ثبت موسسه، شرایط و مراحل در سال 1402

فرآیند ثبت موسسه از جمله فعالیت هایی ست که با ثبت شرکت متفاوت است.  ثبت موسسه دارای قوانین خاص خود می باشد که در این مقاله قصد داریم این موارد را مورد بررسی قرار دهیم.

موسسات ، نوع دیگری از شخصیت های حقوقی می باشند که در قالب موضوعات غیرتجاری قابل ثبت هستند. موسسات از حداقل دو نفر تشکیل می شوند و قادر به انجام امور بازرگانی نیستند. هدف از تشکیل موسسات ارائه خدماتی نظیر: امور خیریه، امور هنری، آموزشی و فرهنگی و … است. هنگام نامگذاری موسسه نیز باید به این نکته دقت نمود که استفاده از کلمات بازرگانی و تجاری در نام و یا در موضوع آنها مجاز نیست.این نامگذاری به دلیل ساختار آن، توسط اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری رد خواهد شد. استفاده از عناوینی مانند بنگاه، انجمن، کانون در نامگذاری موسسات جایز می باشد.

 

ثبت موسسات در مهرگان ثبت

 

انواع موسسات:

به طور کلی موسسات بر دونوع انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم بندی میشوند.

موسسات انتفاعی:

موسساتی که به صورت انتفاعی ثبت میشوند قالبا نیازی به ارائه مجوز برای ثبت ندارند. در برخی موارد خاص موسسات انتفاعی باید از مرجع خاص اقدام به ثبت مجوز نمایند مانند موسسات حقوقی، موسسات هنری، موسسات فرهنگی و …

موسسات غیرانتفاعی:

برخی دیگر از موسسات که غیرانتفاعی می باشند، ملزم به دریافت مجوز لازم از ارگان یا سازمان مربوطه میباشند.این نوع
موسسات توسط موسسینی به ثبت میرسند که قصد انتفاع از منافع این موسسه را ندارند و غالبا معاف از مالیات هستند. درآمد
های این موسسات نیز به صرف امورات موسسه خواهد رسید. مانند خیریه ها یا مدارس غیرانتفاعی.

مطابق با ماده 584 قانون تجارت ، اشخاصی که تشکیلات و موسساتی را برای مقاصد غیر تجارتی تاسیس کنند، از تاریخ ثبت در دفتر ثبت مخصوصی که وزارت عدلیه معین‌خواهد کرد شخصیت حقوقی پیدا خواهند کرد. و مطابق با ماده 4 آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب سال 1377، مؤسسات و تشکیلات غیر تجارتی خارجی ثبت نشده که در ایران دارای فعالیت هستند موظف می باشند از تاریخ تصویب این آئین نامه ظرف دو ماه طبق مقررات مربوطه تقاضای ثبت نمایند.

در موسسات هیئت مدیره تعریف میشود و این تشکیلات میتوانند دارای هیئت مدیره مدیره باشند. اما میتوان موسسات را بصورت تک مدیرعاملی نیز به ثبت رساند به این صورت که یک نفر مدیرعامل و نفر دیگر نیز فقط به عنوان شریک معرفی شود . توجه داشته باشید که در این نوع، هیئت مدیره ای وجود ندارد و موسسه توسط یک مدیرعامل اداره میشود.

ثبت موسسات دارای قوانین خاص خود میباشد و با ثبت شرکت تفاوت هایی را دارد که در مقالات بعدی درسایت مهرگان ثبت به
تفاوت بین آنها خواهیم پرداخت . همچنین در رابطه با تغییرات و انحلال آنها نیز بصورت مفصل توضیح خواهیم داد
چرا که برخی از تغییرات موسسات نیازمند اخذ مجوز از سازمان یا ارگانی است که اجازه ثبت را به موسسه داده است. در برخی موارد
نیز سازمان ها یا ارگان های مربوطه از قبل مدت تصدی مدیران را تعیین می کنند.

 

مراحل ثبت موسسه

مراحل ثبت موسسه :

بعداز تکمیل مدارک و ارائه آنها به کارشناسان مهرگان ثبت، اطلاعات اعضا داخل سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد میشود. اطلاعات، شامل اطلاعات هویتی اعضای موسسه، آدرس و کد پستی موسسه، میزان سرمایه در نظر گرفته شده برای موسسه و میزان سهم الشرکه هر شخص، اطلاعات مجوز حسب مورد و اسامی انتخابی برای موسسه میباشد.

کارشناسان موسسه مهرگان ، مراحل مربوط به تنظیم اساسنامه و موضوع موسسه، اظهارنامه، صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و صورت جلسه هیئت مدیره را به انجام میرسانند. کارشناسان یک نسخه پیشنویس به متقاضی جهت بررسی، تحویل می دهند. چنانچه متقاضی، موارد مندرج در نسخه پیشنویس را تایید نماید، سامانه ثبت شرکت ها تمامی اطلاعات ثبت شده در سامانه را بصورت الکترونیکی برای کارشناسان اداره ثبت شرکت ها ارسال میکند.

اداره ثبت شرکت ها سه روزکاری برای تایید نام و تاییدیه اولیه کارشناسان در نظر می گیرد. بعد از مرحله تایید نام، اوراق ثبتی موسسه به همراه بارکدی که از طرف اداره ثبت شرکت ها بر روی آنها زده شده به متقاضی جهت امضا تحویل داده میشود.

بعد از امضای اوراق اصل آنها از طریق باجه های مخصوص پستی به اداره ثبت شرکت ها جهت بررسی فیزیکی پرونده ارسال
میشود و پس از بررسی نهایی کارشناس موسسه شما آگهی میشود به ثبت میرسد.

در این مرحله اداره ثبت شرکت ها شناسه ملی و شماره ثبت موسسه را به متقاضی تحویل خواهد داد. سپس کار برای روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران ارسال خواهد شد. پس از خریداری روزنامه مراحل مربوط به ثبت موسسه توسط اداره ثبت شرکت ها به پایان میرسد.

 

موسسه مهرگان ثبت پاسخگوی اعتماد شما بوده و همواره در تلاش است تا خدمات خود را در بالاترین سطح کیفیت به شما ارائه دهد. برای مشاوره رایگان با متخصصان این موسسه کافیست از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.
جدیدترین مقالات :
اشتراک گذاری مقاله :
لینک های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up