ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

در سالهای اخیر ثبت طرح صنعتی دارای متقاضیان بسیار زیادی شده و خوشبختانه این آگاهی به خوبی بوجود آمده است که ثبت طرح صنعتی و ایده دارای اهمیت بسیار زیادی است برای همین در این مقاله بصورت کامل و به زبان ساده به این موضوع پرداخته‌ایم.
ثبت حقوق مالکیت معنوی و طرح صنعتی دارای جایگاه مهمی در تجارت، صنعت و تحقیقات صنعتی می‌باشد و بی‌توجهی به این حقوق باعث وارد آمدن خسارات جبران‌ناپذیری به فعالان این حوزه می‌شود. برای همین باید این موضوع بسیار ضروری را در خاطر داشته باشید که انجام درست مراحل ثبت طرح صنعتی از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است و هرگونه اشتباهی در این مورد ممکن است قابل جبران نباشد. موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان و یا ارائه خدمات ثبت رسمی به شما می باشد جهت مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ می توانید هم اکنون تماس برقرار کنید. در ادامه مطالب جامع و سودمند در رابطه با ثبت طرح صنعتی خدمت شما عزیزان ارائه شده است با ما همراه باشید.

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

طرح صنعتی چیست؟

در تشریح طرح صنعتی، ماده 20 قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی ذکرشده است: «هرگونه ترکیب رنگ‌ها و خطوط یا هر نوع شکل سه‌بعدی با رنگ‌ها، خطوط و یا بدون آن‌، به‌ نحوهای که ترکیب یا شکل ظاهری یک محصول صنعتی یا مصنوعی از صنایع‌دستی را دگرگون کند، طرح صنعتی به حساب می‌آید.»
بر اساس ماده فوق، طرح صنعتی به معنی فرم ظاهری و شکل یک محصول صنعتی یا یکی از مصنوعات صنایع‌دستی می‌باشد؛ با توجه به تعریف ذکرشده از طرح صنعتی، ثبت طرح صنعتی، به معنی انجام روند ثبت شکل و فرم ظاهری یک کالای صنعتی یا صنایع‌دستی در آرشیو اداره مالکیت معنوی و با رعایت تشریفات تعیین‌شده‌ی قانونی است.
با ثبت طرح صنعتی مربوط به یک محصول تولیدکنندگان آن محصول از کپی‌برداری آن توسط رقبای تجاری خود جلوگیری کرده و لذا موجب برگشت سرمایه‌گذاری اولیه و زیادشدن فروش محصول خود می‌شوند. به این ترتیب می‌توان گفت که ثبت طرح صنعتی، باعث زیادشدن دارایی یک شرکت تجاری می‌شود، چراکه با جلوگیری از کپی کردن آن طرح صنعتی توسط رقیبان و بیشتر شدن فروش انحصاری محصول ذکرشده، ارزش آن محصول نیز بیشتر می‌شود. ثبت طرح صنعتی منجر به جلوگیری از هر نوع کپی و یا انجام جرم کپی‌برداری از طرح صنعتی توسط سایر افراد می‌شود.
به این ترتیب، بعد از ثبت طرح صنعتی، این امکان هست که طرح صنعتی خود را در ازای دریافت مبلغی به بقیه واگذار کرد. ثبت طرح صنعتی این امکان را فراهم می‌کند که در صورت فراهم بودن شرایط از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌مند شوند.

طرح صنعتی چیست؟

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

جهت ثبت طرح صنعتی خود چه اقدامی باید انجام دهم؟

شما برای انجام این کار قادرید به 2 روش اقدام نمایید.
مرحله اول) در روش نخست مراحل اداری مورد نیاز این کار را طی می‌نمایید. روال اداری بایستی سپری شود و این‌که انجام این کار چه مدت‌زمانی طول می‌کشد بستگی به میزان تجربه شما در این رابطه دارد. ثبت یک طرح صنعتی مثل هر نوع کار دیگری که باید مراحل اداری را سپری کند، فراز و نشیب‌های مربوط به خودش را دارد.
مرحله دوم) راه بعدی که می‌تواند شما را از این دردسرها دور نگه بدارد این است که کار ثبت طرح صنعتی خود را به ما بسپارید. کارشناسان ما روزانه ده‌ها پرونده همانند این پرونده را به نتیجه مطلوب می‌رسانند. ما به‌صورت کامل و دقیق با قوانین مربوط به ثبت طرح صنعتی آشنایی داریم و علاوه بر این تجربه زیاد در این رابطه باعث می‌شود که کار بدون اتلاف انرژی و زمان و نیز بدون صرف هزینه‌های مالی اضافه، انجام پذیرد. موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان و یا ارائه خدمات ثبت رسمی به شما می باشد جهت مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ می توانید هم اکنون تماس برقرار کنید.

