مزایا کد اقتصادی

مزایا کد اقتصادی

در این مقاله قصد داریم با ۱۸ مورد از مزایا کد اقتصادی آشنا شویم. هر شرکت ملزم به داشتن یک کد اقتصادی می‌باشد و کد اقتصادی برای مشخص کردن عملکرد آن شرکت در خرید، فروش و خدمات در قرارداد‌ها و فاکتورها ارائه می شود و اخذ کد اقتصادی برای شرکت الزامی می باشد. این کد شماره ای ۱۲ الی ۱۶ رقمی می باشد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات و فروش آنها می پردازند صادر می شود.
شرکت شما زمانی که می‌خواهد چه قراردادهای پر منفعت بزرگ و چه قراردادهای کوچک با شرکت‌های مختلف منعقد کند باید کد اقتصادی داشته باشد. و هنگام بستن قرارداد با شرکت‌ها آنها از شما درخواست کد اقتصادی می‌کنند و زمانی که شما و شرکت شما فاقد کد اقتصادی باشد شرکت شما نخواهد توانست قرارداد پر منفعت را عقد کند و زیان خواهید کرد و با توجه به بازار پر رقابت رقیب‌های شما این مشتری پر سود را جذب خواهند کرد و شما به دلیل یک اشتباه کوچک از عقد قرارداد عقب خواهید ماند.این کد که به وسیله امور مالیاتی به فعالان اقتصادی داده می شود، مزایای زیادی دارد و همچون شماره ملی برای اشخاص حقیقی، کد و شماره شناسه برای شرکت در امور مالیاتی می باشد.
شما می توانید به وسیله این کد در سازمان‌های مالیاتی فاکتور ها و فیش‌های واردات و صادرات ایجاد کنید و آنها را برای دفتر‌ها صادر کنید و آن ها را راحت‌تر بررسی کنید.

مزایا کد اقتصادی

مزایا کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

کد اقتصادی در واقع یک شماره ۱۲ رقمی است؛ این کد طبق قانونی که در سال ۱۳۷۳ وضع شد، برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به خدمات و تولید کالا اشتغال دارند تعیین شده است. این کد به منزله شماره شناسایی برای افرادی است که در زمینه های اقتصادی فعال هستند و اصطلاحاً به آنها فعالان اقتصادی گفته می شود. سازمان امور مالیاتی این کدها را روی فاکتور های خرید و فروش ثبت می کند؛ ضمن اینکه میزان درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین محاسبه مالیات آنها توسط سازمان مالیات کشور شکل می گیرد. در ادامه این مقاله می خواهیم شما را با مزایا کد اقتصادی آشنا نماییم پس با ما همراه باشید.
همانطور که می دانید امروزه افراد زیادی خواهان این هستند که به کسب و کار خود اعتبار ببخشند یا اینکه قصد دارند امکان تجارت بین المللی برای آنها فراهم شود، در راستای رسیدن به همین اهداف می بایست اقدام به دریافت کد اقتصادی نمایند. این کد مزایا بسیار زیادی دارد مثلاً به کاربر فرصت می دهد تا در مناقصه ها و مزایده ها شرکت کند یا حتی میزان جذب سرمایه را برای وی ارتقا میدهد ضمن اینکه از مشکلات مالی احتمالی پیشگیری به عمل می آورد. در ادامه به شکل کاملاً تخصصی مزایا کد اقتصادی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم تا برای شما عزیزان جای هیچ گونه شک و شبهه ای باقی نماند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مشاوره رایگان ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ بهره ببرید.

