شده قانون ثبت اختراع در ایران: «حقوق اختراع ثبت شده منحصراً به فرد مخترع تعلق دارد». که در این موارد تماماً حقوق مادی مربوط به اختراع به شخص مخترع تعلق می‌گیرد، که طبق قرارداد شخص مخترع حق بهره‌برداری انحصاری ناشی از اختراع و حق انتقال آن به ورثه را دارد.
وقتی که گواهینامه ثبت اختراع به شخصی داده شد و حق انحصاری آن کالا با نام وی رقم زده شد دیگر اشخاص ثالث حق استفاده و بهره‌برداری از آن کالا با نام اختراع را نخواهند داشت. از جمله موارد حقوق قانونی مادی کالاهای اختراع شده برای شخص مخترع به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

الف) تولید و تکثیر

اگر یک کالا با نام اختراع با نام شخصی به صورت گواهینامه و سند در اداره مالکیت ثبت شد، حق تولید و تکثیر آن اختراع جزو اولین حقوق مخترع شناخته می‌شود، و هیچ شخص ثالثی بدون اجازه و حق تصمیم گیری از طرف شخص مخترع حق تولید و تکثیر آن کالا را نخواهند داشت، در صورت نقض این حق قانونی شخص مخترع میتواند نسبت به این موضوع اعتراض و شکایت کند.

ب) عرضه برای فروش و فروش

در زمان ثبت گواهینامه ثبت اختراع حق انحصاری عرضه و فروش کامل کالای اختراعی در اختیار مالک اختراع است و هیچ شخص ثالثی بدون اجازه و تصمیم مخترع نمی‌توانند شروع به فروش یا عرضه کالای اختراعی کنند.

ج) واردات

زمانی که کالایی به صورت ثبت اختراع به انحصار شخصی درآمد، اگر در شرایطی اشخاص سودجو در خارج از کشور قصد تولید و واردات این کالای اختراعی منحصراً را به کشور داشته باشند جرم شناخته می‌شود و این غیرممکن است زیرا اجازه واردات کالای اختراع شده فقط در انحصار شخص مالک آن خواهد بود و اشخاص غیر اجازه واردات کالا را ندارند مگر با اجازه شخص مالک اختراع.

د) صادرات

اگر مخترع تصمیم به صادرات وسیله‌ و کالای اختراعی خود به صورت انحصاری و برعهده گرفتن مالکیت آن برآید این حقوق قانونی و انحصاری به وی داده خواهد شد و این حقوق در زمان صادرات باید بر اساس قوانین و مقررات صادر کننده کالا در کشور باشد. و مسئله مهم این است که هیچ شخصی قادر نخواهد بود که کالای انحصاری را بدون اجازه و رضایت شخص مخترع به جایی صادر کند.

ه) ذخیره و نگهداری

شخصی که کالایی را با عنوان اختراع به صورت قانونی ثبت می‌کند می‌تواند آن کالا را به قصد ارائه با نیت فروش نگهداری و ذخیره کند. و هیچ شخص ثالثی بدون اجازه و تصمیم شخص مالک حق نگهداری و ذخیره کردن کالای اختراعی را ندارند، زیرا که چنین اقدامی پیگرد قانونی دارد و این خلاف مقررات حقوق مخترع می‌باشد.

و) استفاده انحصاری

زمانی که اختراعی با نام شخص خاص و مشخصی به ثبت می‌رسد به منزله انحصاری بودن آن اختراع با نام آن فرد خواهد بود و استفاده از آن در مالکیت و منحراً به آن شخص مخترع تعلق دارد و هیچ شخص ثالثی حق استفاده از آن اختراع را بدون اجازه و تصمیم شخص مالک نخواهد داشت.

استفاده انحصاری

مزایا ثبت اختراع - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

حقوق معنوی ناشی از ثبت اختراع

در سند ثبت اختراع از مواردی که جزو حقوق معنوی و مالکیت فرد مخترع محسوب میشود ذکر نام وی در سند می‌باشد. بر اساس ماده 5 قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی، لازم است که حتما نام مخترع در گواهینامه ثبت اختراع ثبت شود، به جز مواردی که به اختیار خود متقاضی مانع از ذکر نام وی در گواهینامه شود. و اگر نام شخص دیگری با درخواست خود متقاضی به عنوان مخترع ثبت شود فاقد هرگونه اثر قانونی خواهد بود و این موارد غیرقانونی و غیرقابل قبول است.

سخن پایانی

تولیدکنندگان یک محصول با جلوگیری از کپی برداری از آن توسط رقبای تجاری، مدل صنعتی آن محصول را ثبت می کنند و در نتیجه شامل مزایا ثبت طرح صنعتی و افزایش فروش می شوند و سرمایه گذاری اولیه را مجدداً سرمایه گذاری می کنند. بلکه می توان گفت که ثبت مدل صنعتی باعث افزایش دارایی های تجاری شرکت می شود، زیرا با جلوگیری از کپی برداری از این مدل صنعتی توسط رقبا و افزایش فروش انحصاری کالای مرتبط، ارزش آن محصول نیز افزایش می یابد. بنابراین ثبت طرح صنعتی لازمه فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاران است.
ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان شما را برای ثبت طرح صنعتی مناسب جهت تجارت خود با ارائه خط تلفن مشاوره رایگان 02144231712 موسسه مهرگان یاری خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.