میزان زمان لازم برای ثبت طرح‌های صنعتی چقدر است؟

فرآیند و مراحل ثبت طرح صنعتی به‌طور متوسط چیزی در حدود ۱ تا ۴ ماه زمان لازم دارد. این زمان با توجه به ماهیت طرحی که ارائه‌شده و تعداد افرادی که پیشتر از شما در صف انتظار بررسی اظهارنامه ثبت طرح‌های صنعتی به‌وسیله کارشناس اداره مالکیت صنعتی قرار دارند، تفاوت می‌کند. همچنین این زمان به مسائل مختلف دیگری نیز بستگی دارد، مثل اینکه اعتراض به ثبت طرح‌های صنعتی پیش از ثبت آن در قانون تعیین شده باشد یا نه.

هزینه ثبت طرح صنعتی چقدر است؟

هزینه‌هایی که برای ثبت یک طرح صنعتی لازم است واریز شود، به فاکتورهای متعددی وابسته است. از این رو نمی‌توان مبلغ مشخصی را به‌صورت دقیق برای این کار لحاظ کرد، اما جهت آگاهی بیشتر در ادامه عوامل تأثیرگذار بر این هزینه‌ها را تا حدودی ذکر خواهیم کرد.
۱– هزینه‌ای که باید به اداره مالکیت معنوی پرداخت شود.
۲– هزینه‌ای که برای ثبت آگهی روزنامه رسمی باید پرداخت شود؛ که به پارامترهایی مانند اندازه قلم، اندازه کادر و… بستگی دارد.
۳– هزینه‌ای که به طراح لازم است پرداخته شود، در موارد بسیاری طراح و صاحب طرح صنعتی یک فرد نیست و لازم است تا به طراح هم هزینه‌ای پرداخته شود.
۴– هزینه‌ای که لازم است تا به شرکت‌های خدماتی پرداخت گردد.

اعتبار یک طرح صنعتی

یکی از مطالب مهمی که باید به آن دقت داشت، اعتبار طرح می‌باشد، چنانچه یک طرح صنعتی را ثبت کنید تا چه زمانی این طرح برای شما اعتبار دارد. برعکس تصور عامه اعتبار یک طرح صنعتی به‌صورت مادام‌العمر نیست.
جالب است بدانید که اعتبار هر طرح صنعتی فقط 5 سال است، اما فکر نکنید که فقط 5 سال می‌توانید از مزایای یک طرح صنعتی استفاده ببرید. شما به‌سادگی می‌توانید این زمان را برای دو دوره 5 ساله هم تمدید نمایید؛ یعنی درمجموع 15 سال یک طرح صنعتی شما دارای اعتبار خواهد بود.
شایان ذکر است که به‌منظور تمدید یک دوره، فرصتی 6 ماهه دیده‌شده است، لذا تنها 6 ماه فرصت هست که اعتبار طرح صنعتی خود را تمدید نمایید، در غیر این صورت مالکیت آن طرح دیگر به شما تعلق نخواهد داشت و هر شخص یا شرکت دیگری می‌تواند از آن بهره برداری کرده و به نام خود آن را ثبت کند.

ویژگی‌های یک طرح صنعتی

طرح صنعتی باید توسط قوه بینایی قابلیت ادراک باشد، به این معنا که مصرف‌کننده بتواند آن را مشاهده کند و در عین حال منحصربه‌فرد و خاص باشد. وجود تفاوت و تمایز با بقیه طرح‌های صنعتی که در نهایت باعث ایجاد جذابیت در نگاه بیننده می‌شود یکی از عوامل مهم طرح‌های صنعتی می‌باشد.
طرح‌های صنعتی منحصراً به ظاهر کالا مرتبط می‌شوند که در برخورد اول قابل‌تشخیص و مشاهده می‌باشد. لازم به ذکر است که یک طرح صنعتی بایستی موجب تفاوت کالاهای همانند از یکدیگر بشود که لزوماً به معنای افزایش زیبایی کالا نمی‌باشد. همچنین طرح صنعتی مخصوص به کالاهای صنعتی نیست و در صنایع‌دستی هم قابل گسترش است.
یک طرح صنعتی بایستی قابلیت تکثیر و تولید با مقیاس بالا را دارا باشد، بر همین اساس نقاشی‌ها یا طرح‌هایی که فقط واجد جنبه هنری هستند و فقط یک‌بار تولید می‌شوند از شامل شدن برای مقررات مربوط به طرح‌های صنعتی خارج می‌گردند.

ویژگی‌های یک طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

علت لزوم حمایت از یک طرح صنعتی

یکی از ویژگی‌های اساسی طرح‌های صنعتی، ایجاد ظاهر ویژه و متمایز در قیاس با سایر محصولات همانند می‌باشد؛ لذا حمایت قانون‌گذار از طرح صنعتی در نقش مانعی برای جلوگیری از کپی‌برداری از طرح‌های صنعتی متعلق به غیر توسط سایر اشخاص می‌باشد به این ترتیب خلاقیت طراح مورد حمایت و تشویق قرار می‌گیرد. این امر مزایایی نیز برای مردم دارا است و منجر به این می‌شود هر فردی نتواند از طرح موردتوجه مردم کپی‌برداری انجام دهد.