مزایا کد اقتصادی

مزایا کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مزایای دریافت کد اقتصادی

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد دریافت کد اقتصادی مزایا و فواید بسیاری را برای فرد استفاده کننده به ارمغان خواهد آورد. اما در این میان وجود دارند افراد بسیاری که در این زمینه با چالش‌های عدیده مواجه می شوند و فرایند دریافت کد اقتصادی آنها ممکن است زمان بر و فرسایشی باشد. اگر برای شما هم چنین اتفاقی رخ داده است نگران نباشید و بدانید که جای درستی آمده اید چرا که ما تلاش کرده‌ایم در این مطلب شما را با صفر تا صد فرایند دریافت کد اقتصادی و مزایا آشنا کنیم. امیدواریم از این طریق بتوانید پاسخ یا پاسخ هایی معقول و مطلوب را برای دغدغه ها و سوال هایی که در ذهن دارید بیابید.
یک پیشنهاد عالی و توصیه طلایی که برای شما همراهان همیشگی داریم این است که کارهای مربوط به کد اقتصادی خود را به موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان بسپارید. این مجموعه با نیروهای متخصص و خستگی ناپذیری که دارد در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی بوده و یک هدف کلی را دنبال می‌کند و آن جلب رضایت مراجعه کنندگان است. لذا اگر شما هم در پی یافتن یک مرکز ثبتی معتبر برای انجام کارهای ثبتی و حقوقی خود از جمله دریافت کد اقتصادی هستید از شما دعوت می کنیم به مشتریان دائمی موسسه مهرگان بپیوندید.

مزایای دریافت کد اقتصادی

مزایا کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

۱) یکی از مزایا کد اقتصادی جلوگیری از رقابت‌های ناسالم و غیر عرف و فراهم شدن زمینه حمایت دولت از فعالان اقتصادی است.
۲) یکی دیگر از مزایا کد اقتصادی گرفتن کارت بازرگانی و انجام امور بازرگانی است.
۳) از مزایا کد اقتصادی در توزیع کالا و محصولات خدماتی توسط اشخاص حقوقی است
۴) انجام امور تولید، مونتاژ، واردات و صادرات نیز نیازمند گرفتن کد اقتصادی است.
۵) اشخاص حقیقی ای که در امور صادرات، واردات، مونتاژ، تولید، توزیع و … فعالیت دارند و دارای پروانه کسب و کار و مکانی برای تجارت خود هستند نیز ملزم به دریافت کد اقتصادی اند.
۶) یکی دیگر از مزایا کد اقتصادی انجام امور مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی است.
۷) پرداخت مالیات و گرفتن جواز کسب برای فعالیت های تجاری از دیگر مزایا کد اقتصادی است.
۸) از دیگر مزایا کد اقتصادی نظارت بر اعمال اقتصادی فعالیت کنندگان در این امر و شناخت و شناسایی اشخاص فعال در این زمینه است.
۹) از مزایا اخذ کد اقتصادی این است که با داشتن این کد کسب و کار شما دارای اعتبار خواهد شد و به رسمیت شناخته می شود و شما با همین اعتبار و رسمیت می توانید احتمال موفقیت در کسب و کار و عقد قراردادهای داخلی را افزایش دهید.
۱۰) اگر کسب و کار شما با ارگان ها و سازمانهای دولتی در ارتباط است حتما برای اخذ کد اقتصادی اقدام کنید.
۱۱) یکی دیگر از مزایا کد اقتصادی براورده شدن امکان تجارت بین المللی است. عملا هر شرکتی که بخواهد در سطح بین المللی قرارداد امضا کند باید از اعتبار بالایی برخوردار باشد تا بتواند به طرف تجاری مقابل خود اطمینان خاطر بدهد. اخذ کد اقتصادی این اعتبار را برای شرکت شما می آورد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند به عقد قراردادهای بین المللی بپردازند.
۱۲) یکی دیگر از مزایا کد اقتصادی جذب سرمایه است. بدیهی است وقتی شرکتی از اعتبار بالایی برخوردار باشد سرمایه گذاران بیشتر به آن شرکت اطمینان خواهد کرد و سرمایه گذاری می کنند.اصل بنا و اساسی موفقیت یک شرکت سرمایه آن شرکت است که مسلما با داشتن اعتبار بالا جذب سرمایه برای شرکت راحت‌تر و بیشتر انجام خواهد گرفت. یکی از راه‌هایی که سرمایه‌گذاران شرکت طرف قرارداد خود را اعتبار سنجی می‌کنند همین کد اقتصادی است. این کد در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی نقش مهمی ایفا می کند و بسیاری از سرمایه گذاران به اعتبار کد اقتصادی سرمایه گذاری خود را انجام می دهند.
۱۳) یکی دیگر از از مزایا کد اقتصادی برخورداری از معافیت مالیاتی است.همه شرکت های تجاری اعم از حقیقی و حقوقی، باید در قبال مالیات شفاف و دقیق و با نظم عمل کنند تا بتوانند از معافیت‌های مالیاتی نهایت بهره را ببرند.
۱۴) یکی دیگر از مزایا کد اقتصادی رتبه بندی شدن شرکت است. بسیاری از کسب و کارها برای رونق کار خود به دنبال اخذ رتبه هستند.که این کار زمانی امکان پذیر است که شما ابتدا کد اقتصادی را گرفته باشید.
۱۵) یکی دیگر از مزایای اخذ کد اقتصادی اخذ گرید برای شرکت است.
۱۶) حتی برای افتتاح حساب برای شرکت خود نیز شما باید کد اقتصادی داشته باشید.
۱۷) یکی دیگر از مزایا کد اقتصادی دریافت گواهی ارزش افزوده است.
۱۸) شاید بتوان گفت مهمترین دلیل اخذ کد اقتصادی دوری از مشکلات، جرایم و گرفتاری‌های مالیاتی است.
زیرا همانطور که می دانید طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می‌پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود، بتواند از برخی معافیت‌های قانونی مالیاتی نیز بهره‌مند گردد.
در حال حاضر برای ارسال اظهارنامه مالیاتی هر سال، حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است پایان خردادماه سال بعدی و حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است پایان تیر ماه سال بعدی است.

