مزایا ثبت طرح صنعتی

مزایا ثبت طرح صنعتی موسسه ثبتی مهرگان

مزایا ثبت طرح صنعتی

در این مقاله میخواهیم به بررسی مزایا ثبت طرح صنعتی بپردازیم پس با ما همراه باشید. ثبت طرح صنعتی در حوزه های بازرگانی و تحقیقات صنعتی بسیار حائز اهمیت است و حقوق مالکیت صنعتی برای کار کمتر از ثبت طرح‌های صنعتی اهمیت ندارد و در صورتی که فعالان این حوزه با ثبت طرح‌های صنعتی و حقوق مالکیت صنعتی آشنایی و اطلاعات کافی نداشته باشند، زیان زیادی در این زمینه متحمل خواهند شد. اگر در فکر ثبت طرح صنعتی خود هستید می‌توانید از طریق موسسه ثبتی مهرگان، با استفاده از شماره تماس مشاوره رایگان 02144231712 این موسسه طرح صنعتی خود را به صورت قانونی ثبت کنید.

مزایا ثبت طرح صنعتی

مزایا ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایا ثبت طرح صنعتی

بر اساس قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، «هر ترکیبی از خطوط یا رنگ‌ها و هر شکل سه ‌بعدی با یا بدون خطوط یا رنگ‌ها، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک محصول صنعتی یا یک محصول صنایع دستی منجر به تغییر شود، طرح صنعتی گفته می‌شود. یک طرح صنعتی مشمول حمایت نمی‌شود این عمل فقط بدون تغییر ظاهر به یک نتیجه هنری می‌رسد.
با توجه به این تعریف با طیف وسیعی از محصولات و طرح‌های صنعتی قابل ثبت مواجه خواهیم شد. به طور کلی ثبت هر اختراع، نقشه یا علامت تجاری می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. البته باید بگوییم که مزایای ثبت این کسب و کار متفاوت است. در زیر مزایا ثبت طرح‌های صنعتی آورده شده است.

مزایا ثبت طرح صنعتی

مزایا ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایا ثبت طرح صنعتی عبارتند از:

الف) فروش طرح صنعتی

یکی از مزایا ثبت طرح صنعتی این است که با داشتن گواهی ثبت این نوع مشاغل می توانید از حق واگذاری امتیاز آن و فروش و واگذاری طرح صنعتی خود به دیگران استفاده کنید. البته قیمت هر طرح بسته به کاربرد و جذابیت آن می تواند متفاوت باشد. با وجود فروش حق رای این طرح توسط مالکان، هنوز پیچیدگی های قانونی وجود دارد.

ب) جلوگیری از تقلب

یکی دیگر از مزایا ثبت طرح صنعتی این است که معمولا هنگام ثبت هر اثر جدید، کپی آن بررسی می شود و در صورت کپی برداری، اثر ثبت نمی شود، بنابراین ثبت اثر از دزدیده شدن این اثر توسط افراد دیگر جلوگیری می کند. از طرفی شما می توانید با ثبت طرح صنعتی در صورت بروز هرگونه مشکل یا ادعای حقوقی به راحتی از حق خود دفاع کنید.

ج) امکان انتخاب بهتر برای مصرف کنندگان

از دیگر مزایا ثبت طرح صنعتی این است که ثبت طرح صنعتی، انتخاب محصول و تصمیم‌گیری برای خرید محصول را برای مصرف‌کنندگان آسان می کند. همچنین تا حدی از گمراه شدن مصرف کنندگان جلوگیری می کند. علاوه بر این باعث می‌شود که مصرف کنندگان کالاها و محصولات از نظر قانونی حمایت شوند و ضرر و زیان ناشی از خرید محصولات تقلبی کاهش یابد.
یک طرح صنعتی معتبر ریسک کمتری برای محصول ثبت شده ایجاد می‌کند و هزینه را برای مصرف‌کنندگان در هنگام تهیه محصولات کاهش می‌دهد.

د) رقابت عادلانه

از دیگر مزایا ثبت طرح صنعتی این است که به شرکت ها این فرصت را می دهد که میزان موفقیت محصولات خود را در بازار بسنجند. ثبت طرح‌های صنعتی همچنین رقابت منصفانه را تشویق می‌کند، در حالی که به نوبه خود تولید طیف گسترده‌ای از محصولات زیبایی‌شناسانه را ارتقا می‌دهد.

ه) برخورداری از امتیازات

ثبت طرح می‌تواند نقش بسیار مهمی در ارتقای برند و بالا بردن وجهه طراح داشته باشد. از طرفی برای ارتقای برند و شهرت محصول مورد نظر، مزایا ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها می‌تواند بسیار زیاد باشد.