طرح‌های صنعتی را مطابق موارد زیر می‌توان برشمرد

۱– عناصر آرایه‌گری و مبلمان
۲– لوازم آشپزخانه و سایر لوازم‌خانگی
۳– ادوات حمل نقل
۴– تجهیزات آزمایشگاهی، پزشکی و علمی
۵– وسایل الکترونیک و الکتریکی
۶– کیف، لباس و کفش
۷– تجهیزات صنعتی و وسایل کشاورزی
۸– تجهیزات انتظامی و نظامی
۹– وسایل آرایشی و بهداشتی و زینت‌آلات
۱۰– تجهیزات و لوازم ورزشی
۱۱– اسباب‌بازی و محصولات گروه سرگرمی
۱۲– واسط‌های کاربری مورداستفاده در فضاهای مجازی
۱۳– ابزارآلات موسیقی و لوازم هنری
۱۴– نوشت‌افزارها
۱۵– کیفیت و طرح بسته‌بندی
ممکن است بعضی از محصولات شناخته‌شده در هیچ کدام از دسته‌های بالا جای نگیرد و برخی نیز ممکن است به بیش از یک گروه تعلق داشته باشد. برای فهم این مطلب می‌توان گفت طراحی ساعت‌های مچی به‌طور خاص متعلق به هیچ‌یک از گروه‌های ذکرشده نیست که در این مدل گروه‌بندی‌ها تفکر و ایده طراح صنعتی دچار محدودیتی نمی‌شود و فقط برای روشن کردن برخی از زمینه‌های خاص و ایدئال مطرح گردیده است.

طرح‌های صنعتی را مطابق موارد زیر می‌توان برشمرد

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان، مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

گونه‌های مختلف طرح صنعتی

به‌صورت کلی طرح‌های صنعتی به دو گروه طرح‌های ترسیمی و کاربردی تقسیم‌بندی می‌شود.
در ادامه به بررسی انواع طرح صنعتی خواهیم پرداخت:

الف) طرح ترسیمی

در طرح‌های ترسیمی، قبل از ترسیم طرح توسط طراح، قواعد و اصول خاصی مدنظر قرار نمی‌گیرد و طراح احساسات خود را به‌صورت بداهه بر روی کاغذ ترسیم می‌نماید، برای نمونه، طراح حس خود را در رابطه با انسان یا طبیعت را با عکس، آثار گرافیکی، مجسمه و طرح‌های معماری بیان می‌کند.

ب) طرح کاربردی

در طرح‌های کاربردی، شخص طراح قبل از رسم طرح خود یکسری قواعد و اصول مشخص را تعیین کرده و بر اساس آن‌ها اقدام به طراحی یک طرح می‌نماید، هدف اصلی طرح ایجاد جنبه کاربردی است.

ج) طرح صنعتی

از مصادیق طرح‌های کاربردی، طرح‌های صنعتی است که باعث تغییر شکل یک محصول یا کالا می‌شود.

د) طرح زینتی

یکی از نمونه‌های مصداقی طرح‌های صنعتی، طرح تزئینی است که شامل ویژگی‌های مرتبط با شکل، ساختار، نقش‌ها و تزئینات مورداستفاده در یک کالا است و به ابعاد بیرونی کالا منحصر است.

طرح زینتی

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

کدام‌یک از طرح‌های صنعتی مورد حمایت قانون نیستند؟

بر اساس ماده 84 آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی زیر قابلیت مورد حمایت قرارگیری را دارا نیستند:
1– طرح‌هایی دارای اصالت نباشند.
2– طرح‌هایی که فقط درنتیجه عملکرد فنی محصول ایجاد می‌شوند.
3– طرح‌های دربردارنده نشان‌های رسمی و یا نمادها باشند.
4– طرح‌های مغایر اخلاق حسنه و نظم عمومی.
مطابق مفاد ماده 21 قانون، طرح صنعتی جدید بایستی قبل از تسلیم اظهارنامه یا قبل از تاریخ ادعای حق تقدم، هیچ نمونه‌ای از آن عرضه عمومی نشده باشد. طرح اصیل صنعتی طرحی است که به‌طور مستقل توسط طراح به وجود آمده و تقلید و یا کپی از طرح‌های موجود نیست، به‌گونه‌ای که از دید یک کاربر مطلع، از طرح‌هایی که قبلاً در اختیار عموم قرار گرفته است، متفاوت باشد.

شرایط و ملزومات ثبت یک طرح صنعتی

الف) نو و بدیع بودن طرح صنعتی

به این معنا که پیش از تاریخ تسلیم اظهارنامه به اداره ثبت مالکیت معنوی در هیچ جایی از جهان افشا و علنی نشده باشد. افشا به معنای رونمایی و اطلاع یافتن عموم در هر نقطه‌ای از پهنه گیتی است.
به‌عنوان مثال چنانچه طرح صنعتی ما در بین مردم هندوستان شناخته‌شده باشد جدید به حساب نمی‌آید. حتی اگر فقط در یک کشور این اطلاعات، به‌صورت عمومی درز یافته باشد. با عنوان افشا از آن یاد می‌گردد. مفهوم خود کلمه جدید بودن به حدی بدیهی است که اصلاً هیچ توضیحی لازم ندارد؛ اما چنانچه یک طرح موجود باشد و ما به‌تازگی آن را ایجاد کنیم مشمول این تعریف قرار می‌گیرد.