مزایای دریافت کد اقتصادی

مزایا کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

امکان تجارت بین‌المللی

یکی دیگر از مهمترین مزایا کد اقتصادی این است که بستر مناسبی را برای تجارت های بین‌المللی و عقد قراردادهای مربوطه فراهم می‌کند. پرواضح است که اگر یک کسب و کار یا یک شرکت بخواهد تجارت ها یا قراردادهایی را در سطح بین‌المللی داشته باشد، قطعاً می بایست از اعتبار بسیار بالای خود اطمینان داشته باشد تا از این طریق بتواند برای طرف قرارداد خود تعلق و اطمینان خاطر ایجاد کند. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با دریافت کد اقتصادی و ارتقای اعتباری کسب و کار خود فعالیت هایی را در سطح بین‌المللی داشته باشند.
به خاطر داشته باشید که کد اقتصادی به عنوان یکی از اصلی‌ترین روش های دریافت مجوز فعالیت‌های تجاری و همچنین پرداخت عوارض دولتی شناخته شده است. در واقع این کد علاوه بر مزایای که دارد نمایانگر نحوه عملکرد اقتصادی و فعالیت‌های یک شرکت یا کسب و کار است. علاوه بر طی کردن مراحل ثبت شرکت دریافت کد اقتصادی یکی دیگر از اقدامات ضروری هر شرکتی است که از تلاش ناسالم رقیبان جلوگیری به عمل می آورد.

فرصت شرکت در مزایده ها و مناقصه ها

یکی دیگر از مزایا ارزشمند کد اقتصادی این است که به کاربر این فرصت را می‌دهد که در مزایده‌ها و مناقصه‌ها شرکت کند و در آنها حضور داشته باشد‌. یکی از مهمترین پیش نیاز‌ها و ابتدایی‌ترین مدارک برای حضور مهم و موثر در مناقصه ها و مزایده ها و همچنین کسب سود از آنها داشتن کد اقتصادی است. وجود این پیش نیاز به حدی مهم است که در صورتی که فاقد این کد باشید به راحتی میتوانید شرایط حضور در مزایده‌ها و مناقصه‌ها را از دست بدهید و از مزایای این جلسات محروم شوید.