و) حق انحصاری

از دیگر مزایا ثبت طرح صنعتی این است که زمانی که ما یک مدل صنعتی را ثبت می‌کنیم، به مالک حق انحصاری برای ثبت نمونه صنعتی می‌دهیم و باعث می شویم که مالک تمام حقوق و مزایای ثبت نمونه صنعتی را داشته باشد. همچنین مالک می تواند نسبت به افرادی که به صورت غیرقانونی از طرح صنعتی تقلید و یا کپی کرده‌اند، نسبت به طرح صنعتی خود شکایت و اعاده حیثیت داشته باشد.

ز) دارایی

ثبت یک طرح صنعتی برای صاحب آن دارایی است که می تواند رتبه و ارزش شرکت یا محصولات تولید شده توسط یک فرد را بهبود بخشد و در نهایت هر چه طرح ارائه شده موفق‌تر و پیشرفته‌تر باشد رتبه آن بهتر می‌شود. ارزش برای شرکت مثبت تر خواهد بود ، که این مورد از دیگر مزایا ثبت طرح صنعتی می‌باشد.

ک) جلوگیری از واردات بی رویه

از موارد دیگر مزایا ثبت طرح صنعتی این است که ، وقتی طرح صنعتی ثبت می‌کنید می توانید به تولید ملی کمک کنید و جلوی واردات بی رویه محصولات خارجی را بگیرید و در نتیجه از جریان ارز جلوگیری کنید. طرح صنعتی منجر به توسعه اقتصادی در سطح ملی و بین‌المللی می‌شود.

ل) بهبود فروش محصول

واحدهای تولیدی که تبدیل به اشخاص حقوقی می شوند، می توانند با ثبت طرح صنعتی خود تاثیر بسزایی بر روی محصولات خود داشته باشند. از دیگر مزایا ثبت طرح صنعتی این است که اگر محصولی این ویژگی ها را داشته باشد، می تواند اعتبار و ارزش آن را افزایش دهد. به عبارت دیگر ثبت طرح باعث افزایش قیمت محصول شد، زیرا صاحب طرح با توجه به اینکه از خاص بودن محصول خود مطمئن است، علاقه زیادی به افزایش کیفیت آن دارد و این امر باعث شناخته شدن وی شد. اطمینان محصول، بازار و مشتری و در نتیجه افزایش درآمد.

م) مزایای شخصی

حتی اگر طرح خود را به صورت حضوری ثبت کنید، در بسیاری از موارد میتوانید از مزایا ثبت طرح صنعتی بهره مند شوید. به عنوان مثال: معمولاً می توانید از این سوابق برای استفاده از امکانات شرکت ملی نخبگان یا ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان استفاده کنید.

مزایای شخصی

مزایا ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

امتیازات حقوقی ناشی از ثبت طرح صنعتی

مزایا ثبت طرح صنعتی فرصت موفقیت زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت. از میان این فرصت‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- افراد مجاز به استفاده از طرح های صنعتی ثبت شده در ایران به شرط موافقت مالک با ارائه آن هستند.
2- حق استفاده از طرح صنعتی که شامل فروش و عرضه است به صاحب طرح تعلق می‌گیرد.
3- در صورت استفاده افراد دیگر از طرح ثبت شده آنها، صاحب نمونه صنعتی می تواند شکایت کرده و از حق خود در مراجعه به قوانین و جلوگیری از سوء استفاده از طرح خود دفاع کند.

امتیازات حقوقی ناشی از ثبت طرح صنعتی

مزایا ثبت طرح صنعتی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سخن پایانی

تولیدکنندگان یک محصول با جلوگیری از کپی برداری از آن توسط رقبای تجاری، مدل صنعتی آن محصول را ثبت می کنند و در نتیجه شامل مزایا ثبت طرح صنعتی و افزایش فروش می شوند و سرمایه گذاری اولیه را مجدداً سرمایه گذاری می کنند. بلکه می توان گفت که ثبت مدل صنعتی باعث افزایش دارایی های تجاری شرکت می شود، زیرا با جلوگیری از کپی برداری از این مدل صنعتی توسط رقبا و افزایش فروش انحصاری کالای مرتبط، ارزش آن محصول نیز افزایش می یابد. بنابراین ثبت طرح صنعتی لازمه فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاران است.
ما در موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان شما را برای ثبت طرح صنعتی مناسب جهت تجارت خود با ارائه خط تلفن مشاوره رایگان 02144231712 موسسه مهرگان یاری خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.