ب) دارای اصالت بودن یک طرح صنعتی

یکی از پایه‌های مهم یک طرح صنعتی است. اصیل بودن همواره ذهن را به سمت کپی نبودن و منحصربه‌فرد بودن هدایت می‌کند. اصالت به این معناست که آن طرح صنعتی به‌طور مشخص از طراح آن و قوه خلاقیت وی نشات گرفته باشد.
چنانچه پس از بررسی اداره ثبت مالکیت معنوی طرح پیشنهادی جدید یا اصیل نبوده باشد آن را مورد پذیرش قرار نخواهد داد. موضوع ظاهر در یک طرح صنعتی نسبت به سایر مصداق‌های مالکیت صنعتی بسیار حائز اهمیت است.
مثلاً شما یک تغییر فنی در ساختار نوعی لاستیک ماشین ایجاد میکنید جهت اینکه طرح صنعتی ثبت شود لازم است تا از لحاظ ظاهری تغییراتی در آن لحاظ شده باشد. اگر یک ترکیب نو از خطوط یا اشکال خلق کرده باشید که فقط دارای تغییرات فنی باشد کافی نیست.
این ضروری است از لحاظ شکل و ظواهر نیز خلاقیتی به خرج داده شده باشد. بالعکس اگر تنها طرح جدیدی داشته باشید که فقط از نظر ظاهری تفاوتی کرده باشد اما تغییر فنی در آن ایجاد نشده باشد نمی‌توان آن را یک طرح صنعتی محسوب کرد. علت این است که در این صورت اصیل هست ولی بدیع و جدید نیست.
در مورد ملزومات ثبت طرح صنعتی یا کالای تولید و محصول می‌توان این‌طور بیان کرد که علاوه بر ویژگی اصیل و بدیع بودن طرح صنعتی که در قسمت پیش شرح داده شد، بر اساس ماده 67 آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی، برای ثبت یک طرح صنعتی تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت ضروری می‌باشد.
همچنین بر اساس تبصره ماده 68: چنانچه اسناد ضمیمه اظهارنامه و بقیه اسناد مربوطه، به زبانی غیر از فارسی باشد، تحویل اصل مدارک لازم همراه با ترجمه عادی کامل آن‌ها ضروری می‌باشد، بااین‌وجود اگر ترجمه کامل این مدارک برای فرد متقاضی مقدور نبود این امکان فراهم است تا خلاصه‌ای از آن‌ها را به فارسی ضمیمه کند. مرجع ثبت در صورت ضرورت می‌تواند ترجمه رسمی مدارک مذکور را در جریان بررسی اظهارنامه، طلب کند. اگر اصطلاحات علمی و فناوری به کار گرفته‌شده در اسناد ذکرشده، معادل فارسی دارا نباشد، ذکر همان اصطلاحات کافی است.

دارای اصالت بودن یک طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

استعلام ثبت یک طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی بایستی با استعلام آن توأم باشد. این کار به جهت اطمینان از خاص بودن کار شماست. با استعلام یک طرح صنعتی می‌توانید این اطمینان از کسب کنید که این طرح پیش از این توسط کسی ثبت نشده و کار شما تک و منحصربه‌فرد است.
برای گرفتن استعلام از یک طرح صنعتی، به سامانه مالکیت معنوی وارد شده و با وارد کردن اطلاعات ضروری این کار را به انجام برسانید. بر اساس قوانین این سازمان، چنانچه استعلام قبل از ثبت طرح صنعتی، صورت پذیرد آنگاه هیچ هزینه‌ای برای فرد واردکننده در برندارد. هنگام ورود به سامانه مذکر بایستی فیلدهای زیر را تکمیل کنید تا استعلام طرح صنعتی با صحت انجام شود.
1– نام کالای موردنظر
۲– مبنای تطابق (در سه حالت متفاوت)
۳– طبقه‌بندی کالا
۴– شماره ثبت
۵– شماره اظهارنامه
۶– نوع شخصیت (حقیقی یا حقوقی)
۷– شماره‌ی ملی
۸– تاریخ ثبت اظهارنامه (این امکان فراهم است تا از دو فیلد مشخص برای فیلتر کردن آن استفاده گردد)
وجه کنید برای کسب استعلام و پیش از ثبت طرح صنعتی لزومی وجود ندارد تا همه این گزینه‌ها را کامل کرد. فقط بر اساس یکی از فیلدها نیز می‌توان جستجو انجام داد. استعلام به معنای تأیید پرونده شما نیست. این کار تنها برای اطمینان از منحصربه‌فرد بودن طرح شما می‌باشد.

ثبت طرح صنعتی در ایران و خارج

شما می‌توانید طرح صنعتی خود را در داخل کشور یا خارج از آن به ثبت برسانید. البته برای این منظور باید به شرایط، نیازهایی که دارید و اهدافی که شرکت شما تعقیبمی‌کند، توجه کافی کنید.