صادرات و واردات

یکی از حیاتی‌ترین مزایا کد اقتصادی مربوط به صادرات و واردات می شود. شاید از خود بپرسید که ارتباط این مسئله در چیست؟ در پاسخ باید گفت که برای حضور و فعالیت در بازار صادرات واردات وجود کارت بازرگانی الزامی است؛ از طرفی دریافت کارت بازرگانی نیز خود مستلزم دریافت کد اقتصادی است. پس نتیجه میگیریم در صورت عدم دریافت کد اقتصادی نمی توان کارت بازرگانی را نیز دریافت کرد و این دو لازم و ملزوم همدیگر هستند. لذا شخص امکان حضور و فعالیت در بازار پرسود صادرات واردات را از دست خواهد داد.

جذب سرمایه

یک مزیت دیگر از دریافت کد اقتصادی،‌ جذب سرمایه است. مسلماً هنگامی که یک کسب و کار یا شرکت وجه رسمی داشته باشد و اعتبار آن بالا باشد، سرمایه گذاران نگاه ویژه و توجه فوق العاده ای را به آن خواهند داشت. همانطور که میدانید هر کسب و کاری برای طی کردن مراحل ترقی و رسیدن به سودآوری و موفقیت بیشتر همواره نیازمند جذب سرمایه است. هنگامی که سرمایه گذاران خارجی و داخلی بخواهند تا یک سرمایه را به کسب و کار یا شرکتی اختصاص دهند می بایست اطمینان لازم و کافی را از اعتبار آن داشته باشند.
وجود کد اقتصادی یکی از موثرترین راه های سنجش و بررسی اعتبار یک کسب و کار فعال است. این کد از نظر اعتبار و ارزش در میان سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی جایگاه بسیار ویژه ای دارد. جالب است بدانید که شما را بسیار زیادی از این سرمایه گذاران به واسطه وجود کد اقتصادی سرمایه گذاری خود را روی شرکت ها اعمال می کنند. به همین خاطر است که میگوییم کد اقتصادی تاثیر مطلوب و بسزایی را بر ارتقای جذب سرمایه یک کسب و کار دارد از این رو توجه ویژه ای را می طلبد. اگر سخن هایمان را تا اینجای کار جمع بندی کنیم به این جمله می‌رسیم که یکی دیگر از مزایا کد اقتصادی این است که از طریق جذب سرمایه باعث توسعه و رشد شرکتها میشود.

جلوگیری از مشکلات مالی

همانطور که ممکن است بسیاری از شما خوانندگان عزیز مطلع باشید یکی از اصلی ترین جنبه های فعالیت هر شرکت و کسب و کاری، قوانین و مسائل مالیاتی است. در این راستا هرگونه شرکت اعم از حقیقی یا حقوقی طبق قوانین وضع شده ملزم هستند اظهارنامه مالیاتی را ارائه دهند ضمن اینکه اقدام به پرداخت آن در بازه زمانی تعیین شده و مهلت مقرر نمایند. آنچه که این دو موضوع را به هم مرتبط می کند چیزی نیست جز کد اقتصادی! اینک در واقع یکی از اصلی ترین و مهمترین پیش نیاز های ارائه اظهارنامه مالیاتی است. به عبارتی دیگر اظهارنامه مالیاتی نیز مشابه کارت بازرگانی نیاز به کد اقتصادی خواهد داشت.
علاوه بر مزایای که تا اینجای کار ذکر شد خوب است این نکته تکمیلی را هم بدانید که وجود کد اقتصادی برای هر شرکتی باعث می شود که فعالیت های مالیاتی آن شرکت هر چه سریعتر و آسانتر انجام شود. علاوه بر آن به واسطه این کد سازمان امور مالیاتی کشور راحت تر می توانند فاکتور های صادر شده و صورت حساب ها را بررسی کند. اثربخشی این فواید و مزایا به حدی زیاد است که شمار زیادی از شرکتها صرفاً برای پیشگیری از مشکلات مالی احتمالی اقدام به دریافت این کد می نمایند.
در واقع تمامی شرکتهای تجاری می خواهد حقیقی باشد یا حقوقی می بایست عملکرد منظم و دقیقی را در زمینه با موضوع مالیات داشته باشند. این کار آنها باعث می‌شود تا از جرایم مالیاتی شرکت جلوگیری به عمل بیاید ضمن اینکه با پرداخت به موقع مالیات و همچنین ارائه سرقت اظهارنامه از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند.

