نام شرکت، شرایط و نکات نامگذاری

 

یکی از موارد مورد سوال در رابطه با ثبت شرکت ها که یکی از مهمترین مسائل آن نیز میباشد انتخاب نام شرکت است که در این مقاله به توضیحاتی در رابطه با آن میپردازیم که امیدواریم بتوانیم به هرچه روشن تر شدن این مسائل در رابطه با انتخاب نامی شایسته برای شرکت شما کمک کرده باشیم.

 

 

قوانین نامگذاری شرکت ها

 

مرجع تاییدنام برای شرکت ها اداره ثبت شرکت ها میباشد که با توجه به قوانین تجاری جمهوری اسلامی نام های پیشنهادی شمارا مورد بررسی قرار خواهد داد.

شما میتوانید 5 نام انتخاب و در زمان بارگذاری اطلاعات ثبت شرکت جهت بررسی به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید.

یکی از سوالات مهم شما در رابطه با تعداد سیلاب های نام میباشد که به اشتباه رایج شده که حتما باید حداقل سه سیلابی باشد در صورتی که هیچ قانونی وجود ندارد که بر این مسئله صحه بگذارد. درواقع شما میتوانید با انتخاب اسامی اصیل که در فرهنگ نامه معین، عمید یا دهخدا میباشد نسبت به انتخاب اسامی خود در سیلاب های کمتر اقدام نمایید اما باید توجه داشته باشید که از اسامی خاص استفاده کنید و برای نام دوسیلابه مواردی که تکرار نشده باشد و شرکت های دیگر از این سیلاب ها چندان استفاده نکرده باشند.

چگونه نام مناسب برای شرکت انتخاب کنیمسوال دیگری که در این رابطه مطرح میشود استفاده از نام لاتین برای شرکت میباشدکه در این مورد در خیلی از موارد از ممنوعیت استفاده از نام لاتین نام برده میشود، این در صورتیست که یک استثنا برای این موارد پیشبینی شده است به این صورت که شما میتوانید در صورتی که یک شرکت در خارج از کشور داشته باشید یا یک شرکت خارجی شریک شرکت شما باشدبه صورتی که مقداری از سهام به نام شرکت خارجی باشد و جزء یکی از سهامداران و شرکا باشد از نام آن شرکت به علاوه یک نام فارسی استفاده کنید و برای شرکت نام لاتین به ثبت برسانید.

برخی اسامی نیز برای استفاده  ممنوع میباشد مانند اسم اشخاص معروف، اسامی مخالف امور شرع و اسامی مستهجن، سیلاب های تماما عام  و یا نام هایی که ذهن را به سمت دولتی بودن شرکت متادر کند.

یکسری از اسامی نیاز به مجوز لازم برای ثبت دارند که باید قبل از ثبت شرکت یا موسسه مجوز ثبت آن از اداره یا سازمان مربوطه کسب شود و بعد از آن نسبت به ثبت آن اقدام کرد به فرض مثال کلمه هنر.

استفاده از اسامی شهر ها نیز با توجه به اقامتگاه شهر مجاز میباشد و باید توجه داشت که از لحاظ جغرافیایی آن شرکت در آن شهر یا استان به ثبت برسد.

گاهی اوقات نیز مشاهده شده برخی از نام های فارسی توسط اداره ثبت شرکت ها رد و به اخطار میخورند که در این صورت شما یا وکیل شما باید با مرجعه به اداره ثبت شرکت ها اعتراض خود را بیان نماید و با مراجعه به فرهنگستان بان و ادب فارسی مستند معنی این اسم را از فرهنگستان تقاضا نمایید و بصورت کتبی تایید فارسی بودن آن را به اداره ثبت شرکت ها تقدیم نمایید.

هم چنین تغییرات شرکت ها از مواردی ست که بنا به هر دلیل از جمله تصمیمات سهامداران یا شرکا و یا به دلایل قانونی در شرکت انجام می پذیرد. تغییر نام شرکت هم از موارد تغییرات شرکت هاست که در مجمع عمومی فوق العاده انجام می پذیرد و از این طریق می توان برای تغییر نام شرکت اقدام نمود.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مراجعه به موسسه ثبتی مهرگان از مشاوره رایگان و تخصصی کارشناسان این مجموعه بهره مند شوید.

موسسه مهرگان ثبت پاسخگوی اعتماد شما بوده و همواره در تلاش است تا خدمات خود را در بالاترین سطح کیفیت به شما ارائه دهد. برای مشاوره رایگان با متخصصان این موسسه کافیست از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.
سایر خدمات :
✅ثبت برند
✅ثبت اختراع
✅ثبت طرح صنعتی
✅دفاتر پلمپ
✅کد اقتصادی
✅کد کارگاهی
✅گواهی ارزش افزوده
✅اظهارنامه عدم فعالیت شرکت
✅طراحی سایت
✅اخذ انواع جواز
✅اخذ اینماد
✅اخذ ایزو
جدیدترین مقالات :
اشتراک گذاری مقاله :
لینک های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up