الف) ثبت طرح صنعتی در داخل کشور

۱– ورود به سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح های صنعتی
2– تکمیل  اظهارنامه اینترنتی (در ادامه ،مراحل تکمیل  اظهارنامه اینترنتی آورده شده)
3– بررسی و کارشناسی جهت تأیید طرح و نبود ایرادات
4– صدور ابلاغیه پذیرش
5– اقدام متقاضی جهت تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی
6– پرداخت هزینه های ثبتی قانونی
7– دریافت شماره ثبت طرح صنعتی
8– ارسال جهت چاپ در روزنامه رسمی
9– صدور آگهی
10– دریافت سند تصدیق از طریق اداره ثبت طرح صنعتی

ب) ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور

مراحل ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور به سه روش زیر است:
۱) ثبت ملی
ثبت ملی همانند ثبت در کشور مبدا (داخلی) است.
یعنی متقاضی باید پس از انتخاب کشور مورد نظر با انتخاب وکیل یا مراجعه حضوری (بستگی به قانون ملی کشور هدف دارد)، کلیه مدارک را به زبان کشور مورد نظر ترجمه و پس ار تایید مراجع ذی صلاح به اداره مربوطه ارائه نماید.چنین اقدامی مستلزم هزینه و زمان بیشتری خواهد بود.
۲) ثبت منطقه‌ای
گروهی از کشورهای معاهده همکاری منطقه‌ای را ایجاد کردند.در صورت ثبت در یکی از کشورهای عضو، سایر کشورهای عضو آن معاهده آن طرح را حمایت خواهند نمود.
۳) ثبت بین المللی
برای طی مراحل ثبت طرح صنعتی در سطح بین المللی، اتباع هر یک از کشورهای عضو موافقتنامه می‌توانند با تکمیل تقاضانامه بین المللی به بخش اجرای معاهده لاهه، مستقر در سازمان جهانی مالکیت معنوی تسلیم نمایند.
چنین درخواستی به کشور مورد تقاضا ارسال و در صورت پذیرش مورد حمایت قرار خواهد گرفت.اما اگر کشورهایی تقاضای شما را رد کردند، می‌ توانید به این تصمیم اعتراض نمایید.

ثبت بین المللی

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

مراحل ثبت الکترونیکی اظهارنامه طرح صنعتی

الف) ورود به پورتال اداره کل مالکیت صنعتی به نشانی http://iripo.ssaa.ir

ب) ورود به صفحه ی خدمات الکترونیکی

1- ورود به  قسمت اداره ثبت طرح های صنعتی.
2- انتخاب گزینه ی ثبت اظهارنامه صنعتی.
3- تأیید وقبول تعهد بندی از قانون که متقاضی از طریق سیستم پی گیر پرونده خواهد بود و از روز ابلاغ، مهلت قانونی پاسخگویی به اخطار برای متقاضی شروع خواهد شد.
4- ورود به مراحل چهارگانه ثبت اظهارنامه
5- ورود به قسمت اطلاعات اظهار نامه
6- پر کردن اطلاعات مربوط به مالک اظهارنامه ( مشخص نمودن حقیقی یا حقوقی بودن و ایرانی یا غیر ایرانی بودن مالک ) و سپس ثبت موقت و دریافت کد رهگیری جهت ذخیره ی اطلاعات وارد شده.
7- انتخاب گزینه  وکیل رسمی دادگستری در صورت داشتن وکیل برای افراد حقیقی.
8- انتخاب دفتر حقوقی به عنوان نماینده برای دفاتر حقوقی.
۹_ انتخاب گزینه ی نماینده قانونی در صورتی که شخص حقوقی دارای وکیل دادگستری باشد و آن شخص دریافت کننده ابلاغ ها باشد. و اگر وکیل نداشته باشد انتخاب گزینه صاحب امضاء یا مؤسسه.
۱۰_ پر کردن مشخصات اطلاعات و درج آدرس الکترونیکی و تلفن همراه شخص معرفی شده.
۱۱_ انتخاب فقط یک شخص حقیقی به عنوان دریافت کننده.
۱۲_ ورود به مرحله ی ثبت مشخصات طرح و توضیح و توصیف آن.
۱۳_ بارگذاری ضمایم_ پیوست کردن ضمایم مورد نیاز. جهت پیوست ابتدا گزینه بارگذاری پیوست را با توجه به متن خواسته شده مقابل گزینه راهنمای پیوست کلیک کنید. سپس گزینه  Browse را انتخاب کرده و تصویر موردنظر را انتخاب نمایید و پیوست را ارسال کنید.