اعتباربخشی به شرکت

قطعاً می‌دانید یکی از لازمه‌های قرارداد بستن بین شرکت ها وجود کد اقتصادی است. به عبارتی دقیق تر هنگامی که شرکت شما با سایر شرکتها قراردادی منعقد می کند، شرکت طرف قرارداد حتماً از شما درخواست ارائه کد اقتصادی تان را دارد. در در صورت عدم ارائه این کد به جرأت می‌توان گفت که شما یک قرارداد پر سود و ارزشمند را از دست خواهید داد. در حالی که بستن این قراردادها وضعیت شرکت شما را از این رو به آن رو کند و کاملاً اوضاع را تغییر دهد اما به علت نداشتن کد اقتصادی شما متاسفانه این قرارداد کلان را از دست می دهید.
شما با در اختیار داشتن کد اقتصادی ضمن اینکه به شرکت خود اعتبار می بخشید بلکه می توانید اقدام به عقد قراردادهای دولتی نیز نمایید. فراموش نکنید که وجود این کد اعتبار کسب و کارها را در سطح داخلی نیز افزایش می دهد‌. بنابراین یکی از راههای به رسمیت شناخته شدن شرکت شما وجود همین کد اقتصادی است. زمانی این مسئله واجب‌تر و الزام آور خواهد شد که شرکت یا کسب و کار شما با مراکز یا ارگان‌های دولتی در ارتباط باشد.

جایگاه کد اقتصادی در قانون سازمان مالیاتی کشور

طبق قانون ۱۰۵ قوانین سازمان مالیاتی کشور درآمد شرکت ها و درآمد حاصل از فعالیت های انتفاعی و تجاری آنها چه از منابع مختلف داخل ایران و چه از خارج ایران بدست می آیند پس از وضع هزینه‌های حاصل از منافع غیرمعاف، مشمول مالیات تا حداکثر ۲۵ درصد خواهند شد.
در هنگام شرکت در یک مزایده اگر بر روی پاکت مورد نظر پیشنهاد شما کد اقتصادی نوشته نشده باشد، از بازگردن پاکت خوددادی می کنند و عملا آن را به رسمیت نمی‌شناسند و شما هیچ شانسی برای برنده شدن مزایده نخواهید داشت.

جایگاه کد اقتصادی در قانون سازمان مالیاتی کشور

مزایا کد اقتصادی - موسسه مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

سخن پایانی

در این بخش سعی داشتیم شما را با جنبه‌های مختلفی از مزایا کد اقتصادی آشنا کنیم و امیدواریم به طور کامل با مزایا کد اقتصادی آشنا شده باشید و اهمیت و ارزش مزایا کد اقتصادی را درک کرده باشید. با ذکر این موارد قطعاً به این نتیجه رسیده اید که فرایند دریافت کد اقتصادی یک پروسه تقریباً پیچیده است ست و بروز هرگونه سهل انگاری و خطا ممکن است صدمات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. به همین خاطر ما دلسوزانه به همه شما دوستان عزیز توصیه می کنیم که این کار را به موسسه ثبتی مهرگان بسپارید و در کوتاه ترین زمان ممکن مطلوب ترین نتیجه را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، آگاهی بخش بیشتر از مزایا کد اقتصادی و دریافت مشاوره رایگان ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ تماس حاصل فرمایید.