ج) تأیید اطلاعات مرحله اول و دوم و بازبینی اطلاعات و ضمایم

د) پرداخت هزینه بصورت الکترونیکی و دریافت شماره اظهارنامه

(پرداخت هزینه به منزله ی تایید و ثبت نهایی اظهارنامه تلقی شده و استرداد هزینه و تغییر اطلاعات و ضمائم امکان پذیر نمی باشد).
شایان ذکر است، متقاضیان محترم علاوه بر ثبت اظهارنامه ی طرح صنعتی، می‌توانند سایر درخواست های خود را نظیر ویرایش اظهارنامه ثبت طرح صنعتی و چاپ و پیگیری اظهارنامه از طریق همین  سامانه اعلام نمایند و از تصمیم اداره مطلع شوند.
مرجع ثبت از تاریخ وصول، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعایت جنبه‌های شکلی و سایر شرایط مقرر در قانون و همچنین تطبیق طبقه یا طبقات اعلامی با طبقه بندی بین‌المللی، مورد بررسی قرار می‌دهد.

پرداخت هزینه بصورت الکترونیکی و دریافت شماره اظهارنامه

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

اظهارنامه یک طرح صنعتی چگونه می‌باشد؟

اظهارنامه ثبت مالکیت صنعتی بایستی به اداره ثبت مالکیت صنعتی تحویل شود. اظهارنامه طرح صنعتی باید دربردارنده موارد زیر است:
1– نام، نشاني، شماره ملي، کد پستی، تابعيت و همچنین سمت متقاضي يا نماينده قانوني او و درصورتی‌که متقاضي یک شخصیت حقوقي است، ذكر شماره ثبت، نام، نوع فعاليت، اقامتگاه، مکان و تابعيت، مركز اصلي و در صورت لزوم هرگونه شناسه ديگر ضروری است؛
2– نام، اقامتگاه و كد پستي فرد يا افرادي كه صلاحيت تحویل گیری ابلاغ‌ها را در ايران را دارا هستند، در شرایطی كه فرد متقاضي مقيم کشور ايران نباشد؛
3– نام و اقامتگاه طراح درصورتی‌که متقاضي همان طراح نباشد؛
4– ذكر كالا و طبقه‌اي كه متقاضي درخواست ثبت طرح براي آن را دارد؛
5– تاريخ، محل و شماره اظهارنامه يا گواهي طرح صنعتي در بیرون از کشور و در صورت درخواست حق‌تقدم؛
6– مشخص کردن ضمائم.
تبصره 1– در صورت تسليم اظهارنامه و ساير اسناد مربوطه توسط اشخاص حقوقي، امضای آن‌ها از سوی افراد مجاز، بسیار حائز اهمیت است.
تبصره 2– نام و نشاني فرد متقاضي مقيم خارج از كشور علاوه بر زبان فارسي بايد به‌صورت حروف لاتين باشد و با همان حروف نيز ثبت و صدور آگهي آن‌ها صورت می‌گیرد.
نکته: چنانچه متقاضي، دو عدد اظهارنامه داراي طرح‌هاي صنعتي همانند را در تاريخی تسليم نمايید، بنا به درخواست متقاضي، مرجع ثبت مي‌تواند يكي از اظهارنامه‌ها را به‌عنوان طرح صنعتي اصلي و ديگري را به‌صورت طرح صنعتي متمم قبول کند.

اظهارنامه یک طرح صنعتی چگونه می‌باشد؟

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت دو یا چندین طرح صنعتی در یک اظهارنامه

دو يا چند ثبت طرح صنعتی را مي‌توان در يك فایل اظهارنامه قيد و تسليم نمود، به شرط آن‌كه مربوط به يك دسته‌بندي بين‌المللي و يا مرتبط با يك مجموعه يا تركيبي از اجزاء بوده باشد.
این احتمال هست در اظهارنامه این درخواست صورت پذیرد که انتشار آگهي ثبت طرح صنعتي از تاريخ تسليم اظهارنامه حداكثر تا دوازده ماه و يا اگر در مورد حق تقدم اقدامی صورت داده شده است از تاريخ حق تقدم به تأخير افتد. متقاضي این امکان را می‌یابد که تا زماني كه اظهارنامه در جريان بررسي قرار دارد، آن را مرجوع نماید.

ثبت طرح صنعتی با قید چه مواردی در دفتر ثبت طرح صنعتی انجام می پذیرد؟

1– تاریخ کامل(ساعت،روز،ماه و سال) و شماره ثبت اظهارنامه
2– تاریخ و شماره ثبت طرح صنعتی
3– اسامی کالاها و طبقاتی که طرح صنعتی برای آن ها اختیار شده است.
4– ذکر مشخصات طرح یا طرح های صنعتی به طور اجمال با تعیین اجزایی که متقاضی می خواهد حق استعمال انحصاری آن را به خود اختصاص دهد.
5– در صورت ادعای حق تقدم و پذیرش آن،تاریخ،شماره و محل تسلیم اظهارنامه مقدم.
6– اسم،محل اقامت و تابعیت مالک طرح و نماینده او در صورتی که اظهارنامه توسط نماینده قانونی تسلیم شده باشد.
7– اسم و نشانی و تابعیت طراح،در صورتی که متقاضی شخص طراح نیست،مگر اینکه طراح کتباَ تقاضا نموده باشد که اسمش در گواهی نامه طرح صنعتی ذکر نشود.
8– مدت اعتبار ثبت طرح صنعتی: درج مراتب فوق پس از تکمیل باید به امضاء مالک طرح صنعتی یا نماینده قانونی وی و همچنین رئیس اداره ثبت طرح صنعتی برسد.

انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی

همان طور که گفته شد، به موجب ماده 58 ، هر گاه تقاضای ثبت طرح صنعتی مورد پذیرش مرجع ثبت قرار گیرد، مراتب به متقاضی اعلام و وی باید جهت پرداخت هزینه های مربوط به ثبت طرح صنعتی و انتشار آگهی اقدام نماید.آگهی مزبور شامل موارد ذیل است:
1– شماره و تاریخ اظهارنامه
2– شماره و تاریخ ثبت طرح صنعت
3– اسم و نشانی طراح مگر آن که طراح کتباَ درخواست کند که نامش ذکر نشود.
4– اسم و اقامتگاه متقاضی یا نماینده وی
5– ذکر کالا و طبقه ای که طرح مورد تقاضا مربوط به آن می باشد.
6– تعیین تاریخ،محل و شماره حق تقدم،در صورت وجود.
7– تصویر یا تصاویری که طرح را معرفی کند و تصریح به رنگی یا غیر رنگی بودن تصویر.
8– اشاره به ماکت طرح،در صورت ارائه
9– مدت اعتبار ثبت
مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهند بود. این مدت را می توان برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه مربوط تمدید نمود.پس از انقضاء هر دوره که از پایان دوره شروع می شود ، یک مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید گردیده و همچنین جریمه تاخیر در نظر گرفته خواهد شد.

انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

ثبت طرح صنعتی در دفتر ثبت

ثبت طرح صنعتي با قيد مراتب ذیل و بر اساس فرم (ط – 2) در دفتر ثبت طرح صنعتي انجام می‌گردد:
شماره ثبت اظهارنامه و تاريخ كامل (ساعت،‌روز، ماه و سال)؛
شماره ثبت طرح صنعتي و تاريخ؛
نام‌های كالاها و طبقاتي كه طرح صنعتي براي آن‌ها در نظر گرفته شده است؛
ذكر مشخصات طرح يا طرح‌هاي صنعتي به‌صورت مختصر با تعيين اجزايي كه فرد متقاضي مي‌خواهد حق کاربرد انحصاري آن را به خود تخصیص نماید؛
در صورت ادعاي حق تقدم و قبول آن، شماره، تاريخ و محل تسليم اظهارنامه مقدم؛
نام، تابعيت مالك طرح، محل اقامت و نماينده وی در شرایطی كه اظهارنامه توسط نماينده قانوني تحویل شده باشد؛
نام و تابعيت طراح و نشاني او، چنانچه كه متقاضي شخص طراح نيست، مگر اينكه طراح كتباً تقاضا کرده باشد كه نامش در گواهي‌نامه طرح صنعتي آورده نشود؛
مدت‌زمان اعتبار ثبت طرح صنعتي.
تبصره 1– در دفتر ثبت طرح صنعتي براي هر طرح دو صفحه اختصاص داده می‌شود و هر تغيير و اصلاح و همچنين نقل و انتقالی كه نسبت به طرح صنعتي انجام شود، در صفحات مذکور قيد می‌شود.
تبصره 2– درج موارد فوق پس از کامل کردن بايد به امضاء صاحب طرح صنعتي يا نماينده قانوني او و نیز رئيس اداره ثبت طرح‌هاي صنعتي رسانده شود.

فروش طرح صنعتی پیش از ثبت

فروش طرح صنعتی پیش از ثبت با فروش و انتقال بعد از ثبت تفاوت زیادی دارد. وقتی طرحی صنعتی ثبت می‌شود. سند مالکیت آن برای متقاضی یا متقاضیان صادر می‌گردد. نام آن‌ها در این سند وجود خواهد داشت و در کلیه ادارات دولتی مالکیت ثبت و رسمی شده است اما برای فروش طرح صنعتی پیش از ثبت هیچ مالکیتی رسماً انتشار نیافته است. به همین سبب انتقال آن تنها با توافق و قرارداد بین دو طرف و انتقال پول انجام می‌گیرد. در این رابطه توصیه می‌شود حتماً با مشورت یک وکیل قرارداد تهیه شود.

آیا مالکین طرح‌های صنعتی قادرند به اشخاص ثالثی اجازه بهره‌برداری از آن‌ها را بدهند؟

هنگامی که صاحب یک طرح به شخص ثالثی اجازه می‌دهد از طرح خود برای هر مقصودی که طرفین در مورد آن به توافق دارند بهره برداری کند، اجازه به این فرد تفویض می‌گردد. در این موارد قرارداد اجازه بهره‌برداری میان افراد امضاء و شرایط و حدود موافقت‌نامه در آن تصریح می‌شود.

صدور گواهی المثنی در صورت مفقود شدن طرح صنعتی

در صورت مفقودی یا از نابود شدن گواهی‌نامه طرح صنعتی، صاحب آن می‌تواند با پرداخت هزینه‌های تعیین شده، درخواست گواهی المثنی کند، برای این هدف او باید نحوه از بين رفتن يا مفقود شدن گواهی‌نامه را به‌صورت کتبی به مرجع ثبت اعلام کرده و استشهادیه‌ای حاوی اظهار اطلاع حداقل ۳ نفر كه هويت و امضاء آنان به گواهي يك نفر از شهود ذکرشده و هويت و امضاء او به تائید يكي از دفاتر اسناد رسمي رسيده باشد و گواهی مربوطه ضميمه گردد. مراتب مربوط به فقدان گواهی‌نامه‌های طرح صنعتي، اختراع و علامت به هزينه فرد درخواست‌کننده يك مرتبه در روزنامه رسمي كشور انتشار می‌یابد. اگر تا ۱۰ روز از تاريخ نشر آگهي در روزنامه رسمي كشور، اعتراضی وارد نشود يا در صورت هرگونه اعتراض، نسخه اصل گواهی‌نامه به‌وسیله فرد معترض ارائه داده نشود، اداره مالكيت صنعتي به صدور المثني گواهی‌نامه اقدام می‌کند.
اگر گواهی‌نامه‌های مفقودشده و يا از بين رفته متعلق به افراد مقيم خارج از كشور باشد، لازم است اعلاميه از سوي دفتر اسناد رسمي كشور محل اقامت فرد صادرشده و پس از تائید نمایندگی‌های جمهوري اسلامي ايران و تشريفات تعیین شده تسلیم گردد.

صدور گواهی المثنی در صورت مفقود شدن طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی - ثبت مهرگان - مشاوره رایگان: ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲

وجه تمایز طرح صنعتی با اختراع

اختراع نتیجه تفکر اشخاص است که برای نخستین بار فرآیند یا محصول‌های خاصی را ارائه می‌نماید و مشکلی را در یک شغل، صنعت، فناوری و مانند آن‌ها مرتفع می‌نماید. در حالیکه طرح صنعتی در ارتباط با مشخصات ظاهری کالا بوده و ربطی به عملکرد کالا پیدا نمی‌کند.

وجه تمایز طرح صنعتی با نشانه‌های تجاری

علائم و نشانه‌های تجاری هرگونه نشان قابل مشاهده است که باعث اختلاف و شناخته شدن کالاها یا خدمات افراد حقیقی یا حقوقی از یکدیگر باشد و با طرح صنعتی از نظرهای مختلف مانند نحوه ثبت و مدت‌زمان حمایت تفاوت دارد.

وجه تفاوت اسرار تجاری و طرح صنعتی

اسرار تجاری الکترونیکی، مواردی شامل فرمول‌ها، اطلاعات، الگوها، ابزارها، نرم‌افزارها، شیوه، تألیفات منتشرنشده، تکنیک و فرآیندها، روش انجام تجارت و دادوستد، نقشه‌ها، فنون، فهرست مشتریان، اطلاعات مالی، طرح‌های تجاری و مانند این‌ها است که به‌طور مجزا دارای اهمیت اقتصادی بوده و در دسترس عموم افراد قرار ندارند.
مایز طرح صنعتی و اسرار تجاری در شرایط، ماهیت و نحوه حمایت از آن‌ها بروز می‌کند، البته شایان‌ذکر است، طرح‌های صنعتی تا قبل از علنی شدن و افشاء در زمره اسناد تجاری قابل قرارگیری هستند.

اختلاف مدل صنعتی و طرح صنعتی

نمونه اشیاء مصرفی یا مفید، اختراعات و ابداعاتی است که در حیطه مکانیکی ابداع می‌شود، در نمونه اشیاء مصرفی زیبایی ظاهری دارای موضوعیت نیست درحالی‌که زیبایی و چشم‌گیر شدن طرح در طرح صنعتی به جهت جلب مشتریان در بازار حائز اهمیت می‌باشد.

وجه تمایز طرح صنعتی با نشانه‌های تجاری

مدل صنعتی یکی از مصداق‌های طرح صنعتی است، درواقع طرح صنعتی صورتی سه‌بعدی از اشکال است که سبب تمایز محصول معین یا فرآورده در مقایسه با دیگر اشیاء می‌شود.

سخن پایانی

موسسه ثبتی و حقوقی مهرگان یکی از تخصصیترین و بزرگ‌ترین ارائهدهندگان خدمات ثبتی در کشور عزیزمان ایران است. اولویت اول این مجموعه ارائه خدمات با بهترین کیفیت و در کوتاهترین زمان جهت جلب رضایتمندی مشتریان است. این موسسه به‌عنوان پیشــروترین و تخصصیترین موسسه ثبتی، افتخار این را دارد که در طول سالیان متمادی فعالیت خود به بیش از ۱۵ هزار شخصیت حقیقی و حقوقی، خدمات با بالاترین کیفیت و هزینه مناسب ارائه داده است. برای اطلاع از چگونگی سفارش خدمات و یا هرگونه مشاوره رایگان، با کارشناسان ما با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۲۳۱۷۱۲ تماس بگیرید تا مدت‌زمان لازم برای دریافت خدمات موردنظر شما با اعلام دقیق میزان هزینه و کلیه مدارک لازم به استحضار شما بزرگواران رسانده شود.